مراقبت های پس از ایمپلنت دندان:کنترل درد ،بهداشت و تغذیه مناسب

impalntm

شما اولین مرحله از درمان کاشت دندان را به ‌تازگی به پایان رسانیده‌اید. اگر به داخل دهان خود نگاه کنید ممکن است بتوانید ایمپلنت را ببینید. ایمپلنت برای بهبود مناسب نیاز به محیطی پاکیزه دارد. به همین منظور بخش عمده موفقیت ایمپلنت شما به خودتان بستگی دارد. مراقبت درست از دهان به روند بهبودی کمک خواهد کرد و احتمال بروز عوارض را کاهش خواهد داد. توصیه‌های زیر در روند بهبودی به شما کمک خواهد کرد.

 

دندانپزشک یا جراح دندان شما اطلاعات مفیدی درباره نحوه مراقبت از ایمپلنت بعد از جراحی به شما خواهد داد. دوره بهبودی 3 تا 6 ماهه برای اتصال ایمپلنت‌های دندان شما به استخوان اهمیت ویژه‌ای دارد به همین خاطر است که مراقبت خوب برای اطمینان از موفقیت درمان ضرورت دارد.

پیروی از توصیه‌های زیر برای مراقبت بعد از ایمپلنت به شما کمک خواهد کرد. اگر سؤالی درباره می‌توانید از طریق شماره‌های 02122027384 و 02122023658 با ما در تماس باشید. دستیاران ما همواره آماده ارائه خدمات مشاوره در زمینهٔ مراقبت‌های پس از انجام روش‌های دندانپزشکی از جمله کاشت دندان می‌باشند. 

روز جراحی


ساعت اول

با دندان‌هایتان به‌آرامی اما محکم روی گازی که بر روی قسمت جراحی قرار داده‌شده فشار بیاورید تا از ثابت ماندن آن در جای خود اطمینان پیدا کنید. در 30 تا 45 دقیقه اول گاز را عوض نکنید. بعد ازاین زمان می‌توانید به‌ آرامی آن را بردارید. اگر همچنان دچار خونریزی هستید دوباره گازِ کافی روی قسمت جراحی قرار داده و روی آن فشار بیاورید. بعد (هر 30 تا 45 دقیقه یک‌بار)  می‌توانید در صورت لزوم گاز را عوض کنید. بهتر است گاز را با آب شیر مرطوب کنید تا راحت‌تر در جای خود قرار گیرد.

مراقبت‌های پرهیزی

بخش جراحی را دست‌کاری نکنید. آن بخش را به ‌سختی آبکشی نکرده و با هیچ وسیله‌ای آن را کندوکاو نکنید. شما می‌توانید به ‌آرامی دندان‌هایتان را مسواک بزنید. حداقل برای 48 ساعت از استعمال دخانیات یا نوشیدن با نی خودداری کنید، این کار برای بهبودی اهمیت زیادی دارد.

ترشح

خونریزی یا ترشح گاه‌وبیگاه در طول شب طبیعی است. خونریزی را می‌توان با قرار دادن گاز جدید روی محل جراحی و فشار آوردن با دندان به مدت 30 تا 45 دقیقه برطرف کرد.

خونریزی مداوم

خونریزی نباید شدید باشد. اگر چنین باشد معمولاً به این معنی است که گاز به‌درستی روی محل جراحی قرار داده نشده و فشار لازم بر آن وارد نمی‌شود. سعی کنید گاز را جابجا کنید. اگر خونریزی ادامه پیدا کرد یا بیشتر شد می‌توانید یک چای کیسه‌ای ( ابتدا چای کیسه‌ای را در آب خیلی داغ قرار دهید بعد آن را فشار دهید تا تقریباً خشک شود و درون یک گاز مرطوب بپیچید) به مدت 20 تا 30 دقیقه روی آن قرار دهید. اگر همچنان خونریزی ادامه پیدا کرد با مطب دندانپزشک تماس بگیرید.

التهاب

اغلب جراحی‌های دهان با التهاب همراه است. با قرار دادن یک کیسه یخ یا یک بسته سبزی منجمد (مانند نخودفرنگی) بر روی صورت می‌توان التهاب را کاهش داد. کیسه یخ را درون یک حوله بپیچید و محکم روی گونه مجاور با محل جراحی فشار دهید. در طول 12 تا 24 ساعت اول جراحی مرتباً  این کار را ادامه دهید و 20 کیسه را روی صورت قرار داده و 20 دقیقه کیسه را بردارید.

درد

متأسفانه اغلب جراحی‌های دهان تا حدودی با درد همراه است. شما می‌توانید از مسکن‌های تجویزی استفاده کنید. اگر از داروهای تجویزی استفاده می‌کنید قبل از این‌که تأثیر نووکایین کاهش پیدا کند باید بهتر شده باشید. برخی بیماران با مسکن‌های قوی دچار  حالت تهوع می‌شوند اما اگر هر قرص را با مقدار کمی غذا استفاده کنید احتمال بروز حالت تهوع کاهش پیدا خواهد کرد. اثر داروهای ضد درد بین افراد بسیار متفاوت است. اگر پزشک سابقه درمانی شمارا مرور کرده و به شما توصیه کند که مشکلی نیست شما می‌توانید هر داروی ضد درد را با یک داروی ضد درد ضدالتهابی مانند ناپروکسن یا ایبوبروفن همراه کنید. به خاطر داشته باشید که درد شدید ظرف 36 ساعت پس از برطرف شدن بی‌حسی اولیه ظاهر می‌شود و بعد از این زمان دیگر نیاز شما به قرص‌های ضد درد کاهش می‌یابد.  اگر متوجه شدید که بیش ‌از اندازه قرص ضد درد مصرف می‌کنید با مطب دندانپزشک تماس بگیرید. ممکن است پزشک بخواهد قبل از تجویز ضد درد بیشتر شمارا ویزیت کند.

تهوع

تهوع بعد از جراحی عارضه رایجی است. گاهی داروهای ضد درد موجب بروز آن می‌شوند. با مصرف قرص همراه با مقدار کمی غذای نرم و مقدار زیادی آب، حالت تهوع کاهش می‌یابد. سعی کنید مایعات بیشتری مصرف کرده و دوز داروی ضد درد را کاهش دهید اما اگر بهتر نشدید با دندانزشک تماس بگیرید. نوشیدن کوکاکولا یا نوشیدنی زنجبیلی به کاهش تهوع کمک خواهد کرد.

رژیم غذایی

  • هر غذایی را که خوردن آن برایتان راحت است، می‌توانید استفاده کنید.
  • از خوردن غذاهای خیلی داغ خودداری کنید.
  • چند روز اول بعد از جراحی از نوشیدن با نی خودداری کنید.
  • توصیه می‌شود که در روز اول فقط  مایعات یا غذاهای نرم سرد مصرف کنید ( بستنی، پودینگ، ماست، میلک شیک و ...).
  • بهتر است از مصرف غذاهای حاوی مغز آجیل، تخم آفتابگردان، پاپ کورن و غیره که ممکن است وارد محل جراحی شوند خودداری کنید.

در چند روز اول بعد از جراحی به ‌تدریج مصرف غذاهای جامد را شروع کنید. نباید هیچ وعده غذایی را حذف کنید، اگر تغذیه خوبی داشته باشید به ‌تدریج بهتر و قوی‌تر می‌شوید و کمتر احساس درد کرده و زودتر بهبود پیدا می‌کنید. اگر مبتلا به دیابت هستید عادات معمول غذایی خود را حفظ کنید یا به توصیه‌های پزشک عمل کنید.

توصیه‌های مربوط به‌روزهای دوم و سوم


دهان‌شویه

تمیز نگاه‌داشتن دهان از روز جراحی یک ضرورت است. یک‌چهارم قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان 200 سی‌سی آب ولرم حل کنید و به آرامی با این محلول دهان‌شویه کنید. دهان‌شویه با تمام یک لیوان حدود 5 دقیقه طول می‌کشد. هرچند بار که می‌خواهید این کار را تکرار کنید اما حتماً روزانه 3 تا 4 بار دهان‌شویه آب‌نمک داشته باشید. از روز سوم بعد از جراحی می‌توانید با استفاده از یک سرنگ به ‌آرامی ذرات غذای اطراف محل جراحی را با آن بشویید.

مسواک زدن

 impalntm2

بعد از جراحی هر چه سریع‌تر مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌ها به روش معمول را آغاز کنید. درد و التهاب مانع از مسواک زدن شدید می‌شود و شما باید از مسواک زدن اطراف محل جراحی خودداری کنید. اما تمام تلاش خود را برای تمیز نگاه‌داشتن دندان‌هایتان داشته باشید.

کمپرس گرم

شما می‌توانید از یک روز بعد از جراحی به مدت بیست دقیقه روی قسمت‌های متورم کمپرس گرم (بطری آب گرم، بسته‌های ژل ماکروویو، یا پدهای حرارتی برقی)  قرار دهید و بعد بیست دقیقه آن را بردارید. و همین روند را تکرار کنید تا به آرام شدن قسمت‌های دردناک کمک کند. این کار به کاهش التهاب و سفت شدن بافت‌ها نیز کمک می‌کند.

بهبودی چگونه است؟


بهبودی طبیعی بعد از کاشت دندان باید به‌صورت زیر باشد:

  • دو روز اول بعد از جراحی معمولاً سخت‌ترین روزها است و معمولاً بسته به‌قرار دادن پیوند استخوان تا حدودی التهاب مشاهده می‌شود.
  • در روز سوم باید آرام‌تر شده باشید هرچند که هنوز التهاب دیده می‌شود و معمولاً می‌توانید رژیم غذایی عادی‌تری داشته باشید.
  • باقی دوره بعد از جراحی باید بهبودی تدریجی و مداومی داشته باشد
  • دندانپزشک شما تصمیم خواهد گرفت که چه زمانی بعد از جراحی می‌توانید از دندان مصنوعی استفاده کنید. اما باید بااحتیاط آن‌ها را به کار ببرید. به خاطر داشته باشید هیچ فشار بی‌موردی نباید روی محل قرارگیری ایمپلنت وارد شود. این مسئله می‌تواند موفقیت ایمپلنت را تحت تأثیر قرار دهد.
  • بخیه‌ها ظرف 7 تا 10 روز توسط دندانپزشک کشیده خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>