Dencare

اسکنر داخل دهانی چیست و چگونه کار می کند؟

اسکنرهای دیجیتال داخل دهانی به یک روند مداوم در صنعت دندانپزشکی تبدیل شده اند و محبوبیت آنها بیشتر می شود. اما اسکنر داخل دهانی دقیقا چیست؟ در اینجا نگاهی دقیق تر به این ابزار باورنکردنی می اندازیم که همه تفاوت ها را ایجاد می کند و تجربه اسکن را برای پزشکان و بیماران به سطح کاملاً جدیدی ارتقا می دهد.

اسکنرهای داخل دهانی چیست؟

اسکنر داخل دهانی یک دستگاه دستی است که برای ایجاد مستقیم داده های قالب دیجیتالی حفره دهان استفاده می شود. منبع نور از اسکنر بر روی اشیاء اسکن شده مانند قوس کامل دندانی پخش می شود و سپس یک مدل سه بعدی پردازش شده توسط نرم افزار اسکن در زمان واقعی بر روی صفحه لمسی نمایش داده می شود. این دستگاه جزئیات دقیقی از بافت های سخت و نرم واقع در ناحیه دهان را از طریق تصاویر با کیفیت بالا ارائه می دهد. بدلیل زمان کوتاه انجام آزمایشات و خروجی های تصویر سه بعدی عالی، این گزینه محبوب تر برای کلینیک ها و دندانپزشکان است.

اسکنر داخل دهانی چیست؟

پیدایش اسکنرهای داخل دهانی

در قرن هجدهم، روش‌های برداشت و ساخت مدل‌ها از قبل در دسترس بود. در آن زمان دندانپزشکان مواد قالب گیری زیادی مانند ایمپرگوم، سیلیکون متراکم/افزودنی، آگار، آلژینات و غیره ساختند. اما قالب گیری مستعد خطا به نظر می رسد و هنوز برای بیماران ناراحت کننده و برای دندانپزشکان وقت گیر است. برای غلبه بر این محدودیت ها، اسکنرهای دیجیتال داخل دهانی به عنوان جایگزینی برای برداشت های سنتی توسعه یافته اند.

ظهور اسکنرهای داخل دهانی با توسعه فناوری CAD/CAM همزمان شده است و مزایای زیادی را برای پزشکان به ارمغان آورده است. در دهه 1970، مفهوم طراحی به کمک کامپیوتر/ ساخت به کمک کامپیوتر (CAD/CAM) برای اولین بار توسط دکتر فرانسوا دورت در کاربردهای دندانپزشکی معرفی شد. در سال 1985، اولین اسکنر داخل دهانی به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت که توسط آزمایشگاه ها برای ساخت ترمیم های دقیق مورد استفاده قرار گرفت. با معرفی اولین اسکنر دیجیتال، دندانپزشکی یک جایگزین هیجان انگیز برای قالب های معمولی ارائه شد. اگرچه اسکنرهای دهه 80 با نسخه‌های مدرن امروزی ما فاصله زیادی دارند، فناوری دیجیتال در دهه گذشته به تکامل خود ادامه داده است و اسکنرهایی سریع‌تر، دقیق‌تر و کوچک‌تر از همیشه تولید کرده است.

امروزه، اسکنرهای داخل دهانی و فناوری CAD/CAM برنامه‌ریزی درمانی آسان‌تر، گردش کار بصری‌تر، منحنی‌های یادگیری ساده‌تر، پذیرش بهتر موارد، تولید نتایج دقیق‌تر و گسترش انواع درمان‌های موجود را ارائه می‌دهند. جای تعجب نیست که بیشتر و بیشتر دندانپزشکان نیاز به ورود به دنیای دیجیتال – آینده دندانپزشکی را درک می کنند.

اسکنرهای داخل دهانی چگونه کار می کنند؟

یک اسکنر داخل دهانی از یک گره دوربین دستی، یک کامپیوتر و نرم افزار تشکیل شده است. گرز کوچک و صاف به رایانه‌ای متصل است که نرم‌افزار سفارشی را اجرا می‌کند که داده‌های دیجیتال حس‌شده توسط دوربین را پردازش می‌کند. هرچه گره اسکن کوچکتر باشد، در رسیدن به عمق ناحیه دهان برای گرفتن داده های دقیق و دقیق انعطاف پذیرتر است. احتمال کمتری دارد که این روش باعث ایجاد پاسخ گگ شود و تجربه اسکن را برای بیماران راحت‌تر می‌کند.

در ابتدا، دندانپزشکان میله اسکن را در دهان بیمار قرار می دهند و به آرامی آن را روی سطح دندان حرکت می دهند. عصا به طور خودکار اندازه و شکل هر دندان را ثبت می کند. اسکن کردن فقط یک یا دو دقیقه طول می کشد و سیستم می تواند یک تصویر دیجیتالی دقیق ایجاد کند. (به عنوان مثال، اسکنر داخل دهانی 3Shape کمتر از 40 ثانیه طول می کشد تا یک اسکن کامل قوس کامل شود). دندانپزشک می تواند تصاویر را در زمان واقعی بر روی کامپیوتر مشاهده کند، که می توان آنها را بزرگنمایی و دستکاری کرد تا جزئیات را افزایش دهد. داده ها به لابراتوار ها منتقل می شود تا هر وسیله مورد نیاز را بسازند. با این بازخورد فوری، کل فرآیند کارآمدتر خواهد بود، در زمان صرفه جویی می شود و به دندانپزشکان امکان می دهد بیماران بیشتری را تشخیص دهند.

مزایای اسکنر داخل دهانی

تجربه بیمار از اسکن پیشرفته

اسکن دیجیتال ناراحتی بیمار را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، زیرا آنها مجبور نیستند ناراحتی ها و ناراحتی های برداشت های سنتی مانند سینی های قالب گیری ناخوشایند و احتمال رفلکس گگ را تحمل کنند.

تجربه خوب بیمار از اسکنر داخل دهانی

صرفه جویی در زمان و نتایج سریع

زمان صندلی مورد نیاز برای درمان را کاهش می دهد و داده های اسکن را می توان بلافاصله از طریق نرم افزار به لابراتوار دندانپزشکی ارسال کرد. می‌توانید فوراً با آزمایشگاه دندان‌پزشکی ارتباط برقرار کنید، بازسازی‌ها و زمان‌های برگشت سریع‌تر را در مقایسه با روش‌های سنتی کاهش دهید.

کاهش زمان درمان

افزایش دقت

اسکنرهای داخل دهانی از پیشرفته ترین فناوری های تصویربرداری سه بعدی استفاده می کنند که شکل و خطوط دقیق دندان ها را ثبت می کند. این امکان را به دندانپزشک می دهد تا نتایج اسکن بهتر و اطلاعات ساختار دندان های بیمار را واضح تر داشته باشد و درمان دقیق و مناسبی را ارائه دهد.

افزایش دقت

آموزش بهتر به بیمار

این یک فرآیند مستقیم و شفاف تر است. پس از یک اسکن کامل قوس، دندانپزشکان می توانند از فناوری تصویربرداری سه بعدی برای شناسایی و تشخیص بیماری های دندانی با ارائه یک تصویر بزرگنمایی شده و با وضوح بالا استفاده کنند و آن را به صورت دیجیتالی با بیماران روی صفحه به اشتراک بگذارند. با مشاهده تقریباً فوری وضعیت دهان خود در دنیای مجازی، بیماران قادر خواهند بود به طور مؤثر با پزشکان خود ارتباط برقرار کنند و احتمال بیشتری وجود دارد که با برنامه های درمانی پیش بروند.

آموزش بهتر به بیمار

آیا استفاده از اسکنرهای داخل دهانی آسان است؟

تجربه اسکن از فردی به فرد دیگر متفاوت است، با توجه به بازخورد بسیاری از دندانپزشکان، استفاده از آن آسان و راحت است. برای استفاده از اسکنر داخل دهانی در مطب های دندانپزشکی، فقط به تمرین نیاز دارید. دندانپزشکان با تجربه و مشتاق در مورد نوآوری های تکنولوژیکی ممکن است به راحتی از دستگاه جدید استفاده کنند. دیگرانی که به روش های سنتی عادت دارند ممکن است استفاده از آن را کمی پیچیده بدانند. با این حال، جای نگرانی نیست. اسکنرهای داخل دهانی بسته به سازنده متفاوت هستند. تامین کنندگان راهنماها و آموزش های اسکن را ارائه می دهند که به شما نشان می دهد چگونه در موقعیت های مختلف بهترین اسکن را انجام دهید.

در کلینیک دندانپزشکی Dencare از سال ۱۳۹۷ اسکنر داخل دهانی 3Shape کمک بسیار زیادی به کیفیت درمانهای روکش دندان و ایمپلنت نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *