ارتودنسی نامرئی، متحرک و ثابت دندان:هزینه،مراحل و عوارض

ارتودنسی دندان یک روش برای بهبود ظاهر، وضعیت و عملکرد کجی دندان ها، نامرتبی دندان و بستن فاصله بین دندانها است. با این روش دندان‌ها صاف شده و در وضعیت بهتری قرار می‌گیرند اما قیمت ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک چقدر است؟

ارتودنسی چیست؟

روش ارتودنسی متحرک و ثابت یک رویکرد درمانی دندان پزشکی است که برای بیمارانی استفاده می‌شود که نحوه قرارگیری دندان‌های آن‌ها در دهان به خاطر کوچک بودن فک نامناسب است (مال اکلوژن) و دندان‌ها به صورت صحیح قرار نگرفته اند(کجی دندان) و به همین دلیل بیمار با مشکل در هنگام جویدن یا گاز گرفتن مواجه می‌شود. روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه‌های مختلف رشد فک و صورت (ارتوپدی فک و صورت) و بهبود ظاهر دندان ها و طرح لبخند نیز می باشد.

در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد انواع درمان های ارتودنسی دندان برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان ارائه می‌شود. خدمات این کلینیک شامل درمان اولیه دندان کودکان، بریس های (سیم کشی دندان) سنتی برای نوجوانان و بزرگسالان، مرتب کننده‌های شفاف برای بزرگسالان است. در این کلینیک ارتودنسی کودکان از طریق هدایت رشد فکی با پلاک های فانکشنال انجام می گیرد، این کار باعث می شود در آینده کودک نیاز به جراحی فک پیدا نکند.

ضرورت انجام

فقط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی می‌تواند تعیین کند که آیا انجام دادن ارتودنسی دندان برای بیمار لازم می باشد یا وی نیازی به انجام آن ندارد. دکتر ارتودنسی بر مبنای ابزار تشخیصی از جمله شرح حال کامل پزشکی و پرونده دندانپزشکی بیمار، معاینه بالینی، مراقبت ها(تغذیه در ارتودنسی)، قالب گرفتن از دندان‌ها و عکس‌های رادیوگرافی‌ و در صورت لزوم اصلاح طرح لبخند نظر قطعی خود را در زمینه مفید بودن ارتودنسی دندان می دهد و برنامه درمانی مناسب با شرایط بیمار را طرح ریزی می‌کند و مراقبت های ارتودنسی را نیز برا بیمار شرح می دهد. در واقع تغذیه در ارتودنسی از موارد بسیار مهم و قابل توجه است. غذاهای مفید در ارتودنسی شامل مواد غذایی سخت، چسبنده، ترد و زبر است. علاوه بر این با بیمار درباره نیاز به تغییر عادت های غذایی صحبت می شود، زیرا براکت ها نمی تواند در برابر فشار ناشی از جویدن غذاهای نا مناسب مقاومت نمایند.

در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد از تجهیزات جدید برای تشخیص و برنامه ریزی درمان استفاده می‌کنیم، روش‌های درمانی جدید از قبیل وسایل ارتودنسی نامرئی و شکل‌های دیگر بریس های زیبایی (رنگی و شفاف) در این کلینیک مورد استفاده قرار می گیرند.

مشکل اورجت که به عنوان پیش آمدگی دندان‌های فک بالا نیز شناخته می‌شود، در عمل باعث می‌شود دندان‌های فک پایین در دهان عقب‌تر از دندان‌های فک بالا باشند. این شرایط می‌تواند مشکلاتی را در ارتباط با قرارگیری مناسب دندان‌ها بر روی یکدیگر و نیز فرآیند جویدن غذا ایجاد کرده و در صورت ادامه یافتن، درد دندان یا فک را برای فرد به همراه داشته باشد. علاوه بر این، با توجه به اینکه افراد دچار پیش آمدگی دندان‌های فک بالا اغلب ظاهر غیر جذاب دارند، این وضعیت می‌تواند باعث ایجاد شرایط اجتماعی منفی برای زندگی فرد شود. به این ترتیب با شناخت بهتر علت ایجاد اورجت و اطلاع از روش‌های درمانی آن، می‌توان از استراتژی‌های درمانی موثر ازجمله ارتودنسی فک بالا برای رفع این مشکل استفاده کرد.

زمان انجام

بهترین زمان ارتودنسی دندان برای درمان نامرتبی دندان ها در کودکی است، اما این روش درمانی برای ارتودنسی بزرگسالان نیز مفید است، بطوریکه ارتودنسی در سنین بالا و تعداد افراد بزرگسالی که این درمانارتودنسی را انجام می‌دهند رو به افزایش است. درضمن تفاوت‌های بسیاری بین ارتودنسی کودکان و ارتودنسی در بزرگسالان وجود ندارد. برای انجام ارتودنسی کودکان توسط ارتودنتیست، باید صبر کرد تا تعداد دندان های مناسب برای انجام ارتودنسی دندان کودکان رشد کنند.

