جراحی لبخند لثه ای با لیزر

eeeق1

دو مورد از کارهایی که برای اصلاح و طراحی لبخند انجام می شود تصحیح لبخند لثه ای و افزایش طول تاج دندان و همچنین درمان تغییر رنگ لثه به منظور داشتن لثه هایی زیبا و صورتی رنگ است. جراحی لثه با لیزر برای تصحیح لبخند لثه ای و طرح لبخند برای دندان های قدامی انجام می شود.

لبخند لثه ای (نمایش بیش از حد لثه در هنگام لبخند زدن) شرایطی است که خط لب در هنگام لبخند زدن بالا رفته و بخش زیادی از بافت لثه نمایان می شود. عوامل بالقوه متعدد می توانند با یک لبخند لثه ای ارتباط داشته باشند. برای مثال، عضله کنترل کننده حرکت لب بالا می تواند بیش از حد فعال (هایپر اکتیو) باشد و باعث شود لب فوقانی در هنگام لبخند زدن بیش از حالت عادی به سمت بالا حرکت کند. هنگامی که این شرایط اتفاق افتد، بخش زیادی از بافت لثه فرد در هنگام لبخند زدن نمایان می شود و طرح لبخند دندان نازیبا می گردد. سایر عوامل تاثیر گذار بر این مشکل می توانند مربوط به بلند بودن ساختار فک بالا در دهان و نیز عوامل مربوط به ساختار لثه و دندان باشند. خط لبخند با توجه به ظاهر و اندازه لب ها، عضلات صورت، ظاهر و اندازه دندان ها، و بافت لثه مشخص می شود. در حالت ایده آل، یک خط لبخند زیبا باید حداقل مقدار بافت لثه را نمایان کند. در این حالت بافت لثه مشاهده شده در خط لبخند باید متقارن بوده و دارای تناسب با لب بالا باشد. با توجه به اینکه لبخند لثه ای می تواند دارای تاثیر منفی بر زیبایی لبخند باشد، افرادی که با این مشکل مواجه می شوند معمولاً به دنبال پیدا کردن روش های درمانی مناسب برای اصلاح لبخند لثه ای هستند. توضیحات مربوط به هزینه درمان لبخند لثه ای در ادامه مطرح شده است. تحلیل رفتن لثه عارضه‌ای است که در اثر آن لثه از روی سطح دندان عقب می‌رود و سطوح ریشه دندان نمایان می‌شود. تحلیل لثه فقط یکی از بیماری‌های لثه ست که پی‌آمد رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است و به نوبه خود به از دست دادن دندان منجر می‌شود. درمان تحلیل لثه از شایع‌ترین درمان های لثوی در بین افراد ۴۰ سال به بالا است و به دلیل این سن شیوع غالباً به اشتباه نشانه پیری در نظر گرفته می‌شود. به علاوه مردان بیشتر از زنان دچار این ناراحتی می‌شوند.

یکی از نقاط قوت درکلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌نژاد جراحی لبخند لثه ای با لیزر است. مزیت این روش جراحی زیبایی لثه آن است که لثه بخیه نمی خورد . لیزر کیفیت کار، سرعت کار و راحتی کار را به طور محسوس و قابل ملاحظه ای بالا می برد. کارهایی که با لیزر برای اصلاح طرح لبخند لثه ای انجام می شود قطعی است و سرعت برگشت ندارد.

این مطلب به توضیح و تشریح نحوه استفاده از روش درمانی لیزر دایود بافت نرم  برای اصلاح طرح لبخند می پردازد که در آن بخش زیادی از لثه نمایان می شود. استفاده از روش لیزر دایود برای درمان لبخند لثه ای به این دلیل یک روش درمانی ایده آل است که در آن نیازی به اصلاح استخوان وجود ندارد. به هر حال، اگر خط اتصال تاج و ریشه دندان (CEJ) و سطح استخوان دارای مشکل باشند، آنگاه استفاده از روش جراحی زیبایی لثه قدیمی بر داشتن لثه و اصلاح استخوان برای بیماری لازم و ضروری خواهد بود. افزایش طول تاج دندان با لیزر می تواند با حداقل ناراحتی (اغلب بدون درد)، سریع، و بدون نیاز به بخیه یا بستن دندان انجام شود. علاوه بر این، در این حالت نیازی به استفاده از داروی بی حسی نیست. در 20 سال گذشته از زمان معرفی این روش درمانی برای بیمارانی که دچار طرح لبخند لثه ای هستند، این روش دارای حداقل سطح تهاجم در مقایسه با سایر روش های موجود بوده و با استفاده از آن می توان به نتایج زیبایی عالی دست پیدا کرد.

لیزر دایود بافت نرم

نمونه درمانی

نمونه درمانی

امروزه لیزر دندانپزشکی بافت نرم یک روش درمانی ساده از نظر قابلیت استفاده و به نسبت ارزان می باشد. در حال حاضر از انواع مختلف لیزرها (همچون لیزر دایود ادیسه که در این مطلب توضیح داده شده، یا ازلاس (تکنولوژی BIOLASE)، یا روش لیزر پیشرفته بافت نرم زپ (دیسک دندان)، یا سیرونا لیزر (سیستم های دندان سیرونا)) برای تسهیل درمان بیماری های خاص پریودنتال، لثه برداری، جراحی پلاستیک لثه، جمع کردن بافت، و سایر کاربردهای درمانی بافت نرم دهان و دندان استفاده می شود.

دستگاه لیزر دایود بافت نرم می تواند به شما کمک کند روش درمانی زیبایی دندان را با موفقیت بیشتر انجام دهید. بعضی از امکانات و قابلیت های این دستگاه عبارتند از: امکان کار دستگاه با باتری، وزن سبک دستگاه، ویژگی های ساده برای استفاده، صفحه کنترل ساده و مختصر، صفحه نمایش که اطلاعات مورد نیاز بر روی آن نمایش داده می شود، و تنظیمات برق. علاوه بر این مهم است که توجه کنید لیزر دایود بافت نرم دارای پرتوی خروجی تنظیم شده است که امکان کار یکنواخت و تمیز دستگاه را فراهم می نماید.

مشاهده نمونه‌های درمانی

برای بزرگنمایی کلیک کنید

هنگامی که متخصصان خرید یک دستگاه لیزر دایود بافت نرم را مورد توجه قرار می دهند، برای آنها مهم است که به دنبال ویژگی هایی باشند که استفاده از دستگاه را برای آنها ساده تر نماید و انعطاف پذیری بیشتری در اختیار آنها قرار دهد. برای مثال، بعضی از دستگاه های لیزر دایود بافت نرم دارای صفحه نمایش لمسی با طراحی ابتکاری و قابلیت جهت دهی برای انتخاب و فعال سازی ساده و راحت برنامه ها هستند. در این حالت دستگاه می تواند یک دسته ارگونومیک (دارای مهندسی انسانی) داشته باشد، از یک پدال پایی بدون سیم یا یک کلید انگشتی برای سهولت فعال سازی برخوردار باشد، و سر فیبری (قابل بازیافت) با امکان تنظیم واحد دوز داشته باشد و به این ترتیب نیازی به تنظیم سر دستگاه برای هر بیمار قبل از استفاده آن وجود نخواهد داشت.

معمولاً، دستگاه های لیزر بافت نرم دایود کمترین ناراحتی را برای بیمار پس از درمان به همراه دارند و هیچ آسیبی به بافت سالم دهان و دندان وارد نمی کنند. به خاطر اینکه لیزر بافت نرم می تواند بطور هم زمان عملیات برش و لخته شدن را انجام دهد، در عمل می تواند با سوزاندن بافت نرم بلافاصله خون ریزی از محل درمان را متوقف کند. دستگاه های لیزر دایود مورد استفاده برای دندان پزشکی جهت جراحی بافت نرم، می توانند دامنه ای از 805 نانو میلیمتر یا 1064 نانو میلیمتر را ایجاد کنند.

در مطالعات انجام شده برای تعیین کارایی لیزر دایود در کاهش سطح باکتری هایی که باعث ابتلا به بیماری پریودنتال می شوند، یک گزارش (که تمرکز آن بر استفاده از لیزر دایود به عنوان درمان مکمل برای روش قدیمی درمان و عصب کشی دندان بوده است) نشان می دهد کاهش سطح باکتری افزایش پیدا کرده، وضعیت خون ریزی بهبود یافته، و شاخص های دندان پزشکی بطور قابل توجه در زمان استفاده از لیزر دایود افزایش داشته است.

جالب توجه است که برای استفاده کنندگان این روش درمانی برای اهداف زیبایی لثه و درمان لبخند لثه ای ، در یک مطالعه دیگر که به بررسی استفاده از لیزر دایود به همراه روش جراحی قدیمی پریودنتال پرداخته است، محققان عواملی همچون میزان درد، مقدار مصرف داروی مسکن، التهاب بافت، و رنگ بافت را در بین پارامترهای دیگر در 6 هفته و 5 ماه فاصله زمانی پس از درمان بررسی کرده اند.

در این مطالعه خاص، محققان به این نتیجه رسیده اند که تقبل هزینه اصلاح لبخند لثه ای با استفاده از لیزر دایود به عنوان یک روش مکمل برای جراحی پریودنتال درد و التهاب بافت کمتری را پس از درمان برای بیمار به همراه دارد و به این ترتیب استفاده از لیزر برای دایود جهت اصلاح لبخند لثه نما  برای بافت دهانی بی خطر تشخیص داده شده است.

 

درکلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌نژاد اصلاح لبخند لثه ای با لیزر دایود مخصوص بافت نرم (Soft tissue laser) انجام می شود. مزایای لیزر به قرار زیر هستند:

  • بدون درد
  • بدون خونریزی
  • بدون تورم
  • بدون نیاز به بخیه
  • ترمیم سریع است و در عرض چند ساعت انجام میشود.
  • صد درصد بدون بازگشت است.

با این کار هماهنگی بین لثه با خط لبخند و دندان ها انجام میشود.

هزینه و قیمت

هزینه لبخند لثه ای برای هر بیمار متفاوت است و حتی هر دندان پزشک هزینه اصلاح طرح لبخند لثه ای را متفاوت از دیگری طلب می کند. با این حال، هزینه های اجتماعی و عاطفی لبخند لثه نمای شما بسیار بیشتر از هزینه اصلاح لبخند لثه نما است.  مقدار هزینه اصلاح لبخند لثه ای در کلینیک ما پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.

طرح لبخند لثه ای از لحاظ زیبایی ممکن است برای فرد مشکلاتی را ایجاد کند. نمایان بودن لثه هنگام خندیدن و کوتاه بودن دندان ها باعث می شود لخند زیبایی نداشته باشید. این مشکل با روش های درمانی از قبیل ارتودنسی، با لیزر، جراحی لثه با لیزر و... می توان نسبت به رفع آن اقدام کرد.

نتیجه گیری

این مطلب نشان می دهد بیمارانی که با ظاهر شدن بیش از حد بافت لثه مواجه هستند می توانند به صورت بی خطر، ساده و موثر با حداقل ناراحتی در مطب دندان پزشکی با استفاده از تکنولوژی لیزر دایود و آموزش مناسب جهت اصلاح طرح لبخند لثه ای  درمان شوند.