Dencare

پر کردن دندان با چه موادی بهتر است؟ آمالگام، کامپوزیت یا پرسلاین

پر کردن دندان یک روش درمانی رایج در دندانپزشکی هستند – بالاخره موارد زیادی وجود دارند که شما به این روش درمانی نیاز پیدا می‌کنید. برای مثال ممکن است دندان شما آسیب دیده و یا پوسیده باشد که در این صورت از پرکردگی برای ترمیم و بازگردانی عملکرد دندان به حالت عادی استفاده می‌شود. ولی کدام یک از این پرکردگی‌ها برای شما مناسب‌اند؟ پر کردن دندان با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که هرکدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. می‌توانید در مورد روش‌های پرکردن دندان و اینکه کدام یک از این روش‌ها برای شما مناسب هستند اطلاعات بیشتری به دست آورید.

چرا به پرکردگی نیاز دارید؟


 

اگر دندان شما آسیب دیده، پوسیده شده و یا دچار نقصی شده است، ایجاد ترک‌ها و مناطق حساس در آن ممکن است منجر به احساس درد و ناراحتی شدیدی بشود چراکه اعصاب دندان تحریک می‌شوند. از پر کردن دندان  برای ترمیم و بازیابی عملکرد و زیبایی دندان استفاده می‌شود تا شما بتوانید برای گاز زدن و جویدن غذا از آن استفاده کرده و همچنین در صورتی که دندان در معرض دید قرار دارد، اعتماد به نفس خود را حفظ کنید. از آن جایی که پوسیدگی معمولاً بدون درد است (تا زمانی که به عصب برسد) ممکن است متوجه نشوید که به پرکردگی نیاز دارید تا زمانی که دندانپزشک شما را مورد معاینه قرار دهد. همیشه سعی می‌شود که پوسیدگی ها قبل از رسیدن به عصب و ایجاد درد و عفونت تشخیص داده شده و دندان پر شده و ترمیم شود.

چه موادی برای پر کردن دندان وجود دارند؟


 

زمانی که دندانپزشکی تشخیص داد که شما نیاز به پرکردگی دارید، از چه موادی باید استفاده شود؟

پرکردگی نقره‌ای (آمالگام)

آمالگام

این پرکردگی‌های فلزی سال‌هاست که به‌طور مؤثر برای ترمیم دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مواد از جیوه و برخی دیگر از فلزات مثل روی، مس، نقره و قلع درست شده‌اند و به همین دلیل از استحکام بالایی برخوردارند. پرکردگی‌های دارای جیوه اخیراً به دلیل برخی از عارضه‌های بالقوه مورد برخی انتقادها قرار گرفته‌اند ولی مقدار بسیار کم جیوه نباید عارضه‌ی خاصی را برای سلامتی انسان ایجاد کند.

از طرف دیگر، پرکردگی‌های دارای جیوه قیمت پایین‌تری داشته و طول عمر آن‌ها نیز بالاتر است که این نوع از پرکردگی را به یک گزینه‌ی ایده آل برای ترمیم دائمی دندان تبدیل می‌کند. این نوع از پرکردگی به دلیل استحکام بالا در مقابل جویدن و دندان قروچه کردن مقاوم است. مورد دیگری که باید در نظر گرفت این است که در موارد پرکردگی‌های بزرگ، آمالگام باعث می‌شود ساختار باقیمانده‌ی دندان مقاومت پایینی داشته باشد و درنتیجه خطر شکستگی دندان بالا خواهد رفت.

پرکردگی سفید (کامپوزیت رزین)

کامپوزیت قدیمی

پرکردگی‌های سفیدرنگ یا کامپوزیت امروزه رواج بسیار بالایی دارند چراکه به صورت کاملاً یکپارچه با دندان شما آمیخته شده و عملاً نامرئی هستند. این ماده‌ی کامپوزیت به صورت بتونه‌ی نرم در داخل دندان شما قالب شده و سپس به صورت شیمیایی با دندان آمیخته می‌شود که این کار با استفاده از نوعی نور آبی انجام خواهد شد. این نوع از پرکردگی‌های مخفی همچنین مضرات ناشی از جیوه که ممکن است با آمالگام همراه باشند را نخواهند داشت.

البته این نوع از پر کردن برای دندان‌هایی که استحکام کافی نداشته و در شرایط نامناسبی قرار دارند توصیه نمی‌شود چراکه می‌تواند دندان را ضعیف‌تر کرده و با افزایش سن منجر به دورنگی شود به‌طوری که دندان‌های شما به طرز قابل توجهی سفیدتر از پرکردگی باشند (شما می‌توانید دندان‌های خود را با استفاده از مواد سفید کننده سفید کنید ولی این مواد تنها بر روی بافت طبیعی دندان اثر گذاشته و تأثیری بر روی پرکردگی‌ها نخواهند داشت).

پرکردگی پرسلاین یا چینی

کامپوزیت

پرکردگی‌های پرسلاین بهترین نوع از پرکردگی‌های دندانی هستند چراکه نسبت به دو نوع دیگر، استحکام بیشتری داشته و طول عمر بالاتری نیز خواهند داشت. این نوع از پرکردگی در برخی از موارد تنها گزینه‌ی ممکن برای ترمیم دندان‌هایی است که آسیب‌های شدیدی دیده‌اند. این پرکردگی‌ها ظاهر و حس مشابهی با دندان‌های طبیعی دارند البته قیمت آن‌ها نسبت به پرکردگی‌های دیگر بالاتر است.

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *