ایمپلنت بدون درد و جراحی توسط متخصص ایمپلنت

photo_2017-05-07_16-11-01

کاشت دندان یا ایمپلنت(Implant) بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. شاید برای بسیاری از ما حتی تصور عارضه ای به نام بی دندانی سخت باشد ولی متاسفانه به دلایل زیادی این احتمال وجود دارد که یک یا چند دندان خود را از دست بدهیم. تاچند دهه پیش اگر چنین اتفاقی می افتاد هیچ راهی غیر از استفاده از دندان های مصنوعی با آن ظاهر خاصشان نبود ولی خوشبختانه، هم اکنون قراردادن ایمپلنت ها در فک و یا کاشت دندان پس از ارتودنسی ساده است و ناراحتی خاصی را به دنبال ندارد و تا پایان عمر می تواند نقش دندان واقعی را ایفا نماید.

فهرست مطالب

ایمپلنت چیست؟ 

ایمپلنت دندان یک نوع پایه فلزی خاص از جنس تیتانیوم است که با سلول های بدن کاملا سازگار می باشد و به عنوان جایگزین ثابت و دائمی برای دندان از دست رفته توسط دندانپزشک، برای بیمار استفاده می شود. دندانپزشک ایمپلنت دندان را داخل استخوان فک قرار داده و قسمت تاج و روکش دندان، ساخته شده را بر روی آن قرار می دهد. افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند و یا حتی کل دندان های خود را از دست داده اند با استفاده از کاشت ایمپلنت می توانند زیبایی طرح لبخند و توانایی جویدن طبیعی خود را بازیابند. سن کاشت دندان در خانم ها پس از 16 سالگی و در آقایان بعد از 18 سالگی می باشد.

کاشت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌نژاد  به روش نوین و پیشرفته پانچ (Punch) انجام می­شود. این روش نیاز به جراحی ندارد و بدون درد و خونریزی می­باشد و توسط بهترین نوع ایمپلنت های دندانی انجام می شود. بیماران می توانند، در شرایط خاص در همان روز  که عمل کاشت دندان را انجام می دهند با دندان ها جدید خود به خانه بازگردند.

شرایط

اکثر افراد نامزدهای مناسبی برای استفاده از ایمپلنت به روش پانچ هستند. یک کاندید مناسب برای استفاده از این روش درمانی باید دارای شرط زیر باشد:

 • استخوان کافی برای جوش خوردن ایمپلنت در فک داشته باشد. به هر حال بعضی افراد که استخوان‌های فک خود را از دست داده‌اند نیز می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند، اما در ابتدا لازم است استخوان فک با استفاده از روش‌های درمانی خاص، ترمیم شود.

نحوه کاشت

untitled654

روش سنتی ترمیم کامل دندان‌ها(شرایطی که فرد تمام دندان هایش را از دست داده است) شامل پیوند استخوان، تعداد هشت عدد ایمپلنت دندان یا بیشتر و 12 ماه طول دوره درمان است. این شرایط به این معنی است که بیمار اغلب برای مدت یک سال یا بیشتر بدون دندان خواهد بود یا مجبور است از دندان‌های مصنوعی موقت در طول این دوره استفاده کند.

با استفاده از یک روش درمانی جدید برای کاشت دندان طبیعی (ایمپلنت به روش پانچ)، بیمار در طول یک جلسه مشکلات خود را مطرح کرده و دندانپزشک با استفاده از آزمایش هایی مانند CT Scan، رادیولوژی، قالب گیری، عکس برداری مشکلات را تشخیص می دهد و یک برنامه درمانی مناسب را برای بیمار تجویز می کند. سپس در یک روز کلیه ایمپلنت‌ها در محل قرار داده می‌شوند و پس از قالبگیری دندان مصنوعی بیمار ساخته شده و یا همان دندان مصنوعی قبل بر روی ایمپلنت‌ها پیچ و سفت می‌شوند. (این جلسه درمانی حتی می‌تواند در صورت نیاز شامل کشیدن دندان نیز باشد). بنابراین هنگامی که شما به مطب مراجعه کنید، ایمپلنت های دندان در همان روز در محل خود قرار می گیرند و شما می‌توانید پس از درمان به خانه برگشته و یک مجموعه دندان موقت داشته باشید که در عمل ظاهر، احساس و عملکرد آن شبیه دندان‌های طبیعی است. حسن این روش این است که می‌توان از تعداد کمتری ایمپلنت استفاده کرد که باعث کاهش قابل توجه هزینه ایمپلنت دندان درمان می‌گردد.

همواره به خاطر داشته باشید که پس از مراحل ایمپلنت به روش پانچ نیاز به یک دوره ریکاوری وجود دارد. در این دوره لازم است بیمار از رژیم غذایی نرم برای چند هفته تا چند ماه استفاده کند و این کار را تا زمانی ادامه دهد که ایمپلنت ها بهبود پیدا کنند.

در تصویر زیر، تصویر قبل یک رادیوگرافی ایمپلنت بلافاصله بعد از قرار دادن ایمپلنت است و تصویر بعد همان ایمپلنت بعد از 15 ماه است که اگر دقت شود نه تنها تحلیل استخوان وجود ندارد، بلکه بعلت روش جراحی و استفاده از نوع مناسب به میزان یک میلیمتر استخوان به سمت تاج بالاتر آمده است.

photo_2017-05-07_16-11-03

پس از تقبل هزینه اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت دندات به مدت تقریبی 3 ماه، هنگامی که لثه‌ها به طور کامل درمان شدند و ایمپلنت ها به استخوان فرد جوش خوردند، از دندان‌های جدید بیمار و دهان وی قالب گرفته می‌شود و بر اساس قالب تهیه شده مجموعه دندان‌های نهایی و دائمی بیمار ساخته می‌شود تا جایگزین دندان‌های موقت برای اصلاح طرح لبخند دندان گردد. انجام این کار به اطمینان از عمر طولانی مدت دندان‌ها کمک می‌کند و بیشترین پشتیبانی، زیبایی، و عملکرد را برای دندان‌های بیمار به همراه دارد.

در کلینیک دندانپزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد کاشت ایمپلنت به روش پانچ (Punch Technique) صورت می پذیرد، این روش جدیدترین روش کاشت دندان در یک روز می باشد که در این روش به وسیله یک پانچ، لثه به قطر ایمپلنت مورد نیاز  از روی استخوان برداشته می شود و پس از ایجاد حفره در استخوان، ایمپلنت در آن قرار می گیرد. مزیت این روش در آن است که به علت کم بودن آسیب وارده به استخوان و لثه و همچنین کنار نزدن لثه (که روش متداول قرار دادن ایمپلنت می باشد) تورم، خونریزی، کبودی و درد تقریبا وجود ندارد و نیاز به استفاده از بخیه پس از پایان کار نیست. قرار دادن هر ایمپلنت به طور معمول 15 دقیقه طول می کشد که از  فرآیند پر کردن دندان کمتر است.
پس از قراردادن ایمپلنت دندان در فک معمولا 2 ماه وقت نیاز است تا عمل هم جوشی با استخوان صورت پذیرد و عملا ایمپلنت جزئی از بدن شود. پس از 2 ماه درپوش روی ایمپلنت (Cover Screw) برداشته شده و اباتمنت (اتصال دهنده ایمپلنت به تاج آن) بر روی آن متصل می گردد که نقش دندان تراش خورده را بازی می کند و پس از آن مراحل قالبگیری و ساخت روکش دندان یک الی دو هفته  طول می کشد.  ایمپلنت فرو رونده در استخوان فک قرار داده شده و رایج‌ترین ایمپلنت دندان مورد استفاده برای فرایند دو مرحله‌ای ایمپلنت دندانی هستند. ایمپلنت فرو رونده که در درجه‌ی اول به عنوان جایگزین بریج یا دندان مصنوعی است، شامل انواع پیچی (رزوه‌دار)، استوانه‌ای (صاف) یا تیغه‌دار هستند.

مزایا

dencarایمپلنت برخلاف دندان مصنوعی متحرک هیچ گونه حرکتی نداشته و دچار پوسیدگی نمی شود. پایه ی ایمپلنت همانند ریشه ی دندان طبیعی داخل استخوان فک قرار می گیرد و بنابراین تحلیل استخوان در طولانی مدت دیده نمی شود. استخوان فک کاملا محفوظ از تحلیل خواهد بود و فرم صورت دچار دگرگونی و تغییر نخواهد شد در صورت رعایت کامل بهداشت این دندان ها دائمی و عوارض ایمپلنت دندان بسیار ناچیز خواهند بود. بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی و درمان فاصله بین دندانها از اصلی ترین مزایای کاشت ایمپلنت دندان می باشد. باتوجه به میزان موفقیت بیش از 96% دندان های کاشته شده در 20 سال گذشته و بیش از 50 سال پیشینه و سوابق و تحقیقات کلینیکی ایمپلنت های دندانی،  بهترین گزینه برای رفع مشکل بی دندانی می باشد. علاوه بر مزایای ذکر شده، کاشت دندان به روش پانج مزایای دیگری نیز دارد، از جمله:

 1. عدم نیاز به جراحی
 2. مدت زمان درمان کوتاهتر (مانند روش کاشت ایمپلنت قدیمی نیاز به صرف چند ماه وقت نمی باشد.)
 3. درد، خونربزی و کبودی ندارد.
 4. به عروق خونی لثه، صدمه ای وارد نمی شود.
 5. افرادی که سیگار می کشند نیز  می توانند از این روش استفاده کنند. (افراد سیگاری در صورتی که بتوانند از 2 هفته قبل از ایمپلنت تا 3 ماه پس از آن تعداد سیگاری مصرفی خود را به 5 عدد در روز برسانند، می توانند از این روش استفاده کرده و نتایج قطعی را داشته باشند.)
 6. بیمار در همان روز کاشت ایمپلنت با دندان به منزل می رود.

در این کلینیک برای کاشت دندان از انواع ایمپلنت استفاده می شود:

 • Nobelbiocare (اصلی ترین و قدیمی ترین ایمپلنت دنیا)
 • Biohorizons
 • ICX
 • SIC

مزیت نوع nobel biocare در این است که بیمار همان روزی که ایمپلنت انجام میشود، با دندان از مطب بیرون می رود.

مقایسه ایمپلنت با دیگر روش های درمان بی دندانی

implants_nicosia_dental

 • از دست رفتن یک دندان: وقتی یک دندان از دست رفته باشد در این حالت راه حل مرســوم تراش دندان های مجاور ناحیه دندان از دست رفته برای جایگزینی آن (بریج دندان) این روش باعث پوسیدگی دندان های مجاور به دلیل تراش می گردد. همچنین تحلیل تدریجی استخوان فک را در بر دارد. پیشنهاد برای برگرداندن زیبای و دندان از دست رفته استفاده از ایمپلنت دندان می باشد که بدون آسیب رساندن به دندان های مجاور می توان یک دندان را جایگزین نمود.
 • از دست رفتن چند دندان: وقتی تعداد زیادی از دندان ها از دست رفته باشد راه حل مرسوم استفاده از پلاک متحرک پارسیل است که دارای معایبی چون سنگینی، فشار گیره ها به دندان های پایه، لق شدن دندان های مجاور و مستعد شدن دندان ها برای پوسیدگی می باشد. پیشنهاد ما استفاده از چند پایه ایمپلنت باتوجه به نظر دندانپزشک جهت ایجاد دندان ثابت می باشد.
 • از دست رفتن کل دندان ها: راه حل مرسوم استفاده از پروتزهای کامل متحرک است که مشکلاتی از قبیل لقی، احساس نکردن طعم غذا و سختی تکلم و ... را دارد. جهت برطرف نمودن این مشکل به دو روش می توان با تقبل هزینه ایمپلنت دندن از کاشت ایمپلنت دندان بهره برد:
 1.  اولین روش استفاده از چهار ایمپلنت با قطر 2 میلیمتر است در کسانیکه استخوان ها به شدت تحلیل رفته دارند از این ایمپلنت ها پس از قرارگیری در فک 4 سرتوپی شکل بیرون از لثه می ماند که به وسیله 4 کاسه قرارگرفته داخل دست دندان به آن متصل می شود و گیر بسیار زیادی به دست دندان می دهد کل این پروسه در یک جلسه 2 ساعته انجام می پذیرد.
 2. روش دوم استفاده از تعداد 8 ایمپلنت در فک بالا و 6 عدد در فک پائین و ساخت پروتز دندان ثابت بر روی این 14 ایمپلنت می باشد که به فرد دندان های ثابتی را می دهد.

سوالات متداول کاشت دندان

آیا کاشت دندان محدودیت سنی دارد؟

خیر، هیچ سنی برای کاشت دندان دیر نیست و عارضه‌های انگشت‌شماری مانع کاشت دندان می‌شود. هر فردی از جوان 18 ساله گرفته تا پدربزرگ یا مادربزرگ 90 ساله می‌تواند متقاضی کاشت دندان باشد.

آیا کاشت دندان دردناک است؟

خیر، کاشت دندان نیز مانند پر کردن یا کشیدن دندان یکی از درمان‌های دندانپزشکی است و کمترین دردی ندارد. اما چون عمل ظریف و دقیق است، زمان‌بر است، به همین دلیل بیمار در صورت تمایل آرام‌بخش دریافت می‌کند.

ماندگاری ایمپلنت چقدر است؟

اگر به خوبی از ایمپلنت مواظبت کنید، اسکرو ایمپلنت مدتی طولانی، حتی شاید تا پایان عمر در استخوان باقی می‌ماند. دندان پیچ شده به ایمپلنت در معرض سایش و فرسایش طبیعی قرار دارد و به مراقبت‌های دوره‌ای نیاز دارد.

آیا ایمپلنت شبیه دندان طبیعی می‌شود؟

ایمپلنت‌ کاملاً شبیه دندان طبیعی است، البته به شرطی که به خوبی در استخوان کاشته شود. مهارت جراح دندانپزشک باعث می‌شود که دندان کاشته شده با دندان طبیعی مو نزند. اگر نگران هستید که مبادا نتیجه کاشت دندان شما نیز مانند افرادی شود که به خاطر ایمپلنت نامناسب نمی‌توانند به راحتی لبخند بزنند؛ کافی است جراح مجربی را انتخاب کنید تا درمان را با خاطری آسوده ادامه دهید. دندانپزشک ماهر با انجام جراحی پیوند لثه و استخوان و تهیه یک طرح درمانی دقیق احتمال غیرطبیعی بودن نتیجه را از بین می‌برد یا به حداقل می‌رساند.

دندان کاشته شده حس بسیار کمی دارد، بنابراین مصنوعی بودن آن را تا حدی متوجه می‌شوید. با این حال تردیدی نیست که ایمپلنت بسیار بیشتر از جایگزین‌هایی مانند دندان مصنوعی یا بریج به دندان طبیعی شباهت دارد. دندان‌های کاشته شده نیز غالباً مانند دندان‌های طبیعی فاصله‌دار است و می‌توان بین آنها را نخ کشید. روکشی که به ایمپلنت متصل می‌شود و از بالای خط لثه در دهان دیده می‌شود، شبیه تاج دندان طبیعی است.

دلیل انجام جراحی پیوند استخوان چیست؟

اگر ایمپلنت کاملاً به استخوان جوش بخورد، عمر بالایی خواهد داشت. اگر استخوان به دلیل عفونت، شکستگی ریشه یا نداشتن دندان برای مدتی طولانی تحلیل رفته باشد، پیوند استخوان ضرورت می‌یابد تا جراح بتواند ایمپلنت را در موقعیت مناسب قرار دهد و ایمپلنت کاملاً در استخوان قرار گیرد. در چنین شرایطی نتیجه طبیعی‌تری به دست می‌آید و دندان بیش از حد بلند به نظر نمی‌رسد. البته پیوند استخوان فقط تحت شرایط خاص لازم است.

در چه شرایطی عمل جراحی لیفت سینوس پس از کاشت دندان ضرورت می‌یابد؟

اگر یکی از دندان‌های عقب فک بالا را از دست داده باشید، باید بدانید که در این ناحیه استخوان بسیار کمی بین دهان و سینوس هوا وجود دارد و این شرایط برای کاشت دندان مناسب نیست. با انجام عمل لیفت داخلی یا خارجی سینوس می‌توان استخوان کافی را ایجاد کرد.

آیا می‌توان کشیدن و کاشت دندان را در یک روز انجام داد؟

بله، این کار ممکن است و این درمان ایمپلنت فوری گفته می‌شود. اگر عفونت شدید باشد، بهتر است پس از کشیدن دندان مدتی صبر کرد و سپس کاشت دندان را انجام داد. هر دو روش امکان‌پذیر است و روش مناسب با توجه به شرایط شما انتخاب می‌شود.

آیا می‌توان روکش را در همان روز کاشت ایمپلنت به آن متصل کرد؟

این کار نیز ممکن است و به آن بارگذاری فوری می‌گویند. اگر ایمپلنت جایگاه محکمی در استخوان داشته باشد و جراح از پایداری آن راضی باشد، روکش موقت روی ایمپلنت گذاشته می‌شود. اگر پیوند استخوان ضروری باشد، ایمپلنت فوری انجام شده باشد یا استخوان کافی وجود نداشته باشد، بهتر است روکش موقت به ایمپلنت جدید متصل نشود تا در این فاصله ایمپلنت به استخوان جوش بخورد و محکم شود.

آیا ایمپلنت به دندان‌های کناری آسیب می‌زند؟

خیر، ایمپلنت برخلاف بریج به آماده‌سازی و تراش دادن دندان‌های کناری نیاز ندارد.

آیا می‌توانم از مینی ایمپلنت‌ که قیمت کمتری دارد، استفاده کنم؟

ما از مینی ایمپلنت فقط به عنوان ایمپلنت موقت استفاده می‌کنیم تا در طول درمان تکیه‌گاه دندان‌ها باشد. با توجه به این که احتمال موفقیت‌آمیز نبودن مینی ایمپلنت یا پس زدن آن بالا است، ما استفاده از آن را توصیه نمی‌کنیم.

آیا ایمپلنت را به بیمارانی که دندان قروچه می‌کنند، توصیه می‌کنید؟

بله، دندانپزشک بایت (وضعیت روی هم قرار گرفتن دندان‌ها) را کنترل می‌کند تا فشار شدیدی به ایمپلنت وارد نشود. دندان قروچه یا براکسیسم عاملی است که قبل از شروع درمان در نظر گرفته و درمان می‌شود، اما مانعی برای کاشت دندان نیست.

چرا باید ایمپلنت را جایگزین دندان‌های غائب عقب دهان کرد؟

زمانی که دندان‌های عقب دهان از دست می‌رود، غالباً به تدریج ساییدگی و ترک خوردن دندان‌های جلویی شروع می‌شود. به علاوه بقیه دندان‌ها به سمت فضای خالی دندان غائب حرکت می‌کند. از این گذشته هر چه مدت بیشتری از، از دست دادن دندان بگذرد، استخوان بیشتر تحلیل می‌رود.

اگر ایمپلنت به خوبی به استخوان جوش نخورد، چه باید کرد؟

دندانپزشک وضعیت را ارزیابی می‌کند و غالباً ایمپلنت دیگری را در استخوان قرار می‌دهد که این بار هزینه‌ای برایتان نخواهد داشت. ایمپلنت دوم به مقداری پیوند استخوان نیز نیاز دارد. احتمال پس زدن ایمپلنت وجود دارد، اگرچه این مشکل به ندرت اتفاق می‌افتد.

آیا برای جراحی ایمپلنت باید به بیمارستان مراجعه کرد؟

خیر، بستری شدن در بیمارستان هزینه گزافی دارد و بیهوشی عمومی نیز دوران نقاهت را طولانی می‌کند. ما برای جراحی کاشت ایمپلنت تزریق آرام‌بخش درون وریدی را توصیه می‌کنیم.

آیا باید تا زمان جوش خوردن ایمپلنت به استخوان بدون دندان بمانم؟

اگر بخواهید می‌توانید از روکش موقت استفاده کنید. اگر دندان غائب در عقب دهان قرار دارد و مدت طولانی از از دست دادن آن می‌گذرد، روکش موقت ضرورتی ندارد. درهر حال تصمیم با شما است، مطمئن باشید که هیچ‌گاه مجبور نمی‌شوید کلینیک را بدون دندان ترک کنید.

دوران بهبود پس از جراحی کاشت دندان چگونه اس