ارتودنسی فلزی نقره‌ای رنگ، رایج‌ترین نوع بریس دندانی است که در درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و امروزه بیشتر از هر زمان دیگری از محبوبیت برخوردار است. جنس این به براکت‌ها ترکیبی از استیل، نیکل و سایر فلزات است. این ترکیب باعث می‌شود براکت بسیار با دوام شده و از شکستن سیم ارتودنسی جلوگیری کند. پلاک نگهدارنده متحرک ارتودنسی با قالبگیری از دهان بیمار به طور اختصاصی ساخته می شوند. نگهدارنده حین ارتودنسی و بعد از آن بر دو قسم هستند: ریتینرهای هالی ارتودنسی و ریتینرهای شفاف ارتودنسی

درجه شدت، که به آن مال‌اکلوژن (اختلالات فکی و دندانی) هم گفته می‌شود، یکی از عوامل تعیین کننده طول مدت درمان ارتودنسی دندان کودکان است. در مواردی که دندان‌ها شلوغ هستند یا بیرون زده‌اند و بدون کمک لب‌ها در دهان جا نمی‌گیرند، مدت زمان درمان ارتودنسی می‌یابد. همچنین، زمانی که فک‌های بالا و پایین با تأخیر رشد کنند یا به صورت هماهنگ رشد نکرده باشند نیز مرتب کردن دندان‌ها بیشتر طول می‌کشد. برای همین، همه بیماران از لحاظ الگوهای اسکلتی و دندانی ارزیابی می‌شوند تا درجه شدت مال‌اکلوژن آن‌ها مشخص شود.‌ سن یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر زمان ارتودنسی دندان است. معمولاً، نوجوانان در حال رشد نسبت به بزرگسالانی که رشدشان متوقف شده و مدتی طولانی به مشکلاتی مانند شلوغی دندان‌ها دچار بوده‌اند، سریع‌تر به درمان پاسخ می‌دهند. بهداشت هم مسئله بسیاری مهمی برای بزرگسالان است زیر آن‌ها بیشتر در خطر ابتلا به امراض لثه و بافت‌هاى محافظ اطراف دندان قرار دارند.

انواع

دو نوع اصلی ارتودنسی که برای صاف کردن دندان ها در افراد استفاده می گردد، عبارتست از ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک. نوع دیگر، ارتودنسی نامرئی است. همچنین در ادامه به هر سه نوع ارتودنسی و ارتودنسی مخفی که یک نوع از ارتونسی ها می باشد، به بحث آن می پردازیم. فاصله‌گذارها در واقع حلقه‌های لاستیکی کوچکی هستند که در بین دندان‌های شما قرار داده می‌شوند تا به آنها فشار آورده و بین دندان‌ها فاصله ایجاد کنند تا در جلسه بعدی بتوان از این فاصله‌ها برای نصب کش‌های ارتودنسی استفاده کرد. در واقع فاصله‌اندازها قبل از آنکه متخصص ارتودنسی کش‌های لاستیکی را به دندان‌های شما ببندد، از بین دندان‌ها برداشته می‌شوند. جنس و شکل فاصله‌اندازها به گونه‌ای طراحی شده است که غذاهای چسبنده، خلال دندان و نخ دندان به آنها گیر نمی‌کند. دندانهای نامرتب را گاهی برخی دندانپزشکان با عناوینی نظیر ارتودنسی سریع یا ارتودنسی دندان با لیزر بوسیله تراش مینای دندانهای بیرون زده و ترمیم کامپوزیت نواحی تورفته به اصطلاح درمان می کنند ولی غالباً این شیوه از درمان ناصحیح سبب خسارات جبران ناپذیری برای دندانها در آینده می شود.

ارتودنسی ثابت

dental1

رایجترین نوع ارتودنسی مورد استفاده، ارتودنسی ثابت است. از این روش زمانی استفاده می گردد که دقت عملکرد برای پزشک اهمیت داشته باشد. هر چند در این حالت بیمار می‌تواند بطور عادی غذا بخورد، اما باید از مصرف بعضی غذاها و نوشیدنی‌ها در زمان استفاده از ارتودنسی ثابت اجتناب کرد. برای مثال نوشیدنی‌های حاوی کربونات، شیرینی سفت یا تافی از مواردی است که فرد باید از مصرف آن‌ها خودداری کند. افرادی که با تقبل هزینه قیمت ارتودنسی ثابت در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند باید دندانپزشک را در جریان قرار دهند تا در صورت لزوم محافظ‌های لثه خاص برایشان تجویز شود.

