علت و درمان حساسیت های دندانی و تیر کشیدن دندان های حساس

has

دندان حساس می‌تواند واقعاً آزار دهنده و دردآور باشد. در عمل، عوامل مختلفی از بعضی غذاها گرفته تا مسواک زدن می‌تواند باعث حساسیت دندان شود. به طوری که خیلی زود می‌تواند از یک ناراحتی جزئی به یک مشکل بزرگ تبدیل شود. شما ممکن است همیشه نگران آن باشید که دفعه بعد که دندان حساستان درد می‌گیرد، برای تسکین درد دندان باید چه کار کنید. با اعمال چند تغییر و رعایت بهداشت دهان و دندان  در برنامه‌های روزمره خود می‌توانید احساس ناراحتی ناشی از دندان‌های حساس خود را تا حد زیادی کاهش دهید و به زندگی عادی خود برگردید.

حساسیت دندان می‌تواند ناشی از بیماری‌ها و مشکلات مختلف دندان از جمله مشکلات ژنتیکی باشد. در صورت بروز حساسیت دندانی، شما باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید و دندانپزشک با تشخیص دلیل حساسیت دندانی شما، بهتر می‌تواند آن را درمان کرده و از بروز مجدد مشکل جلوگیری نماید. مشکل حساسیت دندانی معمولاً وقتی که یک غذای داغ یا سرد می‌خورید، تحریک می‌شود. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد دندان‌های حساس نیاز دارید و یا برای مشاوره یا رزرو نوبت با دندانپزشکان ما می‌توانید با شماره‌های 02122027384 و 02122023658 تماس حاصل نمایید. 

علت حساسیت دندان چیست؟


has1

حساسیت دندان که با عنوان فوق حساسیت عاج دندان نیز شناخته می‌شود، یکی از مشکلات شایع دندانی به شمار می‌آید. این عارضه می‌تواند در طول زمان و در اثر مشکلاتی از قبیل تحلیل رفتن لثه‌ها و یا ساییدگی مینای دندان به طور مکرر اتفاق بیفتد. اغلب افرادی که از مشکل علت حساسیت دندانی رنج می‌برند، بین 20 تا 50 سال سن دارند. این مشکل معمولاً هنگامی شروع می‌شود که قسمت نرم داخلی دندان که به آن «عاج دندان» گفته می‌شود،

در اثر ساییده شدن لایه مینای دندان یا تحلیل رفتن لثه‌ها، نمایان می‌گردد. وقتی که عاج دندان نمایان شود، محرک‌های خارجی (مانند نوشیدنی‌های سرد) می‌توانند به راحتی اعصابی که در عمق ساختار دندان قرار گرفته‌اند را تحریک کنند و باعث بروز دردی شدید و کوتاه‌مدت در دندان حساس شوند. فقط یک دندانپزشک می‌تواند وجود مشکل حساسیت دندان را در شما تشخیص دهد. به طور کلی همیشه وقتی که از هر مشکلی در دندان‌های خود رنج می‌برید، باید برای برطرف کردن آن با دندانپزشک خود مشورت کنید.

در این مقاله نگاهی به برخی از علائم شایع حساسیت دندان خواهیم داشت و به بحث در مورد علت درد دندان می‌پردازیم.

عوامل شایع تحریک کننده حساسیت دندان


has2

عوامل متعددی می‌تواند باعث تحریک درد دندان در افرادی که از مشکل حساسیت دندان رنج می‌برند، شود. برخی از شایع‌ترین عوامل تحریک کننده حساسیت دندان کودکان و بزرگسالان عبارتند از:

  • خوردن غذاهای سرد یا نوشیدن مایعات سرد
  • خوردن غذاهای داغ یا نوشیدن مایعات داغ
  • خوردن غذاهای شیرین یا ترش
  • نفس کشیدن از راه دندان در هوای سرد
  • مسواک زدن دندان‌ها

پوسیدگی دندان

درد ناشی از پوسیدگی دندان می‌تواند احساسی شبیه به حساسیت دندانی در فرد ایجاد کند. پوسیدگی دندان هنگامی اتفاق می‌افتد که ذرات قند موجود در غذا و نوشیدنی‌های شما با باکتری‌هایی که در داخل پلاک‌های روی دندان‌ها وجود دارند واکنش داده و مواد اسیدی تولید می‌کنند. این اسیدها به تدریج مینا و عاج دندان‌های شما را نرم کرده و تجزیه می‌نماید. مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید یا خمیردندان ضدحساسیت به تقویت دندان‌های شما کمک می‌کند.

