Dencare

راه های آسان تسکین درد ارتودنسی(بریس)

2

تقریباًهمه افرادی که به دنبال انجام ارتودنسی هستند این سؤال را در ذهن دارند که “آیا سیم‌کشی دندان دردناک است؟” پاسخ کوتاه این است که قطعاً دندان‌ها دچار درد می‌شوند. علت درد ارتودنسی هنوز به‌طور کامل شناخته‌نشده است اما با تغییر جریان خون در هنگام فشار به دندان‌ها و همچنین ترشح پروتئین‌های خاصی از قبیل ماده پی و پروستاگلاندین ها مرتبط است. این اتفاق اساساً واکنش بدن به “آسیب” است. درد بسیار پیچیده‌تر از واکنش بیولوژیکی ساده است اگرچه تجربه‌های قبلی بیماران از درد می‌تواند واکنش‌های آینده او را تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل است که برخی از بیماران می‌گویند تجربه دردناک و دشواری از ارتودنسی داشته‌اند درحالی‌که دیگران به نظر مشکل کمتری با آن دارند. همچنین تفاوت‌هایی به دلیل جنسیت،سطح استرس،حالت احساسی و سن نیز وجود دارد.

چه زمانی درد ناشی از سیم‌کشی دندان متوقف می‌شود؟ در حقیقت درد تا زمانی که ارتودنسی برداشته نشود به‌طور کامل متوقف نخواهد شد. هفته‌های اول دردناک‌ترین دوره هستند و پس ازآن وضعیت کمی بهتر می‌شود. اما در طول درمان و هنگام تغییر وضعیت دندان درمی‌یابید که درد و سوزش‌های تازه‌ای ایجاد می‌شوند. به همین دلیل داشتن محصولات و داروهای لازم در خانه در دوره درمان ایده‌ی خوبی است تا هنگام درد از آن‌ها استفاده کنید و درد را کاهش دهید.

درمان‌های خانگی


در طول هفته‌های چالش‌انگیز اول کارهایی را می‌توانید انجام دهید تا راحت‌تر باشید و درد احتمالی کاهش یابد.

سرد کردن

سرد کردن مناطق دردناک می‌تواند باعث کاهش التهاب و درد شود. قرار دادن بسته یخ از خارج از دهان ممکن است درد ارتودنسی را کاهش دهد. به یاد داشته باشید بسته یخ را به‌طور مستقیم بر روی پوست اعمال نکنید. قبل از استفاده آن را در حوله یا پارچه قرار دهید تا از یخ‌زدگی و سایر عوارض جلوگیری شود.

شستشو با آب گرم و نمک

این کار نسبتاً آسان است: فقط یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب مخلوط کرده و تا زمانی که تمام نمک حل شود هم بزنید. دهان خود را چند بار در روز با این محلول گرم بشویید. محلول آب‌شور باعث التیام زخم دهان و بهبود آن‌ها می‌شود.

مسکن‌ها

در صورت احساس درد نیاز به مصرف مسکن‌های قوی ندارید. مصرف ایبوپروفن هر 6 ساعت یا استامینوفن کدئین هر 4 ساعت تا زمانی که پزشک شما این کار را تائید کند روش خوبی است. همیشه برچسب دارو را بخوانید و دستورالعمل‌های مربوط به ایبوپروفن یا استامینوفن کدئین و یا هر نوع دیگر از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی را دنبال کنید تا اطمینان حاصل شود که بیش ازحد مصرف نکنید. در صورت عدم اطمینان از پزشک خود مشورت بگیرید. همیشه آن‌ها را با غذا مصرف کنید و ایبوپروفن (یا هر داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی) را هم‌زمان با استامینوفن کدئین مصرف نکنید زیرا ممکن است باعث خونریزی معده شود!

غذاهای سرد

خودتان را با مصرف ماست یخ‌زده، بستنی یا نوشیدنی سرد درمان کنید. سردی باعث فروکش کردن درد ارتودنسی می‌شود. شما حتی می‌توانید تکه‌های یخ را در دهان بگذارید اگرچه به‌ندرت چنین اقدام شدیدی لازم می‌شود اما قطعه‌های یخ کمک به بی‌حسی و کرختی دهان می‌کند و احتمال هرگونه التهابی که ممکن است باعث تورم شود را کاهش می‌دهد.

موم ارتودنسی

اگر سیم‌کشی دندان‌ها باعث تحریک داخل گونه‌ها، لثه‌ها یا حتی لب‌ها شد استفاده از موم(وکس) ارتودنسی ممکن است مفید باشد. موم روی سیم‌های دندان گذاشته می‌شود تا ناراحتی و تحریک آن در داخل دهان را کاهش دهد.

بایت ویفر

متخصص ارتودنسی یا دندان‌پزشک ممکن است بایت ویفر را نیز به شما پیشنهاد دهد. بایت ویفر محصولی است که شما در روز می‌توانید از آن استفاده کنید. به این طریق که هر یک ساعت برای چند دقیقه چند مرتبه باید آن را گاز بگیرید. این عمل گاز زدن به تولید گردش خون در لثه کمک می‌کند، درنتیجه می‌تواند درد ارتودنسی را کاهش دهد. نیازی به گاز محکم نیست و کمی فشار کافی است.

محصول خنک‌کننده دهان OraChill

OraChill محصولی واقعاً عالی است که نتیجه تحقیقات علمی بسیاراست. اگر فشار سیم‌کشی باعث درد دندان‌ها می‌شود، OraChill می‌تواند روشی غیر دارویی برای از بین بردن درد باشد. شما این محصول را سرد می‌کنید و سپس آن را زیر لثه خود قرار می‌دهید. این محصول درد ناشی از اعصاب داخل دهان و فک را متوقف می‌کند و درنتیجه اعصاب دهان و فک شما موقتاً انتقال سیگنال‌های درد به مغز را متوقف می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *