Dencare

پروتز های دندان: مراحل و مراقبت‌های پس از پروتز های متحرک و ثابت دندان

پروتز

پروتز در درمان‌های مختلف دندان‌ استفاده می‌شود تا فک و توانایی جویدن را ترمیم کند، و زیبایی و حرف زدن را بهتر کند. این پروتز‌ها با پیوند زدن به دندان‌ها، ایمپلنت، مکش و یا احاطه‌ی عضلات به صورت خارجی صورت می‌گیرند. مثل دیگر انواع پروتز، می‌توانند دائمی یا متحرک باشند. پروتزهای دندانی ثابت، از چسب یا پیچ استفاده می‌کنند تا به دندان یا ایمپلنت وصل شوند. پروتزهای متحرک از اصطکاک بین سطوح سخت موازی و برش‌های زیرین مجاور دندان‌ها یا ایمپلنت ‌ها استفاده می‌کند، ساکشن با استفاده از مخاط و به کار گرفتن عضلات اطراف و محیط آناتومی فک، پروتز را در جای خود قرار می‌دهد.

[sv slug=”alert”]

لبخند اولین چیزی است که در برخورد با اشخاص مورد توجه قرار می گیرد. کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌نژاد داری بهترین لابراتوار ایران با بهترین و پیشرفته ترین دستگاه ها برای ساخت انواع پروتز ها شامل پروتز ثابت و پروتز متحرک دندان می باشد.  برای دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت در این مرکز با شماره تلفن‌های 021-22027384 و 021-22023658 تماس حاصل فرمایید.

[sv slug=”alert1″]

انواع پروتز


انواع پروتز

پروتز ها به هر دو صورت  پروتز ثابت دندان  و پروتز متحرک دندان  وجود دارند. پروتزهای ثابت شامل روکش و پل هایی هستند که به دهان متصل می شوند. پروتزهای ثابت به دو صورت کلی و جزئی می باشند. پروتز متحرک هم که همان دندان مصنوعی می باشد.

روکش‌ها

روکش‌ها

شاید پزشک توصیه کند یک نوع روکش یا سرپوش بگذارید تا دندان پوسیده، آسیب‌دیده یا ترک‌خورده را ترمیم کنید. همچنین روکش می‌تواند برای بهتر کردن دندان‌های رنگ و رو رفته و بد شکل استفاده شود. در مطبمان در لس‌آنجلس، گزینه‌های روکش دندانی زیر را به مشتریان ارائه می‌دهیم:

 • فلزی
 • لعابی آمیخته با فلز
 • تمام رزین
 • تمام سرامیک یا تمام لعابی(رنگ دندان)

روکش‌های فلزی بادوام هستند و نیاز به برداشتن قسمت کوچکی از ساختار دندان دارند. رنگ متالیک این نوع روکش‌ها، آنها را برای ترمیم مناسب‌تر می‌کند. برای ترمیم دندان‌هایی که بیشتر دیده می‌شوند، معمولا  از روکش لعابی آمیخته به فلز که می‌تواند با رنگ طبیعی دندان‌هایتان هماهنگ شود استفاده می‌کنیم. اگرچه این روکش‌ها می‌توانند پوسیدگی بیشتری در دندان‌های مقابل ایجاد کنند.

در مقایسه با دیگر انواع روکش‌ها ، روکش‌های تمام رزین ارزان قیمت‌ترین هستند، ولی مستعد ترک خوردن و شکستگی هستند. تمام روکش‌های لعابی یا سرامیکی در کل طبیعی‌ترین ظاهر را دارند، ولی اغلب کمتر دوام دارند.

فرایند قرار دادن پروتز روکش دائمی می‌تواند 2 تا 3 جلسه طول بکشد. درطول اولین مراجعه به دکتر ریشه‌های دندان با رادیولوژی ساختار دندان و استخوان‌های اطراف معاینه می‌شوند. اگر پوسیدگی باشد یا احتمال عفونت یا زخم در مغز دندان باشد، عصب‌کشی لازم است.

چه چیزی در طول روکش گذاشتن در انتظارتان است؟

 • بی‌حس کردن دندان تا پوسیدگی داخل یا اطراف آن برداشته شود.
 • تغییر شکل دندان تا برای اندازه‌ی روکش مناسب شود.( میزان برداشتن ساختار دندان بستگی به نوع روکش دارد)
 • قالب گرفتن از دندان‌هایتان به منظور ساخت یک پروتز روکش سفارشی(معمولا یک تا دو هفته زمان می‌برد)
 • ساخت روکش موقت با رزین آکریلیک و گذاشتن آن در دندان در طول دوره‌ی موقتی که روکش سفارشی ساخته می‌شود.
 • گذاشتن روکش دائمی(زمانیکه از لابرتوار رسید) با برداشتن روکش موقت و جا دادن روکش دائمی داخل دندان

پل

پل

پل‌های دندان گزینه‌ی درمانی مناسبی برای بیمارانی است که یک یا چند دندان از دست رفته دارند. پزشک می‌تواند بسیاری از عوارض جانبی که اغلب دندان از دست رفته به همراه دارد را با گذاشتن پروتز پل در دهانتان برطرف کند. پل یک ابزار دندانی است که فضایی که قبلا توسط دندان اشغال شده بود را پر می‌کند و شاید نیاز باشد تا از موارد زیر پیشگیری کند:

 • تغییر مکان دندان‌ها که می‌تواند سبب مشکل هنگام گاز زدن (جفت‌شدگی)و یا مشکلات فک و در نتیجه بیماری‌های اطراف دندان شود.
 • پل‌ها از سلامت دندان‌های موجود محافظت می‌کنند و به داشتن لبخندی سالم و پر طراوت کمک می‌کنند.

انواع پل‌ها در سه مدل

 • پل ثابت- این مدل پروتز رایج‌ترین نوع پل است. حاوی یک دندان مصنوعی(دندان پرکننده) است که به دو روکشی که بالای دندان موجود قرار می‌گیرند وصل می‌شود و پل را در جای خود نگه می‌دارد.
 • پل مریلند، که با نام پل رزینی چسیبنده  نیز شناخته می‌شود ، معمولا برای جایگزین کردن دندان‌های جلوی از دست رفته استفاده می‌شود و حاوی یک پرکننده است که به نوارهای فلزی که به کنار دندان چسبیده‌اند متصل می‌شود. نوارهای فلزی  حاوی ترکیب رزین سفیدرنگ است که با دندان موجود یکدست می‌شود. این مدل ارزانترین نوع پل است.
 • پل معلق ، اغلب زمانی استفاده می‌شود که دندان فقط در یک طرف وجود دارد. یک پل معلق سه واحدی معمولا حاوی دو دندان روکش شده‌ی قرار گرفته در کنار هم در یک طرف فضای دندان از دست رفته است.سپس دندان پرکننده به دو دندان روکش شده متصل می‌شود که به داخل فضای دندان از دست رفته امتداد می‌یابد.

لمینیت‌های دندانی

لمینیت‌های دندانی

لمینت دندان ، روش خوبی برای قشنگتر کردن لبخندتان است که حتی به پیشگیری از درمان ارتودنسی کمک می‌کند. لمینیت‌ها می‌توانند به کار گرفته شوند تا با ظرافت لبخندتان را بهتر سازند. در بیشتر بیماران ، گذاشتن لمینیت تنها در دو جلسه انجام می‌گیرد. لمینیت‌ها نازک هستند، پوسته‌ی نیمه شفافی به دندان‌های جلوییتان متصل می‌شود. لمینیت‌ها از مواد پروتز لعابی ساخته می‌شوند و به صورت دائمی به دندان‌هایتان چسبیده می‌شوند. لمینیت‌ها جایگزین مناسبی در برابر دیگر عمل‌های دردناک هستند که لبخندتان را زیباتر می‌سازند.

مشکلات رایجی که لمینیت‌ها برای آنها استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • فاصله‌ی بین دندان‌ها
 • دندان‌های شکسته یا لب پریده
 • دندان‌های تغییر رنگ داده، لکه افتاده یا ناخوشایند
 • دندان‌های تغییر رنگ داده یا لکه افتاده‌ی دائمی
 • دندان‌های تغییر شکل یافته یا کج و معوج

اگر سوالات دیگری درباره‌ی لمینیت‌ها دارید با مطب ما تماس بگیرید.

پرکردن ‌های عمقی و سطحی

پرکردن ‌های عمقی و سطحی

پرکردگی‌های عمقی و سطحی ، ترمیم‌های غیر مستقیم هستند. آنها جایگزین‌های خوبی برای پرکردن‌های فلزی سنتی هستند، اصولا به این خاطر که ساختار کمتری از دندان نیاز به برداشتن دارد. پرکردگی‌های سطحی و عمقی  برای درمان پوسیدگی‌های کم تا متوسط مناسب هستند و می‌توانند اگر آسیب آنقدر بزرگ نباشد که نیاز به پروتز روکش باشد، برای ترمیم دندان شکسته یا ترک‌خورده استفاده شود.

