Dencare

بهترین تغذیه در ارتودنسی: پیشگیری از دندان درد و پوسیدگی

gy1

درمان با بریس شاید بیشتر به دلیل محدودیت‌های رژیم غذایی که برای محافظت از دندان‌ها و بریس‌ها در طول مدت درمان اعمال می‌شود، شناخته شده است. این محدودیت‌های غذایی توصیه شده برای تسهیل روند تمیز کردن دندان‌ها و بریس‌ها، و نیز حفاظت آنها از آسیب، اهمیت دارد. انواع خاصی از غذاها به طور بالقوه برای بریس‌ها مضر هستند و یا باید به طور کلی از مصرف آن‌ها به منظور تسهیل در تمیز کردن دندان‌ها و جلوگیری از بروز مشکلات بالقوه مانند آسیب رسیدن به براکت و سیم و یا پوسیدگی دندان اجتناب شود.

زیرا در هنگام استفاده از بریس دندان‌ها نسبت به هر زمان دیگری بیشتر در معرض پوسیدگی هستند. در عین حال که می‌توان بسیاری از مواد غذایی را به آسانی در طول درمان با بریس استفاده کرد، استفاده از بعضی از غذاها از مواد غذایی دیگر راحت‌تر است، به خصوص اگر بریس‌های خود را به تازگی سفت یا نصب کرده‌اید. در ادامه چند پیشنهاد در خصوص مواد غذایی مناسب در حین استفاده از بریس توصیه می‌شود.

تغذیه و رژیم غذایی در ارتودنسی


مواد غذایی نرم و آسان برای جویدن

gy2

پس از کار گذاشتن بریس جدید یا مراجعه به متخصص ارتودنسی ممکن است تمایل زیادی به خوردن غذاهایی که نیاز زیادی به جویدن دارند، نداشته باشید. غذاهای نرم برای بریس‌های جدید ایده‌آل هستند و در هر زمان در طول درمان گزینه‌ای عالی هستند. بوقلمون، چیلی، سوپ، پودینگ سیب زمینی، پودینگ، بلغور جو دوسر و ماست همه گزینه‌های عالی هستند که موجب کاهش احساس ناراحتی در هنگام خوردن غذا می‌شوند یا مشکلاتی را که براکت ایجاد می‌کند را به وجود نخواهند آورد.

همچنین به دنبال مصرف مواد غذایی باشید که جویدن آن‌ها آسان است. گوشت‌های نرم، پنیر و سبزیجات پخته شده همه گزینه‌های بسیار آسانی در هنگام استفاده از بریس هستند. تخم مرغ پخته، املت و یا کیشه نیز انتخاب‌های مناسبی هستند.

اسموتیها، غلات کامل و میوه‌ها

gy3

اسموتی‌ها گزینه‌های عالی برای بریس محسوب می‌شوند، زیرا شما می‌توانید تعدادی از میوه‌ها، سبزیجات و موارد دیگر را ترکیب کنید و بخورید. این مزه‌های عالی و گزینه‌های میان وعده سالم در طول درمان با بریس و برای تأمین ویتامین‌ها و پروتئین‌های مورد نیاز بدن مناسب هستند. از غلات کامل هم می‌توانید استفاده کنید. کینوا و کوسکووس دانه‌های خوشمزه و سالمی هستند و می‌توانند در انواع مختلفی از وعده‌های غذایی استفاده شوند و جایگزین‌های خوبی برای نودل به حساب می‌آیند.

شما با وجود داشتن بریس هم می‌توانید انواع جدیدی از غذاها را امتحان کنید و از آنچه که می‌خورید، لذت ببرید. میوه‌ها حاوی قند زیادی هستند، اما جایگزین شیرین مناسبی برای آب نبات، شکلات و دیگر شیرینی‌های فرآوری شده محسوب می‌گردند. برای محافظت از براکت بریس‌ها، میوه‌ها را به قطعات کوچکتری تقسیم کنید.

سوپ، سالاد، گوشت بدون چربی

gy4

اگر می‌خواهید از مواد غذایی چرب، چسبناک و دارای هسته زیاد در حین درمان با بریس پرهیز نمایید، بنابراین می‌توانید از مواد غذایی خوشمزه و آسان (برای جویدن) مانند انواع سوپ، سالاد، و گوشت‌های بدون چربی جهت حفاظت از دندان‌ها، براکت‌ها و سیم‌ها استفاده کنید.

گوشت‌های نرم گزینه‌های مناسبی هستند زیرا آسان خرد می‌شوند و برای دندان‌ها نرم‌تر هستند. گوشت را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید و با چنگال و چاقو بخورید. سعی کنید از خوردن گوشت‌ها (مانند مرغ) همراه با استخوان خودداری نمایید. سوپ و سالاد غذاهای مناسبی هستند، زیرا حاوی سبزیجات آسان برای خوردن و جویدن می‌باشند. برای سالادها، کاهو، هویج، گوجه فرنگی و هر چیز دیگری را به صورت قطعات کوچک درآورید تا آن‌ها را راحت‌تر مصرف کنید.

با رعایت کردن نوع مواد غذایی مصرفی می‌توانید از سالم بودن بریس‌های خود اطمینان حاصل کنید و از بروز پوسیدگی دندان حین درمان ارتودنسی جلوگیری نمایید. همیشه پس از صرف هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا ذرات غذایی از بین بروند و دندان‌ها و بریس‌ها سالم و تمیز باقی بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *