Dencare

طرز استفاده موم یا واکس ارتودنسی برای کاهش درد و زخم دهان

سطیبسب

شاید درمان ارتودنسی در ابتدا موجبات نارضایتی فرد را به دنبال داشته باشد، زیرا برخی مواقع قطعات فلزی بریس ارتودنسی در دهان و لثه ایجاد درد و ناراحتی خواهند کرد. در مواقع حرکت دندان ممکن است جابجایی در قوس سیم ارتودنسی رخ دهد و زخم غشای دهان و حساسیت لثه را برای بیمار بوجود بیاورد.

شاید افرادی که درمان ارتودنسی انجام می‌دهند حتی برای جلوگیری از تماس بافت‌های داخلی دهان با بریس از صحبت کردن و غذا خوردن هم صرفنظر کنند. اینجاست که موم ارتودنسی به کمک بیماران خواهد آمد.

موم یا واکس ارتودنسی به منظور حفاظت لثه‌ها و دیواره داخلی لب و گونه‌ها در برابر فلز ارتودنسی استفاده می‌شود. این موم به مانند یک سد محافظ عمل می‌کند و مانع از سایش بین قسمت‌های مختلف ارتودنسی با بخش‌های داخلی دهان بیمار می‌گردد.

موم ارتودنسی از چه ساخته شده است؟


موم ارتودنسی از مواد طبیعی مانند موم پارافین، موم زنبور یا موم کارنابا تهیه می‌شود. همچنین از برخی مواد پرکننده و اصلاح‌کننده هم در تهیه آنها استفاده می‌شود. برخی نیز داری طعم‌های خاصی هستند.

آیا بلعیدن موم ارتودنسی خطری ایجاد می‌کند؟


موم ارتودنسی کاملا غیرسمی و بی‌خطر است. به این معنا که در صورت بلعیدن ناخواسته خطری متوجه بیمار نخواهد شد.

موم ارتودنسی چه مزه‌ای دارد؟


واکس یا موم ارتودنسی معمولا بی‌ طعم و مزه است، اما برخی از آنها با طعم‌های نعنایی عرضه می‌شوند.

چه مدت باید از موم ارتودنسی استفاده نمود؟


مقدار مصرف برای هر فرد متفاوت است و به این بستگی دارد که در چه مرحله‌ای فرآیند درمانی قرار دارید. اگر تازه درمان ارتودنسی انجام داده‌اید، بایستی هر چند وقت یکبار از موم ارتودنسی استفاده کنید زیرا هنوز بافت دهان و لثه با قطعات فلزی بریس دندان عادت نکرده است و احتمال حساسیت بیشتر است. موم فرصتی جهت درمان درد و زخم ناشی از ارتودنسی را فراهم می‌سازد و از عوارض بعدی هم پیشگیری می‌کند. به مرور زمان، پوست سازگاری لازم را با بریس دندان پیدا می‌کند و دیگر نیازی نیست به طور مرتب از موم ارتودنسی استفاده کنید.

نحوه تهیه موم ارتودنسی؟


وقتی برای اولین بار درمان ارتودنسی انجام می‌دهید، متخصص ارتدنسی مقداری موم را در اختیار شما قرار خواهد داد. با این حال، این موم در اکثر داروخانه‌ها و مراکز مراقبت درمانی دهان و دندان قابل دسترس هستند.

آیا موم ارتودنسی قابل مشاهده است؟


به احتمال زیاد خیر. موم ارتدنسی ماده‌ای شفاف است و با چشم غیرمسلح قابل رویت نمی‌باشد.

گزینه جایگزین برای موم ارتودنسی چیست؟


برخی بیماران ترجیح می‌دهند به جای موم از سیلیکون دندان استفاده کنند و به صورت نواری قابل دسترس هستند و بر روی بریس قرار داده می‌شوند. همچنین کاربران می‌توانند از محافظ‌های پلاستیکی لب استفاده کنند به طوری که کاملا ارتدنسی را می‌پوشاند.

نحوه استفاده از موم ارتودنسی؟


جهت استفاده از موم ارتدنسی این مراحل را انجام دهید:

  • دست‌ها را بشویید.
  • برای اطمینان از تمیز بودن محل استعمال موم ارتدنسی بهتر است دندان‌ها را مسواک بزنید.
  • تکه‌ای از موم را برداشته (به اندازه‌ای که براکت یا سیم محافظ را بپوشاند) و موم را گلوله کنید. با این کار بهتر می‌توانید از موم استفاده کنید.
  • موم را بر روی براکت یا سیم ارتدنسی که ایجاد ناراحتی کرده است، بمالید.
  • واکس ارتودنسی را در محل خود مالش دهید. باید یک برآمدگی کوچکی در بالای سیم ارتدنسی ایجاد شود تا از سایش دهان و سیم جلوگیری کند.

نحوه پاک کردن موم ارتودنسی؟


با استفاده از چندین وسیله می‌توانید موم اورتودنسی را پاک کنید. برای نمونه می‌توانید از خلال دندان، مسواک پروکسی یا حتی نخ دندان استفاده کنید. با گذشت زمان متوجه می‌شوید موم ارتدنسی به خودی خود و همراه با بزاق دهان شسته می‌شود و جای هیچ نگرانی نیست.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *