دندانپزشک زیبایی و متخصص ترمیم زیبایی دندان

Unرtitled-1

دندانپزشکی زیبایی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که با ظاهر دندان‌ها و افزایش زیبایی لبخند و طرح لبخند شما سروکار دارد. علاوه بر جنبه‌های علمی، این رشته دندانپزشکی یک هنر محسوب می‌شود. در ظاهر ممکن است، ایجاد دندان‌های سفید و یا حتی به‌طورکلی ایجاد یک دندان کاملاً جدید، زیاد مشکل به نظر نرسد، اما، دندانپزشکی زیبایی نیاز به یک چشم خوب، درک کاملی از آناتومی دندان‌ها و تسلط بر مواد دندانی دارد. فراتر از آن، دندانپزشک باید قادر باشد، درک و دریافت خود را به تکنسین آزمایشگاه به‌خوبی انتقال دهد. این موضوع یک کلید طلایی برای داشتن لبخند و  دندان های زیبا محسوب می‌شود. هرچند دندانپزشکی زیبایی، شاخه تخصصی شناخته‌شده‌ای در حرفه دندان‌پزشکی محسوب نمی‌شود، اما برای آن که یک دندان پزشک به چنین مهارتی دست یابد، باید سال‌ها آموزش ببیند تا بتواند روش‌های ترمیم زیبایی دندان را با بالاترین کیفیت و بالاترین استانداردها به مرحله اجرا درآورد.

دندان‌پزشکی کودکان یک حوزه تخصصی دندان‌پزشکی است که عمدتاً با مشکلات دهان و دندان کودکان از زمان نوزادی تا سال‌های نوجوانی ارتباط دارد. معمولاً اخذ تخصص دندانپزشک کودکان به دو تا سه سال آموزش تخصصی اضافی (پس از تکمیل دوره دندان‌پزشکی عمومی) نیاز دارد تا به این ترتیب پزشک بتواند با روش‌های درمان انواع مختلف مشکلات دندان در بین کودکان و در کلینیک دندانپزشکی زیبایی آشنا شود. علاوه بر این در طول این دوره آموزش‌های لازم برای آماده‌سازی و مراقبت از شرایط مربوط به وضعیت سلامتی، فیزیکی، یا ذهنی بیمار به پزشک ارائه خواهد شد.

در صورت داشتن مشکلات قلبی  ، قبل از انجام عمل‌های دندانپزشکی با متخصص قلب مشورت کنید زیرا ممکن است که پزشک توصیه کند که بیماری قلبی و دندانپزشکی برای شما مضر است و نیاز است که مقداری صبر کنید . در صورتی که از داروهای ضد انعقاد خون (داروهای رقیق کننده خون) استفاده می‌کنید حتماً به دندانپزشک اطلاع دهید. استفاده از این داروها باعث خونریزی بیش از اندازه در هنگام عمل‌های جراحی دهانی می‌شوند. از دکتر دندانپزشک خود در مورد وجود اکسیژن و نیتروگلیسیرین در مطب سئوال کنید زیرا در صورت بروز وضعیت فوری و اورژانسی در حین عمل باید از آنها استفاده کرد.

داشتن دندان‌های سالم و دندان زیبا نقش مهمی در وضعیت کلی سلامت کودکان دارد. عدم رسیدگی به مشکلات دندانی کودکان منجر به بروز مسائلی می‌شود که بر رشد دندان‌های دائمی آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارند. دندان‌های شیری نقش مهمی در جویدن و خوردن غذاها، فراهم کردن و حفظ فضا برای دندان‌های دائمی و هدایت آن‌ها به موقعیت صحیحشان، و کمک به توسعه طبیعی استخوان‌ها و عضلات فک‌ها دارند. البته در این مورد جای نگرانی نیست، اکثر مشکلات و نگرانی‌های مربوط به دندان‌ها مسائلی عادی هستند، بسیاری از آن‌ها جدی نیستند و همگی آن‌ها راه حل دارند. شاخه دندانپزشکی کودکان، منحصراً به درمان مشکلات دندانی کودکان اختصاص دارد.

لبخند لثه‌ای عارضه‌ای است که در آن بافت لثه بالایی بیش از حد معمول، نمایان می‌شود و نسبت بافت لثه به دندان به طور قابل ‌توجهی غیرطبیعی به نظر می‌آید. در لبخند لثه ای دندان‌های بالایی در مقایسه با مقدار لثه‌ی نمایان‌شده بسیار کوچک به نظر می‌رسند. لبخند لثه ای تأثیر نامطلوبی روی زیبایی لبخند شما دارد، زیرا یک لبخند زیبا و سالم تنها با داشتن دندان‌هایی سفید و کمترین مقدار ممکن بافت لثه بدست می‌آید.

هدف ما این است نتیجه‌ای برای شما فراهم سازیم که هم دندان‌پزشک و هم بیمار از نتیجه به‌دست‌آمده راضی و مفتخر باشند. ما گزینه‌های متعددی را برای زیباسازی دندان‌های شما، در اختیارتان قرار خواهیم داد. کلینیک ما طیف گسترده‌ای از روش‌های ترمیم زیبایی دندان را به بیماران خود ارائه می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو وقت با ما از طریق شماره تلفن های:22027384-021 و 22023658-021 تماس حاصل فرمایید یا به آدرس تهران،خیابان ولیعصر،خیابان فرشته ،کوچه اخگری، نبش آناهیتا ، پلاک 2 ، واحد 2 شرقی مراجعه فرمایید.

دندان‌پزشک زیبایی کیست؟


 به‌طورکلی، دندانپزشک زیبایی همان دندان‌پزشک ترمیمی است که به‌طور گسترده مفاهیم طراحی و ترمیم زیبایی دندان‌ ها، جرم گیری دندان، لبخند و مواد دندانپزشکی را آموزش می‌بیند تا بتواند بهترین توازن و زیبایی را متناسب با چهره ، برای دندان‌ها ایجاد کند. دکتر دندان پزشک زیبایی معمولاً در مراکز حرفه‌ای و تخصصی دندانپزشکی زیبایی ادامه تحصیل داده و مجوز و گواهی‌های آموزشی معتبر را دریافت می‌نمایند.

تفاوت بین دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زیبایی چیست؟


 درحالی‌که این دو رشته در خیلی از موارد باهم همپوشانی دارند (به‌عنوان‌مثال ممکن است در هر دو از ایمپلنت دندان و روکش‌ دندان استفاده گردد) در سطح تخصص، تمرکز این دو رشته متفاوت است. دندان‌پزشک ترمیمی معمولاً به‌صورت فردی به دنبال ترمیم عملکرد مناسب دندان‌ها می‌باشد، درصورتی‌که دندانپزشک زیبایی هدفی فراتر از این موضوع دارد. بهترین دندانپزشک زیبایی به دنبال رسیدن به یک نتیجه ایدئال برای بیمار است که در کنار آن بیمار بتواند، زیبایی چهره خود را نیز افزایش دهد. بنابراین دندانپزشکی زیبایی از ظرافت بسیار بالایی برخوردار است که به کوچک‌ترین جزئیات دندان‌ها اهمیت بسیاری می‌دهد، ازجمله میزان نمایی از دندان‌ها که هنگام لبخند باید، نمایان گردد.

در جلسه مشاوره زیبایی، انتظار چه مواردی را باید داشته باشم؟


 دندان‌پزشک از شما می‌خواهد تا جزئیات آنچه دوست دارید و یا دوست ندارید را در خصوص لبخند و دندان‌هایتان جهت ترمیم زیبایی دندان، توصیف کنید. همچنین از شما می‌خواهد، تغییراتی را که تمایل دارید در چهره و دندان‌هایتان ایجاد شود را توضیح دهید. آوردن عکس‌هایی که نشان‌دهنده وضعیت قبلی شما باشد و انتظاراتی که در آینده از دندان‌ها و لبخندتان دارید، به‌طورکلی مفید خواهد بود. ازآنجاکه وجود اختلالات زمینه‌ای بیماری‌های دهان و دندان (مانند دندان‌های ازدست‌رفته و یا تغییر رنگ دندان‌ها) می‌تواند در خصوص زیبایی شما مشکلاتی را ایجاد نماید، معاینه کامل دهان و دندان شما ضروری است. زمانی که دندان‌پزشک درک واضحی از وضعیت کنونی شما و آنچه می‌خواهید به آن دست‌یابید را به دست آورد، گزینه‌های درمانی منطبق با شرایط شما (ازجمله هزینه روش‌های درمانی و مدت پیاده‌سازی هرکدام از آن‌ها) را توضیح داده و بر اساس نظر شما، برنامه درمانی را تنظیم خواهد نمود. مقدار تعرفه دندانپزشکی پس از معاینه و مشاوره اولیه در کلینیک ما به اطلاع شما خواهد رسید.

چه درمان‌هایی برای دندانپزشکی زیبایی در نظر گرفته می‌شود؟


 تمام درمان‌های دندانپزشکی زیبایی و ترمیم زیبایی دندان ، ظاهر دندان‌های افراد را بهبود خواهند بخشید. برخی از انحا نیز می‌تواند باعث بازگشت و یا بهبود سلامتی دهان و دندان‌ها شوند.

درمان‌های دندانپزشکی زیبایی عبارت‌اند از:

 • طرح لبخند: در این روش درمان زیبایی، بدون آسیب رساندن به دندان‌ها، شما صاحب یک لبخند فوق‌العاده زیبایی خواهید شد. در این روش بدون هرگونه تغییری در دندان‌ها، از یک لایه نازک روکش‌های کامپوزیتی برای اصلاح طرح لبخند استفاده می‌گردد. این درمان برگشت‌پذیر بوده، بدون درد و بدون نیاز به بی‌حسی می‌باشد. پزشکان ما در حوزه دندانپزشکی زیبایی، از تخصص بالایی برخوردار هستند، به‌طوری‌که شما می‌توانید به کمک انحا، زیباترین لبخند را متناسب با چهره خود، به دست آورید.

Bridge-Patient

به دست آوردن لبخندهای هالیوودی و اصلاح طرح لبخند در کلینیک ما میسر است. دندان‌پزشکان ما در حوزه ترمیم زیبایی دندان، متخصص بوده و از پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها و مواد، برای زیباسازی دندان‌ها بهره می‌برند، از جمله روش سفید کردن دندان ها :

 • سفید کردن دندان‌ها: یک راه نسبتاً ارزان است که به لبخند شما جلا می‌بخشد. سفید کردن دندان‌ را می‌توان در خانه و یا در مطب دندان‌پزشک انجام داد. محصولات و روش‌های متعددی برای سفید کردن دندان با لیزر وجود دارد. در این روش دندانپزشکی با لیزر از ژل بلیچینگ سفید کننده، بر روی دندان ها استفاده می­شود و در ادامه پرتو شتاب دهنده بطور مستقیم بر روی دندان ها تابانده می شود تا به این ترتیب حداکثر نتایج بهینه حاصل شود. این روش سفید کردن دندان با لیزر یک روش بی­خطر و بدون درد است. به این ترتیب می توان رنگ دندان­ها را تا 8 درجه در مدت کمتر از یک ساعت سفید کرد.
 • باندینگ (پیوند) کامپوزیت‌ها: استفاده از کامپوزیت دندان (همرنگ دندان شما) می‌تواند ظاهر و قدرت دندان‌های ضعیف شده شما را بهبود بخشد.  باندینگ دندان نیاز به آماده‌سازی بسیار کمی (مته زنی دندان‌ها) دارد. ونیر کامپوزیت توسط دندانپزشک در همان جلسه فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد. با این توضیحات به نظر می رسد که زیبایی دندان با کامپوزیت همواره به لمینتهای سرامیکی ارجح هستند، درحالیکه اینچنین نیست. معمولا زمانی که نیاز به تغییرات بیشتری در فرم دندانها و طرح لبخند داریم بهره گیری از انواع روكش سرامیكی دندان‌ بیشتر جوابگو هستند.
 • ونیرهای (نوعی روکش) کامپوزیتی (فیسینگ) و چینی (پورسلین): ونیر کامپوزیت و دیگر انواع روکش‌ها به‌عنوان جایگزینی برای مینای دندان طراحی شده‌اند. این روکش‌ها داری پوسته‌های سخت و نازک از مواد همرنگ دندان هستند که می‌توانند انواعی از عیوب دندان‌ها را پوشش داده و برای سفید کردن دندان مفیدند .
 • روکش‌های چینی: دندان‌هایی که آسیب بیشتری دیده‌اند را می‌توان با روکش‌های چینی‌ ترمیم نمود. این روکش‌ها نسبت به ونیرها، ساختارهای بیشتری از دندان را برای سفید کردن دندان ها پوشش می‌دهند.
 • پل یا بیریج های دندانی (سرامیکی): به کمک پل‌های چینی (پورسلین) می‌توان جایگزین مناسبی برای دندان‌های ازدست‌رفته ایجاد نمود. این پل‌ها با کمک دندان‌های مجاور دندان ازدست‌رفته ایجاد می‌شوند.
 •  ایمپلنت‌های دندانی: ایمپلنت‌ها معمولاً از جنس تیتانیوم ساخته می‌شوند. از انواع ایمپلنت مانند ایمپلنت آلمانی برای جایگزینی ریشه دندان‌های ازدست‌رفته استفاده می شود. یک تاج دندانی بر روی  ایمپلنت دندان نصب می‌شود تا ظاهر و عملکردی مشابه دیگر دندان‌ها پیدا کند. پس از اتمام کاشت دندان یک برنامه مراقبتی پس از درمان در اختیار شما قرار داده می‌شود تا بتوان ایمپلنت‌ها را در وضعیت خوبی نگه داشت. انجام مراقبت های بعد از کاشت دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 • پر کردن دندان‌ها (اینله و انله): در موارد خاص، می‌توان به کمک مواد کامپوزیتی و یا سرامیکی که در داخل آزمایشگاه‌های دندانپزشکی ساخته می‌شوند، داخل دندان‌ها را پر نمود، سعی می‌شود مواد پر کردن دندان بیشترین مطابقت رنگی با دندان را داشته باشند. هنگامی‌که این مواد در داخل دندان استفاده شوند، از انحا تحت عنوان "اینله"(Inlays) یاد می‌شود. اگر سطح پوشش انحا فراتر رود و قسمت بیشتری از تاج دندان را پوشش دهند (سطحی که غذا توسط انحا جویده می‌شود)، از آن‌ها تحت عنوان "انله"(Onlays) یاد می‌شود.
 • پرکننده‌های همرنگ دندانی: دوره استفاده از پرکننده‌های رنگی آشکار و ناخوشایند به پایان رسیده است. پرکننده‌های رنگی دندانی، به میزان قابل‌توجهی می‌توانند نظر دیگران را جلب نمایند.
 • پلاک‌های شفاف ارتودنسی: بسیاری از بزرگ‌سالان و همچنین برخی از نوجوانان، تمایل دارند به‌جای استفاده از سیم‌های فلزی ارتودنسی نامرئی (بریس) از پلاک‌های شفاف برای تراز کردن دندان‌هایشان استفاده کنند. که نیاز به مراقبت های ارتودنسی بعد از انجام کار دارند.  علاوه بر این دندان‌های نامنظم و ناهنجاری‌های فکی و دندانی باعث بروز مشکلاتی برای سلامت دندان‌ها می‌شوند، ولی برای حل این مشکلات می‌توان از درمان ارتودنسی بهره گرفت که روش‌ها و تجهیزات گوناگونی برای ارتودنسی دندان وجود دارد. در بیمارانی که نیاز به درمان ارتودنسی نامرئی دندان همراه با جراحی فک دارند، هزینه ارتودنسی دندان چون در دو مرحله قبل و بعد از درمان انجام می‌شود بیشتر خواهد بود و هزینه درمان جراحی که ممکن است توسط جراح فک و صورت انجام می‌شود، جدا از هزینه ارتودنسی نامریی خواهد بود.
 • جراحی زیبایی لثه: عمل جراحی جزئی بافت لثه می‌تواند، ظاهر و ناهنجاری‌های آن را اصلاح کند.
 • تغییر شکل و صاف کردن دندان‌ها: دندان‌پزشکان زیبایی می‌توانند با استفاده از مته‌های مخصوص و یا لیزر دندان، دندان‌ها را صاف‌کرده و یا موجب تغییر شکل انها شوند.
 • بریج‌های دندانی یا پل دندانی موجب پر شدن فاصله ایجاد شده در اثر افتادن یک یا چند دندان می‌شوند. بریج متشکل از دو یا چند روکش برای دندان‌های موجود در دو طرف شکاف (این دو یا چند دندان تکیه‌گاه، دندان‌های پایه نامیده می‌شوند) و یک یا چند دندان مصنوعی در بین آن‌ها می‌باشد. این دندان‌های مصنوعی پونتیک (pontics) نامیده شده و ممکن است از جنس طلا، آلیاژ، چینی یا ترکیبی از آن‌ها باشند. بریج‌های دندانی متکی بر دندان‌های طبیعی یا ایمپلنت‌ها خواهند بود.
 • رعایت عادات صحیح بهداشت دهان و دندان در خانه دارای مزایای متعددی می‌باشند. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بطور منظم می‌توان بهداشت دهان و دندان را حفظ کرد و از برخی مشکلات زیبایی مانند لک شدن یا تغییر رنگ دندان‌ها جلوگیری کرد. با این حال حتی با وجود رعایت دقیق و منظم بهداشت از برخی مشکلات نمی‌توان جلوگیری کرد. وجود فاصله بین دندان‌ها یکی از این شرایط است. خوشبختانه درمان‌های ترمیم زیبایی دندان می‌توانند با بستن فاصله بین دندانها که در خانه قابل درمان نیست، زیبایی لبخند را بازگردانند. چندین درمان برای دندان های فاصله دار وجود دارند که می‌توانند به بیماران برای بهبود ظاهر لبخند خود و داشتن دندان‌هایی صاف و یکنواخت کمک کنند.

چگونه می‌توانم یک دندان‌پزشک زیبایی را انتخاب کنم؟


 شما باید مطمئن شوید که دندانپزشک زیبایی که انتخاب می‌کنید، سطح بالایی از مهارت را در انجام درمان‌های مختلف زیبایی و ترمیم زیبایی دندان داشته باشد. دندان‌پزشک مجرب باید قادر باشد عکس‌های قبل و بعد نمونه کارهای خود را به شما نشان دهد. سایر بیماران باید از عملکرد دندانپزشک زیبایی شما راضی باشند. همچنین شما باید دندانپزشکی را انتخاب نمایید که دوره‌های آموزشی معتبر را در حوزه دندانپزشکی زیبایی گذرانده باشد. همچنین باید آموزش‌های پیوسته در خصوص جدیدترین تکنیک‌ها و روش‌های دندانپزشکی زیبایی بالینی را در کارنامه خود داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>