درمان دندان درد شدید

ورم دندان، رشد دندان عقل، نحوه کشیدن دندان ، عصب کشی، درد پس از عصب کشی، دندان درد پس از پر کردن آن، شکستگی و ترک دندان، استفاده از دندان مصنوعی، ایمپلنت دندان، درد فک، وجود درد در سینوس ها، دندان در آوردن بچه، درد هنگام جویدن غذا، درد هنگام خوردن آب سرد، دندان درد در بارداری، و درد عصب سه قلو همگی از انواع دندان درد یا مواردی هستند که می توانند باعث ایجاد درد دندان شوند.

هنگامی که شما با دندان درد مواجه می شوید، علت اصلی معمولاً، بعضی از انواع پوسیدگی دندان است که بر دهان یا فک شما تاثیر گذاشته است. در واقع، در این حالت ناحیه پالپ دندان که لایه میانی دندان است دچار التهاب شده و عدم درمان خرابی دندان ، دندان درد شدید را برای فرد به همراه دارد.

به خاطر اینکه ناحیه پالپ دندان از بافت نرم تشکیل شده که در برگیرنده اعصاب حساس و رگ های خونی است، در بعضی موارد دندان درد، ناگهانی شروع می شود و شدت آن از سطح خفیف تا سطح شدید را شامل می شود. درد دندان معمولاً در طول شب تشدید می شود و می تواند برای انجام فعالیت های روزمره همچون صرف غذا یا نوشیدن مایعات مشکل ایجاد کند. این مسئله بطور خاص زمانی احساس می شود که غذا یا نوشیدنی های مصرف شده سرد یا گرم باشند، مانند خوردن آب سرد.

اگر شما با درد دندان برای بیش از یک روز روبرو شدید، در اسرع وقت با دندان پزشک برای تشخیص و درمان دندان درد ملاقات کنید. هر چه این ملاقات به تاخیر انداخته شود، مشکل شما شدت بیشتری پیدا خواهد کرد. اگر درمان پوسیدگی دندان بدرستی انجام نشود، ناحیه پالپ داخل دندان ممکن است دچار عفونت دندان شود. این مشکل معمولاً باعث ایجاد آبسه دندان می شود که درد شدید و مداوم را برای فرد به همراه دارد.

انواع درد

e8c9c8a5449020d94139122d4305603e

در عمل انواع دندان درد وجود دارد که هر یک از آنها می تواند نشان دهنده یک نوع خاص از مشکلات دهان باشد. در این حالت انجام معاینه و تشخیص توسط یک دندان پزشک حرفه ای می تواند نوع درد دندان شما و علت ایجاد آن را مشخص کند. انواع مختلف دندان درد به شرح زیر هستند:

 • درد ضربانی در دندان یا ناحیه اطراف آن
 • درد به شکل تیر کشیدن در زمان تماس اجسام خارجی با دندان یا دندان درد هنگام جویدن غذا
 • درد یا حساسیت در دندان یا ناحیه اطراف آن
 • احساس دردناک در دندان در واکنش به مصرف غذاها و نوشیدنی های گرم یا سرد مانند خوردن آب سرد
 • درد به صورت سوزش یا احساس شوک مانند

دندان درد در کودکان

در صورتی که دندان کودک شما درد می کند لازم است که در اولین فرصت به دندان پزشکی مراجعه کنید . علاوه بر درد دندان در کودک خود ، وجود علائمی مانند ورم در صورت و تب را نیز چک کنید . ممکن است برخی از والدین برای تسکین دندان درد کودکان خود به او داروهای مسکن غیر تجویزی بدهند ، در نظر داشته باشید که در صورت ادامه یافتن درد برای مدت زمان بیش از دو ساعت باید فورا به دندان پزشک مراجعه کنید .

یکی از شایع ترین دلایل دندان درد کودکان گیر کردن غذا در بین دندان ها است و ممکن است با بروز این حالت کودک از درد دندان شکایت کند . بنابر این در صورتی که کودک شما اظهار دندان درد کرد ، اولین کاری که باید بکنید این است که دندان های کودک خود را ( خصوصا در جایی درد احساس می شود) به دقت بررسی کنید. سعی کنید تکه گیر کرده غذا دربین دندان ها ( در صورت وجود) پیدا کنید و با استفاده از نخ دندان آن را به آرامی از بین دندان ها خارج کنید. در صورتی که تکه غذا در بین دندان ها مشاهده نکردید ، قدم بعدی این است که به دنبال علائم ترک خوردگی ، شکستگی دندان ، خورد شدن یا جدا شدن پر کردگی های دندان یا پوسیدگی دندان باشید.

می توانید برای تسکین موقت درد از داروی دندان درد مسکن که مصرف غیر تجویزی آن ها مجاز است استفاده کنید اما مطمئن شوید که از دوز مناسبی از داروی درد دندان شدید استفاده می کنید ، کودکان باید با توجه به وزن و سن خود دارو مصرف کنند . مصرف آسپرین بدون تجویز پزشک می تواند خطر ابتلای بیمار به سندرم Reye را داشته باشدو این بیماری به سیستم عصبی کودک حمله می کند. بنابراین از مصرف آسپرین برای تسکین درد ، بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

استفاده از داروی مسکن تنها برای تسکین موقتی درد تا هنگام رساندن کودک به مطب بهترین دکتر دندانپزشک می باشد. در صورت مشاهده دندان درد در کودک خود می توانید برای دریافت مشاوره با کلینیک ما تماس بگیرید . در صورت ادامه پیدا کردن درد دندان بیش از دو ساعت ، مشاهده علائم پوسیدگی مانند لکه های قهوه ای روی دندان و یا مشاهده برجستگی های قرمز یا زرد روی لثه کودک ، فورا به کلینیک  دندانپزشکی مراجعه نمایید. .

علت

دندان درد معمولاً زمانی ایجاد می شود که لایه داخلی دندان (پالپ دندان) دچار التهاب شود. ناحیه پالپ در برگیرنده اعصاب حساس و رگ های خونی است. التهاب ناحیه پالپ دندان می تواند در نتیجه شرایط زیر اتفاق افتد:

 • پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان کودکان و بزرگسالان که باعث ایجاد سوراخ (کرم خوردگی) در پوسته سخت دندان می شود.
 • ترک خوردگی دندان: این ترک خوردگی در اغلب مواقع کم است و امکان مشاهده آن با چشم غیر مسلح وجود ندارد.
 • شل شدن یا شکستن پر کردگی دندان (بعد از پر کردن دندان ممکن است این اتفاق بیفتد)
 • عقب رفتن لثه ها: که در این حالت لثه ها عقب کشیده و جمع می شوند و به این ترتیب بافت نرم و بخش های حساس تر دندان همچون ریشه در محیط خارج از لثه قرار می گیرند.
 • آبسه پری اپیکال: یک کیسه تشکیل شده از چرک است که در انتهای دندان در نتیجه عفونت باکتریایی تشکیل می شود.

علاوه بر این در این رابطه برخی شرایط دیگر نیز وجود دارند که می توانند باعث ایجاد دردی مشابه درد دندان شوند و این موضوع در شرایطی مشاهده می شود که حتی ناحیه پالپ دندان نیز آسیب ندیده است. برخی از این عوامل به شرح زیر هستند:

 • آبسه پریودنتال: یک کیسه تشکیل شده از چرک در لثه ها است که در نتیجه عفونت باکتریایی ایجاد می شود.
 • آفت دهان یا زخم های ایجاد شده بر روی لثه ها : یک علت آفت دهان می تواند زمینه ارثی باشد
 • زخم شدن یا ورم کردن لثه های اطراف دندانی که در حال رشد است: برای مثال این حالت در شرایطی مشاهده می شود که دندان های عقل رشد خود را آغاز می کنند، و می توانند باعث دندان درد شوند.
 • سینوزیت: که گاهی اوقات باعث ایجاد دندان درد در ناحیه فک بالا می شود.
 • آسیب دیدگی مفصل متصل کننده فک به جمجمه (مفصل گیجگاهی)
 • رشد دندان های کودک: کودکان نیز ممکن است با ناراحتی و درد هنگام شروع رشد دندان های خود مواجه شوند. در اصطلاح به این شرایط «دندان در آوردن» گفته می شود.
 • بارداری: مادران باردار ممکن است با مقداری تغییر در شرایط سلامتی دهان خود در طول دوره حاملگی مواجه شوند. تغییرات اولیه در این حالت به خاطر تغییرات هورمونی و بطور خاص افزایش هورمون استروژن و پروژسترون است که می تواند باعث نشان دادن واکنش غیر عادی بافت لثه به پلاک شود و باعث دندان درد در بارداری شود.

درمان

Untersuchung-beim-Zahnarzt-Zahnschmerzen-Entzündung-Karies-heilen

روش درمان دندان درد، بستگی به علل ایجاد آن دارد. در این حالت دندان پزشک وضعیت دهان و دندان شما را معاینه کرده و ممکن است از عکس برداری رادیولوژی برای تشخیص بهتر علل مشکل استفاده کند.

رادیوگرافی در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد به کمک دستگاه RVG انجام می شود. این دستگاه جدیدترین روش رادیوگرافی دندانی می باشد که به کمک Sensor دیجیتال میزان اشعه X رادیوگرافی به 12/1 کاهش داده و بنابراین از آسیب های ناشی از تابش اشعه به بدن بیمار جلوگیری می کند و سرعت و دقت انجام رادیوگرافی نسبت به روش مرسوم آنالوگ بسیار بالاتر است.

اگر علت درد دندان پوسیدگی دندان باشد، دندانپزشک ناحیه دچار پوسیدگی را از روی دندان برداشته و آن را با مواد پر کردن دندان جایگزین می کند. اگر دندان درد به خاطر شل شدن یا شکستن پر کردگی قبلی ایجاد شده باشد، پر کردگی از محل خارج شده و پوسیدگی های ایجاد شده از روی دندان برداشته می شود. در نهایت در این رابطه از یک پر کردگی جدید در محل پر کردگی قدیمی استفاده خواهد شد.

اگر ناحیه داخلی پالپ دندان دچار عفونت شده باشد، ممکن است نیاز به عصب کشی دندان وجود داشته باشد. این روش درمان درد دندان شامل خارج کردن پالپ آسیب دیده و وارد کردن یک نوع خاص از پر کردگی برای پوشاندن دندان و جلوگیری از عفونت مجدد آن است.

روش های درمانی در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد با پیشرفته ترین متد های روز دنیا انجام می شود. ترمیم دندان در این کلینیک به روش نوری و عصب کشی دندان با دستگاه endo pilot در یک جلسه (برخلاف روش های قدیمی که نیاز به 1 الی 3 جلسه درمانی داشت) و کاملا بدون درد انجام می شود، همچنین با این روش نوین امکان ایجاد عفونت پس از عصب کشی وجود نخواهد داشت. در صورت وارد آمدن هر آسیبی به دندان، متخصصین این کلینیک نسبت به ترمیم و حفظ دندان اقدام می کنند و بدین ترتیب مانع از این می شوند که بیمار دندان خود را از دست بدهد.

همواره به خاطر داشته باشید حتی زمانی که مشکلات دندان باعث ایجاد دندان درد شده باشند، دندان پزشک می تواند درمان های لازم را بر روی دندان انجام دهد و تاثیرگذاری آسیب وارد شده بر سلامت دندان در صورتی حداقل خواهد بود که شما در اسرع وقت با مراجعه به دندان پزشک خدمات درمانی مورد نیاز را دریافت نمایید.

درمان خانگی

برای درمان درد دندان شدید تا زمان مراجعه به دندانپزشک شما می توانید از چند مورد  درمان خانگی دندان درد  همچون استفاده از مسکن و قرص های دندان درد، دهان شویه با آب نمک، کمپرس آب سرد و موارد مانند آن استفاده کنید. اما اگر درد دندان شما برای بیش از یک روز دوام و ادامه داشت، لازم است که حتما در این رابطه با دندان پزشک ملاقات شود. ملاقات در اسرع وقت می تواند برای شما بهترین نتایج درمان دندان درد شدید را به همراه داشته باشد. در صورت رها شدن مشکل به حال خود، یک درد ملایم و خفیف می تواند به تدریج تشدید شده و به یک عفونت جدی تبدیل شود. هنگامی که این شرایط در افراد مشاهده شود، ممکن است در ناحیه پالپ داخل دندان آبسه تشکیل شود.

پیشگیری

toothache

با توجه به اینکه اکثر موارد دندان درد کودکان در نتیجه پوسیدگی دندان ایجاد می شود، رعایت نکات مربوط به حفظ سلامت دهان و دندان می تواند از ابتلا به دندان درد جلوگیری و پیشگیری نماید. در این حالت رعایت سلامت دهان و دندان شامل مسواک زدن منظم با خمیر دندان حاوی فلوراید، نخ دندان کشیدن هر روز یک بار، و ملاقات کردن با دندان پزشک به تعداد دفعات لازم برای تمیز کردن حرفه ای دندان ها است. علاوه بر این نکات، لازم است از غذاهایی استفاده شود که سطح شکر آنها پایین است. در این رابطه بهتر است از سیلانت و فلوراید تراپی برای دندان ها استفاده شود. یکی از علل دندان درد وجود پوسیدگی در دندان می باشد، در این کلینیک اقدام به پیشگیری از پوسیدگی دندان با استفاده از فیشورسیلانت (این روش درمانی برای کودکانی که به تازگی دندان های دائمی آنها رشد کرده است نیز کاربرد فراوانی دارد) و فلوراید تراپی می نماییم.

در صورت بروز درد دندان بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید، زیرا هر چه زمان بیشتری بگذرد، احتمال شدیدتر شدن علت درد بیشتر می شود. استفاده از مسکن هایی که به صورت قرص، قطره و... است برای تسکین درد تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه کنید مفید می باشد و علت درد را رفع نمی کند. توجه داشته باشید که دندان درد نشانه ای از وجود یک مشکل می باشد که نباید با بی توجهی از کنار آن رد شد. گاهی ممکن است درد عصب کشی دندان به وجود آید که تا حدی طبیعی می باشد، اما در صورتی که درد شدید باشد یا بیشتر از چند روز ادامه داشته باشد بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید، البته با روش عصب کشی نوینی که در این کلینیک استفاده می شود، بیمار تقریبا هیچ دردی نخواهد داشت.

به این پست امتیاز دهید.