عموما،  پرکردن‌های عمقی ، ترمیم‌های کوچکی هستند که در حدفاصل محل گاز زدن دندان قرار می‌گیرند، درحالیکه پرکردگی‌های سطحی یک بخش یا کل سطح جویدن را پوشش می‌دهند.

پرکردگی‌های سطحی و درونی می‌توانند لعابی، از طلا یا ترکیب رزینی باشند. وقتی ساخته شدند، محکم به دندان چسبانده می‌شوند.

مزایای پرکردن‌های سطحی و عمقی

 • از آنجاییکه اینها می‌توانند از مواد رنگ دندان ساخته شوند، پرکردن‌های سطحی و عمقی از لحاظ زیبایی مطلوب هستندبرخلاف پرکننده‌های فلزی سنتی که ترمیم کمابیش قابل مشاهده است.
 • برداشتن مقدار کمتری از ساختار دندان موردنیاز است تا به نتایج مطلوب برسد
 • این پرکردن‌ها موجب فرسودگی زیاد در دندان‌های مقابل نمی‌شوند.
 • پرکردن‌های سطحی و عمقی از نیاز به درمان‌های مشخص در آینده پیشگیری می‌کند.

فرایند گذاشتن پرکردن‌ های سطحی و عمقی معمولا به دو جلسه یا بیشتر نیاز دارد. درابتدا، وقتی پوسیدگی برداشته شد، دندانسازتان ، قالبی از دندان می‌گیرد. تا زمانیکه پرکردگی سطحی یا عمقی سفارشی در لابرتوار ساخته شود، یک ترمیم موقت گذاشته می‌شود.

ایمپلنت و جایگزین ایمپلنت

ایمپلنت و جایگزین ایمپلنت

اگر سالم هستید و لثه‌های سالم دارید و استخوان فک مناسبی که ایمپلنت را حمایت کند، دندانسازتان ممکن است ایمپلنت را به عنوان یک گزینه‌ی مناسب برای پروتز دندان از دست رفته پیشنهاد دهد.

ایمپلنت‌ها اصولا از نیاز بیمار به یک دندان مصنوعی مناسب و ایمن نشات می‌گیرد. مهندسی و پیشرفت ایمپلنت، دندانپزشکان را قادر ساخته تا فواید آن را گسترش دهند که شامل جایگزینی دندان از دست رفته یا کشیده شده است.

ایمپلنت‌ها از تیتانیوم و دیگر مواد سازگار با بیولوژیک ساخته می‌شوند.

امروزه تکنیک‌های ایمپلنت طیف وسیعی از جایگزینی‌ها را شامل می‌شود:

انواع ایمپلنت

 • ایمپلنت ریشه‌ای
 • ایمپلنت بشقابی شکل
 • ایمپلنت زیرپیرااستخوانی
 • ایمپلنت ریشه‌ای تا حد زیادی محبوب‌ترین است. این نوع ایمپلنت روش درمانی موثری است؛ پزشکان راقادر می‌سازد تا دندانی را بگذارند که با شکل و سایز دندان طبیعیتان یکی است. این عمل معمولا یک فرایند سه مرحله‌ای است. ابتدا پزشک با بی‌حسی موضعی با جراحی ایمپلنت یا ریشه‌ی مصنوعی را در استخوان فک قرار می‌دهد. حداکثر سه تا شش ماه طول می‌کشد تا ایمپلنت بهبود یابد و به استخوان جوش بخورد. این فرایند با عنوان الحاق استخوانی شناخته می‌شود. زمانیکه این اتفاق افتاد، یک ستون به ایمپلنت متصل خواهد شد. زمانیکه بافت لثه در اطراف ستون بهبود یافت، ایمپلنت با یک پروتز روکش کامل می‌شود.

ایمپلنت بشقابی‌شکل در وضعیتی که استخوان فک بسیار باریک است و نمی‌تواند حمایت کافی را از ریشه‌ی ایمپلنت بکند، ایده‌آل است. ایمپلنت بشقابی‌شکل تخت و دراز است، درنتیجه می‌تواند در استخوان‌های فک باریک محکم گردد. به همان روش ریشه‌ی ایمپلنت وارد می‌ود. در نمونه‌های خاص، این ایمپلنت ،بدون انتظار برای کامل شدن مراحل بهبود سریعا ترمیم می‌گیرد.

ایمپلنت زیرپیرااستخوانی زمانی استفاده می‌شود که استخوان فک عقب کشیده است  تا جاییکه دیگر نمی‌تواند ایمپلنت دائمی را حمایت کند. دو روش برای جایگذاری این ایمپلنت سفارشی وجود دارد.

دندان مصنوعی متحرک

دندان مصنوعی متحرک

دندان مصنوعی متحرک، قالب فلزی دارد، که نیرو و ابعاد کوچکتر ایجاد می‌کند و آسایش را بیشتر می‌کند. لازم نیست شب‌ها این دندان مصنوعی را از دهان خارج کرد. دندان مصنوعی متحرک جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شود و زمانیکه داخل کردن ایمپلنت یا گذاشتن پل غیرممکن است ، ساخته می‌شوند.

پروتز ‌های ترکیبی

پروتز‌های ترکیبی

به این معنی که انواع مختلفی از پروتز ها را ترکیب کرد .برای مثال، برخی دندان‌ها شاید با روکش یا پروتز پل ترمیم شوند، برخی با بخش‌های متحرکی که با چسب‌های مخصوص تثبیت می‌شوند، جایگزین می‌شوند. استفاده از چنین جایگزین‌هایی کاملا مناسب است. زمانیکه جایگزین کردن دندان ‌های از دست رفته با پروتز های ثابت غیرممکن است از پروتز های ترکیبی استفاده می‌شود.

دندان مصنوعی کامل

دندان مصنوعی کامل

دندان مصنوعی متحرک از رزین آکریلیک ساخته می‌شوند. این نوع دندان مصنوعی زمانی ساخته می‌شود که همگی دندان‌ ها یا بیشتر آنها از دست رفته‌اند. دندان‌های مصنوعی همچنین به عنوان گزینه‌ی موقت استفاده می‌شوند.

مدت دوام پروتز دندان


عادت کردن به پروتز دندان یا همان دندان مصنوعی در ابتدا مدتی طول می کشد. به علاوه، به دلیل التهاب بافتی داخل دهان باعث می شود پروتز در جای مناسبش ثابت نشود. این امر باید در ملاقات های منظم با دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرد و در صورت لزوم پروتز می تواند تنظیم شود. همواره رعایت بهداشت مدت دوام پروتز های دندانی را طولانی می کند. با تقبل هزینه پروتز دندان ، پروتز دندانی که به خوبی تمیز نگه داری شود، می تواند در طول حیات فرد دوام داشته باشد.

مراقبت‌های دندانی بعد از پروتز دندانی


مراقبت‌های دندانی بعد از پروتز دندانی

اگرچه بهداشت دهانی مناسب روزانه نظیر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن همیشه برای کسب سلامت دندان توصیه می‌گردد، ولی زمانیکه پروتز دندانی می‌گذارید، خیلی مهم‌تر می‌شود. باکتری‌ ها می‌توانند زمانیکه دندان ‌ها و لثه‌ ها به صورت مناسب تمیز نشده‌اند به مناطق حساس در دهان حمله کنند، بنابراین سبب می‌شود لثه‌ ها  ورم کنند و استخوان‌های فک  به تدریج عقب بکشند. عقب‌کشی استخوان فک پروتز های دندانی را ضعیف خواهد کرد و در نتیجه برداشتن پروتز های دندانی را ضروری می‌سازد به بیماران توصیه می‌شود تا به دندانپزشکشان حداقل دوبار در سال مراجعه کنند تا از سلامت دندان‌ ها و پروتز هایشان مطمئن شوند.پروتزهای دندانی می‌توانند با مراقبت مناسبت ، دهه‌ ها باقی بمانند.

عوارض


بیماران نسبت به پروتز دندان واکنش های مختلفی نشان می دهند. به گفته 40 درصد دندانپزشکان، از هر 300 نفر یک نفر دچار واکنش های داخل دهانی میشوند. علل این واکنش های عبارتند از رزین های اکرلیک، سمنت های درارای اوژنول، آلیاژهای فلزهای پایه، جیوه، طلا، مواد دارای پلی اتر یا اپیمین.

 

هزینه و قیمت


هزینه پروتز دندان تاحد زیادی به دندانپزشک شما بستگی دارد . پروتزها ارزان تر از لمینت دندان متداول هستند. مقدار هزینه ایمپلنت و دیگر روش‌ها در کلینیک ما پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *