ایمپلنت بدون درد و جراحی توسط متخصص ایمپلنت

hr

FullSizeRender

کاشت دندان یا ایمپلنت (Implant) بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. شاید برای بسیاری از ما حتی تصور عارضه‌ای به نام بی‌دندانی سخت باشد ولی متاسفانه به دلایل زیادی این احتمال وجود دارد که یک یا چند دندان خود را از دست بدهیم. تاچند دهه پیش اگر چنین اتفاقی می‌افتاد هیچ راهی غیر از استفاده از دندان‌های مصنوعی نبود ولی خوشبختانه، هم اکنون قراردادن ایمپلنت‌ها در فک و یا کاشت دندان ساده است و ناراحتی خاصی را به دنبال ندارد و تا پایان عمر می‌تواند نقش دندان واقعی را ایفا نماید. در بیمارانی که از نظر بافت لثه و استخوان دارای وضعیت مناسبی باشند، می‌توان کاشت دندان را بدون نیاز به جراحی گسترده و با روشی ساده و با کمترین اندازه درد و خونریزی برای بیمار انجام داد.

کاشت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌نژاد به روش نوین و پیشرفته پانچ (Punch) انجام می­شود. این روش نیاز به جراحی ندارد و بدون درد و خونریزی می‌­باشد و توسط بهترین نوع ایمپلنت‌های دندانی انجام می‌شود. بیماران می‌توانند، در شرایط خاص در همان روز  که عمل کاشت دندان را انجام می‌دهند با دندان‌های جدید خود به خانه بازگردند.

rrr.jpg دکتر بزرگ

فهرست مطالب

ایمپلنت چیست؟


panchhhhh

ایمپلنت دندان یک نوع پایه فلزی خاص از جنس تیتانیوم است که با سلول‌های بدن کاملا سازگار می‌باشد. ایمپلنت به عنوان جایگزین ثابت و دائمی برای دندان از دست رفته است که توسط دندانپزشک برای بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. دندانپزشک، ایمپلنت دندان را داخل استخوان فک قرار داده و قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده را بر روی آن قرار می‌دهد. افرادی که یک یا چند دندان و یا حتی کل دندان‌های خود را از دست داده‌اند با استفاده از ایمپلنت و کاشت دندان می‌توانند زیبایی طرح لبخند و توانایی جویدن طبیعی خود را بازیابند. در ایمپلنت بدون جراحی یا پانچ به جای اینکه لثه شکافته شود و در معرض دید کامل قرار بگیرد، جراحان ماهر محل قرار دادن ایمپلنت را به راحتی حس می‌کنند و حتی تراکم استخوان را هم کاملاٌ در این اسکن ها می‌توانند مشاهده نمایند.

متقاضیان درمان


اکثر افراد نامزدهای مناسبی برای استفاده از ایمپلنت به روش پانچ هستند. یک کاندید مناسب برای استفاده از این روش درمانی باید دارای شرط زیر باشد:

 • استخوان کافی برای جوش خوردن ایمپلنت در فک داشته باشد. به هر حال بعضی افراد که استخوان‌های فک خود را از دست داده‌اند نیز می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند، اما در ابتدا لازم است استخوان فک با استفاده از روش‌های درمانی خاص، ترمیم شود.

مزایا


photo_2017-05-07_16-11-01
ایمپلنت برخلاف دندان مصنوعی متحرک هیچ گونه حرکتی نداشته و دچار پوسیدگی نمی‌شود. پایه ایمپلنت همانند ریشه پ دندان طبیعی داخل استخوان فک قرار می‌گیرد و بنابراین تحلیل استخوان در طولانی مدت دیده نمی‌شود. استخوان فک کاملا محفوظ از تحلیل خواهد بود و فرم صورت دچار دگرگونی و تغییر نخواهد شد در صورت رعایت کامل بهداشت این دندان‌ها دائمی و عوارض ایمپلنت دندان بسیار ناچیز خواهند بود. بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی و درمان فاصله بین دندانها از اصلی‎ترین مزایای کاشت ایمپلینت دندان می‌باشد. با توجه به میزان موفقیت بیش از 96% دندان های کاشته شده در 20 سال گذشته و بیش از 50 سال پیشینه و سوابق و تحقیقات کلینیکی ایمپلنت های دندانی، بهترین گزینه برای رفع مشکل بی دندانی می‌باشد. علاوه بر مزایای ذکر شده، کاشت دندان به روش پانج مزایای دیگری نیز دارد، از جمله:

 1. عدم نیاز به جراحی
 2. مدت زمان درمان کوتاهتر (مانند روش کاشت ایمپلنت قدیمی نیاز به صرف چند ماه وقت نمی‌باشد.)
 3. درد، خونربزی و کبودی ندارد.
 4. به عروق خونی لثه، صدمه ای وارد نمی‌شود.
 5. افرادی که سیگار می‌کشند نیز  می‌توانند از این روش استفاده کنند. (افراد سیگاری در صورتی که بتوانند از 2 هفته قبل از ایمپلنت تا 3 ماه پس از آن تعداد سیگاری مصرفی خود را به 5 عدد در روز برسانند، می توانند از این روش استفاده کرده و نتایج قطعی را داشته باشند.)
 6. بیمار در همان روز کاشت ایمپلنت با دندان به منزل می‌رود.

در این کلینیک برای کاشت دندان از دو نوع ایمپلنت استفاده می‌شود:

 • Nobelbiocare (اصلی ترین و قدیمی ترین ایمپلنت دنیا)
 • Biohorizons

مزیت نوع nobel biocare در این است که بیمار همان روزی که ایمپلنت انجام می‌شود، با دندان از مطب بیرون می‌رود.

مراحل درمان


آمادگی قبل از جراحی

kasht1

چون کاشت دندان طی یک یا چند عمل جراحی انجام می‌شود، ابتدا باید وضعیت دهان و دندان‌ها به دقت بررسی شود.

معاینه دندان‌ها

بیمار در طول یک جلسه مشکلات خود را مطرح کرده و دندانپزشک با استفاده از آزمایش‌هایی مانند CT Scan، رادیولوژی، قالب گیری، عکس برداری مشکلات را تشخیص می‌دهد.

طرح درمان

طرح درمان متناسب با شرایط خاص هر بیمار تهیه می‌شود و در آن عامل‌هایی مانند تعداد دندان‌هایی که باید جایگزین شود و وضعیت استخوان فک در نظر گرفته می‌شود.

پیوند استخوان برای کاشت دندان

kasht2

اگر استخوان فک بیش از حد باریک یا نرم باشد و نتواند ایمپلنت را ثابت در جای مناسب نگه دارد، جراح توصیه می‌کند پیوند استخوان قبل از کاشت دندان انجام می‌شود. اگر استخوان نتواند ایمپلنت را نگه دارد، کاشت دندان موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

جراح برای پیوند استخوان تکه‌ای استخوان را از بخش دیگری از بدن می‌گیرد، یا طبق روشی که امروزه بیشتر رواج پیدا کرده است، از مواد مخصوص پیوند استخوان استفاده می‌کند و پودر استخوان را در حفره مربوط به دندان در استخوان فک قرار می‌دهد. پس از آن باید چند ماه صبر کنید تا گرفت استخوان محکم و جدیدی را ایجاد کند و ایمپلنت محکم و پایدار در جای خود باقی بماند و به استخوان جوش بخورد. اگر پیوند استخوان گسترده نباشد، پیوند استخوان و جراحی کاشت دندان را می‌توان همزمان انجام داد. پیوند استخوان موفقیت‌آمیز برای این که استخوان محکم بشود و بتواند ایمپلنت را نگاه دارد، ضروری است.

جراحی کاشت ایمپلنت به روش پانچ


photo_2017-05-07_16-11-03

تصویر قبل یک رادیوگرافی ایمپلنت بلافاصله بعد از قرار دادن ایمپلنت است و تصویر بعد همان ایمپلنت بعد از 15 ماه است که اگر دقت شود نه تنها تحلیل استخوان وجود ندارد، بلکه بعلت روش جراحی و استفاده از نوع مناسب به میزان یک میلیمتر استخوان به سمت تاج بالاتر آمده است.

پس از آن که بیمار یک برنامه درمانی برای ایمپلنت به روش پانچ دریافت می‌کند در ادامه دندان‌های جدید ساخته می‌شود. در این مرحله در طول یک روز اشکالات احتمالی دندان‌های ساخته شده اصلاح می‌شود و سپس دندان‌ها در محل قرار می‌گیرند (این جلسه درمانی حتی می‌تواند در صورت نیاز شامل کشیدن دندان نیز باشد). بنابراین هنگامی که شما به مطب برای ایمپلنت دندان مراجعه کنید، ایمپلنت های دندان در همان روز در محل خود قرار می گیرند و شما می‌توانید پس از درمان به خانه برگشته و یک مجموعه دندان موقت داشته باشید که در عمل ظاهر، احساس و عملکرد آن شبیه دندان‌های طبیعی است.

پس از مدت تقریبی 3 ماه، هنگامی که لثه‌ها به طور کامل درمان شدند و ایمپلنت‌ها به استخوان فرد جوش خوردند، از دندان‌های جدید بیمار و دهان وی قالب گرفته می‌شود و بر اساس قالب تهیه شده مجموعه دندان‌های نهایی و دائمی بیمار ساخته می‌شود تا جایگزین دندان‌های موقت گردد. انجام این کار به اطمینان از عمر طولانی مدت دندان‌ها کمک می‌کند و بیشترین پشتیبانی، زیبایی، و عملکرد را برای دندان‌های بیمار به همراه دارد. در روش پانچ به وسیله یک پانچ، لثه به قطر ایمپلنت مورد نیاز  از روی استخوان برداشته می شود و پس از ایجاد حفره در استخوان، ایمپلنت دندان در آن قرار می‌گیرد.

مزیت این روش در آن است که به علت کم بودن آسیب وارده به استخوان و لثه و همچنین کنار نزدن لثه (که روش متداول قرار دادن ایمپلنت می باشد) تورم، خونریزی، کبودی و درد تقریبا وجود ندارد و نیاز به استفاده از بخیه پس از پایان کار نیست. قرار دادن هر ایمپلنت به طور معمول 15 دقیقه طول می کشد که از  فرآیند پر کردن دندان کمتر است. پس از قراردادن ایمپلنت دندان در فک معمولا 3 ماه وقت نیاز است تا عمل هم جوشی با استخوان صورت پذیرد و عملا ایمپلنت جزئی از بدن شود. پس از 3 ماه درپوش روی ایمپلنت (Cover Screw) برداشته شده و اباتمنت (اتصال دهنده ایمپلنت به تاج آن) بر روی آن متصل می‌گردد که نقش دندان تراش خورده را بازی می‌کند و پس از آن مراحل قالبگیری و ساخت روکش یک الی دو هفته  طول می‌کشد.

مراقبت پس از جراحی


FullSizeRender (1)

پس از قراردادن ایمپلنت دندان در فک معمولا 2 ماه وقت نیاز است تا عمل هم جوشی با استخوان صورت پذیرد و عملا ایمپلنت جزئی از بدن شود. همواره به خاطر داشته باشید که پس از مراحل ایمپلنت به روش پانچ نیاز به یک دوره ریکاوری وجود دارد. در این دوره لازم است بیمار از رژیم غذایی نرم برای چند هفته تا چند ماه استفاده کند و این کار را تا زمانی ادامه دهد که ایمپلنت ها بهبود پیدا کنند. عمر و دوام ایمپلنت ها بسته به انجام مراقبت توسط شما دارد.

توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا دوران بهبود را بدون مشکل پشت سر بگذارید:

 • تا 24 ساعت پس از جراحی دهان را نشویید.
 • سیگار کشیدن یکی از علل اصلی پس زدن ایمپلنت است: اگر نمی‌توانید سیگار را کنار بگذارید، توصیه می‌کنیم حداقل تا زمان التیام یافتن زخم جراحی سیگار نکشید، چون دخانیات روند بهبود دهان را به تاخیر می‌اندازد.
 • حتی‌الامکان سعی کنید غذا با ناحیه جراحی تماس پیدا نکند. دهان را پس از خوردن غذا بشویید و ناحیه جراحی را تمیز نگه دارید.
 • تا دو هفته پس از جراحی فقط غذاهای نرمی مانند سوپ یا پوره میل کنید.
 • اگر آنتی بیوتیک برایتان تجویز شده است، حتماً دوره درمان را کامل کنید.
 • اگر درد یا ورم پس از سه تا چهار روز تشدید شد، برای معاینه به کلینیک مراجعه کنید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان: موفقیت جراحی ایمپلنت در گرو رعایت بهداشت دهان و دندان است
 • مسواک زدن بقیه دندان‌ها را از  عصر روز جراحی شروع کنید. تا دو روز پس از جراحی به ناحیه ایمپلنت دست نزنید و پس از این مدت آن را تاجایی که درد اجازه می‌دهد، با احتیاط تمیز کنید.
 • 24 ساعت پس از جراحی از دهانشویه کلرهگزیدین استفاده کنید و تا یک هفته حتماً روزی دو یا سه بار دهانشویه در دهان بگردانید.
 • از مسواک برقی یا واتر جت استفاده نکنید.
 • به صورت دوره‌ای به دندانپزشک مراجعه کنید تا ایمپلنت کاملاً تمیز و بدون جرم باقی بماند.

هزینه و قیمت


کاشت ایمپلنت به روش پانچ، جدیدترین روش کاشت دندان می‌باشد. این روش مزایای زیادی را برای بیماران به همراه دارد، از جمله آسیب ندیدن استخوان فک و عروق خونی، طول دوره درمان کوتاه، نحوه و روش کاشت دندان بدون درد و خونریزی. عوارض کاشت دندان به این روش صفر است. ایمپلنت دندانی با این روش، برای تمام طول عمر ماندگاری و دوام خواهد داشت.

هر روش درمانی کاشت ایمپلنت با یک جلسه مشاوره رایگان در کلینیک دندانپزشکی شروع می‌شود. در جلسه مشاوره هزینه ایمپلنت دندان، متخصصان ما یک برنامه درمانی سفارشی با توجه به شرایطتان برای شما طراحی می‌کنند و به این ترتیب شما می‌توانید از هزینه و قیمت دقیق ایمپلنت دندان آگاه شوید.

برای دریافت مشاوره و آگاهی از هزینه‌های کاشت دندان و ایمپلنت قسطی می توانید از طریق شماره‌های مندرج در سایت با مشاورین کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد تماس بگیرید.

مقايسه ايمپلنت با ديگر روش‌های درمان بی دندان


empelanttt1

 •  از دست رفتن يک دندان: وقتي يک دندان از دست رفته باشد در اين حالت راه حلی که بیشتر مردم استفاده می کنند بريج دندان است که در آن دندان های مجاور ناحيه دندان از دست رفته برای جايگزينی آن تراش داده می‌شود. اين روش باعث پوسيدگيپی دندان‌های مجاور به دليل تراش می‌گردد. همچنين تحليل تدريجی استخوان فک را در بر دارد. پيشنهاد برای برگرداندن زيبایی و دندان از دست رفته استفاده از ايمپلنت دندان می‌باشد که بدون آسيب رساندن به دندان‌های مجاور می‌توان يک دندان را جايگزين نمود.
 •  از دست رفتن چند دندان: وقتی تعداد زيادی از دندان‌ها از دست رفته باشد راه حل مرسوم استفاده از پلاک متحرک پارسيل است که دارای معايبی چون سنگينی، فشار گيره‌ها به دندان‌های پايه، لق شدن دندان‌های مجاور و مستعد شدن دندان‌ها برای پوسيدگی می‌باشد. پيشنهاد ما استفاده از چند پايه ايمپلنت با توجه به نظر دندانپزشک جهت ايجاد دندان ثابت می‌باشد.
 •  از دست رفتن کل دندان ها: راه حل مرسوم استفاده از پروتزهای کامل متحرک است که مشکلاتی از قبيل لقی، احساس نکردن طعم غذا و سختی تکلم و ... را دارد. جهت برطرف نمودن اين مشکل به دو روش می‌توان با تقبل هزينه ايمپلنت دندن از کاشت ايمپلنت دندان بهره برد:
 1.  اولین روش استفاده از چهار ایمپلنت با قطر 2 میلیمتر است در کسانی که استخوان‌ها به شدت تحلیل رفته دارند از این ایمپلنت‌ها پس از قرارگیری در فک، 4 سرتوپی شکل بیرون از لثه می‌ماند که به وسیله 4 کاسه قرار گرفته داخل دندان به آن متصل می‌شود و گیر بسیار زیادی به دست دندان می‌دهد کل این پروسه در یک جلسه 2 ساعته انجام می پذیرد.
 2.  روش دوم استفاده از تعداد 8 ایمپلنت در فک بالا و 6 عدد در فک پائین و ساخت پروتز دندان ثابت بر روی این 14 ایمپلنت می‌باشد که به فرد دندان‌های ثابتی را می‌دهد.

سوالات متداول کاشت دندان


آیا کاشت دندان محدودیت سنی دارد؟

خیر، هیچ سنی برای کاشت دندان دیر نیست و عارضه‌های انگشت‌شماری مانع کاشت دندان می‌شود. هر فردی از جوان 18 ساله گرفته تا پدربزرگ یا مادربزرگ 90 ساله می‌تواند متقاضی کاشت دندان باشد.

آیا کاشت دندان دردناک است؟

خیر، کاشت دندان نیز مانند پر کردن یا کشیدن دندان یکی از درمان‌های دندانپزشکی است و کمترین دردی ندارد. اما چون عمل ظریف و دقیق است، زمان‌بر است، به همین دلیل بیمار در صورت تمایل آرام‌بخش دریافت می‌کند.

ماندگاری ایمپلنت چقدر است؟

اگر به خوبی از ایمپلنت مواظبت کنید، اسکرو ایمپلنت مدتی طولانی، حتی شاید تا پایان عمر در استخوان باقی می‌ماند. دندان پیچ شده به ایمپلنت در معرض سایش و فرسایش طبیعی قرار دارد و به مراقبت‌های دوره‌ای نیاز دارد.

آیا ایمپلنت شبیه دندان طبیعی می‌شود؟

ایمپلنت‌ کاملاً شبیه دندان طبیعی است، البته به شرطی که به خوبی در استخوان کاشته شود. مهارت جراح دندانپزشک باعث می‌شود که دندان کاشته شده با دندان طبیعی مو نزند. اگر نگران هستید که مبادا نتیجه کاشت دندان شما نیز مانند افرادی شود که به خاطر ایمپلنت نامناسب نمی‌توانند به راحتی لبخند بزنند؛ کافی است جراح مجربی را انتخاب کنید تا درمان را با خاطری آسوده ادامه دهید. دندانپزشک ماهر با انجام جراحی پیوند لثه و استخوان و تهیه یک طرح درمانی دقیق احتمال غیرطبیعی بودن نتیجه را از بین می‌برد یا به حداقل می‌رساند. دندان کاشته شده حس بسیار کمی دارد، بنابراین مصنوعی بودن آن را تا حدی متوجه می‌شوید. با این حال تردیدی نیست که ایمپلنت بسیار بیشتر از جایگزین‌هایی مانند دندان مصنوعی یا بریج به دندان طبیعی شباهت دارد. دندان‌های کاشته شده نیز غالباً مانند دندان‌های طبیعی فاصله‌دار است و می‌توان بین آنها را نخ کشید. روکشی که به ایمپلنت متصل می‌شود و از بالای خط لثه در دهان دیده می‌شود، شبیه تاج دندان طبیعی است.

دلیل انجام جراحی پیوند استخوان چیست؟

اگر ایمپلنت کاملاً به استخوان جوش بخورد، عمر بالایی خواهد داشت. اگر استخوان به دلیل عفونت، شکستگی ریشه یا نداشتن دندان برای مدتی طولانی تحلیل رفته باشد، پیوند استخوان ضرورت می‌یابد تا جراح بتواند ایمپلنت را در موقعیت مناسب قرار دهد و ایمپلنت کاملاً در استخوان قرار گیرد. در چنین شرایطی نتیجه طبیعی‌تری به دست می‌آید و دندان بیش از حد بلند به نظر نمی‌رسد. البته پیوند استخوان فقط تحت شرایط خاص لازم است.

در چه شرایطی عمل جراحی لیفت سینوس پس از کاشت دندان ضرورت می‌یابد؟

اگر یکی از دندان‌های عقب فک بالا را از دست داده باشید، باید بدانید که در این ناحیه استخوان بسیار کمی بین دهان و سینوس هوا وجود دارد و این شرایط برای کاشت دندان مناسب نیست. با انجام عمل لیفت داخلی یا خارجی سینوس می‌توان استخوان کافی را ایجاد کرد.

آیا می‌توان کشیدن و کاشت دندان را در یک روز انجام داد؟

بله، این کار ممکن است و این درمان ایمپلنت فوری گفته می‌شود. اگر عفونت شدید باشد، بهتر است پس از کشیدن دندان مدتی صبر کرد و سپس کاشت دندان را انجام داد. هر دو روش امکان‌پذیر است و روش مناسب با توجه به شرایط شما انتخاب می‌شود.

آیا می‌توان روکش را در همان روز کاشت ایمپلنت به آن متصل کرد؟

این کار نیز ممکن است و به آن بارگذاری فوری می‌گویند. اگر ایمپلنت جایگاه محکمی در استخوان داشته باشد و جراح از پایداری آن راضی باشد، روکش موقت روی ایمپلنت گذاشته می‌شود. اگر پیوند استخوان ضروری باشد، ایمپلنت فوری انجام شده باشد یا استخوان کافی وجود نداشته باشد، بهتر است روکش موقت به ایمپلنت جدید متصل نشود تا در این فاصله ایمپلنت به استخوان جوش بخورد و محکم شود.

آیا ایمپلنت به دندان‌های کناری آسیب می‌زند؟

خیر، ایمپلنت برخلاف بریج به آماده‌سازی و تراش دادن دندان‌های کناری نیاز ندارد.

آیا می‌توانم از مینی ایمپلنت‌ که قیمت کمتری دارد، استفاده کنم؟

ما از مینی ایمپلنت فقط به عنوان ایمپلنت موقت استفاده می‌کنیم تا در طول درمان تکیه‌گاه دندان‌ها باشد. با توجه به این که احتمال موفقیت‌آمیز نبودن مینی ایمپلنت یا پس زدن آن بالا است، ما استفاده از آن را توصیه نمی‌کنیم.

آیا ایمپلنت را به بیمارانی که دندان قروچه می‌کنند، توصیه می‌کنید؟

بله، دندانپزشک بایت (وضعیت روی هم قرار گرفتن دندان‌ها) را کنترل می‌کند تا فشار شدیدی به ایمپلنت وارد نشود. دندان قروچه یا براکسیسم عاملی است که قبل از شروع درمان در نظر گرفته و درمان می‌شود، اما مانعی برای کاشت دندان نیست.

چرا باید ایمپلنت را جایگزین دندان‌های غائب عقب دهان کرد؟

زمانی که دندان‌های عقب دهان از دست می‌رود، غالباً به تدریج ساییدگی و ترک خوردن دندان‌های جلویی شروع می‌شود. به علاوه بقیه دندان‌ها به سمت فضای خالی دندان غائب حرکت می‌کند. از این گذشته هر چه مدت بیشتری از، از دست دادن دندان بگذرد، استخوان بیشتر تحلیل می‌رود.

اگر ایمپلنت به خوبی به استخوان جوش نخورد، چه باید کرد؟

دندانپزشک وضعیت را ارزیابی می‌کند و غالباً ایمپلنت دیگری را در استخوان قرار می‌دهد که این بار هزینه‌ای برایتان نخواهد داشت. ایمپلنت دوم به مقداری پیوند استخوان نیز نیاز دارد. احتمال پس زدن ایمپلنت وجود دارد، اگرچه این مشکل به ندرت اتفاق می‌افتد.

آیا برای جراحی ایمپلنت باید به بیمارستان مراجعه کرد؟

خیر، بستری شدن در بیمارستان هزینه گزافی دارد و بیهوشی عمومی نیز دوران نقاهت را طولانی می‌کند. ما برای جراحی کاشت ایمپلنت تزریق آرام‌بخش درون وریدی را توصیه می‌کنیم.

آیا باید تا زمان جوش خوردن ایمپلنت به استخوان بدون دندان بمانم؟

اگر بخواهید می‌توانید از روکش موقت استفاده کنید. اگر دندان غائب در عقب دهان قرار دارد و مدت طولانی از از دست دادن آن می‌گذرد، روکش موقت ضرورتی ندارد. درهر حال تصمیم با شما است، مطمئن باشید که هیچ‌گاه مجبور نمی‌شوید کلینیک را بدون دندان ترک کنید.