232104.2af86fc1c3056b2d94d3b4c793c1e269

لیفت ابرو ها یک عمل جراحی زیبایی است که می تواند ابرو های افتاده را بالا بکشد، باعث شود چشم ها باز ترشوند و پوست های چروکیده و شل صورت، از هم باز شوند و صاف شوند و در نهایت ظاهر شخص بسیار جوان تر به نظر می آید. جراحی لیفت ابرو یک عمل زیبایی محبوب است که هر روز به محبوبیت آن افزوده می شود و معمولا برای دستیابی به نتایج بهتر و آثار طولانی مدت ، همراه با عمل جراحی لیفت صورت و جراحی پلک انجام می شود. البته عمل جراحی بالا کشیدن ابرو به تنهایی یک روش بسیار موثر است ، همچنین با به کار گیری تکنیک های جدید تر مانند بالا کشیدن ابرو با تزریق بوتاکس یا به وسیله اندوسکوپی این عمل در زمان بسیار کوتاه و با کمترین درد انجام می شود و مدت زمان لازم برای ریکاوری پس از عمل به حداقل زمان ممکن می رسد.عمل جراحی بالا بردن ابرو می تواند تاثیر شگرفی بر قیافه فرد داشته باشد و یکی از جراحی های مورد علاقه بسیاری از افراد می باشد و تا کنون شیوه های مختلفی برای آن طراحی شده است.بررسی موقعیت ابرو قسمت داخلی ابرو معمولا از قسمت خارجی ابرو پایین تر است و ابرو در مردان به طور معمول پایین تر از زنان می باشد. ابرو با موقعیت پایین صورت فرد را خسته و عصبانی جلوه می دهد و صورتی با ابروهای خیلی بالا نیز می تواند نشان دهنده یک فرد ترسیده و یافردی با یک صورت متعجب باشد.

تاریخچه

در دهۀ ششم قرن بیستم اولین اقدامات برای آماده سازی سم بوتولینیوم جهت مصرف درمانی آغاز شد و در سال 1973 اولین بار این دارو بر روی میمون آزمایش شد. در سال 1980 برای اولین بار بوتاکس جهت اصلاح ” لوچی چشم” بر روی انسان بکار گرفته شد و سپس برای درمان اسپاسم پلک نیز مورد استفاده قرار گرفت. سرانجام در سال 1989 این دارو برای اصلاح چین و چروک های پیشانی مورد بهره برداری قرار گرفت. نهایتاً در سال 2002 موسسه FDA که مهمترین موسسه نظارت بر غذا و دارو می باشد مجوز استفاده از بوتاکس برای رفع چین و چروکهای پیشانی را صادر کرد.

روش درمان

امروزه می توان تزریق بوتاکس ابرو را که مسئول بالا نگه داشتن ابروها هستند، انجام داد. در این حالت بوتاکس می تواند به ریلکس شدن عضلاتی که نقش اصلی در باز نگه داشتن ناحیه چشم و ایجاد ظاهر مناسب برای آن دارند، کمک موثر کند و نتایج این روش درمانی بین 3 تا 6 ماه ماندگاری و دوام دارد. این روش درمانی بیشتر برای بیمارانی مناسب است که افتادگی خفیف ابرو دارند. هنگامی که این افتادگی کم یا شدید باشد، در واقع فقط می تواند مشکل افتادگی ابرو را تشدید کند. اما تزریق بوتاکس ابرو یک انتخاب عالی برای خطوط افقی ایجاد شده بر روی پیشانی و نیز خطوط عمودی تشکیل شده بین ابروها است.

معایب

روش درمانی تزریق بوتاکس ابرو دارای معایب محدود می باشد. یکی از مهمترین این معایب طول مدت ماندگاری و دوام نتایج درمان است. در اکثر موارد، نتایج حاصل از تزریق بوتاکس برای چند ماه ماندگاری دارد. این موضوع به معنی این است که شما ممکن است به حداکثر 3 یا 4 بار تزریق در هر سال برای حفظ نتایج نیاز داشته باشید. با وجودی که این روش درمانی در مقایسه با جراحی ارزان تر است و به زمان کمتری نیاز دارد، در صورتی که شما نیاز به تکرار تزریق ها داشته باشید، هزینه شما هم از نظر مالی و هم زمانی به سرعت افزایش خواهد یافت.صرف نظر از اینکه شما تصمیم گرفتید از عمل جراحی یا تزریق بوتاکس ابرو و اصلاح ناحیه پیشانی و جوان تر کردن آن استفاده کنید، لازم است که با یک جراح مناسب که دارای تجربه مناسب در هر دو این روش های درمانی است، برای این کار صحبت کنید. به این ترتیب جراح می تواند بهترین روش برای دستیابی به اهداف مورد نظر را به شما پیشنهاد دهد.

سوالات متداول

– بوتاکس در چه مواردی نباید مصرف شود؟

o        کسانیکه سابقه حساسیت به این دارو را دارند.

o        کسانیکه بیماریهای عفونی و التهابی فعال در صورت و اطراف آن دارند.

o        حاملگی‌ و شیردهی

o        ابتلا به برخی‌ بیماریها ی عصبی و روانی‌

o        مصرف برخی‌ داروها مخصوصا داروهای قلبی

o        در کسانی‌ که پوست خیلی‌ ضخیم یا چین و چروک عمیق دارند نتیجه‌ چندان مطلوبی ندارد.

– چه مقدار ازاین دارو به منظور درمانی و زیبایی‌ استفاده میشود؟

مقدار این دارو بر اساس واحد محاسبه میشود، با توجه به خطرناک بودن آن باید بین دوز درمانی و کشندهٔ آن فاصلهٔ زیادی باشد. در تزریقات زیبایی‌ حدودا ۱۰۰ واحد و در درمانی حداکثر ۶۰۰ واحد به کار می رود، این در حالیست که دوز کشندی آن بیش از ۳۰۰۰ واحد است.

– این دارو به چه شکلی‌ است و چگونه نگهداری میشود؟

 این دارو به شکل تزریقی و به دو نام بوتاکس و دیسپورت می‌باشد. البته امروزه در بیشتر نقاط دنیا از جمله در ایران نوع بوتاکس آن مصرف میشود. نحوه نگهداری این دارو نیز مهم است. عمر آن کوتاه بود و حتما باید در دمای -۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود، در غیر اینصورت اثر آن از بین میرود.

– آیا شما بعد ازتزریق بوتاکس طبیعی به نظر می رسید؟

اگر چه نتایج چشمگیر هستند، اما نمای ظاهری صورت شما به هم نمی خورد. عضلات شل می شوند به طوری که شما هنوز می توانید لبخند بزنید اما بدون چین و چروک. بعد از بوتاکس زمان زیادی برای بهبودی لازم ندارید و می توانید بلافاصله بعد از تزریق به سر کارتان برگردید یا برای خرید بیرون بروید.اغلب افراد، تقریبا هر سه تا شش ماه به تزریق مجدد بوتاکس نیاز دارند. بوتاکس طی چند روز پخش می شود و باعث شلی و از کار افتادن عضلاتی می شود که باعث چروک شده بودند و چروک های دینامیکی را از بین می برد اما چین های عمیق و استاتیک ممکن است به درمان های جایگزین مثل تزریق ژل یا فیلرها نیاز داشته باشند.پر کننده ها نتایج فوری دارند و بر اساس پرکننده مورد استفاده، ماندگاری پرکننده های مورد استفاده با هم فرق دارد که بسته به نوع ژل می باشدو همچنین نتایج از شخصی به شخص دیگر متفاوت می باشد استفاده از سیگار یا در معرض قرار گرفتن آفتاب بدون محافظت توسط ضد آفتابها تاثیر ماندگاری این درمانها را کاهش می دهد همانطورکه چنین اعمالی در سایر موارد درمانهای زیبایی اثرات مضرمشابه برای پوست دارند. پزشک از بی حس کننده های موضعی یا سایر روش های بی حسی استفاده میکندو  بنابر این طی تزریق دردی وجود ندارد ویا بسیار کم است.بهتر است از محصولات مورد تایید FDA استفاده شود و از محصولات یا مواد با ماندگاری دائمی و یا بسیار طولانی به علت عوارض گرانولوم های جسم خارجی دوری نمود.

– تزریق بوتاکس بیشتر برای چه نواحی توصیه میشود؟

مناسب ترن جایی‌ که بوتاکس تزریق می شود پیشانی است. با تزریق ابرو می‌توان خطوط عمیقی که بین دو ابرو ایجاد میشود که به آنها خط اخم گفته میشود و همچنین خطوط عرضی پیشانی را برطرف کرد. بعلاوه خطوط ریز کنار چشم هم خیلی‌ خوب به این تزریق جواب میدهند. چنانچه انتخاب بیمار و روش تزریق صحیح باشد نتایج برای این نقاط بسیار درخشان و راضی‌ کننده است

مراقبت های بعد از تزریق

o        تا چند ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید.

o        تا 4 ساعت پس از تزریق از دراز کشیدن خودداری کنید.

o        تا 4 ساعت در معرض حرارت قرار نگیرید. لذا بهتر است تا چند ساعت از دوش گرفتن و سونا اجتناب نمائید.

o        چند ساعت ماساژ دادن ناحیه تزریق ممنوع است اما شکلک در آوردن و اخم کردن و ابرو بالا انداختن نتیجۀ بهتری را بدنبال خواهد داشت.

o        چند ساعت بعد از تزریق دوش گرفتن و آرایش چهره و استفاده از کرم پودر بلامانع است.

هزینه

تزریق بوتاکس ابرو برطبق میزان بوتاکس مصرفی که در یکای بین المللی توضیح داده می شود، تعیین هزینه می شوند.احتمالا برای اینکه یک گروه متخصص حرفه ای درمان شما را برعهده بگیرند پول بیشتری را پرداخت خواهید کرد، اما باور کنید ارزشش را دارد.قیمت به تعداد نواحی درمان شده و تعداد واحدهای مورد استفاده بستگی دارد. هر چه یکای بین المللی بیشتر و تعداد نواحی بزرگتری مورد استفاده قرار گیرد، هزینه عمل برحسب هر واحد کمتر خواهد شد.مراقب تزریقات ارزان قیمت باشید. برخی از متخصصان ماده را رقیق می کنند و قیمت را کاهش می دهند. در صورتی که این ماده رقیق شده به شما تزریق شود، درمان شما اثربخشی و دوام کمتری دارد.از پزشک بپرسید رقیق سازی به چه شکلی صورت می گیرد. در هر 0.1 سی سی محلول باید 2.5 یکای بین المللی وجود داشته باشد، بنابراین یک سرنگ 1 سی سی باید شامل 25 یکای بین المللی باشد.سوالات را بپرسید و مطمئن باشید به ازای هزینه ای که می پردازید آنچه را می خواهید بدست می آورید.

سن مناسب

تزریق بوتاکس ابرو در سنین بالاتر از ۲۰ سال بمنظور زیبایی‌مجاز است و نیز می توانند ازآن استفاده کنند. تاثیر آن نیز در افراد مختلف مشابه است. تنها گروه کوچکی از افراد نسبت به این دارو مقاومند و تاثیری بر آنان ندارد که البته ربطی‌ به سن و جنس ندارد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *