Dencare

ارتباط آرتروز با بیماری های لثه و سلامت دهان و دندان

arthritis

هنگامی که از روماتوئید آرتریت (RA) رنج می‌برید، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و مراجعه منظم به دندانپزشک‌ اهمیت ویژه‌ای دارد. مطالعات حاکی از ارتباطی قوی بین آرتروز و بیماری لثه می‌باشد، آرتروز یک بیماری التهابی است که می‌تواند منجر به از دست رفتن دندان و دیگر مشکلات مانند بیماری قلبی شود.
مطالعه‌ای نشان می‌دهد که افراد مبتلا به آرتروز در مقایسه با افرادی که دچار آرتروز نیستند، هشت برابر بیشتر شانس ابتلا به بیماری لثه را دارند. باکتری که باعث بیماری لثه می‌شود، شدت آرتروز را افزایش می‌دهد و منجر به ابتلا به بروز زودرس بیماری و پیشرفت سریع‌تر علائم می‌شود. این باکتری ممکن است عامل احتمالی بیماری‌های خود ایمنی در دسته‌ای از بیماران مبتلا به آرتروز باشد. این ارتباط گیج کننده است.

عوامل زیادی مانند بهداشت دهان و دندان وجود دارند که می‌توانند موثر باشند. آرتروز می‌تواند باعث از دست دادن برخی از توانایی‌ها شود، که ممکن است به این معنی باشد که شما نمی‌توانید دندان‌های خود را نیز به درستی تمیز کنید.

ارتباط التهابی بین بیماری لثه و آرتروز


پزشکان از چگونگی ارتباط بیماری لثه و آرتروز مطمئن نیستند، اما هر دو بیماری در وجود التهاب مشترک هستند، که می‌تواند این ارتباط را توضیح دهد. التهاب پاسخ سیستم ایمنی بدن به جسم خارجی مانند ویروس و باکتری است. اما با وجود بیماری خود ایمنی مانند آرتروز، سیستم ایمنی به اشتباه سبب التهاب می‌شود حتی اگر هیچ ویروس یا باکتری برای مبارزه با آن وجود نداشته باشد. ممکن است سیستم ایمنی از طریق التهاب و عفونت دهان تحریک شود و یک توالی از رویدادها را ایجاد کند که التهاب در محل مفاصل و یا آرتروز نیز ایجاد شود. کنترل التهاب از طریق مراقبت‌های دندانپزشکی بهتر، می‌تواند در کاهش بروز و شدت آرتروز نقش داشته باشد.

درمان یک وضعیت می‌تواند دیگری را بهبود بخشد


هنگامی که افراد مبتلا به آرتروز شدید با موفقیت بیماری لثه خود را درمان می‌کنند، درد و سایر علائم آرتروز در آنها بهبود می‌یابد. بيمارانی که داروهای درمانی برای هر دو بيماری لثه و روماتوئيد آرتريت را مصرف می‌کنند بهتر از افرادی که تنها داروهای آرتروز را استفاده می‌کردند، درمان میشوند. افرادی که دچار هر دو بیماری لثه و آرتروز هستند، باید از یک تیم مراقبتی مجرب شامل پزشک و دندانپزشک برخوردار باشند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌تواند برای افراد مبتلا به آرتروز دشوار باشد و باید برای اطلاع از روش و درمان مناسب خود با پزشک‌ در تعامل باشید. هر ساله برای ارزیابی به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت لثه‌ها را کنترل نماید، زیرا شما بیشتر مستعد ابتلا به بیماری لثه هستید.

مراقبت از دندان برای افراد دچار آرتروز


arthritis1

بیماری لثه از ورم لثه، نوع خفیفی که سبب ایجاد لثه‌های متورم و حساس می‌شود، تا گونه‌های جدی‌تر مانند پریودنتیت دسته بندی می‌شود که در آن التهاب بر بافت‌ها و استخوان‌هایی که از دندان‌ها محافظت می‌کنند، تاثیر می‌گذارد. برخی از افراد مبتلا به آرتروز دچار سندرم شوگرن یا سندرم سیکا نیز هستند، بیماری خود ایمنی غدد نیز باعث ایجاد خشکی دهانو افزایش پوسیدگی دندان می‌شود. اگر دچار ورم لثه هستید، با جرم‌ گیری دندان دو بار در سال و مراقبت مناسب در منزل قابل درمان است.
در اینجا برخی از نکات دیگر برای راحت‌تر نمودن مراقبت از دندان‌ها وجود دارد:

  •  در مسواک خود را نوآوری ایجاد کنید. برای به دست گرفتن بهتر مسواک خود، بهتر است از مسواک‌هایی با دسته بلندتر استفاده کنید.
  •  انواع جدید نخ دندان را امتحان کنید. از نگهدارنده‌های نخ، توپی نخی یا ریسه نخ استفاده کنید.
  •  خمیر پمپی استفاده کنید. مصرف خمیر دندان موجود در یک پمپ ممکن است آسان‌تر از استفاده از خمیر دندان تیوبی باشد که مجبور به فشار دادن آن هستید.
  •  سیگار نکشید. سیگار کشیدن یک عامل خطر بزرگ در ایجاد بیماری‌های لثه است و می‌تواند در موفقیت برخی از درمان‌ها اختلال ایجاد کند.

مسواک برقی برای دست دچار آرتروز


arthritis2

اگر در اثر آرتروزدر انجام مهارت‌های کوچک حرکتی مشکل دارید، یک مسواک برقی می‌تواند بسیار مفید باشد. کافیست دسته آن را نگه دارید و برس آن به طور خودکار می‌چرخد، بنابراین نیاز به انجام مسواک زدن توسط مفاصل شما نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *