کامپوزیت دندان، باندینگ و ترمیم دندان با مواد همرنگ:عوارض و هزینه

kampo

جهت باندینگ دندان از رزین کامپوزیتی همرنگ دندان استفاده می‌شود که بر روی دندان قرار گرفته و سپس با استفاده از نور مخصوص سفت می‌شود. این کار موجب متصل شدن رزین کامپوزیتی به دندان به منظور ترمیم یا بهبود ظاهر دندان می‌گردد. دندانپزشکان می‌توانند با استفاده از مخلوط پلاستیک همرنگ دندان و شیشه که به دندان‌ها می‌چسبند، ظاهر دندان‌ها را تجدید کرده و آن‌ها را مستحکم‌تر کنند. به علت برخی از محدودیتهای باندینگ دندان و عوارض ترمیم دندان ، برخی دندانپزشکها آن را به عنوان بهترین راه ایجاد تغییرات زیبایی کوچک، اصلاح موقتی نواقص زیبایی و اصلاح دندانها در نواحی فشار بسیار کم بایت (مثلا دندانهای جلویی) در نظر میگیرند. درباره بهترین رویکرد زیبایی برای مشکل خود با دندانپزشک مشورت کنید.

به منظور دستیابی به ونیرهای کامپوزیت دندان (فیسینگ) طبیعی، دندانپزشک باید دانش و توانایی فنی لازم برای انجام این نوع درمان را داشته باشد. دندانپزشکان زیبایی ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌نژاد که در زمینه ونیرهای کامپوزیتی (فیسینگ) مجرب هستند درک کاملی از خصوصیات مواد دندانپزشکی و تجربه‌ی کافی در ساخت شکل، بافت و ویژگی‌های دندان را دارند.

بطور کلی شکل دندان،‌ خط لبخند و تقارن آن برای هر شخصی منحصر بفرد بوده، از این رو دندانپزشکان مجرب ما تمام این عوامل را در هنگام ایجاد باندینگ کامپوزیت در نظر می‌گیرند. جهت دریافت وقت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122027384 و 02122023658 تماس حاصل نمایید.

باندینگ دندان چیست؟


kampo1

باندینگ دندان یک روش زیبایی دندانپزشکی است که در آن یک ماده‌ی کامپوزیت همرنگ دندان بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، شکل داده می‌شود، سخت شده و در نهایت جلا داده می‌شود.

در چه شرایطی باندینگ دندان استفاده می‌شود؟


باندینگ دندان برای کارهای دندانپزشکی کوچک با مقاصد زیبایی مانند ترمیم دندان شکسته یا رفع فاصله بین دندان ها مناسب است. تقبل هزینه باندینگ دندان همچنین به عنوان مواد پرکننده‌ی همرنگ دندان برای پوسیدگی‌های جزئی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا نسبت به پرکننده‌های نقره‌ای از لحاظ زیبایی مطلوب‌تر هستند. این روش برای حفره‌های دندان که در معرض نیروی بیش از حد در هنگام جویدن قرار نمی‌گیرند، مناسب است، اما مواد مورد استفاده در باندینگ دندان ممکن است به اندازه‌ی کافی برای حفره‌های بزرگ با دوام نباشند.

قبل از این که هر گونه اقدامی برای پر کردن دندان انجام شود، لازم است کاری کنیم که بیمار در محیط دندانپزشکی احساس راحتی کند. گاهی اوقات برای این منظور از آرام‌بخش خوراکی و گاهی از اکسید نیتروژن استفاده می‌شود.
سپس نحوه پر کردن دندان به این شکل است که : دندان آسیب‌دیده با بی‌حسی موضعی، بی‌حس می‌شود و پوسیدگی‌های دندان تراشیده می‌شوند. سپس قسمتی از دندان که برای پرکردن اماده شده است در معرض اسید قرار می‌گیرد و قبل از این که مواد پرکردن دندان داخل دندان قرار داده شوند، روی قسمت تراشیده شده باندینگ رزین قرار داده می‌شود. سپس مواد مخصوص پرکردن داخل دندان قرار داده می‌شود و از نور آبی برای محکم کردن مواد استفاده می‌شود. در نهایت مواد پر کردگی صیقل داده می‌شوند و شکل دندان اصلاح می‌شود تا بیمار در هنگام جویدن غذا یا گذاشتن دندان‌ها روی هم احساس راحتی کند.

باندینگ دندان همچنین روشی است که می‌توان برای موارد زیر در نظر گرفت:

 • ترمیم شکستگی و ترک دندان
 • بهبود ظاهر بدرنگی دندان
 • افزایش طول تاج دندان
 • تغییر شکل دندان‌ها
 • محافظت از بخشی از ریشه‌ی دندان که در اثر پس رفتن لثه‌ها در معرض آسیب قرار گرفته است.

با این حال برخلاف ونیرها و بلیچینگ دندان از باندینگ نمی‌توان برای سفید کردن تمامی دندان‌های قابل مشاهده در هنگام خندیدن استفاده کرد. سفید کردن دندان‌ها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگی‌ها، رنگدانه‌هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده و حتی برخی بد رنگی‌های ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه می‌کند چنانچه دندان‌پزشک انجام عمل بلیچینگ دندان را مناسب بداند، می‌توان کیت‌های سفیدکننده‌ را بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد یا عمل را تحت نظارت دندان‌پزشک انجام داد.

مزایای باندینگ دندان


kampppo5

باندینگ دندان از راحت‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های زیبایی دندان است. برخلاف ونیر و روکش که پوشش‌های سفارشی دندان هستند و باید در لابراتور ساخته شوند، باندینگ را می‌توان معمولاً در یک جلسه تهیه کرد مگر اینکه چندین دندان مد نظر باشند. مزیت دیگر در مقایسه با تقبل قیمت ونیر دندان و روکش‌ها این است که کمترین میزان مینای دندان از بین می‌رود. همچنین به جز در شرایطی که از باندینگ دندان برای پر کردن یک پوسیدگی استفاده شود، معمولاً نیازی به بی‌حسی نمی‌باشد.

فرایند روش باندینگ دندان


kampo6

 • آماده‌سازی: برای انجام باندینگ دندان نیاز به مقداری آماده‌سازی از پیش است. غالباً استفاده از بی‌حسی ضروری نمی‌باشد مگر اینکه از باندینگ برای پر کردن دندان پوسیده استفاده شود. دندانپزشک با استفاده از یک راهنما رنگ رزین کامپوزیت را انتخاب می‌کند بطوری که مطابق با رنگ دندان باشد.
 • فرایند باندینگ: سپس سطح دندان زبر شده و از یک مایع تمیزکننده استفاده می‌شود (اچینگ). این امر کمک می‌کند تا ماده‌ی باندینگ به دندان بچسبد. سپس رزین کامپوزیت دندانی همرنگ دندان و بتونه‌مانند بر روی دندان قرار می‌گیرد، شکل داده شده و صاف می‌شود تا به شکل مورد نظر در آید. از لیزر یا نور ماوراءبنفش به منظور سفت کردن این ماده استفاده می‌شود و پس از سفت شدن، دندانپزشک آن را برش و شکل می‌دهد و در نهایت جلا داده می‌شود تا مطابق با درخشندگی بقیه‌ی سطح دندان گردد. عوارض کامپوزیت دندان بسیار ناچیز بوده و در کل درمان امنی میباشد .
 • اتمام کار: کل فرایند باندینگ دندان برای هر دندان ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بطول می‌انجامد.

نگهداری از باندینگ دندان


kampo7

از آنجایی که باندینگ دندان در مقایسه با سایر انواع روش‌های زیبایی دندانپزشکی بیشتر مستعد لکه‌های دندانی و شکستگی است، نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای برای طبیعی نگه داشتن دندان‌های ترمیم شده با باندینگ می‌باشد. در ادامه نکاتی برای نگه داشتن باندینگ دندان در بهترین حالت ارائه می‌شود:

 • مصرف قهوه، چای را کم کنید.
 • در صورتی که سیگار می‌کشید، این دلیل خوبی برای ترک کردن آن است. نیازی به گفتن نیست که سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری‌های لثه و سرطان دهان را نیز افزایش می‌دهد.
 • از عادات مناسب بهداشت دهان و دندان پیروی کنید. دندان‌هایتان را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار در روز نیز از نخ دندان استفاده کنید.
 • بطور منظم برای معاینه و جرم‌گیری به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • از آنجایی که باندینگ دندان می‌تواند به راحتی ترک بردارد، از جویدن ناخن یا اجسام سخت مانند یخ، مداد و هویج خام اجتناب کنید.
 • اگر متوجه لبه‌های تیز شدید یا در هنگام بستن دهان خود احساس عجیبی در دندان‌های خود دارید به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورت لزوم می‌توان باندینگ دندان را ترمیم یا بازیابی کرد.

از آنجایی که در اجرای باندینگ دندان جهت دستیابی به نتایج مطلوب از لحاظ زیبایی نیاز به مهارت زیادی می‌باشد، انتخاب یک دندانپزشک مجرب در این زمینه بسیار مهم است. از مشاهده‌ی عکس‌های قبل و بعد از عمل بیماران قبلی دندانپزشک که باندینگ دندان را انجام داده‌اند، دریغ نکنید.

باندینگ دندان برای هر شرایطی مناسب نمی‌باشد، اما می‌تواند روشی سریع و نسبتاً ارزان جهت بهبود لبخند باشد. داشتن احساس خوب از ظاهر دندان‌هایتان می‌تواند به ایجاد انگیزه جهت حفظ بهداشت مناسب دندان‌ها کمک کند.

ماندگاری مواد باندینگ دندان


طول عمر مواد باندینگ برای دندان‌های شما بستگی به مقدار آن و عادات بهداشت دهان و دندان دارد. هر چند بطور کلی مواد باندینگ پیش از نیاز به ترمیم یا جایگزینی از سه تا ده سال دوام دارند.

معایب باندینگ دندان


با اینکه مواد مورد استفاده در باندینگ دندان تا حدودی ضد لکه هستند اما مانند روکش‌ها در برابر لکه مقاوم نمی‌باشد. یکی دیگر از اشکال‌ها این است که مواد باندینگ ماندگاری و استحکام مواد مورد استفاده در سایر روش‌های ترمیمی مانند روکش، ونیر یا پرکننده‌ها را ندارند. بعلاوه مواد باندینگ ممکن است ترک بردارند و موجب بروز شکستگی در دندان شوند.

به علت برخی محدودیت‌های باندینگ دندان، تعدادی از دندانپزشکان این روش را برای تغییرات زیبایی کوچک، اصلاح موقتی نقص‌های زیبایی و ترمیم دندان‌ها در نواحی تحت فشار بسیار کم (مثلاً دندان‌های جلویی) مناسب می‌دانند. جهت انتخاب بهترین روش زیبایی برای مشکل خاص خودتان باید با دندانپزشک مشورت کنید.

هزینه


هزینه و قیمت پر کردن دندان در افراد متغیر است. باندینگ دندان نیز روشی نسبتاً ارزان برای ترمیم دندان‌های آسیب‌دیده و تجدید ظاهر آنها می‌باشد. قیمت کامپوزیت ممکن است متغیر باشد بنابراین برای آگاهی از هزینه‌ها با توجه به شرایط خود با دندانپزشک مشورت کنید.

برخی عوامل می‌توانند بر هزینه‌ی باندینگ دندان و قیمت پر کردن دندان تاثیرگذار باشند. تعدادی از برنامه‌های بیمه‌های درمانی تمام یا بخشی از هزینه‌ی باندینگ دندان را تحت پوشش قرار می‌دهند، بویژه اگر از باندینگ برای پر کردن پوسیدگی‌ها یا مستحکم‌تر کردن ساختار دندان استفاده شود. هزینه کامپوزیت دندان و لامینت دندان به کیفیت مواد استفاده شده، شدت آسیب دیدگی و درمان لازم و مهارت/ تجربه دندانپزشک در این زمینه بستگی دارد. بنابراین قیمت کامپوزیت ونیر برای افراد متفاوت است. لازم به ذکر است که کلینیک محتشم طرف قرارداد با سازمان ها و بیمه های مختلف می باشد. علاوه بر این می توانید تعرفه های خدمات دندانپزشکی این کلینیک را مشاهده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>