عصب کشی دندان (روت کانال تراپی) برای درمان و ترمیم عفونت ریشه

FullSizeRender (2)

عصب کشی(روت کانال) یک روش درمانی است که برای ترمیم و حفظ دندان‌هایی استفاده می‌شود که به شدت دچار پوسیدگی شده یا عفونت شده‌اند. فرآیند عصب کشی دندان به این صورت است که، عصب و ناحیه پالپ دندان برداشته شده و داخل دندان تمیز و با مواد مخصوص روکش می‌شود. بدون انجام این روش درمانی، بافت اطراف دندان عفونت کرده و ممکن است این شرایط باعث تشکیل آبسه دندان شود،یکی دیگر از روشهای درمان عصب کشی دندان با لیزر میباشد.

در حقیقت عصب دندان اهمیت اساسی برای سلامت دندان و عملکرد آن پس از کامل شدن رشد و خارج شدن دندان از لثه‌ها ندارد. تنها عملکرد عصب دندان مربوط به درک احساس است و به این ترتیب فرد می‌تواند گرمی یا سردی را احساس نماید. به این ترتیب وجود یا عدم وجود یک عصب تأثیری بر عملکرد عادی دندان بیمار ندارد.

علیرغم اینکه تصور می شود عصب کشی دندان یه روش درمانی همراه با درد و ناراحتی می باشد، اما با روش های جدید می توان عصب کشی را برای بیماران تنها در یک جلسه 45 دقیقه ای و بدون هیچگونه درد و ناراحتی انجام داد. در کلینیک دندانپزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی­ نژاد عصب کشی توسط دستگاه endopilot انجام می شود. با این روش، عصب کشی تنها یک جلسه زمان برده و بیمار متحمل درد و ناراحتی نمی شود.

فهرست مطالب

لزوم انجام

هنگامی که بافت عصب یا پالپ دندان آسیب می‌بیند، این ناحیه از دندان تجزیه شده و باکتری‌ها شروع به تکثیر در ساقه پالپ می‌کنند. در این حالت باکتری‌ها و سایر عوامل ایجاد پوسیدگی می‌توانند باعث ایجاد آبسه یا عفونی شدن دندان شوند. در حالت عادی عفونت ایجاد شده در کانال ریشه یک دندان می‌تواند باعث ایجاد مشکلات زیر برای فرد شود:

 • التهاب که ممکن است به سایر نقاط صورت، گردن، یا سر گسترش پیدا کند.
 • از دست دادن استخوان اطراف سر ریشه دندان
 • مشکلات مربوط به نفوذ آب به دندان. در این حالت یک سوراخ ممکن است در کنار دندان ایجاد شده و آب به داخل لثه‌ها نفوذ کند یا سوراخ در گونه ایجاد شده و آب را به داخل پوست بکشد.

از مزایای عصب‌کشی دندان جلوگیری از مشکلات ذکر شده و از دست رفتن دندان می باشد.

بعضاً یک ضربه به دندان می‌تواند سبب این تغییرات شود ولی نمی‌توان این تغییرات را بر روی سطح دندان مشاهده کرد. برخی از نشانه‌های آسیب به مغز دندان عبارتند از درد، بی رنگ شدن دندان، حساسیت طولانی مدت به سرما و گرما، تورم و یا حساسیت نسبت به لمس در لثه‌های اطراف دندان. در برخی از موارد انجام عصب کشی حتی زمانی که علائمی وجود ندارند هم لازم است.

چگونه عصب کشی می‌تواند یک دندان را نجات دهد؟

asabkeshiii

دندانپزشک مغز ملتهب و عفونی دندان را برداشته و داخل آن را شکل داده و تمیز می‌کند. سپس کانال ریشه‌ی دندان را پر می‌کند تا از نفوذ باکتری‌ها به آن جلوگیری شود. پس از اتمام عصب کشی معمولاً لازم است تا فرد به دندانپزشک خود مراجعه کرده و یک روکش مناسب برای دندان قرار داده و یا آن را پر کند. این کار عملکرد دندان را به سطح طبیعی بازگردانده و جویدن را عادی می‌کند.

نحوه و مراحل 

در مرکز تخصصی دندانپزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد از جدیدترین دستگاه روز دنیا جهت معالجه ریشه دندان استفاده می‌گردد که دستگاه Endopilot ساخت کشور آلمان می‌باشد. با استفاده از قسمت روتاری هوشمند این دستگاه خالی کردن ریشه سریع، بدون درد و به طور کامل صورت می‌پذیرد. با استفاده از بخش Apex Finder این دستگاه طول کانال دندان به طور دقیق و کامپیوتری تامین گردیده و نیاز به رادیوگرافی‌های متعدد را کاهش می‌دهد. با بهره گیری از بخش Gun پرکردن ریشه مواد پرکننده ریشه به صورت گرم و آب شده به داخل کانال دندان تزریق شده که در نتیـــــجه ریشه دندان به صورت کامل و سه بعدی پر می‌گردد و هـــــیچگونه حباب یا فضای خالی باقی نمی‌گذارد. از مزایای دیگر این روش، پر شدن ریشه و کانال‌های فرعی دندان می‌باشد که در روش متــــداول این کانال‌های فرعی معالجه نشده باقی مانده و همین امر از مهم‌ترین عوامل شکست معالجات ریشه در آینده است.

1

با تقبل هزینه عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان مراجعه کنندگان چند مرحله در پیش رو دارند  که امکان انجام آن‌ها با توجه به شرایط بیمار در یک جلسه درمانی نیز وجود دارد. مراحل عصب کشی دندان به شرح زیر هستند:

 • در ابتدا یک حفره در پشت، دندان­های جلوی دهان یا در عاج یک دندان آسیاب یا آسیاب کوچک (دندان­های قبل از آسیاب) ایجاد می‌شود.
 • پس از برداشتن پالپ بیمار (پالپکتومی)، ساقه پالپ و کانال‌های ریشه تمیز می شوند، باز شده و شکل داده می‌شوند تا به این ترتیب بتوان آنها را برای پر کردن دندان آماده کرد.
 • در مرحله بعد ساقه پالپ و کانال ریشه به طور دائم پر می‌شود. در این مرحله یک ماده مومی شکل و چسبنده به نام گوتا پرچا در داخل هر یک از کانال‌های ریشه وارد شده و سپس روی آن با سیمان مخصوص دندان پزشکی پوشانده می‌شود. علاوه بر این ممکن است گاهی اوقات از یک فلز یا میله پلاستیکی در کانال ریشه برای حمایت ساختاری از دندان استفاده شود.
 • در مرحله پایانی عصب کشی دندان، یک روکش دندان معمولاً بر روی دندان کشیده می‌شود تا به این ترتیب بتوان ظاهر طبیعی و شکل عادی دندان را بازیابی کرد. در این حالت اگر دندان دچار شکستگی زیاد شده باشد، نیاز به استفاده از یک پست قبل از قرار دادن روکش بر روی دندان وجود خواهد داشت.

عصب کشی با لیزر

asabkeshiii5

لیزر تراپی از پرتوهای نور به‌ منظور برداشتن و تغییر دادن بافت‌های نرم و سخت در دهان استفاده می‌کند. استفاده از لیزرهای مختلف در کنار یکدیگر برای عصب کشی می‌تواند مؤثر واقع شود. لیزر در ابتدا پرتوهای پرقدرت و متمرکزی را ساتع کرده که می‌توانند بر روی بافت‌های بیولوژیک تأثیر بگذارند. می‌توان از لیزر برای باز کردن سطح دندان و رسیدن به کانال ریشه‌ای، از بین بردن بافت آسیب دیده، تمیز و ضدعفونی کردن، شکل دادن و پر کردن کانال استفاده کرد. استفاده از لیزر برای ضدعفونی کردن کانال ریشه‌ای کارایی بالاتری نسبت به روش‌های معمولی دارد. می‌توان از لیزر برای برداشتن مغز دندان و بافت‌های باقیمانده و حتی شکل دادن و تمیز کردن دیواره‌های کانال ریشه‌ای استفاده کرد. زمانی که عصب کشی انجام شده و کانال ریشه‌ای پر شد ، می‌توان از لیزر برای صیقل دادن پرکردگی کانال استفاده کرد.

مزایا و معایب روش لیزر تراپی

لیزر می‌تواند با دقت بالاتری باکتری‌ها و بافت‌های عفونی را هدف قرار دهد و بافت‌های سالم دندان را حفظ کند. این روش همچنین با حذف صدای ناهنجار مته‌ی دندانپزشکی و عدم نیاز به بی‌حسی می‌تواند باعث ناراحتی کمتر بیمار شود. گزارشات نشان می‌دهند که با استفاده از لیزر می‌توان با خونریزی کمتر و کاهش ناراحتی‌های پس از عمل و خطر عفونت جراحی‌های کانال ریشه‌ای را انجام داد. یکی از معایب این روش، حرکت اشعه‌ی لیزر بر روی خط مستقیم است در حالی که فضاهای درون کانال به‌ ندرت به‌ صورت مستقیم قرار گرفته‌اند و ابزارهای سنتی می‌توانند در این مورد کارایی بیشتری داشته باشند چرا که خم شده و می‌توانند شکل کانال را دنبال کنند. همچنین تأثیر لیزر بر روی بافت‌ها ممکن است سبب افزایش دما شود که ممکن است باعث آسیب به فضاهای درون کانال و حتی در برخی از موارد سطوح خارجی آن شود.

عصب کشی دندان شیری کودکان

asabkeshiii4

دندان پزشک ممکن است عصب کشی دندان در کودکان را هم برای دندان‌های شیری (اولیه) و هم برای  دندان‌های دائمی کودک انجام دهد. با وجودی که دندان‌های شیری با گذشت زمان می‌افتند، اما کودک به این دندان‌ها برای صحبت کردن، جویدن مناسب غذا، و رشد صحیح و مناسب دندان‌های دائمی و ایجاد فضای کافی برای دندان‌های دائمی نیاز دارد. به این ترتیب در صورتی که علائم آسیب دیدگی پالپ دندان در کودک ادامه داشته باشد، کودک شما نیاز به مراجعه به دندانپزشک برای بررسی مشکل خواهد داشت. این علائم به شرح زیر هستند:

 • درد مداوم بدون وجود توضیح خاص
 • دندان درد شبانه
 • حساسیت به غذاهای گرم و سرد
 • التهاب و قرمز شدن نواحی اطراف دندان آسیب دیده
 • لق شدن غیر عادی یا حرکت دندان آسیب دیده

دلایل درمان ریشه و عصب کشی دندان‌ شیری کودکان در کلینیک دندانپزشکی کودکان  به شرح زیر هستند:

 • کوتاه شدن طول کمان دندان‌ها
 • در صورت کشیدن دندان شیری ، دندان‌های دائمی ممکن است با عدم وجود فضای کافی برای رشد مواجه شوند
 • دندان‌های مقابل ممکن است به شکل نامطلوب رشد کرده یا جلو آمدگی داشته باشند
 • دندان‌های قبل از آسیاب (آسیاب کوچک) تحت فشار قرار گرفته و دردناک شوند.
 • دندان‌های باقیمانده برای پر کردن فضای خالی بین دندان‌ها از محل صحیح خود حرکت کنند.

عصب کشی در بارداری

asabkeshiii2

معمولاً، عصب کشی دندان در طول دوره بارداری ایمن و بی خطر است. اغلب، زنان باردار نگران عکس برداری رادیولوژی در طول عصب کشی دندان یا پس از آن هستند. این موضوع در حالی است که در کلینیک تخصصی دندانپزشکی  از عکس برداری RVG برای این کار استفاده می‌شود که هیچ خطری برای مادر و جنین به همراه ندارد. به این ترتیب با استفاده از روش جدید عصب کشی در این کلینیک نیاز به عکس برداری‌های مکرر از دندان‌ها وجود نخواهد داشت. علاوه بر این زنان باردار اغلب درباره داروهای مورد استفاده برای بی حس کردن دهان برای انجام درمان دندان درد نیز نگران هستند، اما باید بیان کرد که استفاده از این داروها در اکثر مواقع برای مادران باردار بی خطر و ایمن است.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند عصب کشی دندان‌ها در طول دوره بارداری خطرناک است و تا حد امکان باید از انجام این کار خودداری شود. در حقیقت در این رابطه باید بیان کرد این تفکر اشتباه است و عصب کشی دندان با از بین بردن عفونت بدن مادر ممکن است به حفاظت از سلامت جنین در حال رشد کمک موثر کند.

نتایج

untitled

عصب کشی دندان یکی از روش‌های درمان دندان درد  است که در اکثر مواقع موفقیت آمیز می‌باشد. به طور کلی نسبت موفقیت این روش درمانی بیش از 95 درصد است. بسیاری از دندان‌هایی که با عصب کشی درمان می‌شوند می‌توانند برای تمام عمر دوام و ماندگاری داشته باشند.

علاوه بر این، به خاطر اینکه در مرحله پایانی عصب کشی دندان از یک ساختار ترمیم دندان همچون روکش یا عاج دندان استفاده می‌شود، امکان تشخیص انجام عصب کشی دندان توسط افرادی که دندان‌های درمان شده را مشاهده می‌کنند، معمولاً وجود نخواهد داشت.

عوارض

در روش‌های مرسوم عصب کشی دندان در مواردی که پر کردن دندان بطور ناقص انجام شده و فضای داخل دندان هنوز وجود داشته باشد و یا عفونت بطور کامل خارج نشده باشد، عصب کشی با عوارضی همچون درد دندان بعد از عصب کشی، پوسیدگی و بازگشت مجدد عفونت پس از انجام درمان همراه خواهد بود. با استفاده از روش جدید در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد فضای داخل دندان به صورت کامل از عفونت پاک شده و ریشه و کانال‌های فرعی دندان کاملا با مواد پرکردن دندان، پر می‌شوند، در نتیجه معالجات با موفقیت کامل همراه هستند.

هزینه و قیمت

هزینه عصب کشی دندان به شدت مشکل و دندان آسیب دیده بستگی دارد. برای اطلاع دقیق از این موضوع که طرح‌های بیمه درمانی هزینه پرکردن دندان و عصب کشی دندان را پوشش می­دهند، لازم است با شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه تماس گرفته شود.

جراحی ریشه دندان برای حفظ دندان ضروری می باشد. روش های جدید عصب کشی امکان انجام آن را بدون درد و خونریزی میسر می­سازد. عصب کشی دندان در دندان درد کودکان مانع از این می شود که عوارضی همچون کم شدن فضا برای رشد دندان دائمی و... برای کودکان به وجود آید. دندان ترمیم شده معمولا برای تمام طول زندگی ماندگاری دارد.

برای آگاهی از قیمت عصب کشی دندان می توانید به کلینیک مراجعه کنید. مقدار هزینه پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.

سؤالات متداول

آیا عصب کشی دردناک خواهد بود؟

asabkeshiii1

عمل عصب کشی، دندان درد مربوط به پوسیدگی که به ریشه‌ی دندان رسیده و باعث عفونت شده است را تسکین می‌دهد. با استفاده از تکنولوژی‌های جدید دندانپزشکی و داروهای بی‌حسی و آرام‌بخش، عمل عصب کشی شبیه به پر کردن دندان بوده و به همان اندازه بدون درد خواهد بود.

ماندگاری یک دندان عصب کشی شده چقدر است؟

بدون ترک‌خوردگی، شکستگی یا نشتی در اطراف پرکردگی یا روکش دندان، ماندگاری دندان عصب کشی شده بی‌نهایت خواهد بود. با وجود اینکه همیشه دندان‌هایی وجود دارند که نمی‌توان آن‌ها را عصب کشی کرد، در صورتی که از دندان عصب کشی شده به خوبی مراقبت شود تا چندین سال ماندگاری خواهد داشت.

آیا می‌توان عمل عصب کشی را دوباره انجام داد؟ چه کاربردی دارد؟

بله، می‌توان یک دندان را دوباره عصب کشی کرد. در صورتی که دندان پس از یک بار عصب کشی شدن دوباره آلوده شود ممکن است عصب کشی دوباره لازم شود. در برخی از موارد دندان دارای کانال‌های فرعی است که اجازه‌ی عصب کشی موفق در کانال‌های اصلی را نمی‌دهند. البته دندان‌هایی که پر شده یا عصب کشی شده‌اند ممکن است پوسیده شده و یا ترک خورده و بشکنند که این امر، دلیل اهمیت زیاد بهداشت دهان و دندان برای سالم ماندن تمامی دندان‌ها می‌باشد.

آیا پس از انجام عمل احساس درد خواهم کرد؟

در حدود 95 درصد از موارد عصب کشی پس از انجام عمل منجر به درد و ناراحتی بسیار خفیف می‌شوند. ممکن است دندان به مدت چند روز درد مبهمی داشته باشد که در روند بهبودی امری طبیعی است. بسته به علت دندان درد شما، دندانپزشک داروهای آنتی بیوتیک و مسکن درد را برای راحتی بیشتر پس از درمان تجویز خواهد کرد.

آیا پس از عصب کشی نیاز به روکش دندان خواهم داشت؟

اکثر دندان‌های خلفی (آسیای بزرگ و کوچک) پس از انجام عصب کشی به روکش نیاز خواهند داشت تا استحکام خود را حفظ کنند. در صورتی که دندان شما روکش شده است معمولاً می‌توان پس از عصب کشی دوباره آن را پر کرد و روکش را حفظ نمود.

به تازگی دندان خود را روکش کرده‌ام. آیا نیازی به عصب کشی دارم؟

اکثر دندان‌هایی که روکش می‌شوند نیازی به عصب کشی ندارند. تنها در برخی از موارد که دندان دردناک و حساس باقی‌مانده است باید پس از روکش کردن، آن را عصب کشی نمود.

چرا باید به جای کشیدن دندان آن را عصب کشی کنم؟

دندان‌های طبیعی شما همیشه بهترین هستند. دندانپزشکان توافق دارند که جایگزین‌های مصنوعی برای دندان کارایی و زیبایی دندان طبیعی را ندارند. به‌علاوه، کشیدن و کاشتن دندان مصنوعی معمولاً بسیار پرهزینه‌تر است.

زمانی که مغز دندان برداشته می‌شود آیا دندان می‌میرد؟

خیر. دندان شما دو منبع خون‌رسانی دارد. منبع مغز دندان از بین رفته ولی یک منبع خون‌رسانی دیگر که از بافت‌های اطراف منشأ می‌گیرد باقی خواهد بود و ریشه‌ی دندان به عملکرد خود ادامه خواهد داد.

چگونه می‌توانم از لزوم عصب کشی در آینده جلوگیری کنم؟

با مسواک زدن و استفاده‌ی روزانه از نخ دندان، پوسیدگی‌ها و جرم‌های دندان را از بین ببرید. از رژیم غذایی سالم و کم شکر استفاده کنید و مصرف نوشیدنی‌های اسیدی مثل نوشابه را تا حد امکان کاهش دهید. به طور منظم برای معاینه و جرم‌گیری دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورتی که زیاد ورزش می‌کنید، یک گارد برای محافظت از دندان‌های خود در برابر آسیب سفارش دهید.

چرا نمی‌توانم برای از بین بردن آبسه از آنتی بیوتیک استفاده کنم؟

متاسفانه زمانی که یک دندان عفونی می‌شود، منابع خون‌رسانی (مغز) درون دندان نیز آلوده می‌شوند. در نتیجه راهی برای رساندن آنتی بیوتیک‌ها به منطقه‌ی مورد نظر وجود ندارد. البته استفاده از آنتی بیوتیک قبل و بعد از عصب کشی به کنترل و از بین بردن عفونت در استخوان اطراف کمک می‌کند.

آیا دندان من پس از درمان برای همیشه ماندگار خواهد بود؟

طبق گزارشات بیش از 95 درصد درمان‌های عصب کشی موفقیت‌آمیز بوده‌اند. عوامل زیادی نتیجه‌ی درمان را تحت تأثیر قرار می‌دهند: سلامت عمومی بیمار، استحکام استخوان‌های اطراف دندان، استحکام دندان، شکل و وضعیت ریشه و کانال عصبی و همچنین مراجعه‌ی منظم به دندانپزشک. با وجود اینکه دندانپزشکان نمی‌توانند موفقیت عصب کشی را به طور کامل تضمین کنند، می‌توانید مطمئن باشید که از پیشرفته‌ترین و بهترین روش‌ها و تجهیزات به‌منظور بهبود نتیجه‌ی درمان استفاده خواهد شد.

پس از درمان باید چه انتظاراتی داشته باشم؟

گزیدگی حشرات، سوختگی، خراشیدگی و بریدگی. همه‌ی این‌ها باعث ایجاد التهاب می‌شوند که نشانه‌ی آن قرمز شدن (در نتیجه‌ی افزایش گردش خون در منطقه) ناحیه و سپس تورم می‌باشد. برداشتن بافت مغز دندان می‌تواند منجر به ایجاد التهاب در محل قرارگیری دندان شود. برخلاف پوست که قابلیت کشسانی دارد، افزایش مایعات در استخوان منجر به افزایش فشار بر روی ساختارهای حساس مانند غشای سینوس‌ها با ساختارهای عصبی بزرگ در فک خواهد شد. التهاب برای از بین رفتن کامل به 7 تا 10 روز زمان نیاز دارد (مشابه زمان بهبودی سرماخوردگی). داروهایی که برای شما تجویز می‌شوند به کاهش هرگونه ناراحتی ناشی از التهاب ایجاد شده در اثر درمان کمک می‌کنند.

آیا پس از عصب کشی می‌توان دندان را مسواک کرد؟

شما می‌توانید با ملایمت از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. البته در صورتی که از پرکردگی‌های موقتی در بین دو دندان استفاده شده است، نباید نخ دندان به کار ببرید.

آیا پس از عصب کشی دندان می‌توانم غذا بخورم؟

پس از انجام درمان تا زمان از بین رفتن اثر داروی بی‌حسی صبر کنید و سپس غذا بخورید تا زبان یا لپ خود را گاز نگیرید. تا زمانی که روند درمان به طور کامل توسط دندانپزشک انجام نشده است از غذا خوردن با دندان آسیب دیده خودداری کنید تا آسیب بیشتری به آن وارد نشود.

آیا پس از عصب کشی لازم است از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنم؟

داروهای آنتی بیوتیک می‌توانند در تسکین برخی علائم مثل درد دندان قبل از انجام عصب کشی و همچنین درد پس از درمان کمک کنند. با این حال داروهای آنتی بیوتیک نمی‌توانند عفونت کانال ریشه‌ای را درمان کنند چراکه منبع عفونت در داخل دندان و در محلی قرار دارد که به آن خون‌رسانی نمی‌شود.

آیا پس از عصب کشی می‌توانم سیگار بکشم؟

توصیه می‌شود حداقل به مدت 24 ساعت پس از انجام عمل از استعمال دخانیات خودداری کنید. پس از انجام عصب کشی، دندان نیازمند مراقبت مکرر است.

آیا پس از عصب کشی می‌توانم رانندگی کنم یا به محل کار خود بازگردم؟

اگر قبلاً پس از مراجعه به دندانپزشک و پر کردن دندان خود مشکلی در رانندگی نداشته‌اید، الان نیز دلیلی برای بروز مشکل پس از انجام عصب کشی وجود ندارد. احتمالاً به مدت 1 تا 2 ساعت پس از انجام درمان دهان شما بی حس خواهد بود، همانند عمل پر کردن دندان. بازگشت به محل کار نیز به انتخاب خود شما خواهد بود و مشکلی برای این کار وجود نخواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>