Dencare

تأثیر استرس و افسردگی بر سلامت دهان و دندان

ESTRES-VA-AFSORDEGI1

همه ما احتمالاً می دانیم که استرس می‌تواند از راه‌های مختلی بر سلامت تأثیر بگذارد. مشکلات معده، سردرد و میگرن و مشکلات خواب همگی از عوارض جانبی استرس به شمار می‌آیند. اما ممکن است ندانید که استرس می‌تواند تأثیر بسیار منفی بر سلامت دندان‌های شما داشته باشد. استرس می‌تواند مشکلات زیادی را در دهان شما ایجاد کند و حتی منجر به از دست دادن دندان و سندرم دردناک TMJ (مفصل گیجگاهی فکی) شود.

استرس و اثرات آن روی دندان


آفت دهان و تاول‌های تب

اثراسترس بر سلامت دهان و دندان و مشخص‌ترین مشکلات دهان که می‌توانند توسط استرس ایجاد شوند، عبارتند از آفت دهان و تاول‌های تب. آفت دهان زخم‌های خاکستری یا سفید کوچک است که در داخل دهان ظاهر می‌شود. آفت‌های دهان واگیردار نیستند، اما می‌توانند دردناک و ناراحت کننده باشند. ماهیت آفت دهان کاملاً مشخص نیست، اما دندانپزشکان و پزشکان می‌دانند که این زخم‌ها می‌توانند از طریق استرس ایجاد شوند. زخم‌های سرد، که به نام تاول‌های تب نیز شناخته می‌شوند توسط یک ویروس که در داخل بدن زندگی می‌کند، ایجاد می‌شوند. این ویروس به نام تبخال شناخته می‌شود و شیوع آن مسری است.

تاول‌های تب خوشه‌های کوچکی از تاول‌های پر از آب هستند که می‌توانند در اطراف یا در داخل دهان ظاهر شوند. بیماری هرپس سیمپلکس معمولاً ناشی از استرس و عدم خواب کافی است. برای درمان آفت دهان و تاول‌های تب برخی از روش‌های درمانی وجود دارند و شما باید بلافاصله پس از مشاهده هر یک از این موارد به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان قروچه و یا فشار دادن فک

یکی دیگر از مشکلات دندان ناشی از استرس، دندان قروچه و یا فشار دادن فک (که به عنوان بروکسیسم نیز شناخته می‌شود) می‌باشد. دندان قروچه زمانی ایجاد می‌شود که شما استرس دارید و فک‌های خود را هنگام خواب روی یکدیگر فشار داده و می‌سایید. دندان قروچه اغلب به صورت ناخودآگاه انجام می‌شود و ممکن است در هنگام بیدار بودن نیز این کار را انجام دهید. اگر عادت به فشار دادن و ساییدن فک خود دارید، با وجود استرس این شرایط ممکن است بدتر گردد.

دندان قروچه می‌تواند منجر به آسیب رسیدن به دندان‌های شما و شکستن یا خرد شدن دندان‌های شما شود. یک مشکل بزرگ ناشی از دندان قروچه و فشار دادن و سایش فک شما این است که می‌تواند به سندروم TMJ (مفصل گیجگاهی فکی) منجر شود. TMJ (مفصل گیجگاهی فکی) یکی از مفاصل فک شما را تشکیل می‌دهد. دندان قروچه بیش از حد و یا سایش فک می‌تواند منجر به بروز یک وضعیت بسیار دردناک شود. در این حالت در فک، چهره و حتی گوش خود احساس درد می‌کنید. اگر دچار دندان قروچه و فشار دادن و سایش فک هستید، باید بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مراقبت نکردن از دندان‌ها به دلیل افسردگی

علت دیگری که استرس می‌تواند منجر به بروز مشکلات دندانی شود و تاثیر استرس بر سلامت دهان و دندان، این است که به دلیل غم و اندوه، استرس یا افسردگی موجب شود تا از دندان‌هایتان مراقبت نکنید. هنگامی که دچار استرس هستید سخت است که در مورد کارهای روزمره دقت و حوصله لازم را داشته باشید و ممکن است بهداشت دهان و دندانتان را رعایت نکنید. همچنین ممکن است در اثر افسردگی ناشی ازاسترس مراجعه به دندانپزشک خود برای بررسی‌های منظم را متوقف کنید.

خشکی دهان

برخی از داروهای ضد افسردگی و داروهایی که برای درمان استرس استفاده می‌شوند، می‌توانند منجر به خشکی دهان شوند. خشکی دهان نیز می‌تواند موجب مستعد کردن زمینه برای بروز مشکلات دندانی شود. اگر داروهای ضد استرس یا افسردگی برای شما توسط پزشک تجویز شده است و خشکی دهان را تجربه می‌کنید، باید به دندانپزشکی خود برای پیدا کردن راه حل رفع این مشکل مراجعه نمایید. وجود میزان مناسب بزاق در پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها مهم است و نباید نادیده گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *