Dencare

نگهداری و مراقبت از دندان مصنوعی

negah1

اگر تعدادی از دندان‌های خود یا تمام دندان‌های دائمی خود را از دست داده‌اید یا کشیده‌اید، ممکن است بخواهید از دندان مصنوعی استفاده کنید: اگر تمام دندان‌های طبیعی خود را از دست داده‌اید، باید از دندان مصنوعی کامل استفاده کنید. اما اگر فقط یک دندان یا تعداد کمی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید، دندان مصنوعی جزئی برای شما قابل استفاده است. در ادامه چند نکته طلایی برای مراقبت از دندان‌های مصنوعی شما را ذکر می‌کنیم.

به دندان مصنوعی خود استراحت بدهید


قبل از رفتن به رختخواب دندان‌های مصنوعی خود را بیرون بیاورید. پس از یک روز استفاده از دندان مصنوعی، به دهان خود استراحت دهید. اگر در آوردن دندان مصنوعی در طول شب یکی از گزینه‌های برنامه درمانی شما نیست، سعی کنید به مدت شش تا هشت ساعت در طول روز آن را از دهان بیرون بیاورید. چنان چه دندان مصنوعی شما دارای گیره‌های فلزی است، آن را با آب گرم بشویید.

با دقت کافی از دندان مصنوعی مراقبت کنید


احتمالاً دندان مصنوعی شما ارزان نیست. از آن جا که دندان مصنوعی می‌تواند به راحتی بشکند، شما باید سعی کنید مراقب لازم را از آن به عمل آورید. دندان مصنوعی خود را با استفاده از یک حوله یا درون کاسه‌ای آب تمیز کنید تا از افتادن آن جلوگیری شود. هنگام استفاده از دندان مصنوعی از خلال دندان استفاده نکنید یا برای تمیز کردن آن شوینده قوی یا برس‌های سخت مصرف نکنید. همه این عوامل می‌توانند باعث آسیب رساندن به دندان مصنوعی شما شود. هرگز دندان‌های مصنوعی خود را در محلی قرار ندهید که کودکان یا حیوانات خانگی بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

روزانه دندان مصنوعی را تمیز کنید


negah2

این که دندان مصنوعی همانند دندان واقعی شما نمی‌باشد، به این معنا نیست که نیازی به تمیز کردن منظم ندارد. روی دندان مصنوعی هم لکه‌ها، رسوب و باکتری‌ها می‌توانند تجمع پیدا کند. اگر در دندان مصنوعی شما پلاک تجمع پیدا کند، این امر می‌تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در بافت زیرین آن از قبیل عفونت و التهاب گردد. دندان مصنوعی خود را با استفاده از یک برس نرم همانند زمانی که دندان‌های واقعی خود را مسواک می‌کنید، تمیز نمایید. صابون دست معمولی، مایع ظرفشویی ملایم و خمیر دندان‌های ملایم انتخاب‌های خوبی برای تمیز کردن دندان مصنوعی هستند. امروزه محصولات متنوعی مختص تمیز کردن دندان مصنوعی در داروخانه‌ها موجود هستند.

دندان مصنوعی را در طول شب در سرکه قرار دهید

اگر متوجه تجمع مقادیر زیادی رسوب (که کالکولوس نامیده می‌شوند) روی دندان مصنوعی خود شدید، زمان آن است که دندان مصنوعی را درون یک محلول جرم گیر در طول شب قرار دهید. محلول جرم گیر موجب تضعیف مواد تشکیل دهندهٔ رسوب می‌شود. به یاد داشته باشید که دندان مصنوعی پارشیال خود را بدون اجازه گرفتن از پزشک خود درون سرکه قرار ندهید. اگر روی دندان مصنوعی خود تجمع رسوب را مشاهده نمی‌کنید، آن را در طول شب درون سرکه قرار دهید.برخی از دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند اگر شما دندان مصنوعی خود را طبق برنامه‌ای منظم در طول شب درون سرکه قرار می‌دهید، از محلول 10 درصد سرکه و آب، تنها به مدت 8 ساعت استفاده کنید.

مراقبت از کل دهان


حتی با وجود داشتن دندان مصنوعی کامل، بسیار مهم است که قبل از قرار دادن آن در دهان خود، لثه‌ها، زبان و سقف دهان را با استفاده از یک مسواک نرم هر روز صبح تمیز کنید. این عمل باعث می‌شود پلاک از بین برود و گردش خون را در دهان تحریک می‌کند. توجه ویژه‌ای به تمیز کردن دندان‌هایی که در زیر گیره‌های فلزی دندان مصنوعی قرار دارند، نشان دهید.

پلاکی که در زیر گیره‌های فلزی تجمع می‌یابد، خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. اگر دندان مصنوعی تکه‌ای دارید، مطمئن شوید که قبل از مسواک زدن دندان‌های طبیعی آن را از دهان خارج کنید. لثه‌ها را به صورت مرتب تمیز کرده، آن‌ها را استراحت داده و ماساژ دهید. روزانه دهان خود را با آب نمک بشوئید، این کار به تمیز کردن لثه‌ها کمک می‌کند. شما هر روز باید دندان‌های خود را به طور مرتب مسواک بزنید و برای تمیز کردن آن‌ها از نخ دندان استفاده کنید.

به دندانپزشک مراجعه کنید


چه دارای دندان مصنوعی کامل باشید و چه از نوع پارشیال استفاده کنید، باید دندانپزشک خود را حداقل یک بار در سال ببینید. دندانپزشک بافت دهان شما را برای تغییرات و زخم‌هایی که ممکن است سرطانی شوند، بررسی خواهد کرد. دندانپزشک همچنین به شما دستورالعمل‌هایی در خصوص مراقبت از دندان‌ها و بهداشت دهان و دندان خواهد داد.

مراقب فیت نشدن دندان مصنوعی باشید


اگر دندان مصنوعی شما مناسب نیست یا به درستی فیت نمی‌شود، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. لثه‌ها و استخوان‌ها در دهان ما با گذشت زمان تغییر می‌کنند، که این امر می‌تواند منجر به فیت نبودن دندان مصنوعی شود. دندان مصنوعی نامناسب می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل زخم، درد و سوزش شود. دندان مصنوعی حتی در صورت فیت نبودن می‌تواند از طریق بلع هوا گاز شکمی ایجاد کند. دندانپزشک شما می‌تواند دندان مصنوعی را تنظیم کند. فیت نبودن دندان مصنوعی ممکن است نشانه‌ای از بیماری لثه یا پریودنتال باشد، بنابراین بررسی این مشکل مهم است.

تغذیه قسمت‌های دیگر بدن


از آنجا که دندان مصنوعی ممکن است باعث سختی یا حتی ایجاد درد در هنگام خوردن و جویدن میوه‌ها و سبزیجات تازه شود، خطر ابتلا به از دست دادن مواد مغذی ضروری وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که شما دارای یک رژیم غذایی متعادل هستید. دندانپزشکان اعتقاد دارند که تغذیه مناسب روند پیشرفت بیماری دندان را آهسته می‌کند، بنابراین رژیم غذایی سالم‌تر می‌تواند به معنای دهان سالمتر باشد.

تعمیر دندان مصنوعی


پس از آماده شدن دندان مصنوعی معمولاً به یک یا چند جلسه ملاقات با دندانپزشک خود برای انجام هرگونه تنظیمات ضروری نیاز دارید. هرگز خودتان تنظیم یا تعمیر دندان مصنوعی را انجام ندهید. هرگز بخشی از گیره یا لوازم جانبی فلزی را خم نکنید؛ انجام این کار می‌تواند ساختار فلزی دندان مصنوعی را تضعیف کند. چنان چه خودتان عمل تعمیر را انجام دهید، ممکن است به طور دائمی به دندان مصنوعی آسیب برسد و چسب‌های بدون نسخه و تجویز دندانپزشک ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *