Dencare

مقایسه دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان

مقایسه1

دندان مصنوعی و ایمپلنت دندانی هر دو یک هدف دارند: هر دو جایگزینی برای دندان‌های ازدست‌رفته هستند. داشتن لبخندی سالم می‌تواند بر اعتماد به‌ نفستان بی‌افزاید و احساس خوشایندی داشته باشید. ایمپلنت‌های دندانی و دندان‌های مصنوعی، مؤثرترین راه‌ها برای جایگزین کردن دندان‌های ازدست‌رفته و بازیافتن لبخندی زیبا هستند. افراد مختلف در می‌یابند که بهترین انتخاب برای آن‌ها متفاوت از دیگری خواهد بود. بهترین راه این است که با متخصص دندانپزشک خود درباره‌ی روش‌های موجود صحبت کنید تا بتوانید انتخابی آگاهانه داشته باشید. تصمیم‌گیری برای انتخاب دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندانی به چند عامل بستگی دارد:

  • وضعیت سلامت عمومی
  • سلامت لثه‌ها و استخوان‌ها
  • هزینه

انتخاب شما چه دندان مصنوعی باشد و یا ایمپلنت دندان ، از دست دادن دندان‌ها می‌تواند مشکلاتی بیشتر از مسئله‌ی نداشتن لبخندی زیبا موجب شود. از دست دادن حتی یک‌ دندان می‌تواند مشکلاتی در حرکات و عملکردهای دهان ایجاد کند که این امر منجر به مشکلاتی خواهد شد که سلامتی شمارا تحت تأثیر قرار خواهد داد:

جابجا شدن دندان‌های باقی‌مانده:

وقتی با از دست دادن دندان یک فضای خالی در دهان به وجود آید، دندان‌ها تمایل دارند که در دهان جابجا شوند. با جابجا شدن آن‌ها، دندان‌های کج و به‌ هم‌ ریخته و فاصله‌ای بین دندان‌ها ایجاد می‌شود. این امر نه‌تنها روی فرم فک و صورت تأثیر دارد، بلکه همچنین بعث می‌شود تا تکه‌های بزرگ‌تر غذا بین دندان‌ها گیر نکنند.

تحلیل لثه: 

هرگاه ناحیه‌ای که دندان ازدست‌رفته دارد بی‌استفاده بماند، بدون جویدن یا تحریک، استخوان اطراف آن ناحیه تحلیل و تقلیل خواهد شد. تحلیل لثه بروی ظاهر صورت و دهان تأثیرگذار است (چین‌خوردگی یا افتادگی گونه و دهان که هنگام از دست دادن یک‌دندان رخ می‌دهد) و نیز کاشت دندان را با مشکل مواجه می‌کند.

کیفیت زندگی:

دست گذاشتن روی دهان برای مخفی کردن لبخند، احساس زشت بودن و خجالت کشیدن در محیط‌های اجتماعی از عواقب از دست دادن دندان‌ها می‌باشند که درست همانند عوارض فیزیکی ناشی از افتادن دندان جدی هستند.

جایگزین کردن دندان‌ها گامی در جهت مراقبت از سلامت و آسایش شما می‌باشد. تصمیم‌گیری برای جایگزین کردن دندان‌های از دست‌رفته نیز یکی از گام‌های مهم است. کسب اطلاعات لازم و مراجعه به دندانپزشکی با‌تجربه، به شما کمک خواهد کرد تا بهترین تصمیم را بگیرید.

دندان مصنوعی

مقایسه2
ساخت دندان مصنوعی هم جنبه‌ی علمی و هم جنبه‌ی هنری دارد. مواد و تکنیک‌های پیشرفته‌ی امروزی نقش بسزایی در ایجاد ظاهری مناسب و احساس راحتی در دندان‌های مصنوعی ایفا کرده‌اند.
دندان‌های مصنوعی کامل برای جایگزین کردن همه‌ی دندان‌های بالا و پایین ساخته می‌شوند.
دندان‌های مصنوعی پارسیال یا تکه‌ای برای قرار‌گیری در کنار دندان‌های موجود ساخته می‌شوند و می‌توان در خانه آن‌ها را از دهان خارج و تمیز کرد.
دندان‌های مصنوعی مخصوص لیفت صورت شبیه به دندان مصنوعی معمولی هستند با این تفاوت که برای تحریک عضلات فک طراحی و ساخته‌شده‌اند که به رشد دوباره‌ی بافت کمک می‌کند، تحلیل لثه را کاهش می‌دهد و ظاهر صورت و فک را بهبود می‌بخشد.
یک بریج دندانی، اگرچه شبیه به آنچه به‌عنوان دندان مصنوعی می‌نامند نیست، گزینه‌ی مناسبی برای بسیاری از بیماران خواهد بود. این بریج دندانی فضاهایی خالی دندان ازدست‌رفته را پر می‌کند. این روش دائمی می‌باشد زیرا تنها توسط دندان‌پزشک برداشته می‌شود و روش مراقبت از آن درست همانند مراقبت از دندان‌های طبیعی می‌باشد.

مزایا

مزایای دندان مصنوعی شامل موارد زیر می‌باشند:

  • دندان‌های مصنوعی ارزان‌تر از ایمپلنت‌های دندانی هستند.
  • برخلاف ایمپلنت دندان که باید در استخوان قرار بگیرد، دندان‌های مصنوعی را می‌توان برای بیمارانی استفاده کرد که دچار تحلیل لثه و استخوان هستند.
  • روش قرارگیری دندان مصنوعی غیرتهاجمی است و مانند کاشت ایمپلنت دندان، به سوراخ کردن استخوان نیازی نیست.
  • دندان مصنوعی تقریباً سریع ساخته می‌شوند و تنها به 4 جلسه‌ی درمانی نیاز خواهد داشت.

معایب

معایب دندان‌های مصنوعی شامل این موارد می‌باشد:

  • ممکن است نیاز باشد که دندان‌های مصنوعی را طبق تغییر ساختار صورت و لثه‌ها به خاطر بالا رفتن سن، تنظیم یا تعویض کرد.
  • عادت کردن به دندان مصنوعی کمی زمان می‌برد، خصوصاً در روزهای اول و دوم بعد از استفاده کردن از آن‌ها که منجر به افزایش بزاق دهان و مشکل در جویدن و صحبت کردن خواهد شد.
  • درست همانند دندان‌های معمولی، دندان‌های مصنوعی به مراقبت روزانه نیاز دارند. اگر این مراقبت‌ها رعایت نشوند ممکن است عفونت در اطراف دهان و لثه‌ها بروز کند.

ایمپلنت‌های دندانی


مقایسه3

 ایمپلنت‌های دندانی یک روش دائمی برای جایگزین کردن دندان‌های از دست‌رفته هستند. ایمپلنت‌ها مانند دندان‌های طبیعی هستند، به همان مراقبت‌ها نیاز دارند و احتمال دوام آن‌ها تا آخر عمر وجود دارد. ایمپلنت‌های دندانی همچنین به حفظ ساختار فک شما کمک می‌کند و از چروک شدن صورت که اغلب در افرادی که دندانشان را از دست‌داده‌اند دیده می‌شود جلوگیری می‌کند. ایمپلنت‌ها، گزینه‌ای هستند که اکثر دندان‌پزشکان آن را توصیه می‌کنند، البته اگر انجام آن برای بیمار امکان‌پذیر باشد. پایه‌ی تیتانیومی در استخوان فک، به‌عنوان یک تکیه‌گاه، کاشته می‌شود و یک‌دندان جدید روی قسمت بالای پست یا پایه قرار می‌گیرد. برای موفقیت و ایمنی در این روش به تجربه و تخصص بالایی نیاز است. بهترین راه این است که ایمپلنت دندانی توسط یک متخصص دندانپزشک یا پریودنتیست بسیار باتجربه انجام شود.

مزایا

مزایای ایمپلنت‌های دندانی شامل موارد زیر می‌باشند:

معایب

معایب ایمپلنت‌های دندانی شامل موارد زیر می‌باشند:
• ایمپلنت‌های دندانی هزینه‌ی بیشتری نسبت به دندان‌های مصنوعی دارند.
• هرکسی نمی‌تواند متقاضی مناسبی برای درمان ایمپلنت دندانی باشد. ایمپلنت‌های دندانی به استخوان و لثه‌های سالم نیاز دارند تا در فک به‌خوبی قرار بگیرند. می‌توان از روش پیوند لثه و پیوند استخوان استفاده کرد که هزینه‌ای را به هزینه کاشت ایمپلنت دندان اضافه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *