بوی بد دهان: علت،رفع و درمان

11305192_l

 

بوی بد دهان مشکل شایعی است که ممکن است اکثر افراد در سنین مختلف به آن مبتلا شوند . تخمین زده می شود که از هر 4 نفر یک نفر به بوی بد دهان مبتلا می شود. بوی بد دهان ناشی از عوامل مختلفی است. در اغلب موارد، علل بوی بد دهان ناشی از باقی ماندن غذا در دهان، دندان، زبان، لثه و ساختارهای دیگر و تجمع باکتری است همچنین در هنگام استفاده از براکت ها در ارتودنسی ثابت به علت باقیماندن غذا در بین براکت ها ممکن است به بوی بد دهان مبتلا شوید. سلول های باکتریال زنده و مرده یک ترکیب سولفوری را آزاد می سازند که میتواند علت بوی بد دهان شما باشد .غذاهای مشخصی مثل سیر و پیاز در ایجاد بوی بد دهان نقش دارند. وقتی غذا در جریان خون جذب شد، به شش ها منتقل می شود و در آنجا اسنشاق می شود.روزه گرفتن و نخوردن چیزی برای مدت طولانی نیز باعث بوجود آمدن بوی دهان می شود.

در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌ نژاد برای رفع و درمان بوی بد دهان اقدامات زیر انجام میشود:

دستورالعمل هایی برای حفظ بهداشت دهان و دندان

توصیه هایی در ارتباط با پاکسازی زبان به بیمار

دستورالعمل هایی در ارتباط با پاکسازی دندان مصنوعی

لثه درمانی، درمان احتمالی با آنتی بیوتیک

خارج سازی پوسیدگی و چرک دندان

ترمیم دندان شکسته یا دارای عیب

خارج سازی سومین دندان آسیاب با فلپ لثه

درمان برفک دهان

علت و دلایل

علت بوی بد دهان ممکن است مربوز به پوسیدگی دندان باشد. در صورتی که پوسیدگی دندان در حال پیشرفت است، غذا در این فضا گیر می کند و بوی نا مطبوعی ایجاد می کند. پس باید سریعا برای درمان دندان پوسیده اقدام کرد.

بیماری لثه اغلب باعث بوی بد و یا مزه بد مستمر در دهان می شود و این نشان دهنده این است که به بیماری لثه مبتلا شده اید ، که ممکن است منجر به جراحی لثه گردد .

بیماری لثه و خشکی دهان نیز به دلیل کاهش جریان بزاقی می تواند از دلایل بوی بد دهان باشد . بزاق دهان شما را تمیز می کند و ذراتی که باعث بوی بد می شوند را از بین می برد. محصولات ساخته شده از تنباکو باعث ایجاد بوی بدن دهان، لکه افتادن دندان ها، کاهش توانایی چشیدن غذا یا التهاب بافت های لثه  و خونریزی لثه می شود. بوی بد دهان همچنین نشانه این است که بیماری وخیمی مثل عفونت مجاری تنفسی، سینوزیت مزمن،آبریزش از عقب بینی، برونشیت مزمن، دیابت، اختلال در دستگاه گوارش، بیماری کبد یا کلیوی عفونت لثه و یا دندان دارید.

بوی بد دهان علاوه بر عفونت دندان و یا لثه ممکن است ، ناشی از داروهایی است که مصرف می کنید، برای مثال عامل های سیستم عصبی مرکزی، داروهای ضد پارکینسون، آنتی هیستامین ها، داروهای ضد روان پرشی، داروهای ضد کولینرژِیک، داروهای مسکن، داروهای ضد فشار خون و داروهای ضد افسردگی .

همیشه به راحتی نمی توان مشخص کرد که فرد دهان بد بویی دارد یا خیر.ممکن است افراد دیگر زودتر متوجه این موضوع شوند و اطلاع دادن آن به شما برای آنها دشوار باشد.

یک آزمایش ساده برای اطمینان پیدا کرد از این مساله که دهان بد بویی دارید این است که با پشت زبان خود قسمت داخلی مچ دست خود را خیس کنید و چند ثانیه ای صبر کنید تا بزاق خشک شود. در صورتی که مچ دست شما بوی نامطبوعی بدهد، احتمالا تنفس بد بویی نیز دارید.

راه و روش درمان

i

روش درمانی مخصوص بوی بد دهان کودکان و یا بزرگسالان به علت این مشکل بستگی دارد.

یکی از راه های درمان و رفع بوی بد دهان، جرمگیری می باشد.

•    بهبود بهداشت دهان و دندان معمولا برای درمان بوی بد دهان و جلوگیری از بروز مجدد آن کفایت می کند.

•    دندان پزشک در مورد بهبود سلامت دهان و دندان توصیه های زیر را ارائه می کند:

•    دندان ها و لثه های خود را به صورت منظم مسواک بزنید

•    بین دندان های خود نخ دندان بکشید

•    زبان خود را تمیز نگه دارید

•   در بیمارانی که از خشکی دهان رنج می برند، دندان پزشک بزاق مصنوعی را تجویز می کند

•   دندان پزشکان همچنین خمیر دندان ها و دهان شویه های مخصوصی را تجویز می کنند که علائم بوی بد دهان را بهبود می بخشند.

درمان بیماری های لثه و حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان به کاهش بوی بد دهان کمک می کند. در صورتی که به صورت مرتب دهان شما بوی بد بدهد، لیستی از غذاهایی که می خورید و داروهایی که مصرف می کنید، تهیه کنید.برخی از داروها باعث بوی بد دهان می شوند.

دندان های مصنوعی ای که به خوبی تمیز نمی شود نیز باعث بوجود آمدن باکتری ها می شود. در صورتی که دندان های مصنوعی خود را می توانید از دهان خود خارج کنید، در طول شب آن ها را از دهان خارج کرده و قبل از قرار دادن مجددا آن در دهان به طور کامل آن را تمیز کنید.

در صورتی که دندان پزشک مشخص کند که دهان شما سالم است و بوی بد ناشی از دهان نیست، شما به پزشک خانوادگی یا یک متخصص برای تعیین علت بو و درمان احتمالی ارجاع داده می شود. در صورتی که بوی بد ناشی از بیماری لثه باشد، دندان پزشک یا می تواند بیماری را درمان کند یا شما را به یک متخصص لثه درمانی ارجاع دهد. پاک سازی حرفه ای بافت لثه باعث از بین رفتن باکتری و پلاکی که انباشته می شود، می گردد.

دندان پزشک یا متخصص لثه درمانی یک دهان شویه ضد میکروب را تجویز می کند. همچنین به شما آموزش داده می شود که هر زمانی که دندان های خود را مسواک می زنید به آرامی زبان خود را مسواک بزنید تا به از بین بردن باکتری بیش از حد کمک کنید.

نحوه پیشگیری

Dental-care-tips-for-whitening-teeth-naturally-620x399

علاوه بر پرهیز از خوردن غذاهایی که باعث بوی بد دهان می شود، با انجام اقدامات زیر می توانید از آن جلوگیری کنید

روزی دو مرتبه دندان های خود را مسواک بزنید و روزی یک مرتبه نخ دندان بکشید تا ذرات پلاک و غذا را از بین ببرید

دندان های مصنوعی را هر شب از دهان خود خارج کنید و آن ها را قبل از قرار دادن در داخل در دندان در روز بعد به خوبی تمیز کنید

به صورت منظم برای چکاپ و جرم گیری دندان به دندان پزشک مراجعه کنید

اگر به صورت مستمر دچار بوی بد دهان می شوید که با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بهبود پیدا نمی کند، جهت رفع بوی بد دهان ،  برای معاینه کامل دندان ها به دندان پزشک مراجعه کنید، زیرا این اتفاق نشان دهنده یک مشکل وخیم تر است. تنها یک دندان پزشک می تواند تشخیص دهد که بیماری لثه، خشکی دهان یا تشکیل پلاک بیش از حد دلیل احتمالی بوی بدن دهان است

به این پست امتیاز دهید.