کشیدن دندان بدون درد

keshidane-dandanمراحل کشیدن دندان

کشیدن دندان هیچگاه یک روش درمانی خوشایند برای دندان درد کودکان یا بزرگسالان نبوده، اما امکان ساده تر کردن آن در بسیاری از موارد با کمک گرفتن از تکنولوژی لیزر وجود دارد. بسیاری از افراد ممکن است تجربه تلخ کشیدن دندان اضافی و فشار زیاد وارد شده به دهان و فک خود را در زمان کودکی یا نوجوانی به یاد داشته باشند و علاوه بر این در اکثر مواقع بعد از تحمل این فشار برای چند روز با درد و التهاب در محل دندان کشیده شده روبرو بودند. به هر حال روش ها و مراحل کشیدن دندان دیگر به صورت قبل نیست و کشیدن دندان کودکان بدون درد صورت می‌گیرد. عصب کشی دندان درمانی غیر قابل پیش بینی است و احتمال درد و عفونت بعد از عصب کشی و متعاقب آن کشیدن دندان وجود دارد.

اکثر لیزرهای مورد استفاده در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد لیزرهای بافت نرم دایود هستند که فقط برای بریدن بافت لثه بسیار مناسب می باشند. برای درمان، متخصصان این کلینیک راحت ترین وضعیت را برای شما در نظر گرفته و به این ترتیب اکثر بیماران این کلینیک هیچ دردی را در هنگام کشیدن دندان خود احساس نمی کنند. بعضی از مزایای اصلی دندان کشیدن با کمک لیزر در این کلینیک به شرح زیر هستند:

  • کاهش قابل توجه درد در طول درمان
  • کاهش و حتی حذف نیاز به استفاده از مواد بی حسی
  • حداقل کردن خون ریزی و ورم در طول درمان
  • دقیق تر بودن این روش درمانی در مقایسه با روش های قدیمی
  • نگه داشتن بخش بیشتری از استخوان و بافت اطراف آن در طول درمان

روش قدیمی کشیدن دندان به سه دلیل زیر می توانست دردناک باشد:

-استخوان و بافت نرم آن می توانست بطور عمیق در نتیجه فعالیت های مربوط به شل کردن و اهرم کردن یک دندان به منظور خارج کردن آن از حفره با استفاده از ابزارهای قدیمی مثل انبر دست دچار آسیب شده و این شرایط باعث ایجاد درد و التهاب و یا آبسه دندان  برای بیمار شود.

-عفونت باکتریایی ایجاد شده در این حالت را نمی توان به سادگی از بخش های عمیق تر حفره دندان خارج کرد و این شرایط نیز می تواند باعث ایجاد عفونت دندان دردناک پس از کشیدن شود.

بافت نرم و جریان خون در حفره دندان و اطراف آن ممکن است به خاطر آسیب وارد شده در نتیجه کشیدن دندان عقل دچار مشکل شده و به این ترتیب یک لخته خونی نامناسب و یک حفره خشک دردناک برای بیمار ایجاد شود. اگر دندانپزشک بر این عقیده باشد که شما باید دندان عقل نهفته خود را بکشید، احتمالاً نیاز به مراجعه به یک جراح دندان (پزشکی که برای انجام جراحی‌های لثه‌ها و دندان‌ها آموزش دیده‌است) خواهید داشت تا ارزیابی‌های لازم را انجام دهد. برخی از مردم هرگز مشکلی با دندان عقل خود نخواهند داشت و نیازی به جراحی دندان عقل نهفته ندارند و در برخی دیگر حتی این دندان تشکیل نمی‌شود.

به هر حال، خبر خوب درباره کشیدن دندان دائمی کودکان و بزرگسالان با لیزر این است که ریسک مشاهده سه حالت بالا را می توان با استفاده از لیزر حداقل کرده یا حتی در برخی موارد حذف نمود.

er

چگونه از لیزر برای کشیدن دندان استفاده می شود

لیزرهای دندان پزشکی به دو روش جهت بهبود فرآیند درمان و دستیابی به نتایج مناسب برای کشیدن دندان بدون درد استفاده می شوند. در گام اول، از لیزر برای جداسازی بافت های اطراف دندان و لق شدن دندان در استخوان استفاده می شود و به این ترتیب خارج کردن دندان از حفره با استفاده از یک ابزار دستی به سادگی امکان پذیر می شود. در ادامه هنگامی که دندان کشیده شد، از لیزر برای خنثی کردن هر گونه باکتری باقی مانده در حفره دندان، سوزاندن محل های خون ریزی اضافی، و تحریک درمانی رشد استخوان و بافت نرم سالم می توان استفاده کرد. این دو کاربرد در حقیقت نقش چشمگیر در درمان موفقیت آمیز بیمار داشته و در حوزه های زیر برای بیمار اثربخش و مفید هستند:

-حفظ و نگهداری بیشتر ساختار استخوانی سالم: کشیدن دندان با لیزر می تواند آسیب بسیار کمتری را برای استخوان فک در مقایسه با روش سنتی کشیدن دندان به همراه داشته و باعث شود آسیب کمتری به ساختار استخوانی وارد شود و بخش بیشتری از ساختار استخوانی سالم باقی بماند و در صورتیکه نیاز به ایمپلنت دندانی باشد ، حفظ استخوان ها مزیت بزرگی است .

-بهبود سریع تر: کشیدن دندان با کمک لیزر خون ریزی کمتری دارد و در این حالت لخته خونی مورد نیاز در محل کشیدن دندان بهتر تشکیل می شود. علاوه بر این، در این روش احتمال تشکیل حفره خشک کاهش چشمگیر پیدا می کند.

-کاهش ریسک عفونت باکتریایی: توانایی منحصر به فرد لیزر در خنثی سازی باکتری های موجود در بخش های عمیق حفره دندان بطور خاص می تواند در زمان کشیدن دندان های دارای عفونت بسیار مفید باشد.

-تحریک رشد بافت سالم: امروزه با پیشرفت های انجام شده، لیزر درمانی به یکی از موارد پیشرفت مهم در ارتباط با رشد بافت نرم و سخت سالم در دهان تبدیل شده است. به این ترتیب استفاده از لیزر برای کشیدن دندان می تواند بطور خاص به تقویت و تسریع الصاق موفقیت آمیز پیوندهای استخوان و پروتز دندان کمک موثر کند.

-کاهش دوره ریکاوری و ناراحتی های مربوط به آن: در اکثر موارد، کشیدن دندان با لیزر به مدت زمان بسیار کمتر در مقایسه با روش سنتی کشیدن دندان نیاز دارد. در این حالت هر گونه نیاز به کشیدن، فشار دادن و تکان دادن دندان در استخوان فک به منظور خارج کردن آن از حفره دندان بطور قابل توجه کاهش پیدا می کند و حتی می تواند در برخی موارد کاملاً حذف شود.

-کاهش درد: وارد شدن آسیب کمتر به استخوان و بافت نرم اطراف آن به همراه کنترل بهتر رشد باکتری به معنی این است که کشیدن دندان با لیزر اغلب آسیب کمتری به ساختارهای دندان وارد می کند و دوره بهبود سریع تر در مقایسه با زمانی دارد که از تکنیک های قدیمی برای کشیدن دندان بیمار استفاده می شود.

-ایمنی بیشتر برای بیمارانی که در معرض خطر قرار دارند: مطالعات متعدد انجام شده در این حوزه نشان می دهد کشیدن دندان در ارتودنسی با لیزر می تواند یک راهکار درمانی جایگزین برای بیمارانی باشد که با ریسک بالاتر ایجاد عفونت های شدید یا ایجاد استئو نکروز به دنبال عمل جراحی مواجه هستند. برای مثال از این بیماران می توان از افراد مبتلا به ایدز و نیز افرادی که در حال حاضر تحت درمان با داروهای ضد پوکی استخوان خوراکی یا تزریقی هستند، نام برد.

دندان‌های مصنوعی دندان‌هایی هستند که از مواد اکریلیک و فلزی ساخته شده و برای جایگزین کردن دندان‌های از بین رفته مورد استفاده قرار می‌گیرند. با وجودی که دندان‌پزشکان سعی می‌کنند تا حد ممکن دندان‌های طبیعی فرد را حفظ کنند، حتی افرادی که از عادت‌های مناسب بهداشت دهان و دندان به‌طور منظم استفاده می‌کنند نیز ممکن است در برخی مراحل زندگی خود نیاز داشته باشند از کاشت دندان مصنوعی استفاده کنند. در حقیقت دندان‌های از بین رفته نه تنها می‌تواند مشکلات گفتاری و نیز مشکلات خاص در ارتباط با وضعیت صحبت کردن ایجاد کند، همچنین می‌تواند تاثیرات احساسی بر وضعیت فرد داشته باشد. به این ترتیب صرف نظر از علت از دست دادن دندان‌ها، دندان متحرک می‌تواند از ایجاد این مشکلات جلوگیری کرده و با بازیابی اعتماد به نفس فرد، وضعیت ظاهری وی را نیز با حمایت بیشتر از نواحی گونه‌ها و لب‌ها ترمیم کند. امروزه از انواع مختلف دندان‌های مصنوعی با توجه به شرایط هر بیمار استفاده می‌شود که هزینه آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

نتیجه گیری

کشیدن دندان همیشه یک روش درمانی ساده نبوده است و لازم است درباره تمام انتخاب ها و عوارض بالقوه این روش درمانی با دندان پزشک قبل از تصمیم گیری نهایی درباره نحوه کشیدن دندان، جلو و عقب بودن فک صحبت شود. به هر حال کشیدن دندان با کمک لیزر شاید بهترین انتخاب برای انجام این کار باشد، اما در رابطه با نحوه کشیدن دندان فاکتورهای متعدد نقش تعیین کننده دارند.

بعض از انواع خاص کشیدن دندان ممکن است هنوز با استفاده از تکنیک های سنتی با کیفیت بهتر انجام شود یا برای انجام بعضی از این درمان ها احتمالاً نیاز به معرفی بیمار به یک جراح دهان وجود داشته باشد. در این حالت وضعیت سلامتی بیمار و شرایط خاص دندان نقش تعیین کننده در انتخاب بهترین روش درمانی جهت بهبود و ریکاوری سریع پس از درمان دارد. به این منظور همواره به بیماران توصیه می شود برای ایجاد احساس راحتی و کسب اطلاعات لازم، همه سوال های خود را درباره انتخاب های درمانی و مزایا و معایب مربوط به هر یک از آنها از دندان پزشک خود بپرسند.

چنانچه فضای کافی در قوس دندانی وجود نداشته باشد،طی مراحل کشیدن دندان به احتمال زیاد ضرورت خواهد یافت. به هم فشردگی یا ازدحام گاهی آن‌قدر شدید است که تمام دندان‌ها در قوس جا نمی‌شوند و بنابراین دندان کشیدن ضرروت بیشتری می‌یابد. به علاوه گاهی علی‌رغم آن که به کمک ارتودنسی امکان جای دادن و مرتب کردن تمام دندان‌ها در قوس دندانی وجود دارد، اما احتمال دارد نگه داشتن تمام دندان‌ها به پایداری دندان‌ها، بافت لثه یا زیبایی دندان‌ها یا بافت نرم آسیب ‌بزند؛ برای مثال در صورت از پایین جلو بودن دندان‌های پیشین و حالت قیفی داشتن دندان‌های پیشین، بیشتر رو به جلو راندن آنها برای جای گرفتن در فضای تنگ موجود تنها بدشکلی را شدیدتر خواهد کرد و نیاز به کشیدن دندان برای ارتودنسی وجود دارد . ضمناً این موضوع اثبات شده است که بیش از حد رو به جلو راندن دندان‌ها احتمال بازگشت به حالت اولیه را افزایش خواهد داد و در نهایت نتیجه‌ای ناخوشایند و نازیبا به دست خواهد آمد.

هزینه کشیدن دندان

معمولاً هر چه کشیدن دندان سخت تر باشد، قیمت کشیدن دندان نیز بیشتر است. به هر حال بسیاری از موسسات ارائه دهنده خدمات بیمه هزینه کشیدن دندان را در زمانی که انجام آن از نظر درمانی لازم باشد، پوشش می دهند. اما اگر کشیدن دندان برای اهداف زیبایی انجام شود، معمولاً هزینه درمان تحت پوشش بیمه نیست.

هزینه کشیدن دندان پس از معاینه اولیه در کلینیک ما به اطلاع شما خواهد رسید. دندان مصنوعی جایگزینی متحرک یا ثابت برای دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود که از پلاستیک یا فلز و به صورت سفارشی تهیه می‌شود تا به خوبی روی لثه‌ها قرار بگیرد. از دندان مصنوعی کامل در صورت از دست دادن تمام دندان‌ها و از دندان مصنوعی تکه‌ای در صورت باقی بودن چند دندان استفاده می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>