رایجترین نوع ارتودنسی ثابت، از براکت ارتودنسی استفاده می کند. براکت ها از پلاک‌ها و یا سیم‌ها و قیدها تشکیل شده است. دندانپزشک قیدها را اطراف دندان می بندد، و از آن برای محکم نگهداشته ابزارهای ارتودنسی دیگر در محل خود استفاده می گردد. زیبایی یکی از نعمت های خدادادی است که لازم است به هر شکلی حفظ و نگهداری شود. دندان ها نیز قسمتی از بدن هستند که علاوه بر سالم بودن، زیبایی آنها اهمیت به سزایی در ظاهر شخص و حتی نحوه گفت و گو و ارتباط برقرار کردن با دیگران دارد. طرح لبخند با دندان های زیبا و سفید ، به طور مسلم از دندان هایی نامنظم زیباتر و جذاب تر خواهد بود و مخاطب را بیشتر به خود جذب می کند. کاربرد ارتودنسی ثابت علاوه بر زیبایی اینست که دندان های نامنظم، می تواند باعث خراب شدن زودتر دندان ها (به علت گیر کردن غذا) و ایجاد مشکلاتی در دستگاه گوارش و سایر دستگاه های بدن شود. ارتودنسی به معنی ردیف کردن دندان ها می باشد. هدف از ارتودنسی فک، مرتب کردن دندان های فک بالا یا فک پایین و یا هر دو فک و نیز سفید شدن دندان می باشد،

در مرحله بعد از پلاک‌ ارتودنسی برای ایجاد اتصال در جلوی دندان‌های بیمار استفاده می‌شود. سیم دندان به شکل یک کمان از داخل پلاک‌ها رد شده و به قیدها محکم بسته می شود. با سفت شدن سیم‌های کمانی، دندان‌های فرد کشیده می‌شوند و بدین صورت به سمت محل صحیح قرارگیری و رفع فاصله بین دندان حرکت می‌کنند. بیمار باید ماهی یک بار برای اصلاح وضعیت پلاک‌ها برای رفع بی نظمی دندان به دندانپزشک مراجعه کند. دوره درمان در این حالت می‌تواند برای چند ماه تا چند سال ادامه داشته باشد، اما در مورد این مسئله که درمان ارتودنسی دقیقا چقدر طول می کشد، تنها یک دندانپزشک خوب پس از بررسی وضعیت بیمار می تواند طول درمان را مشخص کند. کودکان معمولاً ترجیح می‌دهند از پلاک ارتودنسی رنگی استفاده کنند، در حالی که بزرگسالان انواع شیشه ای مانند و شفاف پلاک را ترجیح می‌دهند.

ارتودنسی متحرک

dental2

از ارتودنسی متحرک دندان برای درمان مشکلات جزئی همچون جلوگیری از مکیدن شست یا اصلاح انحراف کم دندان‌ها استفاده می‌شود. هنگام استفاده از این روش می‌توان لوازم ارتودنسی را برای تمیز کردن پس از غذا خوردن یا برای کشیدن نخ دندان ارتودنسی از دهان خارج کرد. در مواردی، ممکن است دندانپزشک به بیمار توصیه کند در هنگام انجام فعالیت‌های مانند نواختن یک ساز بادی یا دوچرخه سواری ارتودنسی متحرک را از دهان خود خارج کند. در صورتی که بریس‌های ارتودنسی متحرک طبق توصیه پزشک معالج استفاده نشود، همواره امکان عدم دستیابی به نتایج مورد انتظار در ارتباط با درمان ارتودنسی و بروز عوارض ارتودنسی متحرک وجود خواهد داشت. در حقیقت موفقیت در فرآیند درمان ارتودنسی به توجه مناسب به شرایط درمان و توصیه‌های پزشک بستگی دارد. مراحل ارتودنسی متحرک بسته به نوع ناهنجاری‌های فک یا دندان بین 6 تا 30 ماه زمان احتیاج دارد. در حین انجام درمان ارتودنسی همکاری بیمار، مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی و رعایت بهداشت دهان و دندان نقش موثر و مهمی در تکمیل روند درمان دارد. پلاک متحرک ارتودنسی یکی از ابزار های ارتودنسی متحرک دندان است که حین درمان ارتودنسی در کنار بریس‌ها به منظور تغییر شکل دندان‌ها و فک و حصول نتیجه ارتودنسی و بعد از پایان درمان به منظور نگه داشتن نتیجه و زیبایی دندان‌ها (ریتینر) استفاده می‌شود. بریس‌های متحرک علاوه بر این که برای اصلاح مشکلات جزئی دندان‌ها به کار برده می‌شوند می‌توان از آنها برای حفظ موقعیت جدید دندان‌ها پس از انجام ارتودنسی ثابت نیز استفاده کرد. مزایای ارتودنسی متحرک امروزی عبارتند از:

در هنگام غذا خوردن، ورزش کردن، انجام مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان و موارد دیگر می‌توان آنها را به راحتی از دهان خارج کرد. توصیه می‌شود از آنها ۲۲ ساعت در شبانه‌روز استفاده شود، دو ساعت می‌توان آنها را از دهان خارج کرد. طراحی‌های پیشرفته در آنها باعث شده مشکلات بریس های متحرک کم بوده و استفاده از این بریس‌های متحرک بسیار راحت باشد. ارتودنسی متحرک دندان طوری طراحی شده‌اند که می‌توان آنها را به راحتی تمیز کرد. طرح‌های جدید همرنگ دندان به سختی در دهان قابل ‌تشخیص هستند. استفاده از بریس‌های متحرک یک روش مقرون‌به‌صرفه است.

ارتودنسی نامرئی

Invisalign-orthodontist

خبرخوش برای افرادی که دندان‌های نامرتب دارند این است که می‌توانند با تقبل هزینه ارتودنسی دندان از بریس نامرئی، متحرک و راحتی استفاده کنند که به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کند. بنابراین بیمار می‌تواند بدون نگرانی و هراس از دیده شدن سیم‌ها در طول دوره درمان لبخند بزند. ارتودنسی نامرئی، که کارآمدی آن به اثبات رسیده است، با بهره‌گیری از فناوری تصویربرداری ۳ بعدی ساخته می‌شود. ایمپلنت دندان یا کاشت دندان مصنوعی یک روش محبوب و مؤثر برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است که برای ترکیب با دندان‌های دیگر طراحی شده است. ایمپلنت‌های دندان یک گزینه بسیار عالی و طولانی مدت برای بازگرداندن لبخند شما در کنار ارتودنسی دندان است. خبرخوش برای افرادی که دندان‌های نامرتب دارند این است که می‌توانند از ارتودنسی‌های نامرئی، ارتودنسی متحرک و راحتی استفاده کنند که به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کند. بنابراین بیمار می‌تواند بدون نگرانی و هراس از دیده شدن سیم‌ها در طول دوره درمان لبخند بزند. ارتودنسی نامرئی، که کارآمدی آن به اثبات رسیده است، با بهره‌گیری از فناوری تصویربرداری ۳ بعدی ساخته می‌شود.

ارتودنسی نامرئی دندان از مواد پلاستیک شفاف و سخت برای ردیف کردن دندان‌ ها استفاده می‌کند. در این رابطه برای بیماران از انواع ارتودنسی نسبتاً متفاوتی استفاده می‌شود. هر مجموعه از این ارتودنسی برای دو هفته قبل از جایگزینی آن با مجموعه جدید استفاده می گردد. بریس اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی برای کودکان و بزرگسالان از پلاستیک شفاف ساخته شده و به همین خاطر تقریباً غیر قابل رویت است. به این ترتیب اطرافیان بیمار اصلا متوجه نمی‌شود که وی از این درمان برای ردیف کردن دندان‌ های خود استفاده کرده است. این پلاستیک های شفاف در هر روز باید برای 22 تا 23 ساعت مورد استفاده قرار گیرد تا بهترین نتایج ممکن حاصل شود. به علاوه برای دستیابی به نتایج بلند مدت، باید پس از درمان مراقبت صورت گیرد. با تقبل هزینه ارتودنسی نامرئی می‌توان به راحتی برای غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان ارتودنسی  از دهان خارج کرد. برای استفاده از این روش باید همه دندان‌های دائمی رشد کرده باشد. قیمت ارتودنسی نامرئی نسبت به روش های متداول دیگر بالاتر میباشد . همانند انواع دیگر روش‌های درمانی ارتودنسی، قیمت ارتودنسی دندانهای فاصله دار با ارتودنسی نامرئی بستگی به پیچیدگی و طول درمان دارد. به عنوان یک قاعده‌ی کلی، هزینه ارتودنسی نامرئی قابل مقایسه با بریس‌های ثابت مرسوم است. با این حال تنها متخصص مربوطه بطور دقیق می‌تواند قیمت ارتودنسی نامرئی آن را تعیین نماید. با توجه به اینکه این پلاک ها در ایران ساخته نمی شوند، هزینه درمان ارتودنسی نامرئی به دلیل هزینه های لابراتوری معمولی بالاتر بوده و بر اساس شدت ناهنجاری و تعداد پلاک متفاوت خواهد بود.

