ارتودنسی: بهترین راه برای اصلاح نامرتبی دندان ها

ارتودنسی دندان یک روش برای بهبود ظاهر، وضعیت و عملکرد کجی دندان ها، نامرتبی دندان و بستن فاصله بین دندانها است. با این روش دندان‌ها صاف شده و در وضعیت بهتری قرار می‌گیرند.

فهرست مطالب

ارتودنسی چیست؟


روش ارتودنسی متحرک و ثابت یک رویکرد درمانی دندان پزشکی است که برای بیمارانی استفاده می‌شود که نحوه قرارگیری دندان‌های آن‌ها در دهان به خاطر کوچک بودن فک نامناسب است (مال اکلوژن) و دندان‌ها به صورت صحیح قرار نگرفته اند(کجی دندان) و به همین دلیل بیمار با مشکل در هنگام جویدن یا گاز گرفتن مواجه می‌شود. روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه‌های مختلف رشد فک و صورت (ارتوپدی فک و صورت) و بهبود ظاهر دندان ها و طرح لبخند نیز می باشد.

در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد انواع درمان های ارتودنسی دندان برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان ارائه می‌شود. خدمات این کلینیک شامل درمان اولیه دندان کودکان، بریس های (سیم کشی دندان) سنتی برای نوجوانان و بزرگسالان، مرتب کننده‌های شفاف برای بزرگسالان است. در این کلینیک ارتودنسی کودکان از طریق هدایت رشد فکی با پلاک های فانکشنال انجام می گیرد، این کار باعث می شود در آینده کودک نیاز به جراحی فک پیدا نکند.

ضرورت انجام


فقط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی می‌تواند تعیین کند که آیا انجام دادن ارتدنسی دندان برای بیمار لازم می باشد یا وی نیازی به انجام آن ندارد. دکتر ارتودنسی بر مبنای ابزار تشخیصی از جمله شرح حال کامل پزشکی و پرونده دندانپزشکی بیمار، معاینه بالینی، مراقبت ها(تغذیه در ارتودنسی)، قالب گرفتن از دندان‌ها و عکس‌های رادیوگرافی‌ و در صورت لزوم اصلاح طرح لبخند نظر قطعی خود را در زمینه مفید بودن ارتودنسی دندان می دهد و برنامه درمانی مناسب با شرایط بیمار را طرح ریزی می‌کند و مراقبت های ارتودنسی را نیز برا بیمار شرح می دهد. در واقع تغذیه در ارتدنسی از موارد بسیار مهم و قابل توجه است. غذاهای مفید در ارتودنسی شامل مواد غذایی سخت، چسبنده، ترد و زبر است. علاوه بر این با بیمار درباره نیاز به تغییر عادت های غذایی صحبت می شود، زیرا براکت ها نمی تواند در برابر فشار ناشی از جویدن غذاهای نا مناسب مقاومت نمایند.

در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد از تجهیزات جدید برای تشخیص و برنامه ریزی درمان استفاده می‌کنیم، روش‌های درمانی جدید از قبیل وسایل ارتودنسی نامرئی و شکل‌های دیگر بریس های زیبایی (رنگی و شفاف) در این کلینیک مورد استفاده قرار می گیرند.

زمان انجام


بهترین زمان ارتودنسی دندان برای درمان نامرتبی دندان ها در کودکی است، اما این روش درمانی برای ارتودنسی بزرگسالان نیز مفید است، بطوریکه ارتودنسی در سنین بالا و تعداد افراد بزرگسالی که این درمان ارتودنسی را انجام می‌دهند رو به افزایش است. درضمن تفاوت‌های بسیاری بین ارتودنسی کودکان و ارتودنسی در بزرگسالان وجود ندارد. برای انجام ارتودنسی کودکان توسط ارتودنتیست، باید صبر کرد تا تعداد دندان های مناسب برای انجام ارتودنسی دندان کودکان رشد کنند.

مشکلات شایع ارتودنسی


اورجت کلاس دو

ortooden111

مشکل اورجت که به عنوان پیش آمدگی دندان‌های فک بالا نیز شناخته می‌شود، در عمل باعث می‌شود دندان‌های فک پایین در دهان عقب‌تر از دندان‌های فک بالا باشند. این شرایط می‌تواند مشکلاتی را در ارتباط با قرارگیری مناسب دندان‌ها بر روی یکدیگر و نیز فرآیند جویدن غذا ایجاد کرده و در صورت ادامه یافتن، درد دندان یا فک را برای فرد به همراه داشته باشد. علاوه بر این، با توجه به اینکه افراد دچار پیش آمدگی دندان‌های فک بالا اغلب ظاهر غیر جذاب دارند، این وضعیت می‌تواند باعث ایجاد شرایط اجتماعی منفی برای زندگی فرد شود.

