رابطه عفونت گوش و سلامت دهان و دندان

rabete-gosh1

عفونت‌های گوش در کودکان بسیار شایع است. تخمین زده می‌شود که بیشتر کودکان تا سن 5 سالگی حداقل یک مرتبه دچار عفونت گوش می‌شوند. به هر حال، این امکان وجود دارد که مشکل مرتبط با قسمت‌های دیگر سر مانند دندان یا لثه باشد.

آیا گوش به دهان راه دارد؟


جواب مثبت است. در یک جنین گوش‌ها و فک‌ها به شکل یک واحد مستقل شکل می‌گیرند. با رشد جنین، این اعضا از هم جدا شده تا وظایف خود را انجام دهند. به هر حال، به دلیل نزدیکی فک‌ها و گوش‌ها به هم، عصب‌هایی که مرتبط با هر کدام از این ارگان‌ها هستند ممکن است از یک مسیر عبور کنند. این بدان معنا است که درد در گوش ممکن است منجر به فک درد شود و بالعکس.

عفونت گوش و سلامت دهان و دندان در نوزادان


احتمال ابتلا به عفونت گوش در نوزادان زیاد است زیرا سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف‌تر است. به هر حال، یک بیماری بسیار شایع که با عفونت گوش اشتباه گرفته می‌شود دندان درآوردن است. تشخیص عفونت گوش از دندان درآوردن در نوزادان دشوار است زیرا علائم آنها مانند بهانه‌گیری، گریه بی‌دلیل و تب مشابه یکدیگر است. بهترین روش برای تشخیص علت ناراحتی کودک، بررسی علائم است. علائم عفونت گوش عبارتند از:

 •  لمس کردن گوش یا دست گذاشتن روی گوش
 •  تخلیه مواد از داخل گوش
 •  تب بالا
 •  بدخوابی در هنگام شب
 •  گریه کردن

علائم دندان درآوردن عبارتند از:

 •  تب پایین که به 38.3 درجه سلسیوس نمی‌رسد.
 •  گریه مستمر
 •  بی‌اشتهایی
 •  حساس شدن لثه نسبت به لمس
 •  تاول‌های سفید روی سطح لثه
 •  بیقراری و بهانه‌گیری کودک

اگر علامتی از دندان درآوردن در کودک دیده نمی‌شود اما علائم ذکر شده وجود داشته باشد، بهتر است به یک متخصص اطفال مراجعه کرده تا علت و ریشه مشکل مشخص شود.

عفونت گوش و سلامت دهان و دندان در کودکان


از آنجا که کودکان بیشتر مستعد ابتلا به عفونت گوش هستند، والدین باید نسبت به بروز علائم هشیار باشند. کودکان می‌توانند محل درد را مشخص کنند اما در برخی موارد ممکن است درد گوش با درد فک و درد دندان اشتباه گرفته شود. والدین ممکن است فرض را بر این قرار دهند که کودک به دندان درد مبتلا شده است زیرا احتمال پوسیدگی دندان هم در کودکان زیاد است. باید علائم را به دقت مورد بررسی قرار دهید تا مشکلی که باعث ایجاد درد شده است مشخص شود. همچنین مشخص شده است که جویدن آدامس زیلیتول در کودکان پیش‌دبستانی می‌تواند عفونت‌های گوش را کاهش دهد. توضیح این مورد احتمالاً می‌تواند این باشد که جویدن این آدامس رشد باکتری را در دهان متوقف می‌کند. دهان، گوش‌ها و بینی از نظر آناتومی به هم وصل شده‌اند که باعث تأثیر بر قسمت‌های دیگر سر نیز می‌شود.

عفونت گوش و سلامت دهان و دندان در بزرگسالان


در بزرگسالان، ممکن است تشخیص عفونت‌های گوش و دندان درد از هم دیگر آسان نباشد زیرا یک خط عصبی مشابه دارند. در این جا به برخی از عفونتهای گوش که با سلامت دهان و دندان مرتبط هستند اشاره می‌کنیم:

 •  عفونت ممکن است از لثه به قسمت‌های دیگر سر گسترش یابد. واقعیت این است که بیماری لثه و عفونت‌های دهانی می‌توانند بر قسمت‌های دیگر بدن نیز تأثیر داشته باشند. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به بیماری‌های لثه بیش از سایرین در معرض ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی هستند. برای گوش هم شرایط مشابه وجود دارد. برخی باکتری‌ها ممکن است به اندازه‌ای قوی نباشند که به قلب برسند اما به راحتی می‌توانند به گوش برسند و باعث ایجاد عفونت در گوش شوند.
 • ناهنجاری بایت و مال اکلوژن می‌توانند باعث بروز درد در گوش شوند. اگر دندان‌های شما نامرتب است ممکن است گوش‌های شما درد بگیرد که احتمال اشتباه گرفتنان با عفونت گوش زیاد است. عضلات فک که عمل جویدن را انجام می‌دهند به حفره گوش بسیار نزدیک هستند. وقتی که این عضلات در هنگام بایت معمولی دچار درد می‌شوند گوش نیز ممکن است دردناک شود.
 • ناهنجاری‌های مفصل تمپورومندیبولار ممکن است با عفونت گوش اشتباه گرفته شود. مفاصل فک مستقیماً در جلوی حفره گوش قرار دارند بنابراین به راحتی می‌توان فهمید که چرا برخی بیماران ممکن است فکر کنند دچار عفونت گوش شده‌اند در حالی که دچار اختلالات مفصل تمپورومندیبولار هستند.
 • درد ناشی از عفونت گوش ممکن است با درد دندان همراه باشد. از آنجا که یک خط عصبی بین دندان‌ها و گوش‌ها وجود دارد ممکن است درد ناشی از عفونت گوشها به سمت دندان‌ها و لثه کشیده شوند. برخی بیماران ممکن است فکر کنند که پوسیدگی دندان باعث درد آنها شده است در حالی که واقعاً دچار عفونت گوش شده‌اند.