Dencare

تاثیر بیماری دیابت بر بهداشت و سلامت دهان

دیابت1

دیابت بیماری مزمن و گاه مرگبار است که در آن بدن نمی‌تواند انسولین تولید کند یا به‌درستی از انسولین تولید شده استفاده کند. انسولین هورمونی است که مقدار گلوکز (قند) را در خون کنترل می‌کند. بدن برای استفاده از گلوکز به‌عنوان منبع انرژی نیاز به انسولین دارد. دیابت منجر به افزایش سطح قند خون می‌شود که می‌تواند به اندام‌ها، رگ‌های خونی و اعصاب آسیب برساند و در موارد مزمن باعث مرگ‌ومیر و کما شود. مطالعه شده است که 20 میلیون نفر مبتلابه دیابت هستند اما تنها دو سوم از این افراد شناسایی شده‌اند. مطالعات نشان داده‌اند که بیماران دیابتی نسبت به افراد غیر دیابتی بیشتر در معرض ابتلا به عفونت دهان و بیماری‌های لثه و دندان هستند و افراد مبتلا به دیابت که سطح قند خون خود را کنترل نمی‌کنند مشکلات بیشتری نسبت به سایرین دارند. این عفونت‌ها اغلب پس از بلوغ و در بیماران مسن ایجاد می‌شوند.

رابطه دیابت با بیماری‌های دهان


از آنجایی که دیابت باعث کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت می‌شود لثه‌ها در معرض خطر ابتلا به گینوییت هستند. گینوییت التهابی است که معمولاً در صورت وجود باکتری در پلاک ایجاد می‌شود. پلاک غشای چسبنده‌ای است که بر روی دندان‌ها در بالای و زیرخط لثه قرار می‌گیرد. اگر معاینه‌های منظم دندان انجام نشود باعث می‌شود گنجوییت درمان‌نشده باقی بماند و نهایتاً بیماری‌های لثه ایجاد شود. همچنین می‌تواند باعث التهاب و تخریب بافت‌های حمایتی اطراف دندان‌ها، لثه‌ها، استخوان‌ها شود.

سایر مشکلات مرتبط با دیابت


دیابتی‌ها ممکن است سندرم سوزش دهان و عفونت‌های قارچی مانند برفک و کاندیدیازیس دهان را تجربه کنند. خشکی دهان همچنین ممکن است باعث ایجاد افزایش بروز پوسیدگی شود. برای جلوگیری از ایجاد عفونت‌های باکتریایی در دهان دندانپزشک شما ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها، دهان‌شویه‌ها و شستشوی مکرر را تجویز کند.

چگونه می‌توانم سالم بمانم؟


اطمینان حاصل کنید که مراقبت‌های فوق‌العاده خوبی از دهان خود دارید و عفونت‌های دندانی بلافاصله درمان می‌شوند. بیماران دیابتی که مراقبت دندانپزشکی خوب و کنترل انسولین مناسب دارند احتمالاً بروز بیماری‌های لثه را کاهش می‌دهند.  رژیم غذایی و ورزش ممکن است مهم‌ترین تغییراتی باشند که بیماران دیابتی می‌توانند برای بهبود کیفیت زندگی و سلامت دهانشان انجام دهند. بیماران دیابتی باید مطمئن باشند که دندانپزشک از سابقه پزشکی و وضعیت بهداشت دهان آن‌ها آگاهی دارد. برای حفظ سلامت دندان و لثه بیماران دیابتی باید علاوه بر کنترل سطح قند خون، میزان تری گلیسیرید و کلسترول را نیز به‌صورت منظم بررسی کنند. آگاهی از این موارد و مراقبت منظم می‌تواند رابطه‌ی مستقیم با اجتناب از بیماری لثه داشته باشد.

بهترین زمان مراجعه به دندانپزشک


اگر سطح قند خونتان تحت کنترل نیست با دندانپزشک و پزشک خود در مورد دریافت مراقبت‌های دندان صحبت کنید. روش‌های دندانپزشکی باید به‌اندازه کافی کوتاه و بدون استرس باشد. همچنین مراجعه به دندانپزشک در صبح بهتر است زیرا در این زمان میزان قند خون روزانه تحت کنترل بیشتری قرار دارد. اگر برنامه زمانی برای مراجعه منظم به دندانپزشک دارید، داروهای خود را به‌موقع و طبق دستورالعمل مصرف کنید. دندانپزشک خود را به‌صورت منظم ببینید، او را از وضعيت سلامت خود آگاه سازيد و سلامت و بهداشت دهانتان را حفظ کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *