تمیز کردن جرم دندان

jermtooth

بهترین راه ممکن برای جلوگیری از مشکلات دندانی مانند پوسیدگی، بیماری لثه، درد دندان و موارد اضطراری دیگر، جلوگیری از آن‌ها می‌باشد. اقدامات معمول بهداشت دهان و دندان در خانه، به علاوه مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی و تمیز کردن جرم دندان‌ ها هر 6 ماه یکبار ترکیب بی‌نظیر پیشگیرانه است.

تمیز کردن عادی جرم دندان چیست؟


تمیز کردن معمول دندان‌ها غالبا با معاینه کامل دهان یا ارزیابی (بررسی) منظم همراه است. هنگامی که مرحله کامل شد، در صورت عدم وجود بیماری لثه دندانپزشک تمیز کردن معمول دندان یا اقدام پیشگیرانه را انجام می‌دهد. برای افراد مبتلا به بیماری لثه، دندانپزشک تمیز کردن عمقی (جرمگیری) را برای درمان این مشکل توصیه می‌کند و اجازه می‌دهد دهان درمان شود.

در طول اولین بخش تمیز کردن معمول دندان‌ها، متخصص دندانپزشکی شما از یک جرمگیر اولتراسونیک برای حذف باقی مانده غذاها، جرم و پلاک بین دندان‌ها و اطراف خط دندان استفاده می‌کند. اگر نیاز به استراحت داشتید یا دچار هرگونه حساسیتی شدید، لطفا دندانپزشک خود را مطلع نمایید، تا بتواند مواردی را انجام دهد تا راحت‌تر باشید. در صورت لزوم، دندازشکان ممکن است از یک جرمگیر دستی نیز استفاده کنند.

هنگامی که این بخش از تمیز کردن دندان انجام می‌شود، دستیار دندانپزشکی با استفاده از یک خمیر مخصوص، پولیش دندان‌ها را انجام می‌دهد و هر دندان را یک به یک جلا می‌دهد. پس از آن، دندان‌های شما را با استفاده از نخ دندان، نخ می‌کشند و ممکن است درمورد تکنیک مناسب نخ دندان کشیدن، توصیه یا پیشنهاداتی را ارائه دهند.

قبل از مراجعه برای جرم‌گیری


بسیاری از افراد دهان را جدا از بقیه بدنشان می‌بینند. اما واقعیت این است که همه چیز به هم مرتبط است و مشکلات دهان شما می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌هایی از جمله دمانس مغزی و بیماری قلبی شود یا حتی به عنوان شاخصی از آن بیماری‌ها عمل کند.

تمیز کردن دندان‌ها یک بخش ضروری برای حفظ سلامت دهان و بقیه بدنتان، به دور از بیماری می‌باشد. مواردی وجود دارد که قبل از مراجعه برای تمیز کردن دندان باید به آنها توجه کنید:

سابقه ژنتیکی بیماری

شما باید از وجود سرطان یا بیماری قلبی در خانواده خود آگاهی داشته باشید چون ممکن است پزشک‌ از شما سوال بپرسد و سابقه خانوادگی بیماری لثه نیز همان قدر مهم است و با این روند نوع بیماری لثه و شدت آن مشخص میشود.

سوال در مورد سابقه ژنتیکی بیماری لثه باعث می‌شود که یک پیش زمینه قوی ژنتیکی برای بیماری لثه داشته باشید و این اطلاعات می‌تواند به دندانپزشک شما در تمیز کردن دندان و مراقبت کلی شما کمک کند.

تعیین لزوم مصرف آنتی بیوتیک

همه ما باکتری‌هایی در دهانمان داریم و برخی از درمان‌های دندانپزشکی می‌توانند این باکتری‌ها را وارد جریان خون کنند (باکترمی نامیده می‌شود). برای اکثر ما، این مسئله مشکلی نیست. سیستم ایمنی سالم از ایجاد بیماری توسط این باکتری‌ها جلوگیری می‌کند.

هنگامی که اقدام به تمیز کردن دندان‌ها می‌کنید، باکتری‌هایی که در دهان شما هستند پس از فرآیند وارد جریان خون می‌شوند. این امر بسیار رایج شناخته شده و در صورت سلامت کامل بی‌خطر است.

برای گروه‌های خاصی از افراد، این نگرانی وجود دارد که ورود باکتری‌ها به جریان خون می‌تواند باعث بروز عفونت در جاهای دیگر بدن شود. آنتی بیوتیک اطمینان می‌دهد که تمام قسمت‌های بدن شما تحت محافظت است.

اهمیت تمیز کردن جرم دندان


دو دلیل برای تمیز کردن دندان‌ها وجود دارد:

  • برای جلوگیری از ایجاد بیماری در سایر قسمت‌های بدن از جمله بیماری قلبی، زوال عقل و عوارض دیابت
  • برای جلوگیری از دست رفتن دندان

دهان قسمتی از بدن است که به طور کامل از تمام بدن متفاوت است، و غذا خوردن و صحبت کردن ما در تمام طول روز را انجام می‌دهد. و این محیط منحصر به فرد نیاز به مراقبت ویژه دارد. تمیز کردن دندان‌ها، پلاک و جرم انباشته را برطرف می‌کند. این تجمع جرم تا حد زیادی طبیعی است، اما تجمع بیش از حد جرم و پلاک به بیماری لثه منجر می‌شود.

علت لزوم حذف تارتار این است که بدن شما آن را به عنوان یک مهاجم خارجی می‌بیند. همانند هر خطر خارجی مانند تب و یا عفونت، بدن شما با استفاده از سیستم ایمنی برای از بین بردن عفونت پیغامی به نیروهای دفاعی می‌فرستد. در تمام طول روز نبردی در دهان شما وجود دارد و جنگ هرگز پایان نمی‌پذیرد. تمیز کردن دندان‌ها، با کنترل همه چیز، سطح این مبارزه بین سیستم ایمنی و جرم و پلاک را تعیین می‌کند.

بیماری لثه

بیماری لثه زمانی بوجود می‌آید که سیستم ایمنی بدن شما در برابر تجمع تارتار با تورم و خونریزی لثه پاسخ می‌دهد. پاسخ سیستم ایمنی بدن موفق به از بین بردن مهاجمان مانند عفونت و تب می‌شود ولی با هزینه‌ای زیاد، در این صورت بیماری لثه پیشرفت می‌کند و باعث تخریب استخوان‌ها و بافت‌های دهان شما می‌شود.

سیستم ایمنی بدن شما فقط برای مقابله با عفونت برای مدت کوتاهی برنامه ریزی شده است. فعالیت سیستم ایمنی بدین می‌تواند فرسوده شود و برای مبارزه با بیماری به اندازه کافی قوی نخواهد بود. فعال شدن سخت سیستم ایمنی بدن می‌تواند منجر به بیماری در بقیه بدن شما شود. به همین دلیل است که جلوگیری از بیماری لثه باعث کاهش خطر سکته مغزی، بیماری قلبی و زوال عقل می‌شود.

تمیز کردن دندان کودکان


دندانپزشکان توصیه می‌کنند که والدین فرزندان خود را از 12 ماهگی و هر 6 ماه یکبار برای معاینه و تمیز کردن دهان نزد دندانپزشک ببرند. آوردن زودهنگام و منظم فرزندتان راه مهمی برای حصول اطمینان از راحتی و اعتماد فرزندتان در مراجعات معمول دندانپزشکی و ایجاد ارتباطی مثبت با دندانپزشک و دستیاران می‌باشد.

تفاوت تمیز کردن معمول و تمیز کردن عمقی دندان (جرمگیری) چیست؟


جرمگیری، که به تمیز کردن عمقی دندان نیز شناخته می‌شود، بسیار متفاوت از تمیز کردن عادی است. تمیز کردن معمول روی سطوح دندان‌ها و بین دندان‌ها بالای خط لثه تمرکز می‌کند. در طول تمیز کردن عادی، دندان‌ها جلا نیز داده می‌شوند. تمیز کردن عمقی یا جرمگیری برای برداشتن باکتری، جرم (تارتار) و باقی مانده‌هایی که در زیر خط لثه تجمع پیدا کرده‌اند، مورد نیاز است.

در طول تمیز کردن عمقی، دندانپزشک به طور معمول ناحیه تحت درمان را بی‌حس می‌کند. سپس، متخصص دندانپزشک به دقت زیر خط لثه کار می‌کند تا تمام جرم و بقایا را برطرف کند. پس از آن، دندانپزشک‌ برای حذف محل‌هایی که باکتری‌ها می‌توانند در آینده در آن انباشته شوند، به دقت دندان را شکل می‌دهد، یا ریشه دندان را صاف می‌کند. جرمگیری نیاز به مراقبت پس از درمان، و همچنین پیگیری‌های بعدی برای اطمینان از موفقیت درمان و انجام تکنیک‌های مراقبت خانگی دارد.