پر کردن و ترمیم نوری دندان

پر کردن دندان یک نوع از خدمات دندان پزشکی ترمیمی است که برای اصلاح ترک خوردگی های جزئی دندان، پوسیدگی دندان یا سایر آسیب های وارد شده به سطح دندان ها پس از بررسی عکس دندان  استفاده می شود.  پر کردن دندان در این کلینیک با مواد همرنگ دندان انجام می شود، این پرکردگی ها کاملا ماندگار هستند.

دستگاهی (دستگاه لایت کیور) که برای پر کردن دندان با مواد همرنگ استفاده می‌شود با نورآبی یا بنفش رنگی که تولید می‌کند باعث سخت شدن ماده همرنگ دندان می‌گردد. در اصطلاح عامیانه از عبارت لیزر برای آن استفاده می شود در حالی که لیزر برای جراحی، سفید کردن دندان و گاهی تراشیدن دندان برای پرکردن دندان استفاده می شود. یکی از مواد همرنگ دندان کامپوزیت است؛ پر كردن دندان با كامپوزيت که به آن پر کردن دندان با مواد سفید نیز می گویند، ترکیبی از پلاستیک و ذرات شیشه ای ریز می باشد.

dental-filling-300x177

مواد پر کننده

در گذشته پوسیدگی با آمالگام ترمیم دندان می‌گردید، این ماده نقره ای رنگ بوده و وقتی دندان با آن پر می شود، پر کردگی دندان کاملا مشخص خواهد بود. امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی نسل جدیدی از کامپوزیت‌ها به عرصه دندانپزشکی وارد گردیده که علاوه بر همرنگ بودن آن با دندان، استحکامی مانند آمالگام دارد.

پر کردن دندان با آمالگام معایبی دارد از جمله ایجاد بخش تیره روی دندان و احتمال پوسیدگی مجدد در مرز بین آمالگام و دندان به دلیل قرار گرفتن آمالگام در حفره دندانی. این درحالی است که استفاده از کامپوزیت ونیر به دلیل ایجاد همبستگی کامل با بافت دندان، احتمال بازگشت مجدد پوسیدگی را در مرز بین کامپوزیت و دندان حداقل می کند.

مواد پر کردن دندان از ترکیبی از مواد پلاستیکی و ذرات ریز شیشه ساخته می شوند. این مواد پر کننده توسط دندانپزشک با تاباندن نور آبی سفت می شوند. برای پر کردن غیر مستقیم، دندان پزشک دندان را آماده کرده و از آن یک قالب تهیه می کند. این روش برای پر کردگی های کوچک و بزرگ و بطور خاص دندان های جلوی دهان استفاده می شود

روش ترمیم

دندانپزشک مراحل پر کردن دندان را با آماده کردن دندان و نواحی لازم اطراف آن به منظور بازیابی ناحیه آسیب دیده شروع می کند. در ادامه پوسیدگی یا آسیب وارد شده به دندان با ابزارهای معمول یا لیزر برداشته می شود و ناحیه مورد نظر برای حذف باکتری ها یا مواد باقی مانده بر روی آن (قبل از استفاده کردن ساختار ترمیمی برای دندان) تمیز می شود.

به دنبال آماده شدن دندان، دندان پزشک لایه های کامپوزیت را در محل قرار داده  از پرتو دهی خاص برای سفت کردن هر لایه استفاده می کند. هنگامی که این فرآیند کامل شود، دندان پزشک مواد کامپوزیت را شکل می دهد تا به این ترتیب مواد پر کردن دندان بطور کامل با وضعیت دندان هماهنگ شوند. در نهایت دندانپزشک مواد کامپوزیت را صیقل می دهد تا از لک شدن و فرسایش سریع آنها جلوگیری کند.

متخصصین مرکز دندانپزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد با بهره گیری از کامپوزیت های Kerr و 3M آمریکا و باندینگ Excite  ساخت کارخانه Vivadent آلمان، توانایی در ایجاد یک اتصال کامل بین کامپوزیت و دندان، ترمیم های زیبا و همرنگ دندان با طول عمر بالا را برای شما گارانتی می کنند.

Untitled

ترمیم پوسیدگی و آسیب های وسیع با اینله و آنله

پر کردن دندان هایی که میزان زیادی از ساختار خود را از دست داده اند در خیلی از مواقع به وسیله مواد همرنگ میسر نبوده و درصورت ترمیم دندان با آمالگام علاوه بر ایجاد ظاهر ناخوشایند (تغییر رنگ دندان و بافت لثه ای که در مجاورت مواد پر کردگی دندان است)، احتمال ایجاد پوسیدگی در اطراف آمالگام بسیار بالا می باشد.

کلینیک دندانپزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژادراه حل ترمیم دندان هایی که آسیب بالایی دیده اند را،  برای تامین استحکام فوق العاده و زیبایی منحصر به فرد، رستوریشن های لابراتوار آنله (Onlay) و اینله (Inlay) معرفی می کند. این مواد کاملا شبیه به بافت طبیعی دندان هستند و ماندگاری مادام العمر دارند.

اینله و آنله دو روش برای بازیابی و ترمیم یک دندان آسیب دیده یا دچار پوسیدگی شدید است. آنله و اینله پروتزهایی هستند که معمولا از جنس سرامیک ساخته می شوند، پس از تراشیدن دندان از آن قالب تهیه می شود و پروتز در لابراتوار با توجه به قالب دندان ساخته می شود و در جلسه بعدی درمانی روی دندان بیمار قرار داده می شود. اینله دندان یا آنله بزرگتر از پر کردگی و کوچکتر از روکش دندان می باشد. اینله و آنله به دو صورت Full Ceram و یا Zircad قابل استفاده است که براساس میزان بافت دندانی از دست رفته توسط متخصصین مرکز دندانپزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد انتخاب می گردد.

Untitled1

عملکرد اینله شبیه پر کردگی دندان است، اما در داخل برآمدگی های موجود بر روی سطح دندان قرار می گیرد. آنله بزرگتر از اینله است، به این ترتیب آنله می تواند یک یا چند مورد پوسیدگی ایجاد شده بر روی دندان را ترمیم  کند. اینله و آنله در کلینیک دندانپزشکی ساخته می شوند و در همان جلسه بر روی دندان های بیمار قرار می گیرند. اینله ها و آنله ها دارای دوام و ماندگاری بیشتر در مقایسه با پر کردگی های قدیمی هستند و می توانند تا 30 سال بدون مشکل بر روی دندان باقی بمانند.

ترمیم دندان شیری کودکان

بسیاری از مواقع ما با یک دو راهی درباره لزوم پر کردن دندان کودکان برای درمان پوسیدگی های ایجاد شده بر روی دندان های شیری و درد ایمپلنت کودکان مواجه می شویم. در این رابطه والدین اغلب بیان می کنند با توجه به این که دندان های شیری موقت هستند، آیا می توان آنها را به راحتی کشید یا نیاز به ترمیم این دندان ها مشابه دندان های دائمی وجود دارد.

دندان های اولیه یا دندان شیری کودکان دارای نقش بسیار با اهمیت در زندگی کودک است و می تواند فضای مناسب برای رشد دندان های دائمی در دهان را حفظ نماید. اگر دندان شیری کودک قبل از آماده شدن دندان دائمی برای رشد از بین برود، دندان های مجاور آن از محل صحیح خود حرکت کرده و فضای خالی ایجاد شده به خاطر دندان از بین رفته را پر می کنند. این موضوع باعث ایجاد مشکلات جدی برای رشد دندان های دائمی و جوانه زدن آنها در دهان می شود. به این ترتیب دندان های شیری باید به عنوان راهنما برای ایجاد مسیر رشد مناسب برای رشد دندان های دائمی در دهان کودک باقی بمانند.

اگر دندان شیری دچار پوسیدگی شود، پیشنهاد می شود از پر کردن دندان برای جلوگیری از پخش شدن پوسیدگی استفاده شود. اگر پوسیدگی ایجاد شده گسترش پیدا کند و امکان بازیابی آن با مواد پر کردن دندان وجود نداشته باشد، ممکن است از روکش دندان استفاده شود. در این حالت روکش می تواند حمایت کاملی از دندان شیری به عمل آورده و آن را تا زمان آماده شدن دندان دائمی برای رشد، در دهان حفظ کند.

در کلینیک دندانپزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد خدمات دندانپزشکی برای کودکان توسط متخصص دندانپزشکی کودکان انجام می شود. روش های درمانی مورد استفاده برای کودکان بدون بیهوشی، بدون درد و در زمانی کوتاه انجام می شود، تا کودک احساس ناراحتی نکند.

هنگامی که پوسیدگی به مرکز دندان و محل قرارگیری اعصاب و رگ های خونی برسد، می توان از عصب کشی دندان برای برداشتن پوسیدگی و خارج کردن عصب آسیب دیده استفاده کرد. اگر عفونت به استخوان برسد و باعث ایجاد آبسه شود، احتمالاً نیاز به کشیدن دندان وجود خواهد داشت. در این حالت بلافاصله پس از کشیدن دندان لازم است از ابزارهای مخصوص برای حفظ فضای ایجاد شده به خاطر کشیدن دندان استفاده شود. این ابزارهای نگهدارنده فضای دندان، به صورت سفارشی با توجه به وضعیت دهان بیمار ساخته می شوند و لازم است کودک از آنها تا زمان شروع رشد دندان های دائمی استفاده کند. این ابزارها می توانند از حرکت دندان های مجاور و پر شدن فضای خالی دندان جلوگیری کنند.

مراقبت بعد از پر کردن دندان

پس از پر کردن دندان لازم است به نکات زیر توجه شود:

  • تاثیر مواد بی حسی تقریباً 1 تا 3 ساعت پس از درمان از بین می رود. در این زمان بسیار مهم است که از سمت بی حس شده دندان ها برای جویدن غذا استفاده نشود تا به این ترتیب از گاز گرفتن زبان، لب و گونه تا زمان از بین رفتن تاثیر مواد بی حسی جلوگیری شود.
  • وضعیت کودک باید تا زمان از بین رفتن تاثیر ماده بی حسی تحت نظارت باشد. به خاطر احساس ناشی از مواد بی حسی، بسیاری از کودکان هنگام غذا خوردن ممکن است به لب، زبان و گونه خود آسیب بزنند.
  • در نتیجه استفاده از این روش درمانی، ممکن است دندان شما دچار حساسیت به مواد غذایی گرم و سرد شوند یا احساس نامطلوب در زمان وارد شدن فشار به آنها داشته باشند. این شرایط کاملاً عادی و معمول است. این علائم احتمالی معمولاً بعد از گذشت دو هفته از بین می رود. به این ترتیب با گذشت این دوره دندان ها و لثه های شما احساس بهتری پیدا خواهند کرد و دیگر نیاز به نگرانی در این رابطه وجود ندارد.

مزایا

مزایای روش های مورد استفاده برای پر کردن دندان این کلینیک به شرح زیر است:

  • پر کردگی دندان با اینله دارای رنگی مطابق رنگ دندانهای بیمار می باشد.
  • پر کردن دندان را می توان در یک جلسه ملاقات با دندان پزشک کامل کرد. این موضوع در حالی است که احتمالاً برای اینکه نیاز به دو جلسه درمانی وجود دارد.
  • این مواد بطور مستقیم بر روی دندان قرار گرفته و به این ترتیب دندان قوی تر از حالتی خواهد بود که از پر کردگی آمالگام استفاده شود.
  • برای استفاده از باندینگ دندان نیاز کمتری به تراش دندان در مقایسه با پر کردگی آمالگام وجود دارد. این موضوع به خاطر این است که دندان پزشک در این حالت نیازی به شکل دادن فضای دندان جهت آماده کردن آن برای وارد کردن مواد پر کردگی ندارد. به این ترتیب از فرآیند باندینگ برای نگه داشتن مواد کامپوزیت دندان در محل استفاده می شود.
  • پر کردگی کامپوزیت دندان با تاباندن نور آبی دوام و استحکام بهتری پیدا خواهد کرد.

هزینه کامپوزیت دندان با توجه به شرایط خاص دندان، تعداد دندان‌های ترمیم شده، درمان‌های اضافی انجام شده به همراه باندینگ کامپوزیت، و دندان‌پزشک متخصص که فرآیند درمان را بر روی شما انجام می‌دهد، متفاوت می‌باشد. با توجه به اینکه ممکن است موسسه ارائه دهنده خدمات بیمه بخشی از هزینه درمان کامپوزیت دندان را پوشش دهد، لازم است قبل از شروع درمان با کارشناسان بیمه در این رابطه صحبت شده و اطلاعات لازم دریافت شود.

اگر شما هر گونه سوال یا نگرانی درباره این شرایط دارید، لطفاً با مطب ما تماس گرفته و توصیه های لازم را در این رابطه دریافت کنید.

هزینه و قیمت

هزینه پر کردن دندان بسته به نوع تکنیک استفاده شده برای هر بیمار می تواند متفاوت باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ترمیم و پر کردن دندان در این کلینیک و آگاهی از نرخ پرکردن دندان می توانید به کلینیک مراجعه کنید. مقدار قیمت پرکردن دندان پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.

پر کردن دندان با روش جدید نه تنها زیبا است بلکه استحکام بیشتری داشته و احتمال پوسیدگی دندان در مرز بین دندان و مواد پر کردگی دندان بسیار کم می باشد همچنین بیماران با تقبل هزینه پر کردن دندان دیگر نگران رنگ تیره دندان های خود پس از ترمیم دندان نیستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>