راه های عادت کردن به دندان مصنوعی

مصنوعی

برای افرادی که دندان‌های خود را به علت بیماری یا آسیب دندان از دست‌ داده‌اند، دندان مصنوعی می‌تواند لبخند را به آن‌ها بازگرداند و به انجام کارهای روزمره مانند خوردن و صحبت کردن کمک کند. با این‌ حال استفاده از دندان مصنوعی ممکن است نیاز به گذر زمان داشته باشد تا فرد با آن کنار بیاید و ممکن است چند هفته طول بکشد تا فرد به دندان مصنوعی عادت کند. تا زمانی که عضلات گونه و زبان یاد بگیرند که آن‌ها را در جای خودشان نگه‌ دارند فرد ممکن است احساس کند که دندان‌ها در دهان شل هستند. احساس ناراحتی یا درد خفیف ناشی از دندان مصنوعی غیرمعمول نیست.

ممکن است متوجه شوید که بزاق به‌طور موقت افزایش می‌یابد. زمانی که دهان به دندان مصنوعی عادت کند، این مشکلات کاهش می‌یابند. یک یا چند مراجعه به دندان‌پزشک معمولاً پس از گذاشتن دندان مصنوعی لازم است. اگر مشکلی پیش آید، به‌خصوص سوزش یا درد، مطمئن شوید که با دندان‌پزشک خود مشورت می‌کنید. به این نکات توجه کنید تا به دندان‌های جدید خود راحت‌تر عادت کنید.

انتظارات واقع بینانه


همانند سیم‌کشی، دندان مصنوعی هم در ابتدا به‌ عنوان یک جسم خارجی احساس می‌شود. حتی ممکن است در ابتدا یاد گرفتن چگونه صحبت کردن یا غذا خوردن به‌ طور طبیعی با آن‌ها سخت و خجالت‌آور باشد. احساس ناراحتی عادی است، اما به خاطر داشته باشید که این وضعیت برای همیشه ادامه نخواهد یافت. داشتن صبر و شکیبایی مهم است. طبیعی است که با گذاشتن دندان مصنوعی تا زمانی که به صحبت کردن و خوردن عادت می‌کنید، دچار درد شدید شوید. مراجعه به دندان‌پزشک برای تنظیم دندان مصنوعی شما می‌تواند به کاهش برخی ناراحتی‌ها کمک کند. همچنین بهتر است تا زمانی که لثه‌ها و فک شما هنوز کاملاً به آن‌ها عادت نکرده‌اند هر چهار ساعت آن‌ها را از دهان خارج کنید.

مصرف غذای مناسب


در مرحله اولیه استفاده از دندان مصنوعی، غذاهای مغذی را به خاطر سخت بودن جویدن کنار نگذارید. درست است که دندان‌های طبیعی خود را از دست داده‌اید؛ اما این به معنای از دست دادن سلامتی نیست. اگرچه لقمه‌های کوچک‌تر جویدن غذا را آسان‌تر می‌کند، بهتر است ابتدا از غذاهای نرم‌تر که جویدنشان آسان‌تر است شروع کنید و با گذشت زمان به سراغ مواد سخت‌تر مانند گوشت قرمز یا سیب بروید. خوردن به کمی تمرین نیاز دارد. با غذاهای نرم شده و قطعات کوچک شروع کنید. برای جلوگیری از کج شدن دندان مصنوعی هم‌زمان از هر دو طرف دهان به‌ آرامی برای جویدن غذا استفاده کنید. همان‌طور که به جویدن عادت می‌کنید غذاهای دیگر را هم اضافه کنید تا زمانی که به رژیم معمولی خود بازگردید. مصرف غذا با استفاده از دو طرف دهان را ادامه دهید. مراقب غذاهای گرم یا سفت و استخوان‌های تیز باشید.

آواز خواندن


موسیقی یک فرم عالی از آموزش گفتاری است. با دندان‌های مصنوعی جدید خود، در طول روز موسیقی مورد علاقه‌تان را بخوانید. تکنیک‌هایی مانند خواندن روان کلمات می‌تواند به شما کمک کند تا کلمات خاصی را راحت‌تر ادا کنید دندان مصنوعی خود را یک مانع احساس نکنید.

تمرین گونه‌ها


هنگامی که غذا برای بلعیدن آماده می‌شود عضلات گونه غذا آن را به سمت گلو هدایت می‌کند. بنابراین، مانند هر بخش دیگری از بدن، تمرین دادن عضلات گونه در چند هفته اول (یا حتی قبل از گذاشتن دندان مصنوعی) می‌تواند به شما کمک کند کنترل بیشتری بر غذای خود داشته باشید. اگر درد در گونه‌ها ادامه دارد، می‌تواند نشانه‌ای از نامتناسب بودن دندان‌ها باشد. اگر هر گونه ناراحتی مداومی احساس می‌کنید حتماً به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

کاهش تحریک با چسب


با دندان‌پزشک خود در مورد بهترین کرم‌های دندانپزشکی یا چسب‌های موجود مشورت کنید و آزمایش کنید که چه نوعی برای شما مناسب است. مصرف مقدار کمی از این مواد می‌تواند باعث کاهش درد اولیه شود. اما این چسب را برای دندان‌های مصنوعی نامتناسب استفاده نکنید؛ اگر احساس می‌کنید نیاز به زمان بیشتری برای عادت کردن به دندان مصنوعی دارید همیشه به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.

برنامه‌ریزی برای گذاشتن دندان مصنوعی


یکی از مهم‌ترین نکات در هنگام گذاشتن و عادت کردن به دندان مصنوعی توجه به خصوصیت فردی است. هر کس به‌ طور متفاوتی بهبود می‌یابد. بسته به اینکه آیا دندان مصنوعی کامل یا تکه‌ای دارید، ممکن است زمان کنار آمدن با آن متفاوت باشد. زیرا دندان مصنوعی در طول زمان و تغییر حالت لثه ممکن است برای دهان نامتناسب شود. بنابراین، مصرف هر نوع دارویی که در هنگام تغییرات تجویزشده، کمک می‌کند تا در طول این گذار ناراحت نشوید. در نهایت تا چند ماه بعد از استفاده از دندان مصنوعی مرتب به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. حتی اگر در حال حاضر دندان‌های جدیدی دارید مهم این است که مرتب معاینه شوید و مراقبت بهداشت دهان و دندان در خانه باشید. محصولاتی مانند دهان‌شویه که 99 درصد از میکروب‌ها را از بین می‌برد لبخند شما را زیبا و طبیعی خواهد کرد.