Dencare

روکش های تمام سرامیکی دندان:انواع،مزایا و هزینه آن

prismatik-cz

همانطور که نام این روکش ها نشان می دهد، روکش های تمام سرامیکی بطور کامل از مواد کامپوزیت شبیه شیشه همچون پرسلاین ساخته می شوند.

[sv slug=”alert”]کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌نژاد ارائه دهنده انواع روکش تمام سرامیک دندان می باشد. دندان پزشکان از تکنیک های مختلف برای پنهان کردن یا پوشاندن معایب و مشکلات ظاهری دندان ها و سفید کردن دندانها استفاده می کنند. اما مزیت بزرگ روکش های تمام سرامیکی این است که با استفاده از این روکش ها نیازی به نگرانی درباره عقب رفتن لثه در زمان روکش کردن دندان ها یا پس از آن وجود ندارد.[sv slug=”alert1″]

ونیر دندان پوسته‌های فوق‌العاده نازک و نیمه شفاف از جنس مواد رزین کامپوزیت دندان یا سرامیک (پُرسلِن) هستند که بطور دائمی و با استفاده از چسب مخصوص برای از بین بردن فوری عیوب دندان، بر روی دندان‌های جلویی قرار می‌گیرند. معمولاً ونیرها در جلوی دندان‌ها به منظور درخشان کردن، پوشاندن تغییر رنگ و سفید شدن دندان ها و نیز اصلاح طرح لبخند قرار داده می‌شوند و در موارد ناهنجاری های خفیف میتوانند جایگزین ارتودنسی ثابت باشند . برای اطلاع از قیمت ارتودنسی ثابت میتوانید با پزشک مشورت نمایید.

 زرد شدن دندان ها عارضه ای است که می تواند برای هر فردی به وجود بیاید و می تواند لبخند فرد را تحت تاثیر قرار دهد. تقبل هزینه سفید کردن دندان و استفاده از روش های سفید کردن دندان به راحتی این مشکل را حل می کنند، در گذشته این راه ها و روش ها، برای بیمار دردناک بود و حتی گاهی باعث حساسیت دندان ها می شد، اما با روش های جدید و با استفاده از بلیچینگ دندان با لیزر علاوه بر اینکه عوارض سفید کردن دندان و دردی را برای بیمار به همراه ندارد، نتایج آن دائمی می باشد.

photo_2017-12-11_12-51-01

انواع

انواع روکش دندان تمام سرامیکی به شرح زیر هستند:

پوشش پرسلاین

اولین نوع روکش زیبایی دندان از جنس تمام سرامیکی (که در حدود 100 سال قبل ساخته شد) پوشش پرسلاین بودند. همانطور که از این روکش ها می توان انتظار داشت، با استفاده از آن ویژگی های ظاهری زیباتر در مقایسه با سایر روکش ها برای بیمار در عوض کاهش استحکام آن ایجاد می شود. پوشش پرسلاین معمولاً فقط برای دندان های جلو استفاده می شود که زیبایی ظاهری آن برای داشتن طرح لبخند از اهمیت زیاد برخوردار است و باعث طرح لبخند زیبا در افراد می‌شود.

سرامیک های مدرن

در دهه های گذشته، تعدادی از شرکت ها از روش ها و مواد اولیه جدید برای ساخت روکش های تمام سرامیک در اصلاح طرح لبخند استفاده کرده اند که به این نوع روکش ها در اصطلاح سرامیک های مدرن گفته می شود و میتوان برای مخفی نمودن خال سیاه روی دندان از آنها ستفاده نمود .

مزایا

564g16e54

مزایای اصلی روكش سراميكي دندان به شرح زیر هستند:

زیبایی بیشتر:

بزرگترین مزیت تقبل قیمت روکش دندان تمام سرامیکی در مقایسه با روکش های ساخته شده از ترکیبات پرسلاین و فلز ظاهر زیباتر آن برای اصلاح طرح لبخند لثه ای است. این ویژگی را می توان به این حقیقت نسبت داد که درصد بیشتری از ضخامت کلی این نوع روکش ها   را می توان از مواد پرسلاین نیمه شفاف تهیه کرد. این نوع از پرسلاین دارای بیشترین شباهت با زیبایی دندان طبیعی است و بنابراین با استفاده از آن می توان یک ظاهر بسیار طبیعی برای فرد ایجاد کرد.

در مقایسه با روکش های تمام سرامیکی، سایر روکش های ساخته شده از ترکیبات پرسلاین و فلز دارای یک ساختار فلزی هستند و لازم است این ساختار با استفاده از یک لایه از مواد پرسلاین نیمه شفاف (گچی و سفید رنگ جهت رفع زردی دندان ) پوشانده شود. بریس‌های شفاف برای دندان‌ها از پلاستیک یا سرامیک ساخته می‌شوند و بصورت همرنگ دندان یا بی‌رنگ هستند که میزان شفافیت آن‌ها متغیر است.

برخی براکت سرامیکی به رنگ طبیعی دندان‌ها می‌باشند در حالیکه سایر آن‌ها به حدی بدون رنگ هستند که بریس‌های همرنگ دندان نامیده می‌شوند. بنابراین در هنگام خندیدن بیمار قابل تشخیص نخواهند بود. برخلاف بریس‌های فلزی بیماران برای داشتن دندان‌های مرتب و صاف نیازی به تحمل فلز در دهان خود ندارند. این بریس‌ها در مقایسه با براکت‌های فلزی متداول گران‌تر و شکننده‌تر هستند، اما اشخاصی که این نوع ارتودنسی را انتخاب می‌کنند برای خود دلایل مشخصی دارند.

استفاده از این نوع روکش می تواند ضخامت کلی روکش را که امکان ساخت آن با استفاده از مواد نیمه شفاف وجود دارد کاهش داد و به این ترتیب یک ظاهر طبیعی تر (حداقل از نظر تئوریک) برای دندان ها ایجاد کرد.

روکش های تمام پرسلاین لبه های فلزی ندارند:

علیرغم تمام محدودیت های ذکر شده برای روکش های ساخته شده از ترکیبات پرسلاین و فلز، این نوع از روکش ها دارای یک عیب دیگر نیز هستند. در این حالت لبه های مورد نیاز در پایه روکش قرار می گیرد و این موضوع در حالی است که روکش های تمام پرسلاین نیازی به لبه های فلزی ندارند.

انطباق پذیری بیشتر با ساختار طبیعی بدن:

روکش های تمام سرامیکی دارای بعضی مزیت های خاص در ارتباط با انطباق پذیری بیشتر آنها با ساختار طبیعی بدن هستند. در این حالت انواع سرامیک مورد استفاده برای ساخت این نوع از روکش ها معمولاً دارای سطح سایش بیشتر در مقایسه با مینای دندان نیستند. روکش های ساخته شده از جنس طلا نیز دارای این ویژگی می باشند.

این موضوع در حالی است که در ارتباط با روکش های ساخته شده با ترکیبات پرسلاین و فلز و بطور خاص روکش هایی که به نحو مناسب صیقل داده نشده و لعاب داده نشده اند، مقدار بسیار بالایی از سایندگی در برابر دندان های طبیعی و ساختارهای ترمیم دندان وجود دارد و این موضوع می تواند باعث فرسایش بیش از حد دندان ها نسبت به حالت عادی شود.

با وجود نادر بودن این شرایط، برخی افراد به بعضی از انواع فلزهای استفاده شده برای روکش های ساخته شده از ترکیبات فلز و پرسلاین واکنش آلرژیک نشان می دهند، در حالی که این مشکل در ارتباط با روکش های تمام سرامیکی مشاهده نمی شود.

امکان جایگذاری این روکش در یک جلسه درمانی وجود دارد:

بعضی دندان پزشکان دستگاه های مخصوص دارند که با استفاده از آنها می توان روکش دندان را با استفاده از مواد سرامیکی در مطب تهیه کنند. این تکنیک به دندانپزشک امکان می دهد جایگذاری روکش را در یک جلسه درمانی انجام دهد. در این حالت پس از آماده کردن دندان بیمار، بلافاصله امکان ساخت روکش در مدت حدود 20 تا 30 دقیقه وجود دارد و پس از ساخت، روکش با استفاده از چسب مخصوص دندان پزشکی بر روی دندان قرار می گیرد.

این موضوع در حالی است که در فرآیند عادی روکش کردن دندان ها نیاز به دو جلسه درمان وجود دارد. در این حالت ابتدا از دندان های بیمار قالب تهیه شده و سپس بر اساس قالب تهیه شده تکنسین های دندان پزشکی در طول مدت حدود دو هفته روکش دندان را تهیه می کنند.

معایب

معایب استفاده از روکش های تمام سرامیکی به شرح زیر هستند:

مشکل طول عمر:

هیچ یک از انواع روکش دندان دارای طول عمر و دوام بیشتر از روکش های تمام فلزی نیستند و با توجه به ظاهر نامناسب این نوع از روکش ها، روکش های ساخته شده از ترکیبات پرسلاین و فلز نیز دارای دوام و ماندگاری به نسبت بالا هستند.

در مقایسه با روکش های فلزی، روکش های تمام سرامیکی و حتی روکش هایی که از جدید ترین مواد ساخته می شوند معمولاً دارای ویژگی های فیزیکی به نسبت ضعیف هستند (سختی، استحکام، شکنندگی، مقاومت در برابر ترک خوردگی و سایر موارد مانند آن).

این ویژگی الزاماً به معنی این نیست که این روکش ها یک انتخاب مناسب برای شما نیستند، بلکه باید گفت این روکش ها بهترین انتخاب برای بعضی کاربردهای خاص می باشند. به هر حال این مسئله باید هنگام انتخاب این روکش ها و مشورت با دندان پزشک مورد توجه قرار گیرد.

ظاهر روکش های سرامیکی برای دندان های دارای برجستگی ممکن است عالی نباشد:

اگر روکش های تمام سرامیکی برای دندان های دارای برجستگی و تورفتگی استفاده شوند، با توجه به اینکه روکش از مواد یکنواخت ساخته می شود، دندان نمی تواند دارای ویژگی های ظاهری مورد نیاز به میزان روکش های دست ساز ساخته شده توسط یک تکنسین دندانپزشکی باشد. در نتیجه، روکش این دندان ها ممکن است دارای ظاهر طبیعی مشابه سایر انواع روکش ها نباشد.

این مشکل ممکن است نگرانی زیادی را در ارتباط با دندان هایی که بطور دائم دیده نمی شوند، ایجاد نکند. اما برای دندان های بالای جلوی دهان، این مسئله می تواند از اهمیت خاص برخوردار باشد. توجه کنید که روکش های لبه دار را می توان با توجه به سایش و لعاب دادن آنها اصلاح کرد. با این وجود انجام این کار در حقیقت اصلاح سطح روکش است و ایجاد سطح درخشندگی مشابه مینای دندان را برای روکش تضمین نمی کند.

بهترین زمان استفاده از روکش های تمام سرامیکی

photo_2017-12-11_12-50-58

در شرایطی که ظاهر زیبای یک دندان از اهمیت بسیار زیاد برخوردار است (برای مثال در مورد دندان های جلوی دهان) استفاده از بعضی انواع روکش های تمام سرامیکی می تواند بهترین انتخاب باشد. به هر حال، با توجه به اینکه ویژگی های فیزیکی این نوع از روکش ها ضعیف تر از سایر انواع روکش است، استفاده از این روکش برای دندان های عقب دهان که زیبایی ظاهر آنها از اهمیت کمتری برخوردار است و بطور خاص دندان هایی که به واسطه عصب کشی نیازمند استقامت بیشتر روکش هستند، در واقع می تواند محل بحث و اشکال باشد.

بریج یا پل دندانی به معنای واقعی کلمه پلی است که روی فاصله‌ی بین چند دندان زده می‌شود. این پل از دو روکش و دندان/ دندان‌های مصنوعی تشکیل می‌شود. هر یک از این روکش‌ها روی یک دندان در یک سمت فاصله موجود قرار داده می‌شود، این دو دندان پایه اباتمنت نامیده می‌شود. اما دندان‌های مصنوعی پونتیک نامیده می‌شود و از طلا، آلیاژ، سرامیک یا ترکیبی از این مواد ساخته می‌شود. بریج دندان همانند روکشی هستند که یا با دندان طبیعی یا با ایمپلنت نگه داشته می‌شود.

هزینه

قیمت و هزینه روکش دندان تمام سرامیک دندان با توجه به نوع آن متفاوت می باشد. مقدار هزینه در کلینیک ما پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *