علت لق شدن دندان و درمان آن

1588-400

گاهی اوقات، افراد بزرگسال احساس می کنند که دندانشان کمی لق شده است. این شرایط در اکثر مواقع هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن احساس می شود. در بسیاری از موارد، این احساس در زمان صبح بیشتر است و به تدریج در طول روز کمتر احساس می شود. در صورتی که شما با  لق شدن دندان دائمی مواجه شوید، ممکن است مشکل را نادیده بگیرید، اما هیچگاه نباید از این مساله چشم پوشی کرد. در حقیقت این شرایط نشانه ای از ایجاد مشکلات جدی تر برای شما می باشد که باید با روش های مختلف مثل ایمپلنت دندان(کاشت دندان) برطرف شود. کاشت دندان ممکن است یک راه حل دائمی باشد، اما به معنی ارزان بودن آن نیست.

هزینه آن بر مبنای کاشت هر دندان محاسبه می‌شود و بسیاری از بیمه‌ها قیمت کاشت دندان را تحت پوشش قرار نمی‌دهند. با این حال، کاشت دندان طبیعی می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بزرگ برای شما به شمار بیاید، به شرط آن که دندان جدید کاملاً اندازه و متناسب بوده و توسط یک متخصص به درستی کاشته شود تا نهایتاً زیبایی لبخند شما را بازگرداند.

در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد با بررسی و معاینات دقیق، علت لق شدن دندان جلو شما تشخیص داده می شود و با توجه به علت آن، بهترین روش درمانی شامل جرم گیری دندان ها ، محافظ دندان، اسپلینت، جراحی و ایمپلنت دندان انتخاب می شود.برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 021-22027384و 021-22023658 تماس حاصل فرمایید.

علت ها و دلایل


علت ها و دلایل

سه دلیل اصلی برای لق شدن دندان وجود دارد که این دلایل عبارتند از:

  • بیماری لثه
  • آبسه دندان
  • وارد شدن ضربه.
  • کمبود ویتامین دی   

بیماری لثه

در شرایطی که بیماری لثه فرد پیشرفت کند، لثه ها ورم کرده و دردناک می شود و در ادامه این بافت دچار عفونت می شود. واکنش بدن به این شرایط با از بین رفتن استخوان سالم در ناحیه دارای عفونت همچون ناحیه اطراف لثه ها و دندان ها همراه است. در نتیجه این واکنش، ساختار استخوانی اطراف دندان از بین می رود و به همین خاطر دندان فرد لق می شود. در ابتدا از بین رفتن و تحلیل استخوان دندان با یک زاویه مشابه ریشه دندان شروع می شود که با درمان لقی دندان ، امکان ترمیم استخوان و محکم شدن مجدداً دندان فرد وجود دارد.

به هر حال، در صورتی که این مشکل درمان نشده و به حال خود رها شود، از بین رفتن استخوان به تدریج بیشتر می شود و یک الگوی افقی تر به خود می گیرد. در این شرایط امکان حرکت افقی استخوان و جدا شدن آن از اطراف دندان وجود دارد و به این ترتیب لق شدن دندان ها ادامه پیدا کرده و در نهایت این شرایط می تواند باعث کنده شدن دندان  و از بین رفتن آن شود.

آبسه

هنگام تشکیل آبسه، از بین رفتن استخوان به تدریج از انتهای ریشه دندان شروع می شود، اما این شرایط می تواند نواحی اطراف دندان را نیز در بر گیرد. با گذشت زمان، با گسترش و پیشرفت آبسه و فرآیند از بین رفتن استخوان، دندان فرد لق می شود. در صورتی که علت ایجاد آبسه درمان شده و بخش های آسیب دیده دندان پر شود، بدن فرآیند بهبود استخوان و ناحیه آسیب دیده را شروع کرده و این بخش ها به تدریج ترمیم پیدا می کنند.

آسیب

وارد شدن آسیب به دندان می تواند در نتیجه ضربه خوردن به آن ایجاد شود و این شرایط بطور آشکار باعث لق شدن دندان می شود. در این حالت، دندانپزشک ابتدا نیاز به تشخیص این موضوع دارد که دندان بطور کامل در استخوان لق شده یا ریشه دندان دچار شکستگی شده است. برای درمان هر کدام از این شرایط نیاز به یک روش درمانی کاملاً متفاوت وجود دارد. اگر شکستگی دندان اتفاق افتاده باشد و ریشه نیز آسیب دیده باشد آن دندان را به سختی می توان نجات داد و معمولاً لازم است مراحل کشیدن دندان انجام و دندان آسیب دیده کشیده شود. به هر حال، دندانی که در استخوان لق شده است را اغلب می توان بطور موفقیت آمیز اسپلینت کرد و به این ترتیب باقی ماندن دندان در استخوان را تا زمانی بهبود استخوان و محکم شدن مجدد دندان در آن امکان پذیر کرد.

هنگامی که آسیب دیدگی شدید باشد، ممکن است دندان بطور کامل از جای خود خارج شده و بیفتد.شرایط دیگری که معمولاً باعث لق به نظر رسیدن دندان می شود، استفاده از روش های درمانی ارتودنسی است. در این حالت به منظور حرکت دادن دندان به سمت موقعیت صحیح آن، لازم است استخوان اصلاح شده و تحت فشار قرار گیرد. هنگامی که درمان ارتودنسی کامل شود، دندان باید استحکام خود را مجدداً به دست آورد. در این حالت فقط هنگامی که فشار زیادی به سیم های ارتودنسی وارد شود، ممکن است ریشه دندان (به جای استخوان) تحت فشار قرار گرفته و دندان احساس لق شدن پیدا کند.

علائم و نشانه ها


بافت لثه و استخوان دندان ها را در جای خود در دهان نگه می دارند. هنگامی که این ساختارها بطور جدی آسیب ببینند، دیگر نمی توانند حمایت لازم را برای دندان ها داشته باشند و به این ترتیب دندان ها لق می شوند. بیمارانی که دندان آنها لق می شود، معمولاً با ورم و قرمز شدن بافت لثه اطراف دندان و درد در صورت تماس اجسام خارجی با دندان روبرو می شوند. در این حالت ممکن است دندان لق شده دارای ترشحات التهابی یا چرک باشد. همچنین حرکت دندان در هنگام جویدن غذا در اکثر مواقع می تواند ناراحتی و دندان درد برای فرد به همراه داشته باشد. در این زمان دندان فرد معمولاً به مصرف غذاها و نوشیدنی های گرم و سرد بسیار حساس می شود.

لق شدن دندان کودکان


لق شدن دندان کودکان

دندان های کودکان جهت در آمدن دندان های دائمی لق شده و می افتند. در این حالت ابتدا دو دندان پیشین پایین دهان، سپس دو دندان بالای آن، و به تدریج سایر دندان ها لق می شوند. این فرآیند معمولاً به شش سال زمان برای لق شدن و از بین رفتن همه دندان های شیری نیاز دارد.در هر حال تا زمانی که دستان کودک بطور کامل شستشو داده نشده است، کودک را تشویق نکنید که دندان های شیری را با دست خود تکان دهد. پس از تکان دادن دندان ، وضعیت قرارگیری دندان در محل آن به مقدار کافی لق خواهد شد.

این فرآیند ممکن است به چند روز، چند هفته، یا چند ماه زمان نیاز داشته باشد. در این حالت تا زمانی که دندان و لثه های اطراف آن قرمز نشده یا ورم نکرده باشد، شما باید صبر کنید تا دندان خود به خود بیفتد. هنگامی که دندان افتاد، کودک ممکن است یک صدای تق به خاطر جدا شدن دندان از لثه و ریشه های آن احساس کند. در این زمان ممکن است مقداری خون ریزی از محل دندان وجود داشته باشد که به هیچ وجه نگران کننده نیست.

اگر کودک شما تمایل به کندن دندان لق شده خود ندارد، شما می توانید یک نخ به دندان او ببندید و دندان را خارج کنید یا دندان لق شده کودکتان را خود از دهان وی خارج کنید، در این حالت لازم است با دستان تمیز و یک تکه گاز استریل، دندان را گرفته و با تکان دادن آن به دندان فشار وارد کنید. اگر دندان کودک با اولین فشار از محل خارج نشد، چند روز صبر کنید. همواره توجه داشته باشید خارج کردن دندان از دهان قبل از جدا شدن کافی آن از ریشه ها می تواند باعث ایجاد عفونت در محل دندان شود.

راه های درمان


درمان های معمول برای مشکل لق شدن دندان به شرح زیر هستند:

جرم گیری و تسطیح ریشه

جرم گیری و تسطیح ریشه

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حداقل برای دو بار در روز بهترین راه برای جلوگیری از التهاب لثه است، اما این روش ها برای درمان لق شدن دندان در هنگام ایجاد آن کافی نیست. جرم گیری دندان و تسطیح ریشه دو روش رایج برای کمک به تقویت ریشه های دندان در شرایطی است که این ریشه ها به خاطر بیماری ضعیف شده اند. جرم گیری فرآیندی است که در آن پلاک های ایجاد شده در سطح دندان و ریشه آن پاک می شوند.

در مقابل، تسطیح ریشه مربوط به تمیز کردن عمیق تر دندان ها است که در آن یک بخش از عاج دندان یا سطح ریشه که به خاطر پلاک آسیب دیده اند، برداشته می شود. در صورتی که بیمار از دندان های خود با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم پس از درمان مراقبت کند، لثه ها در اکثر موارد درمان شده و دندان ها در محل خود در طول چند هفته محکم می شوند.

اسپلینت ها

اسپلینت ها

اسپلینت دندان معمولاً از مواد رزین کامپوزیت دندان و سیم ساخته می شوند و با استفاده از آنها دندان لق شده به دندان های مجاور آن بسته شده و دندان های سالم به عنوان تکیه گاه برای دندان لق شده عمل می کنند. با انجام این کار لقی دندان در طول دوره تقویت و بهبود بافت لثه اطراف ریشه در محل خود درمان می شود . طول مدت مورد نیاز برای باقی ماندن اسپلینت در محل در بین افراد مختلف متفاوت است، اما معمولاً لازم است از اسپلینت برای چند هفته تا چند ماه تا زمان ترمیم کافی استفاده شود.

محافظ دهان

محافظ دهان

محافظ دهان رایج ترین روش درمانی مورد استفاده برای لقی دندان به خاطر ساییدن دندان در خواب (دندان قروچه) است. محافظ دهان معمولاً نرم است و به صورت یک لایه محافظ بر روی دندان ها قرار می گیرد و به این ترتیب از ایجاد تماس مستقیم بین دندان های ردیف بالا و پایین دهان و ساییدگی دندان جلوگیری می کند. به هر حال امروزه انواع مختلف محافظ های دهان در بازار موجود است و افراد بیمار می توانند با توجه به توصیه پزشک نوع مناسب آن را برای خود تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهند.

 ایمپلنت

ایمپلنت

دندان هایی که به خودی خود محکم نمی شوند و عکس العمل مناسب به روش های درمانی مثل اسپلینت، جرم گیری و محافظ دهان نشان نمی دهند، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی برای ترمیم و تثبیت شدن داشته باشند. در این حالت جراح دهان اغلب می تواند ریشه های دندان را در محل ریشه تقویت کند یا به سادگی دندان آسیب دیده را کشیده و آن را با ایمپلنت دندان جایگزین کند.

ایمپلنت ها معمولاً شبیه دندان های واقعی هستند در واقع ایمپلنت کاشت دندان طبیعی بوده ، اما از مواد پلاستیکی و رزین های با دوام ساخته شده و به استخوان فک پیچ می شوند. به علت اینکه روش درمانی ایمپلنت یک روش تهاجمی است و هزینه  ایمپلنت، نسبتاً گران است، استفاده از ایمپلنت معمولاً تا زمانی که دندان لق شده دارای مشکلات جدی یا مسائل زیبایی طرح لبخند غیر قابل درمان نباشد، به فرد بیمار توصیه نمی شود.برای صاف کردن و مرتب کردن دندان های کج بعد از لق شدن و افتادن که به آن درمان ارتودنسی هم گفته می‌شود دندان‌ها، در همان قوسی که در کنار هم قرار گرفته‌اند، با استفاده از بریس جابجا شده و صاف‌تر می‌شوند. برای صاف کردن دندان‌ها چندین روش وجود دارد.

کشیدن دندان

کشیدن دندان

اگر دندانتان نگه داشته نمی شود، دندان‌پزشک آن را می کشد و به جای آن یا دندان می کارد، دندان های مصنوعی را به دندان های طبیعی وصل می کند و یا یک دندان مصنوعی می گذارد. تا زمانی که به دندان‌پزشکتان مراجعه می کنید، مطمئن شوید که با یک مسواک نرم مسواک می زنید نیز از ضدعفونی کننده دهان استفاده کنید. از مصرف غذاهای قندی و اسیدی خودداری کنید و موادغذایی سرشار از کلسیم مصرف کنید.

نگران لق شدن دندان های دائمی نباشید. اگر به دنبال درمان فوری باشید، شانس خوبی برای جلوگیری از ازدست رفتن دندان و نیز عوارض بعد از آن دارید. اگر فکر می کنید که ممکن است دندان لقی داشته باشید، درنگ نکنید-همین امروز با دندان‌پزشکتان تماس بگیرید! لبخند شما از شما تشکر خواهدکرد!

 

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."