اگر انجام درمان ارتودنسی و تقبل هزینه ارتودنسی را در نظر گرفته باشید، ممکن است تمام انواع روش‌های ارتودنسی را بررسی کرده و در نهایت تصمیم به درمان گرفته‌اید. زمانی که یک بیمار تصمیم به انجام این روش می‌گیرد، می‌تواند روش قدیمی (ارتودنسی فلزی) یا بریس‌های شفاف سرامیکی را برای دندان‌های خود انتخاب کند. ارتودنسی سرامیکی یا شفاف (که همرنگ دندان یا بی‌رنگ هستند) بهترین گزینه‌ی درمان برای زمانی هستند که اولویت بیمار زیبایی است. هنگامی که بیمار بخواهد با تقبل هزینه صاف کردن دندان ، دندان‌های خود را مرتب کند و در عین حال نمی‌خواهد که ظاهر لبخند وی مخدوش شود، می‌تواند بریس‌های شفاف را انتخاب کند. رنگ بریس‌ها به خوبی پنهان هستند بطوری که بیماران در طول دوره‌ی درمان نیازی به تحمل فلز در دهان خود ندارند. ممکن است برخی معایب در ارتودنسی نامرئی وجود داشته باشد اما برای آنهایی که اولویتشان زیبایی است، چشم‌پوشی کردن از این معایب آسان نیست.

ارتودنسی پیشگیری

انجمن متخصصین ارتودنسی امریکا سن هفت سالگی را سن ارتودنسی و سن مناسب برای اولین معاینه جهت بررسی لزوم ارتودنسی پیشگیری دندان کودکان ذکر کرده است. در این سن که سن ارتودنسی شناخته می شود غالب دندانهای شیری و تعدادی از دندانهای دائمی رویش پیدا کرده‌اند و برای دندانپزشک امکان ارزیابی دقیقی از وضعیت کلی دندان ها، فک بالا و فک پایین بیمار را فراهم می‌کند. در سال‌های گذشته به افرادی که نیاز به ارتودنسی در کودکان داشتند گفته می‌شد که پیش از شروع درمان ارتودنسی تا زمانی که دندان‌های دائمی بیرون بیایند صبر کنید. اما امروزه دندانپزشکان نظر متفاوتی دارند و آن این است که هرچه زودتر درمان شروع شود، سریع‌تر مشکلات آتی در استخوان فک و دهان متوقف می‌شوند. درمان زود هنگام ارتودنسی پیشگیری نامیده می‌شود که یک تکنیک درمانی است که توسط بهترین متخصص ارتودنسی انجام می‌گیرد. مکیدن شدید و مداوم انگشت شست باعث می‌شود فک یا دندان‌های بالایی رو به جلو حرکت کند و مشکل اور بایت به وجود بیاید که برطرف کردن آن به درمان ارتودنسی(سیم کشی دندان)گسترده نیاز دارد. با استفاده از لوازم مخصوص می‌توان از مکیدن انگشت شست و به تبع آن تقبل قیمت ارتودنسی کودکان جلوگیری کرد.

در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌نژاد ارتودنسی کودکان از طریق هدایت رشد فکی با پلاک‌های فانکشنال انجام می گردد که باعث می‌شود کودک در آینده نیاز به جراحی فک و صورت پیدا نکند.

مراحل

orthodontist

هر کدام از مراحل ارتودنسی دندان شامل چند اقدام دندانپزشک می‌باشد که به طور کامل در این مقاله به شرح آن می پردازیم.

 1. مرحله اول: رادیوگرافی و قالب‌گیری
 • معمولاً عکس رادیوگرافی پانورامیک دهان از بی نظمی دندان ها (عکس همه دندان‌ها) و عکس هر یک از دندان‌ها به صورت جداگانه لازم است.
 • ممکن است از صورت، دندان‌ها و دهان فرد هم عکس گرفته شود، این عکس‌ها قسمتی از پرونده دائمی بیمار خواهد بود.
 • متخصص ارتودنسی(ارتودنتیست) دندان قالب‌هایی را از دندان‌های فک بالا و سپس فک پایین تهیه می‌کند. هنگام قالب گرفتن حس می‌کنید که دهانتان با ماده بتونه مانند پر شده است، این مرحله فقط 30 ثانیه زمان میبرد. عمل قالب‌گیری بسیار راحت و سریع است، اگر به سادگی دچار حالت تهوع می‌شوید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و از راه بینی نفس بکشید.
 1. مرحله دوم: اقدامات اولیه
 • دندانپزشک پس از بررسی تصاویر رادیوگرافی و قالب‌ها، برنامه درمانی مناسب فرد را طرح ریزی می‌کند و در مورد عوارض ارتودنسی دندانها صحبت میکند .
 • چنانچه فضای بین دندان‌های خاصی خیلی کم باشد، ممکن است نیاز به استفاده از جداکننده‌های فلزی یا پلاستیکی ما بین دندان‌هایتان، قبل از ادامه مراحل ارتودنسی ، داشته باشد.
 • ممکن است نیاز باشد تعدادی از دندان‌هایتان را بکشید. در برخی موارد در طول روند درمان و نه در آغاز آن، این امر لزوما باید انجام شود.
 • دندان‌های بیمار باید کاملاً تمیز شوند.
 • اگر دندان‌های حساسی دارید، حداقل به مدت دو هفته از خمی مکیدن انگشت دندان ضدحساسیت استفاده کنید تا حساسیت دندان ها قبل از شروع ارتودنسی دندان برطرف شود.
 • هر گونه مشکل دندان ها باید قبل از قرار دادن بریس درمان گردد؛ حفره‌های پوسیدگی پر شود و تمامی مشکلات ارتودنسی رفع شود.
 • در صورت نیاز به جراحی فک، این عمل باید قبل از گذاشتن بریس انجام شود؛ هر چند بعضی اوقات جراحی فک بعد از مراحل ارتودنسی دندان انجام می شود. زمان عمل جراحی ارتودنسی با توجه به وضعیت و شرایط هر بیمار متفاوت است.
 1. مرحله سوم: قرار دادن بریس
 • دندانپزشک یا دستیار دندانپزشک، دندان‌ها را خشک می‌کند و آن‌ها را با اسید سفید کننده‌ مخصوصی، جهت اتصال با سیمان نگهدارند براکت ها آماده می کند. سعی کنید این اسید را روی زبانتان نگه ندارید. باندینگ دندان در ارتودنسی به مفهوم چسباندن براکت‌ها روی دندانها می‌باشد. باندینگ ارتودنسی چسبی لایه‌ای با ضخامت کم است که به صورت لایه‌های نازک قدرت بیشتری دارد.
 • براکت‌ها روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند و خیلی سریع، نور پلاسما با شدت بالا روی سطح براکت تابانده می‌شود تا اتصال صورت گیرد(ارتودنسی سریع). نامرتبی دندان‌ها می‌تواند باعث نگرانی شما در مورد زیبایی طرح لبخندتان و نیز کاهش اعتماد به نفس شما شود. برای رفع مشکلات جزئی دندان‌ها راهکارهای دیگری هم بخصوص برای بزرگسالان وجود دارد که با استفاده از آنها دیگر نیازی به مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی و یا سیم‌کشی دندان‌ها و استفاده از ریتینرهای نامرئی  نخواهید داشت. در صورتی که شما هم با مشکل نامرتبی خفیف دندان‌ها مواجه هستید و می‌خواهید سریعاً این مشکل را برطرف کنید، ارتودنسی سریع راهکاری ایده‌آل برای شما خواهد بود.
 • سیم قوسی از بین تمام براکت‌ها  برای بستن فاصله بین دندان به نحوی می‌گذرد که به گونه ها فشار وارد نکند. اگر احساس کردید که سیم ارتودنسی دندان درون گونه‌تان فرو می‌رود به دندانپزشک بگویید تا سیم را کوتاه کند.
 • کش‌های کوچکی (قطعه‌های مسدود کننده حلقه‌های دایره‌ای شکل) روی براکت‌ها قرار می گیرد تا آن‌ها را روی سیم نگه دارد و حس فشار ایجاد کند. قابل ذکر است در صورت استفاده از ارتودنسی دیمون نیازی به استفاده از کش نیست. بریس‌ها در ارتودنسی به روش دیمون بریس تنظیم شونده‌ای هستند که مشابه بریس‌های فلزی عمل می‌کنند. این بریس‌ها طوری طراحی شده‌اند که به راحتی و سادگی می‌توان آنها را تمیز نگه داشت. بدون نوارهای الاستیکی که باعث جذب و تجمع پلاک‌ها می‌شوند، با وجود ارتودنسی دیمون می‌توان بهداشت دهان و دندان را به راحتی در طول دوره درمان رعایت کرد.
 1. مرحله چهارم: تنظیم ارتودنسی دندان در هر ماه یکبار
 • بریس را باید هر 4 تا 6 هفته یکبار مجددا تنظیم کرد. در این مراجعه‌ها که زمان کمی طول می کشد، پزشک کش‌های قبلی (قطعه‌های مسدود کننده) و گاهی سیم را نیز درمی‌آورد. ممکن است این کار کمی دردناک باشد که دلیل آن بیش از هر چیز وارد شدن فشار روی دندان‌ها است.
 • پس از تنظیم، دندان‌ها تا چند ساعت یا چند روز درد خواهد کرد. در طول این مدت ارتودنسی، غذای نرم میل کنید. تا زمان مراجعه بعدی، درد دندان‌ها کاملاً از بین رفته است.
 1. مرحله پنجم: درآوردن بریس
 • درآوردن بریس راحت و سریع انجام می‌شود. دندانپزشک هنگامی که زمان درآوردن بریس فرا برسد، قوس پشت بریس‌ها را با سیم‌چین مخصوص می‌برد و به این ترتیب پیوند متصل کننده بین براکت و دندان از بین می‌رود. این حرکت علیرغم صدای بلندش، درد ارتودنسی به وجود نمی‌آورد.
 • همه ی براکت‌ها از روی دندان‌ها جدا می‌شوند و لایه‌ای از پلاستیک پیوندی را روی دندان به جا می‌گذارند. سپس دندانپزشک با استفاده از یک وسیله دستی با سرعت بالا پلاستیک را از روی دندان‌ها تمیز کرده و تمام محل‌های برداشتن پلاستیک را با مینا پوشش می‌دهد و در نهایت پولیش می‌کند.
 1. مرحله ششم: قرار دادن پلاک

ماه‌ها یا سال‌ها وقت و هزینه هنگفتی را صرف کرده‌اید، رنج و دردسرها را برای سیم کشی دندان  تحمل کرده اید تا دندان‌هایی صاف و مرتب داشته باشید و به تازگی از تحمل آن در دهان راحت شده‌اید. اما در واقع این پایان کار نیست چون باید پلاک بگذارید تا دندان‌ها در موقعیت جدیدشان باقی بمانند. استفاده از پلاک طبق تجویز متخصص ارتودنسی ، به ویژه ظرف یک سال نخست پس از جداکردن بریس، اهمیت زیای دارد، زیرا تقریبا 9 ماه طول می‌کشد تا رباط‌های اطراف دندان موقعیت جدیدشان را حفظ کنند. اگر از پلاک به طور منظم استفاده نکنید، دندان‌هایتان دوباره جابه‌جا خواهد شد. بسیاری از افراد پس از گذشت یک سال تنها شب‌ها، آن هم چند شب در هفته، از پلاک استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که داشتن لبخند زیبا را از دست نخواهند داد.

در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌ نژاد از جدیدترین روش ارتودنسی دندان که همان MBT می‌باشد استفاده می‌گردد. از مزایای این روش آن است که در 90% موارد بدون نیاز به کشیدن دندان (که مرسوم‌ترین روش در ارتودنسی برای ایجاد فضا می‌باشد) انجام می‌پذیرد که در نتیجه طول درمان را به نصف کاهش داده و رضایت بیمار را بیشتر جلب می‌نماید. در موارد خاص بنا به درخواست بیمار می‌توان از براکت ها و سیم‌های ارتودنسی همرنگ دندان استفاده نمود تا زیبایی در حین درمان به مخاطره نیفتد.

آیا ارتودنسی درد دارد؟

تمامی ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی ثابت دندان ممکن است در ابتدا باعث درد و ناراحتی ‌فرد شوند. در صورتی که درد از بین نرفت، دندانپزشک می‌تواند تنظیماتی را انجام دهد تا به رفع ناراحتی فرد کمک کند. اندک زمانی پس از این که بریس تنظیم شد، دندان معمولاً درد می‌گیرد، اما این درد پس از مدتی برطرف می‌شود.

طول درمان

طول درمان ارتودنسی دندان برای هر فرد متفاوت است، اما ممکن است درمان 12 الی 30 ماه طول بکشد برای بزرگسالان این زمان ممکن است طولانی تر باشد، زیرا استخوان صورت دیگر رشد نخواهد کرد. رعایت بهداشت دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند تا مراحل ارتودنسی ثابت بخوبی طی شده و درمان در زمان خودش و در مسیر صحیح صورت گیرد. پلاک روی دندان‌ها باید دو بار در روز بطور کامل از بین بروند و در صورت وجود بریس‌ها از بین بردن پلاک دندان‌ها حتی مهم‌تر نیز می‌باشد. در رابطه با بهداشت ارتودنسی باید توجه کرد ، براکت‌ها و سیم‌های موجود در دهان نواحی را برای پنهان شدن پلاک‌ها ایجاد می‌کنند. پلاک ماده‌ای چسبنده است که از غذا، بزاق دهان و مقادیر زیادی باکتری تشکیل می‌شود و زمانی که به بریس‌ها و دندان‌ها می‌چسبد موجب کرم‌خوردگی، التهاب لثه، بوی بد دهان و ایجاد لکه‌های دائمی بر روی دندان‌ها  و عوارض ارتودنسی خواهد شد.

عوارض

وسایل مورد استفاده در ارتودنسی دندان به خودی خود نمی‌توانند باعث ایجاد آسیب و عوارض ارتودنسی شوند، اما تمیز کردن ضعیف آن‌ها و استفاده زیاد از مواد غذایی شیرین و نوشیدنی‌ها می‌تواند آسیب جدی به دندان‌ها وارد کند. به همین خاطر لازم است دندان‌ها و لوازم ارتودنسی به کار رفته در دهان با دقت زیاد و بطور منظم تمیز شوند، تا عوارض ارتودنسی ثابت برای دندان نها به وجود نیاید. ارتودنسی برای درمان نامنظمی دندان‌ها و رفع مشکلات دهان و دندان به کار می‌رود و با انجام این درمان از بروز بسیاری از مشکلات دهان و دندان در آینده جلوگیری می‌شود در صورتی که این درمان تحت نظر متخصص مجرب ارتودنسی انجام نشود و بیمار همکاری لازم و درست را در طول درمان انجام ندهد ممکن است این درمان با عوارض ارتودنسی دندان همراه باشد. با اینکه انواع ارتودنسی متحرک دقت براکت ها را ندارند، می‌توانند برای حرکت دادن یک دندان و یا گروهی از دندان‌ها مورد استفاده قرار گیرند. عوارض سیم کشی دندان ناچیز بوده و این وسایل توسط دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی کار گذاشته می‌شوند. می‌توان با تقبل هزینه ارتودنسی ، از ابزارهای ارتودنسی متحرک قبل از آماده شدن براکت ها و یا به همراه براکت ها استفاده کرد. این وسایل به ‌تنهایی نیز برای رفع برخی از مشکلات کاربرد دارند.

ونيرها روکش‌هاي بسيار نازکي از جنس سراميک (پورسلاين) يا يک کامپوزيت رزيني هستند که بر روي سطح جلويي دندان‌ها چسبانده مي‌شود تا لکه‌هاي رنگي روي دندان را بپوشاند، درخشندگي دندان‌ها را بيشتر و لبخند شما را زيباترکند. ونیر دندان باعث مي‌شوند که حالت ظاهري دندان‌ها طبيعي و سالم به نظر برسد. از آنجا که لمینیت ونيرها بسيار نازک هستند و به وسيله يک چسب مخصوص و بسيار قوي در جاي خود محکم مي‌شوند، بنابراين عمليات آماده‌سازي دندان براي نصب آنها خيلي ساده و سريع انجام مي‌شود. حتي بعضي از انواع ونيرها اصلاً هيچ نيازي به آماده‌سازي قبلي دندان ندارند. لومینیرز دندان آخرین نوع و محبوب‌ترین نوع روکش ونیر است که قرار دادن آن روی دندان بسیار آسان است و نیازی به تراش دادن بافت سالم دندان و طی مراحل ارتودنسی ندارد و به همین خاطر، هم برای دندانپزشک و هم بیمار روش مطلوبی به‌حساب می‌آید.

هزینه و قیمت

هزینه ارتودنسی بستگی به میزان مشکل و نوع ارتودنسی دندان دارد. در صورتیکه درمان‌های مرحله اول با پلاک‌ متحرک ارتودنسی انجام شود هزینه ارتودنسی ثابت  نسبت به هزینه ارتودنسی متحرک کمتر خواهد بود، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک‌های مورد استفاده هزینه ارتودنسی دندان متفاوت خواهد بود. در مطب يك متخصص ارتودنسي، هزینه ارتودنسی به صورت پيش پرداخت -حدود يك چهارم مبلغ كلي- دريافت مي شود. سپس درمان ارتودنسي ثابت يا متحرك كه حدود ١٨ تا ٢٤ ماه طول مي كشد آغاز مي شود و بقيه ي هزينه به صورت اقساط ماهيانه دريافت مي گردد.

در بیمارانی که نیاز به درمان ارتودنسی دندان همراه با جراحی فک دارند، هزینه ارتودنسی دندان چون در دو مرحله قبل و بعد از درمان انجام می‌شود بیشتر خواهد بود و قیمت ارتودنسی که ممکن است توسط جراح فک و صورت انجام می‌شود، جدا از هزینه‌ ارتودنسی دندان خواهد بود.

یکی دیگر از انواع ارتودنسی، ارتودنسی لینگوال است . این نوع ارتودنسی کاملاً مخفی است و در نتیجه می‌توانید دندان‌ها را بدون نگرانی از ظاهر خود ردیف کنید. قیمت ارتودنسی لینگوال به دلیل اینکه باید به طور سفارشی ساخته شود، کمی بیشتر خواهد بود. 

قیمت ارتودنسی دندان و هزینه سیم کشی دندان کودکان پس از معاینه اولیه در کلینیک ما به اطلاع شما خواهد رسید.

ارتودنسی دندان یک روش درمانی موثر می باشد، که امروزه به مدد پیشرفت های ایجاد شده، بیماران اجباری به تحمل ظاهر ناخوشایند آن نخواهند داشت. مدت زمانی که فرد باید از درمان های ارتودنسی استفاده کند بستگی به شدت مشکل وی دارد. بنابراین هزینه سیم کشی دندان با مدت زمان درمان رابطه مستقیم دارد. ارتودنسی در کودکان نیز به منظور پیشگیری از استفاده طولانی مدت از آن در آینده انجام می شود. در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان این روش درمانی عوارضی برای دندان ها نخواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>