مشکل پوسیدگی دندان آن است که ممکن است تا وقتی که به مراحل پیشرفته و خطرناک نرسد، شما هیچ دردی را احساس نکنید. البته این مشکل را می‌توان در مراحل اولیه آن به راحتی درمان کرد. بنابراین حتی اگر دردی در دندان‌های خود احساس نمی‌کنید، باید حتماً برای معاینات دوره‌ای به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا بتواند نشانه‌های اولیه پوسیدگی دندان را در شما تشخیص بدهد و اقدام لازم برای درمان آن را انجام دهد.

سفید کردن دندان‌ها


خیلی از افراد که درمان سفید کردن دندان‌ را انجام می‌دهند، در زمان انجام این درمان یا مدتی بعد از آن دچار حساسیت دندانی می‌شوند. منظور از سفید کردن دندان، آن عمل حرفه‌ای دندانپزشکی است که تحت نظر دندانپزشک و با استفاده از مواد سفید کننده دندان انجام می‌شود.

حساسیتی که در هنگام سفید کردن دندان یا بعد از آن در دندان‌های یک فرد به وجود می‌آید، با حساسیتی که در اثر فوق حساسیت عاج دندان ایجاد می‌شود متفاوت است. ماده مؤثره‌ای که در ترکیب محصولات سفید کننده دندان وجود دارد از مینا و عاج دندان عبور کرده و به مغز دندان که در مرکز ساختار آن قرار دارد وارد می‌شود و در آنجا باعث ایجاد التهاب و حساسیت موقت در دندان می‌شود.

حساسیت دندان بعد از درمان‌های دندانپزشکی

معمولاً تا مدتی بعد از آنکه بعضی از درمان‌های دندانپزشکی را انجام می‌دهید، احتمال حساس شدن دندان‌های شما وجود دارد. اما در صورتی که این مشکل بیش از چند روز ادامه پیدا کرد، برای درمان آن به دندانپزشک مراجعه کنید.

سایر عوامل شایعی که باعث بروز دندان درد می‌شوند، شامل آبسه دندان و شکستگی دندان یا ترک خوردن آن می‌باشد. مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی سلامتی دندان‌ها و لثه‌ها، از اهمیت زیادی در جلوگیری از دندان درد برخوردار است. پس اگر احساس درد و ناراحتی در دهان و دندان‌های خود دارید و به ویژه اگر این درد طولانی شده است، حتماً با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

درمان


برخی از رایج‌‌ترین عمل‌های دندانپزشکی که به کاهش حساسیت دندان کمک می‌کند شامل موارد زیر است:

استفاده از خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس

has3

بعضی از خمیر دندان‌ها حاوی یک ترکیب فعال به نام نیترات پتاسیم هستند که به مسدود کردن منافذ ریزی که در عاج دندان وجود دارند، کمک می‌کند. البته این خمیر دندان‌ها ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد، اما متخصصان عقیده دارند که خمیر دندان ضد حساسیت معمولاً بهترین راهکار برای شروع درمان حساسیت دندان می‌باشد. نکته مهم دیگر آن است که چگونه از آن استفاده می‌کنید و به عبارتی چگونه دندان‌ها را مسواک می‌زنید.

نحوه مسواک زدن خود را تغییر دهید

has4

اگر از مسواک‌های نرم استفاده نمی‌کنید، اگر مسواک را خیلی محکم روی دندان‌های خود می‌کشید و یا اگر مسواک زدن شما کمتر از دو دقیقه طول می‌کشد، پس باید بدانید که این نحوه مسواک زدن، به جلوگیری از حساسیت دندان‌هایتان کمکی نخواهد کرد. تغییر در نحوه مسواک زدن برای شما یک ضرورت حتمی محسوب می‌شود و قطعاً می‌تواند برایتان نتیجه‌بخش باشد.

دندان قروچه و سایش دندان‌هایتان را متوقف کنید

has5

اگر عادت دارید که در هنگام خواب و یا وقتی عصبی هستید دندان‌هایتان را روی هم فشار می‌دهید، با این کار در عمل دارید مینای دندان‌های خود را از بین می‌برید و خودتان باعث بروز مشکل حساسیت دندان می‌شوید. پس در صورتی که مشکل ساییدن دندان‌ها یا دندان قروچه دارید، برای درمان دندان قروچه خود حتماً شب‌ها از یک محافظ دهانی استفاده کنید یا وضعیت خوابیدن خود را تغییر دهید. اگر هم در طول روز متوجه شدید که دندان‌هایتان را زیاد بر روی هم فشار می‌دهید، سعی کنید مرتب به خودتان یادآوری کنید که دندان‌های بالا و پایین را کمی از هم فاصله بدهید و فک خود را نیز راحت و آرام بگیرید.

از دندانپزشک بخواهید که روی دندان‌هایتان را با ماده محافظ بپوشاند

has6

در صورتی که خمیر دندان‌ ضد حساسیت کارآیی لازم را در برطرف کردن حساسیت دندان‌ و تیر کشیدن دندان شما نداشته باشد، از دندانپزشک خود بخواهید که از یک پوشش محافظ بر روی دندان‌هایتان استفاده کند. دندانپزشک می‌تواند بر روی نقاط حساس دندان‌های شما پوششی از مواد ضد حساسیت از قبیل لاک فلوراید یا حتی رزین‌های پلاستیکی بگذارد. این پوشش‌های محافظ، بسته به نوع مواد مورد استفاده در آن بین چند ماه تا چند سال دوام خواهند داشت و بعد از این مدت باید دوباره تجدید شوند.

باندینگ، روکش و اینله

اینها راهکارهایی برای درمان پوسیدگی هایی هستند که ممکن است باعث حساسیت دندان‌های شما شده باشد.

جراحی پیوند لثه

has7

اگر بافت لثه از روی سطح ریشه دندان‌های شما تحلیل رفته باشد، با انجام عمل جراحی پیوند لثه می‌توان حفاظت لازم از ریشه دندان را تأمین کرد و به درمان حساسیت دندان‌ها پرداخت .

عصب‌کشی

has8

عصب‌ کشی دندان آخرین گزینه برای درمان موارد شدید حساسیت دندان است که سایر روش‌های درمانی در برطرف کردن آن تأثیر نداشته است. در این روش یک مجرای کوچک در سطح جونده دندان شما ایجاد می‌شود تا از طریق آن بتوان به مغز دندان دسترسی پیدا کرد. سپس از یک ابزار کوچک برای برداشتن بافت‌های مرده و آسیب‌دیده و نیز تمیز کردن مغز دندان از طرف داخل استفاده می‌شود و به این ترتیب کانال ریشه دندان تمیز و ضد عفونی می‌شود. برای اطلاع دقیق از هزینه عصب کشی دندان باید با پزشک مشورت کنید.

درمان تحلیل لثه‌ها

hass

ریشه دندان‌های شما در حالت طبیعی به وسیله بافت لثه پوشانده شده و محافظت می‌شود. اما در صورتی که بیماری‌های لثه یا مسواک زدن به صورت محکم و خشن موجب تحلیل رفتن لثه‌ها شود، ریشه دندان نمایان شده و بافت سیمان دندانی (سمنتوم) به تدریج دچار فرسایش خواهد شد. دندانپزشک شما می‌تواند با استفاده از روش‌های مخصوصی مانند پیوند لثه، این مشکل را درمان کرده و لثه‌های تحلیل رفته شما را بازسازی و ترمیم نماید. در صورتیکه برای درمان عصب کشی دیر باشد ، ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.