Dencare

چه دلایلی علاوه بر پوسیدگی باعث درد دندان می شوند؟

oio

حداقل چیزی که درباره‌ی دندان درد می‌توان گفت، این است که درد دندان اصلاً جالب نیست. دهان دردناک، می‌تواند خوردن، حرف زدن و لبخند زدن را دشوار کند. اما خبر خوب این است که مشکلات رایجی هستند که باعث دندان درد شده و این مشکلات قابل حل می‌باشند. این مقاله به شما کمک می‌کند تا ریشه‌ی مشکل را یافته و به زندگی عاری از درد دندان، بازگردید.

دلایل اصلی دندان درد


پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان، شایع‌ترین علت دندان دردناک می‌باشد. پوسیدگی دندان، می‌تواند هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد. اگر پوسیدگی به لایه‌ی درونی دندان رسیده باشد، آنگاه دندان خیلی حساس شده و یک حفره (کرم خوردگی دندان)  ایجاد می‌شود. اگر پوسیدگی به مرکز دندان برسد، می‌تواند باعث ایجاد دردی تیز و شدید شود. دندان‌پزشک باید یک معاینه‌ی ساده را برای تعیین چگونگی حل این مشکل، انجام دهد.

بیماری‌های لثه

بیماری لثه معمولاً با قرمز شدن و خونریزی لثه‌ها و همچنین درد مبهم در دهان و گاهی درد دندان، مشخص می‌شود. اگر بیماری لثه درمان نشود، می‌تواند به دندان‌ها، لثه‌ها و استخوان‌ها آسیب بزند. گاهی اوقات، برای رفع عفونت ، جراحی مورد نیاز است.

آبسه

آبسه، می‌تواند در نتیجه‌ی پوسیدگی دندان، که ریشه‌ی دندان را تحت تأثیر قرار داده است، ایجاد شود. آبسه ممکن است باعث درد ضربانی شود. آبسه یک مسئله‌ی جدی است که باید هر چه سریع‌تر تحت درمان یک متخصص دندان قرار گیرد.

بی‌نظمی دندان‌ها

دندان‌های نامنظم ممکن است به یکدیگر فشار آورده و دندان‌های بیشتری را از خط خارج کنند. این فشار و حرکت می‌تواند باعث ایجاد درد و تیر کشیدن گردد. معمولاً، بی‌نظمی دندان‌ها به یک راه حل ارتودنسی، مانند بریس‌ها نیاز دارد.

دندان عقل نهفته

به صورت ایده‌آل، دندان‌های عقل در عقب دهان و پشت آخرین دندان آسیا رشد می‌کند. با این حال، در بسیاری از افراد، دندان‌های عقل به صورت نهفته رشد می‌کنند، به این معنی که دندان عقل در زیر لثه باقی می‌ماند. این اتفاق می‌تواند بسیار دردناک باشد، به این دلیل که دندان عقل ممکن است در زیر خط لثه چرک کرده و به بقیه‌ی دندان‌ها فشار وارد کند. بیرون آوردن دندان عقل نهفته، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد.

دندان قروچه

دندان قروچه نه تنها می‌تواند باعث دندان درد شود، بلکه همچنین می‌تواند باعث ایجاد درد در فک، گردن و عضلات مرتبط نیز گردد. این مشکل معمولاً در زمان خواب یا قرار گرفتن تحت استرس زیاد، در افراد بروز می‌کند. در بدترین حالت آن، دندان قروچه‌ی شدید شامل کلید کردن فک همراه با فشار زیاد و ساییدن دندان‌های بالا و پایین بر روی هم می‌باشد. دندان قروچه، با یک گارد دندان شخصی که در هنگام خواب پوشیده می‌شود و به کاهش استرس وارد بر دندان‌ها و فک کمک می‌کند، حل می‌گردد.

زدن مسواک یا کشیدن نخ دندان به روش نادرست

مسواک زدن دندان‌ها دو بار در روز و کشیدن نخ دندان ، حداقل یک بار در روز، عادت بسیار خوبی است. با این حال، استفاده از فشار زیاد در زمان مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان می‌تواند به تحریک، تورم و خونریزی لثه‌ها منجر شود. وارد کردن فشار در طولانی مدت باعث عقب رفتن لثه‌ها شدن و ممکن است باعث ناپایداری دندان‌ها گردد. درباره‌ی تکنیک‌های صحیح مسواک زدن و استفاده از مسواک  با موهای نرم، با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

شکستگی‌های دندان

دندان‌ها ممکن است به دلیل وارد شدن آسیب یا گاز زدن یک غذای سخت یا چسبنده، ترک بخورند یا خرد شوند. درد ناشی از یک دندان شکسته، می‌تواند نشانه‌ی آسیب به عصب دندان باشد. دندان‌پزشک می‌تواند به شما در یافتن بهترین درمان برای حل این مسئله کمک کند.

آسیب دیدن پرشدگی دندان

پر کردن دندان به محافظت از قسمت‌های آسیب‌پذیر دندان‌ها کمک می‌کند. زمانی که این پر شدگی‌ها آسیب می‌بینند، قسمت‌های حساس دندان در معرض دماهای شدید، ذرات غذا و باکتری‌ها قرار می‌گیرند که می‌توانند باعث درد شوند. بنابراین، برای فیکس کردن پر شدگی دندان، یک ملاقات اورژانسی با دندان‌پزشک، بهترین راه حل است.

حساسیت به دما

احساس درد پس از خوردن یا نوشیدن غذا یا نوشیدنی داغ یا سرد، نشانه‌ی وجود حساسیت دندان‌ها به دما  می‌باشد. این حساسیت به دلیل پوسیده شدن مینای دندان و بی حفاظ شدن لایه‌ای است که عصب‌های دندانی در آن وجود دارند. خمیر دندانی که برای دندان‌های حساس ساخته شده باشد، می‌تواند به کاهش درد ناشی از حساسیت به دما، مؤثر باشد.

اگر ملاقات فوری با دندان‌پزشک میسر نباشد، کارهای زیر را می‌توانید برای تسکین درد، در زمان انتظار خود انجام دهید:

  •  شستشو با آب گرم و نمک
  • استفاده از مسکن بدون نسخه
  •  قرار دادن ضد عفونی کننده‌ی حاوی بنزوکائین مستقیماً بر روی دندان و لثه‌ی حساس به منظور تسکین موقتی درد
  • اگر از آسیب شدید رنج می‌برید، می‌توانید کمپرس سرد را برای تسکین درد و تورم، بر روی گونه‌ی خود قرار دهید.

 به هم چسبیدن دندان‌های عقل

گاهی اوقات، با اینکه برای معاینه‌ی دندان‌ها، به صورت منظم به دندان‌پزشک مراجعه کرده و بهداشت دهان و دندان خود را نیز به خوبی رعایت می‌کنید، اما دارای دندان دردی هستید که هیچ دلیل آشکار مرتبط با حفره و خرابی دندان ندارد. معمولاً در این موارد، دندان‌های عقل، دلیل ایجاد درد هستند.

کار دندان‌پزشکی آسیب‌دیده یا نادرست

گاهی اوقات، پرشدگی دندان‌ها از جای خود بیرون می‌آیند و حفره‌ی باز شده ایجاد درد می‌کند. موارد هم وجود دارند که پس از درمان دندان‌پزشکی، درد دندان فروکش نکرده است، چرا که فرایند انجام شده دقیق یا صحیح نبوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *