آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن و کشیدن نخ دندان

brushing

شاید با خودتان فکر کنید که من تمام عمر دندان‌هایم را مسواک زده‌ام و نخ کشیده‌ام، مسلماً می‌دانم که چطور این کار را انجام دهم. اما هدف اصلی از برنامه‌ی روزانه‌ی رعایت بهداشت دهان و دندان این است که بتوانید دندان‌هایتان را در حد فاصل بین دو چک‌آپ و جرم‌گیری دندانپزشکی سالم و تمیز نگه دارید. با این حال احتمال دارد که یک مورد مهم را فراموش کنید و یا اشتباه کوچکی داشته باشید که سلامت دهان و دندان‌هایتان را به خطر بیاندازد. برای این که بتوانید از مسواک زدن و نخ کشیدن بیشترین فایده را ببرید، در ادامه روش صحیح مسواک زدن و نخ کشیدن را با هم مرور می‌کنیم.

 

این که دندان‌های سفید و زیبا و یک لبخند جذاب و دلنشین نقش مهمی در روابط روزمره دارد، بر کسی پوشیده نیست. داشتن ردیف مرتبی از مرواریدهای درخشان و دندان‌های سالم و قوی آرزوی هر فردی است که جز از طریق مسواک زدن و نخ کشیدن به روش صحیح محقق نمی‌گردد. شاید مسواک زدن چندان کار سختی به نظرتان نیاید، اما واقعیت این است که بسیاری از ما این کار مهم را به طریقه صحیح انجام نمی‌دهیم.

مسواک زدن و نخ کشیدن اشتباه به پوسیدگی دندان و بیماری لثه منجر می‌شود؛ پس چرا روش صحیح رعایت بهداشت و دهان را یاد نگیریم تا بتوانیم به بهترین وجه از دندان‌های خود مراقبت کنیم و همواره لبخندی زیبا و جذاب بر لب داشته باشیم؟ برای مشاوره و کسب آگاهی درباره  نحوه صحیح مسواک زدن و کشیدن نخ دندان و یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌های 02122027384 و 02122023658  تماس حاصل فرمایید.

مراحل مسواک زدن


اگر دندان‌ها را به خوبی مسواک بزنید، یک یک دندان‌ها تماس کاملی با پرزهای مسواک پیدا می‌کند و به بهترین شکل تمیز می‌شود.

مقدار کمی خمیردندان روی مسواک بزنید

brushing1

مقدار کمی خمیردندان، به اندازه نخود فرنگی، را روی مسواک بگذارید. اگر خمیردندان زیاد باشد، به شدت کف می‌کند و مجبور می‌شوید که زودتر تف کنید و مسواک زدن را سریع تمام می‌کنید.

مسواک را با زاویه 45 درجه روی خط لثه قرار دهید

brushing2

مسواک را با حرکت‌های کوتاه عمودی یا دورانی روی دندان‌ها بکشید. مسواک را روی دندان‌ها جلو و عقب نبرید.

دندان‌های آسیاب را مسواک بزنید

brushing3

مسواک را به گونه‌ای روی دندان‌ها قرار دهید که عمود بر لب‌ها باشد یا این که پرزهای مسواک روی دندان‌های آسیاب پایین قرار بگیرد. مسواک را از عقب دهان به جلوی دهان حرکت دهید. پس از آن که دندان‌های پایین را تمیز کردید، مسواک را برگردانید و تمیز کردن دندان‌های آسیاب بالا را شروع کنید. برای این که به دندان‌های آسیاب فک بالا دسترسی پیدا کنید، همیشه فک پایین را به سمتی که در حال مسواک زدن آن هستید، کج کنید.

سطوح داخلی دندان‌ها را مسواک بزنید

brushing4

مسواک را به گونه‌ای قرار دهید که سر مسواک به سمت خط لثه باشد، سپس هر دندان را مسواک بزنید.

زبان را با ملایمت مسواک بزنید

brushing5

پس از آن که دندان‌ها را تمیز کردید، زبان را نیز با ملایمت مسواک بزنید. مسواک را محکم فشار ندهید، چون ممکن است بافت زبان آسیب ببیند. با این کار هم با مشکل بوی بد دهان مواجه نمی‌شوید و هم باکتری‌های روی زبان از بین می‌رود.

دهان را بشویید

brushing6

اگر می‌خواهید پس از مسواک زدن دهان را بشویید، یک جرعه آب را از شیر روشویی یا لیوانی که با آب شیر پر کرده‌اید، در دهان بگیرید. آب را در دهان بچرخانید و تف کنید. حتماً این کار را بکنید تا خمیردندان باقیمانده در دهان به دندان‌ها آسیب نزند. همچنین می‌توانید برای هر چه بهتر تمیز شدن دندان‌ها از محلول آب نمک استفاده کنید.

مسواک را بشویید

brushing7

مسواک را چند ثانیه زیر آب شیر بگیرید تا باکتری‌ های روی آن جدا شود. اگر مسواک‌تان را به خوبی نشویید، باکتری‌های قدیمی در دفعه بعد مسواک زدن دوباره وارد دهانتان می‌شود.

پیام‌های بهداشتی مسواک زدن


رعایت توصیه‌های زیر برای مسواک زدن صحیح و موثر ضروری است.

یک مسواک خوب تهیه کنید

brushing8

یک مسواک با پرزهای نرم نایلونی تهیه کنید تا بتواند پلاک و ذرات غذا را به خوبی از روی دندان‌ها و بین آنها پاک کند و ضمناً به لثه‌ها آسیب نزند یا باعث ساییدگی مینای دندان نیز نشود. به خاطر داشته باشید که مسواک سخت یا حرکت رو به جلو و عقب مسواک مینای دندان را از بین می‌برد. همچنین سر مسواک باید آن‌قدر کوچک باشد که به تمام دندان‌ها، به ویژه دندان‌های عقب دهان برسد.

مسواک را مرتب عوض کنید

پرزهای مسواک به مرور ساییده می‌شود و انعطاف‌پذیری و کارایی خود را از دست می‌دهد. هر سه تا چهار ماه یک بار، یا به محض تغییر شکل دادن پرزهای مسواک باید مسواک جدیدی خریداری کنید.

پرزهای مسواک پس از سه ماه استفاده در اثر سایش تیز می‌شود و باعث خونریزی لثه می‌شود.

از خمیردندان فلوراید استفاده کنید

brushing9

خمیردندان حاوی فلوراید نه تنها پلاک را از روی دندان‌ها پاک می‌کند، بلکه مینای دندان را نیز تقویت می‌کند. البته به خاطر داشته باشید که خمیردندان فلوراید را نباید قورت دهید، چون بلع مقدار زیادی فلوراید عوارضی جدی را به دنبال دارد و سلامتی را به خطر می‌اندازد. همچنین خمیردندان فلورایددار برای کودکان زیر سه سال مناسب نیست.

مدت زمان مناسب مسواک زدن


حوصله داشته باشید و هر حرکت مسواک را به فقط چند دندان محدود کنید، از نقطه شروع در یک دایره حرکت کنید تا تمام دندان‌ها تمیز شود. روی هر نقطه 15 ـ 12 ثانیه بمانید.

زمان‌بندی مسواک زدن


اکثر دندانپزشکان توصیه می‌کنند که دندان‌ها را حداقل دو بار در روز، یک بار صبح‌ها و یک بار شب‌ها قبل از خواب مسواک بزنید. البته اگر بتوانید در طول روز نیز دندان‌ها را مسواک بزنید، مسلماً بهتر است.

روش صحیح کشیدن نخ دندان


همگی ما می‌دانیم که دندان‌ها را باید حداقل یک بار در روز نخ بکشیم، اما ممکن است همه ما روش صحیح نخ کشیدن را بلند نباشیم. راهنمای گام به گام زیر به شما کمک می‌کند تا دندان‌ها را به خوبی نخ بکشید.

حدود 45 سانتی متر از نخ دندان را جدا کنید و بیشتر آن را دور یکی از انگشتان میانی بپیچید. بقیه نخ را دور انگشت میانی دست دیگر بپیچید، این انگشت نخ استفاده شده را نگه خواهد داشت.

brushing11

نخ را محکم بین انگشت شست و اشاره بگیرید.brushing12

  نخ را با حرکت سایشی ملایم بین دندان‌ها بلغزانید. هیچ وقت نخ را به یک باره بین دندان‌ها نبرید.

brushing13

  پس از آن که نخ به خط لثه رسید، آن را به شکل حرف C دربیاورید و روی دندان حرکت دهید. نخ را به آرامی در فضای بین لثه و دندان بلغزانید.

brushing14

  نخ را محکم روی دندان نگه دارید و به آرامی روی دندان بکشید. نخ را رو به بالا و پایین حرکت دهید. این کار را برای تمام دندان‌ها تکرار کنید. دندان‌های عقب دهان را فراموش نکنید. شست و اشاره بگیرید.

brushing15

توصیه‌های مهم کشیدن نخ دندان


brushing15

  • دندان‌ها را پس از مسواک زدن نخ بکشید تا بین دندان‌ها نیز کاملاً تمیز شود و با مشکل پوسیدگی دندان یا تشکیل جرم و پلاک مواجه نشوید.
  • نخ دندان را به آرامی حرکت دهید و هیچ گاه نخ را با فشار و یکباره بین دندان‌ها وارد نکنید، در غیر این صورت لثه‌های حساس تحریک می‌شود و خونریزی می‌کند. نخ را با ملایمت در راستای انحنای هر دندان پایین ببرید.
  • اگر نخ دندان کشیدن برایتان سخت است یا دندان‌هایتان سیم‌کشی شده است، از خلال دندان استفاده کنید. اگر فاصله بین دو دندان کافی باشد، می‌توانید این خلال‌های چوبی یا پلاستیکی کوچک را بین دندان‌ها ببرید تا همان اثر نخ دندان به دست آید.
  • نخ استفاده شده را پس از اتمام کار دور بیاندازید. نخ مصرف شده تاثیر لازم را ندارد و اگر دوباره از آن استفاده کنید، باکتری‌های زیادی را وارد دهان خواهید کرد.