اصلاح اورجت کلاس 2

با شناخت بهتر علت ایجاد اورجت و اطلاع از روش‌های درمانی آن، می‌توان از استراتژی‌های درمانی موثر از جمله ارتدنسی فک بالا برای رفع این مشکل استفاده کرد.
اورجت را می‌توان با کشیدن دندان‌ها یا تعدیل رشد دندان‌ها و فک با استفاده از هدگیر و یا کش اصلاح کرد تا ناهنجاری و عدم تعادل اسکلتی کاهش یابد.

اوربایت کلاس 2

ortooden222

دندان‌های پیشین بالا جلوتر از دندان‌های پیشین پایین قرار می‌گیرد و حتی گاهی دندان‌های قدامی پایین در سقف دهان فرو می‌رود. در کل دندان‌های پیشین بالا و پایین روی هم قرار نمی‌گیرد. اختلال اوربایت مانع از عملکرد صحیح دندان‌های پیشین می‌شود، به مشکلات مفصلی یا فکی دامن می‌زند و باعث ساییدگی شدید دندان‌های قدامی پایین می‌شود.

درمان اوربایت

برای اصلاح اوربایت باید دندان‌های پیشین به بالا حرکت داده شود و یا شیوه تماس دندان‌های عقب با هم اصلاح شود. به این ترتیب بایت باز و دندان‌ها مرتب می‌شود و بایت عمیق از بین می‌رود.

کراس بایت

ortooden333

در این حالت دندان‌های بالا پشت دندان‌های پایین قرار می‌گیرد، در نتیجه دندان‌ها روی هم نمی‌آید و فک نیز به درستی رشد نمی‌کند و مشکل انحراف فک بروز می‌یابد. این اختلال در دندان‌های قدامی یا کناری مشاهده می‌شود. درمان کراس بایت ضروری است، چون در غیر این صورت عوارضی مانند ساییدگی زودرس دندان‌ها، بیماری لثه و مشکلات جویدن ایجاد می‌شود و رشد فک به تاخیر می‌افتد.

درمان کراس بایت

برای اصلاح مشکل کراس بایت یک دندان از بریس استفاده می‌شود. در بعضی موارد ریتینر (نگهدارنده) به کار برده می‌شود. اما اگر چند دندان درگیر باشد، از بریس یا دیگر وسایل ارتودنسی برای پهن کردن فک استفاده می‌شود.

اپن بایت

ortooden444

اپن بایت، یعنی روی هم قرار نگرفتن دندان‌های قدامی بالا و پایین، باعث می‌شود که بیمار هنگام جویدن با مشکل مواجه شود. اپن بایت عادت‌های ناخواسته متعددی را مانند زبان زدن ایجاد می‌کند.

اصلاح اپن بایت

متخصص ارتودنسی از بریس برای اصلاح اپن بایت استفاده می‌کند تا فک‌ها به درستی رشد کند. در صورت لزوم نیز جراحی انجام می‌شود. ترک کردن عادت‌های مضری مانند مکیدن انگشت نیز به اصلاح اپن بایت کمک می‌کند.

آندربایت کلاس 3

ortooden1555

چنانچه دندان‌های پایین جلوتر از دندان‌های قدامی بالا قرار داشته باشد، ناهنجاری آندربایت بروز می‌یابد. علت آندربایت می‌تواند رشد بیش از حد فک پایین، رشد کم فک بالا، ترکیبی از این دو یا عارضه‌های دیگر باشد. آندربایت مشکلاتی را برای جویدن یا غذا خوردن بیمار ایجاد می‌کند و عملکرد صحیح دندان‌های پیشین یا آسیاب را مختل می‌کند که به نوبه خود به ساییدگی سریع دندان‌ها می‌انجامد.

اصلاح آندربایت

این ناهنجاری را می‌توان با کشیدن دندان یا تعدیل رشد فک‌ها اصلاح کرد. همچنین متخصص ارتودنسی با جراح دهان و دندان، برای جراحی فک همکاری می‌کند.

دندان غائب

دندان غائب عملکرد صحیح دندان‌ها را مختل می‌کند و باعث ساییدگی زودرس و نامرتب شدن دندان‌ها می‌شود.

جایگزینی دندان غائب

درمان با توجه به شرایط بیمار انجام می‌شود. برای بستن فاصله بین دندانی می‌توان از بریس استفاده کرد. بریج یا ایمپلنت نیز برای جایگزینی دندان غائب به کار برده می‌شود.

شلوغی و به‌هم فشردگی دندان‌ها

ortooden666

اگر در فک فضای کافی برای درآمدن مرتب دندان‌ها وجود نداشته باشد، دندان‌ها کج و به‌هم فشرده می‌شود. شلوغی دندان‌ها را می‌توان با استفاده از وسیع کننده اصلاح کرد تا نیازی به کشیدن دندان نباشد.

فاصله‌دار بودن دندان‌ها

ortooden777

فاصله‌ بین دندانی گاهی در اثر از دست دادن دندان ایجاد می‌شود و زیبایی لبخند را خدشه‌دار می‌کند.

انواع


دو نوع اصلی ارتدنسی که برای صاف کردن دندان ها در افراد استفاده می گردد، عبارتست از ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک. نوع دیگر، ارتودنسی نامرئی است.  ارتودنسی فلزی نقره‌ای رنگ، رایج‌ترین نوع بریس دندانی است که در درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و امروزه بیشتر از هر زمان دیگری از محبوبیت برخوردار است. جنس این به براکت‌ها ترکیبی از استیل، نیکل و سایر فلزات است. این ترکیب باعث می‌شود براکت بسیار با دوام شده و از شکستن سیم ارتودنسی جلوگیری کند. پلاک نگهدارنده متحرک ارتودنسی با قالبگیری از دهان بیمار به طور اختصاصی ساخته می شوند.

همچنین در ادامه به هر سه نوع ارتودنسی و ارتودنسی مخفی که یک نوع از ارتونسی‌ها می‌باشد، می پردازیم.

ارتودنسی ثابت

dental1

رایجترین نوع ارتودنسی مورد استفاده، ارتودنسی ثابت است. از این روش زمانی استفاده می گردد که دقت عملکرد برای پزشک اهمیت داشته باشد. هر چند در این حالت بیمار می‌تواند بطور عادی غذا بخورد، اما باید از مصرف بعضی غذاها و نوشیدنی‌ها در زمان استفاده از ارتودنسی ثابت اجتناب کرد. برای مثال نوشیدنی‌های حاوی کربونات، شیرینی سفت یا تافی از مواردی است که فرد باید از مصرف آن‌ها خودداری کند. افرادی که با تقبل هزینه قیمت ارتودنسی ثابت در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند باید دندانپزشک را در جریان قرار دهند تا در صورت لزوم محافظ‌های لثه خاص برایشان تجویز شود.

رایجترین نوع ارتودنسی ثابت، از براکت ارتودنسی استفاده می کند. براکت ارتودنسی از پلاک‌ها و یا سیم‌ها و قیدها تشکیل شده است. دندانپزشک قیدها را اطراف دندان می بندد، و از آن برای محکم نگهداشته ابزارهای ارتودنسی دیگر در محل خود استفاده می گردد. زیبایی یکی از نعمت های خدادادی است که لازم است به هر شکلی حفظ و نگهداری شود. دندان ها نیز قسمتی از بدن هستند که علاوه بر سالم بودن، زیبایی آنها اهمیت به سزایی در ظاهر شخص و حتی نحوه گفت و گو و ارتباط برقرار کردن با دیگران دارد. طرح لبخند با دندان های زیبا و سفید ، به طور مسلم از دندان هایی نامنظم زیباتر و جذاب تر خواهد بود و مخاطب را بیشتر به خود جذب می کند. کاربرد ارتودنسی ثابت علاوه بر زیبایی اینست که دندان های نامنظم، می تواند باعث خراب شدن زودتر دندان ها (به علت گیر کردن غذا) و ایجاد مشکلاتی در دستگاه گوارش و سایر دستگاه های بدن شود. ارتودنسی به معنی ردیف کردن دندان ها می باشد. هدف از ارتودنسی فک، مرتب کردن دندان های فک بالا یا فک پایین و یا هر دو فک و نیز سفید شدن دندان می باشد،

در مرحله بعد از پلاک‌ ارتودنسی برای ایجاد اتصال در جلوی دندان‌های بیمار استفاده می‌شود. سیم دندان به شکل یک کمان از داخل پلاک‌ها رد شده و به قیدها محکم بسته می شود. با سفت شدن سیم‌های کمانی، دندان‌های فرد کشیده می‌شوند و بدین صورت به سمت محل صحیح قرارگیری و رفع فاصله بین دندان حرکت می‌کنند. بیمار باید ماهی یک بار برای اصلاح وضعیت پلاک‌ها برای رفع بی نظمی دندان به دندانپزشک مراجعه کند. دوره درمان در این حالت می‌تواند برای چند ماه تا چند سال ادامه داشته باشد، اما در مورد این مسئله که درمان ارتودنسی دقیقا چقدر طول می کشد، تنها یک دندانپزشک خوب پس از بررسی وضعیت بیمار می تواند طول درمان را مشخص کند. کودکان معمولاً ترجیح می‌دهند از پلاک ارتودنسی رنگی استفاده کنند، در حالی که بزرگسالان انواع شیشه ای مانند و شفاف پلاک را ترجیح می‌دهند.

بریس خود باز و بسته شونده دیمون

ortod3

بریس خود باز و بسته شونده یا بریس دیمون شباهت بسیاری به بریس‌های ثابت معمولی دارد که دهه‌های متمادی است متخصصین ارتودنسی از آنها برای صاف کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند. البته بریس‌های امروزی دارای براکت‌های سرامیکی یا شفاف هستند و به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کنند. همچنین در بریس‌های جدید به جای کش از گیره برای ثابت نگه داشتن بریس استفاده می‌شود. به این ترتیب سایش روی دندان‌ها کمتر می‌شود، مسواک زدن دور بریس آسان‌تر می‌شود و دندان‌ها در طول درمان ارتودنسی تمیز و سالم می‌ماند.

بریس لینگوال یا پشت دندانی

ortod2

بریس لینگوال یا پشت دندانی به پشت دندان‌ها در سمت زبان متصل می‌شود، بنابراین دیده نمی‌شود، هرچند به طور مداوم از داخل در حال صاف کردن دندان‌ها است. بریس پشت دندانی از نظر ظاهر و عملکرد کاملاً مانند بریس معمولی است و از سیم و براکت برای حرکت دادن تدریجی دندان‌ها استفاده می‌کند. البته در بریس‌های لینگوال براکت‌ها به طور کاملاً سفارشی تهیه می‌شود تا به خوبی روی سطوح نامنظم پشت دندان‌ها بنشیند. بنابراین اگر می‌خواهید اطرافیان متوجه انجام ارتودنسی بر روی دندان‌هایتان نشوند، بریس لینگوال بهترین گزینه برایتان محسوب می‌شود.

ارتودنسی شفاف با براکت سرامیکی

ortod1

بریس‌های شفاف نیز گزینه‌ای مناسب برای مرتب کردن دندان‌ها بدون جلب توجه دیگران است. بریس شفاف از سرامیک ساخته می‌شود و سیم قوسی آن نیز شفاف‌تر و نامشخص‌تر از بریس معمولی است.

ارتودنسی متحرک

ortooden100

از ارتودنسی متحرک دندان برای درمان مشکلات جزئی همچون جلوگیری از مکیدن شست یا اصلاح انحراف کم دندان‌ها استفاده می‌شود. هنگام استفاده از این روش می‌توان لوازم ارتودنسی را برای تمیز کردن پس از غذا خوردن یا برای کشیدن نخ دندان ارتودنسی از دهان خارج کرد. در مواردی، ممکن است دندانپزشک به بیمار توصیه کند در هنگام انجام فعالیت‌های مانند نواختن یک ساز بادی یا دوچرخه سواری ارتودنسی متحرک را از دهان خود خارج کند. در صورتی که بریس‌های ارتودنسی متحرک طبق توصیه پزشک معالج استفاده نشود، همواره امکان عدم دستیابی به نتایج مورد انتظار در ارتباط با درمان ارتودنسی و بروز عوارض ارتودنسی متحرک وجود خواهد داشت. در حقیقت موفقیت در فرآیند درمان ارتودنسی به توجه مناسب به شرایط درمان و توصیه‌های پزشک بستگی دارد. مراحل ارتودنسی متحرک بسته به نوع ناهنجاری‌های فک یا دندان بین 6 تا 30 ماه زمان احتیاج دارد. در حین انجام درمان ارتودنسی همکاری بیمار، مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی و رعایت بهداشت دهان و دندان نقش موثر و مهمی در تکمیل روند درمان دارد. پلاک متحرک ارتودنسی یکی از ابزار های ارتودنسی متحرک دندان است که حین درمان ارتودنسی در کنار بریس‌ها به منظور تغییر شکل دندان‌ها و فک و حصول نتیجه ارتودنسی و بعد از پایان درمان به منظور نگه داشتن نتیجه و زیبایی دندان‌ها (ریتینر) استفاده می‌شود. بریس‌های متحرک علاوه بر این که برای اصلاح مشکلات جزئی دندان‌ها به کار برده می‌شوند می‌توان از آنها برای حفظ موقعیت جدید دندان‌ها پس از انجام ارتودنسی ثابت نیز استفاده کرد. مزایای ارتودنسی متحرک امروزی عبارتند از:

در هنگام غذا خوردن، ورزش کردن، انجام مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان و موارد دیگر می‌توان آنها را به راحتی از دهان خارج کرد. توصیه می‌شود از آنها ۲۲ ساعت در شبانه‌روز استفاده شود، دو ساعت می‌توان آنها را از دهان خارج کرد. طراحی‌های پیشرفته در آنها باعث شده مشکلات بریس های متحرک کم بوده و استفاده از این بریس‌های متحرک بسیار راحت باشد. ارتودنسی متحرک دندان طوری طراحی شده‌اند که می‌توان آنها را به راحتی تمیز کرد. طرح‌های جدید همرنگ دندان به سختی در دهان قابل ‌تشخیص هستند. استفاده از بریس‌های متحرک یک روش مقرون‌به‌صرفه است.

نگهدارنده حین ارتودنسی و بعد از آن بر دو قسم هستند: ریتینرهای هالی ارتودنسی و ریتینرهای شفاف ارتودنسی

ارتودنسی نامرئی

Invisalign-orthodontist

خبرخوش برای افرادی که دندان‌های نامرتب دارند این است که می‌توانند با تقبل هزینه‌یرنگ های ارتودنسی  ارتودنسی دندان از بریس نامرئی، متحرک و راحتی استفاده کنند که به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کند. بنابراین بیمار می‌تواند بدون نگرانی و هراس از دیده شدن سیم‌ها در طول دوره درمان لبخند بزند. ارتودنسی نامرئی، که کارآمدی آن به اثبات رسیده است، با بهره‌گیری از فناوری تصویربرداری ۳ بعدی ساخته می‌شود. خبرخوش برای افرادی که دندان‌های نامرتب دارند این است که می‌توانند از ارتودنسی‌های نامرئی، ارتودنسی متحرک و راحتی استفاده کنند که به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کند. بنابراین بیمار می‌تواند بدون نگرانی و هراس از دیده شدن سیم‌ها در طول دوره درمان لبخند بزند. ارتودنسی نامرئی، که کارآمدی آن به اثبات رسیده است، با بهره‌گیری از فناوری تصویربرداری ۳ بعدی ساخته می‌شود.

ارتودنسی نامرئی دندان از مواد پلاستیک شفاف و سخت برای ردیف کردن دندان‌ ها استفاده می‌کند. در این رابطه برای بیماران از انواع ارتودنسی دندان نسبتاً متفاوتی استفاده می‌شود. هر مجموعه از این ارتودنسی برای دو هفته قبل از جایگزینی آن با مجموعه جدید استفاده می گردد. بریس اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی برای کودکان و بزرگسالان از پلاستیک شفاف ساخته شده و به همین خاطر تقریباً غیر قابل رویت است. به این ترتیب اطرافیان بیمار اصلا متوجه نمی‌شود که وی از این درمان برای ردیف کردن دندان‌ های خود استفاده کرده است. این پلاستیک های شفاف در هر روز باید برای 22 تا 23 ساعت مورد استفاده قرار گیرد تا بهترین نتایج ممکن حاصل شود. به علاوه برای دستیابی به نتایج بلند مدت، باید پس از درمان مراقبت صورت گیرد. با تقبل هزینه ارتودنسی نامرئی می‌توان به راحتی برای غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان ارتودنسی  از دهان خارج کرد. برای استفاده از این روش باید همه دندان‌های دائمی رشد کرده باشد. قیمت ارتودنسی نامرئی نسبت به روش های متداول دیگر بالاتر میباشد . همانند انواع دیگر روش‌های درمانی ارتودنسی، قیمت ارتودنسی دندانهای فاصله دار با ارتودنسی نامرئی بستگی به پیچیدگی و طول درمان دارد. به عنوان یک قاعده‌ی کلی، هزینه ارتودنسی نامرئی قابل مقایسه با بریس‌های ثابت مرسوم است. با این حال تنها متخصص مربوطه بطور دقیق می‌تواند قیمت ارتودنسی نامرئی آن را تعیین نماید. با توجه به اینکه این پلاک ها در ایران ساخته نمی شوند، هزینه درمان ارتودنسی نامرئی به دلیل هزینه های لابراتوری معمولی بالاتر بوده و بر اساس شدت ناهنجاری و تعداد پلاک متفاوت خواهد بود.

کدام نوع درمان را انتخاب کنم؟


اگر انجام درمان ارتودنسی و تقبل هزینه ارتودنسی را در نظر گرفته باشید، ممکن است تمام انواع روش‌های ارتودنسی را بررسی کرده و در نهایت تصمیم به درمان گرفته‌اید. زمانی که یک بیمار تصمیم به انجام این روش می‌گیرد، می‌تواند روش قدیمی (ارتودنسی فلزی) یا بریس‌های شفاف سرامیکی را برای دندان‌های خود انتخاب کند. ارتودنسی سرامیکی یا شفاف (که همرنگ دندان یا بی‌رنگ هستند) بهترین گزینه‌ی درمان برای زمانی هستند که اولویت بیمار زیبایی است. هنگامی که بیمار بخواهد با تقبل هزینه صاف کردن دندان ، دندان‌های خود را مرتب کند و در عین حال نمی‌خواهد که ظاهر لبخند وی مخدوش شود، می‌تواند بریس‌های شفاف را انتخاب کند. رنگ‌های ارتودنسی تعرفه ارتودنسی به خوبی پنهان هستند بطوری که بیماران در طول دوره‌ی درمان نیازی به تحمل فلز در دهان خود ندارند. ممکن است برخی معایب در ارتودنسی نامرئی وجود داشته باشد اما برای آنهایی که اولویتشان زیبایی است، چشم‌پوشی کردن از این معایب آسان نیست.

ارتودنسی پیشگیری

ortooden200

انجمن متخصصین ارتودنسی امریکا سن هفت سالگی را سن ارتودنسی و سن مناسب برای اولین معاینه جهت بررسی لزوم ارتودنسی پیشگیری دندان کودکان ذکر کرده است. در این سن که سن ارتودنسی شناخته می شود غالب دندانهای شیری و تعدادی از دندانهای دائمی رویش پیدا کرده‌اند و برای دندانپزشک امکان ارزیابی دقیقی از وضعیت کلی دندان ها، فک بالا و فک پایین بیمار را فراهم می‌کند. در سال‌های گذشته به افرادی که نیاز به ارتودنسی در کودکان داشتند گفته می‌شد که پیش از شروع درمان ارتودنسی تا زمانی که دندان‌های دائمی بیرون بیایند صبر کنید. اما امروزه دندانپزشکان نظر متفاوتی دارند و آن این است که هرچه زودتر درمان شروع شود، سریع‌تر مشکلات آتی در استخوان فک و دهان متوقف می‌شوند. درمان زود هنگام ارتودنسی پیشگیری نامیده می‌شود که یک تکنیک درمانی است که توسط بهترین متخصص ارتودنسی انجام می‌گیرد. مکیدن شدید و مداوم انگشت شست باعث می‌شود فک یا دندان‌های بالایی رو به جلو حرکت کند و مشکل اور بایت به وجود بیاید که برطرف کردن آن به درمان ارتودنسی(سیم کشی دندان)گسترده نیاز دارد. با استفاده از لوازم مخصوص می‌توان از مکیدن انگشت شست و به تبع آن تقبل قیمت ارتودنسی کودکان جلوگیری کرد.

در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌نژاد ارتودنسی کودکان از طریق هدایت رشد فکی با پلاک‌های فانکشنال انجام می گردد که باعث می‌شود کودک در آینده نیاز به جراحی فک و صورت پیدا نکند.

مراحل


orthodontist

هر کدام از مراحل ارتودنسی دندان شامل چند اقدام دندانپزشک می‌باشد که به طور کامل در این مقاله به شرح آن می پردازیم.

 1. مرحله اول: رادیوگرافی و قالب‌گیری

ortooden201

 • معمولاً عکس رادیوگرافی پانورامیک دهان از بی نظمی دندان ها (عکس همه دندان‌ها) و عکس هر یک از دندان‌ها به صورت جداگانه لازم است.
 • ممکن است از صورت، دندان‌ها و دهان فرد هم عکس گرفته شود، این عکس‌ها قسمتی از پرونده دائمی بیمار خواهد بود.
 • متخصص ارتودنسی(ارتودنتیست) دندان قالب‌هایی را از دندان‌های فک بالا و سپس فک پایین تهیه می‌کند. هنگام قالب گرفتن حس می‌کنید که دهانتان با ماده بتونه مانند پر شده است، این مرحله فقط 30 ثانیه زمان میبرد. عمل قالب‌گیری بسیار راحت و سریع است، اگر به سادگی دچار حالت تهوع می‌شوید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و از راه بینی نفس بکشید.
 1. مرحله دوم: اقدامات اولیه
 • دندانپزشک پس از بررسی تصاویر رادیوگرافی و قالب‌ها، برنامه درمانی مناسب فرد را طرح ریزی می‌کند و در مورد عوارض ارتودنسی دندانها صحبت میکند .
 • چنانچه فضای بین دندان‌های خاصی خیلی کم باشد، ممکن است نیاز به استفاده از جداکننده‌های فلزی یا پلاستیکی ما بین دندان‌هایتان، قبل از ادامه مراحل ارتودنسی ، داشته باشد.
 • ممکن است نیاز باشد تعدادی از دندان‌هایتان را بکشید. در برخی موارد در طول روند درمان و نه در آغاز آن، این امر لزوما باید انجام شود.
 • دندان‌های بیمار باید کاملاً تمیز شوند.
 • اگر دندان‌های حساسی دارید، حداقل به مدت دو هفته از خمی مکیدن انگشت دندان ضدحساسیت استفاده کنید تا حساسیت دندان ها قبل از شروع ارتودنسی دندان برطرف شود.
 • هر گونه مشکل دندان ها باید قبل از قرار دادن بریس درمان گردد؛ حفره‌های پوسیدگی پر شود و تمامی مشکلات ارتودنسی رفع شود.
 • در صورت نیاز به جراحی فک، این عمل باید قبل از گذاشتن بریس انجام شود؛ هر چند بعضی اوقات جراحی فک بعد از مراحل ارتودنسی دندان انجام می شود. زمان عمل جراحی ارتودنسی با توجه به وضعیت و شرایط هر بیمار متفاوت است.
 1. مرحله سوم: قرار دادن بریس

ortooden202

 • دندانپزشک یا دستیار دندانپزشک، دندان‌ها را خشک می‌کند و آن‌ها را با اسید سفید کننده‌ مخصوصی، جهت اتصال با سیمان نگهدارند براکت ها آماده می کند. سعی کنید این اسید را روی زبانتان نگه ندارید. باندینگ دندان در ارتودنسی به مفهوم چسباندن براکت ارتودنسی روی دندانها می‌باشد. باندینگ ارتودنسی چسبی لایه‌ای با ضخامت کم است که به صورت لایه‌های نازک قدرت بیشتری دارد.
 • براکت‌ها روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند و خیلی سریع، نور پلاسما با شدت بالا روی سطح براکت تابانده می‌شود تا اتصال صورت گیرد(ارتودنسی سریع). نامرتبی دندان‌ها می‌تواند باعث نگرانی شما در مورد زیبایی طرح لبخندتان و نیز کاهش اعتماد به نفس شما شود. برای رفع مشکلات جزئی دندان‌ها راهکارهای دیگری هم بخصوص برای بزرگسالان وجود دارد که با استفاده از آنها دیگر نیازی به مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی و یا سیم‌کشی دندان‌ها و استفاده از ریتینرهای نامرئی  نخواهید داشت. در صورتی که شما هم با مشکل نامرتبی خفیف دندان‌ها مواجه هستید و می‌خواهید سریعاً این مشکل را برطرف کنید، ارتودنسی سریع راهکاری ایده‌آل برای شما خواهد بود.
 • سیم قوسی از بین تمام براکت‌های ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان به نحوی می‌گذرد که به گونه ها فشار وارد نکند. اگر احساس کردید که سیم ارتودنسی دندان درون گونه‌تان فرو می‌رود به دندانپزشک بگویید تا سیم را کوتاه کند.
 • کش‌های کوچکی (قطعه‌های مسدود کننده حلقه‌های دایره‌ای شکل) روی براکت‌ها قرار می گیرد تا آن‌ها را روی سیم نگه دارد و حس فشار ایجاد کند. قابل ذکر است در صورت استفاده از ارتودنسی دیمون نیازی به استفاده از کش نیست. بریس‌ها در ارتودنسی به روش دیمون بریس تنظیم شونده‌ای هستند که مشابه بریس‌های فلزی عمل می‌کنند. این بریس‌ها طوری طراحی شده‌اند که به راحتی و سادگی می‌توان آنها را تمیز نگه داشت. بدون نوارهای الاستیکی که باعث جذب و تجمع پلاک‌ها می‌شوند، با وجود ارتودنسی دیمون می‌توان بهداشت دهان و دندان را به راحتی در طول دوره درمان رعایت کرد.
 1. مرحله چهارم: تنظیم ارتودنسی دندان در هر ماه یکبار

ortooden203

 • بریس را باید هر 4 تا 6 هفته یکبار مجددا تنظیم کرد. در این مراجعه‌ها که زمان کمی طول می کشد، پزشک کش‌های قبلی (قطعه‌های مسدود کننده) و گاهی سیم را نیز درمی‌آورد. ممکن است این کار کمی دردناک باشد که دلیل آن بیش از هر چیز وارد شدن فشار روی دندان‌ها است.
 • پس از تنظیم، دندان‌ها تا چند ساعت یا چند روز درد خواهد کرد. در طول این مدت ارتودنسی، غذای نرم میل کنید. تا زمان مراجعه بعدی، درد دندان‌ها کاملاً از بین رفته است.
 1. مرحله پنجم: درآوردن بریس

ortooden204

 • درآوردن بریس راحت و سریع انجام می‌شود. دندانپزشک هنگامی که زمان درآوردن بریس فرا برسد، قوس پشت بریس‌ها را با سیم‌چین مخصوص می‌برد و به این ترتیب پیوند متصل کننده بین براکت ارتودنسی و دندان از بین می‌رود. این حرکت علیرغم صدای بلندش، درد ارتودنسی به وجود نمی‌آورد.
 • همه ی براکت‌ها از روی دندان‌ها جدا می‌شوند و لایه‌ای از پلاستیک پیوندی را روی دندان به جا می‌گذارند. سپس دندانپزشک با استفاده از یک وسیله دستی با سرعت بالا پلاستیک را از روی دندان‌ها تمیز کرده و تمام محل‌های برداشتن پلاستیک را با مینا پوشش می‌دهد و در نهایت پولیش می‌کند.
 1. مرحله ششم: قرار دادن پلاک نگه‌دارنده

ortooden205

ماه‌ها یا سال‌ها وقت و هزینه هنگفتی را صرف کرده‌اید، رنج و دردسرها را برای سیم کشی دندان  تحمل کرده اید تا دندان‌هایی صاف و مرتب داشته باشید و به تازگی از تحمل آن در دهان راحت شده‌اید. اما در واقع این پایان کار نیست چون باید پلاک بگذارید تا دندان‌ها در موقعیت جدیدشان باقی بمانند. استفاده از پلاک طبق تجویز متخصص ارتودنسی ، به ویژه ظرف یک سال نخست پس از جداکردن بریس، اهمیت زیای دارد، زیرا تقریبا 9 ماه طول می‌کشد تا رباط‌های اطراف دندان موقعیت جدیدشان را حفظ کنند. اگر از پلاک به طور منظم استفاده نکنید، دندان‌هایتان دوباره جابه‌جا خواهد شد. بسیاری از افراد پس از گذشت یک سال تنها شب‌ها، آن هم چند شب در هفته، از پلاک استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که داشتن لبخند زیبا را از دست نخواهند داد.

در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌ نژاد از جدیدترین روش ارتودنسی دندان که همان MBT می‌باشد استفاده می‌گردد. از مزایای این روش آن است که در 90% موارد بدون نیاز به کشیدن دندان (که مرسوم‌ترین روش در ارتودنسی برای ایجاد فضا می‌باشد) انجام می‌پذیرد که در نتیجه طول درمان را به نصف کاهش داده و رضایت بیمار را بیشتر جلب می‌نماید. در موارد خاص بنا به درخواست بیمار می‌توان از براکت ها و سیم‌های ارتودنسی همرنگ دندان استفاده نمود تا زیبایی در حین درمان به مخاطره نیفتد.

فاصله‌گذار یا فاصله‌انداز (سپراتور، سپریتور) ارتودنسی چیست؟


ortooden206

فاصله‌گذارها در واقع حلقه‌های لاستیکی کوچکی هستند که در بین دندان‌های شما قرار داده می‌شوند تا به آنها فشار آورده و بین دندان‌ها فاصله ایجاد کنند تا در جلسه بعدی بتوان از این فاصله‌ها برای نصب کش‌های ارتودنسی استفاده کرد. در واقع فاصله‌اندازها قبل از آنکه متخصص ارتودنسی کش‌های لاستیکی را به دندان‌های شما ببندد، از بین دندان‌ها برداشته می‌شوند. جنس و شکل فاصله‌اندازها به گونه‌ای طراحی شده است که غذاهای چسبنده، خلال دندان و نخ دندان به آنها گیر نمی‌کند.

ارتودنسی سریع یا ارتودنسی دندان با لیزر چگونه انجام می‌شود؟


ortooden207

دندان‌های نامرتب را گاهی برخی دندانپزشکان با عناوینی نظیر ارتودنسی سریع یا ارتودنسی دندان با لیزر بوسیله تراش مینای دندان‌های بیرون زده و ترمیم کامپوزیت نواحی تورفته به اصطلاح درمان می‌کنند ولی غالباً این شیوه از درمان ناصحیح سبب خسارات جبران ناپذیری برای دندان‌ها در آینده می‌شود.

آیا ارتودنسی درد دارد؟


تمامی ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی ثابت دندان ممکن است در ابتدا باعث درد و ناراحتی ‌فرد شوند. در صورتی که درد از بین نرفت، دندانپزشک می‌تواند تنظیماتی را انجام دهد تا به رفع ناراحتی فرد کمک کند. اندک زمانی پس از این که بریس تنظیم شد، دندان معمولاً درد می‌گیرد، اما این درد پس از مدتی برطرف می‌شود.

طول درمان


طول درمان ارتودنسی دندان برای هر فرد متفاوت است، اما ممکن است درمان 12 الی 30 ماه طول بکشد برای بزرگسالان این زمان ممکن است طولانی تر باشد، زیرا استخوان صورت دیگر رشد نخواهد کرد. رعایت بهداشت دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند تا مراحل ارتودنسی ثابت بخوبی طی شده و درمان در زمان خودش و در مسیر صحیح صورت گیرد. پلاک روی دندان‌ها باید دو بار در روز بطور کامل از بین بروند و در صورت وجود بریس‌ها از بین بردن پلاک دندان‌ها حتی مهم‌تر نیز می‌باشد. در رابطه با بهداشت ارتودنسی باید توجه کرد ، براکت‌ها و سیم‌های موجود در دهان نواحی را برای پنهان شدن پلاک‌ها ایجاد می‌کنند. پلاک ماده‌ای چسبنده است که از غذا، بزاق دهان و مقادیر زیادی باکتری تشکیل می‌شود و زمانی که به بریس‌ها و دندان‌ها می‌چسبد موجب کرم‌خوردگی، التهاب لثه، بوی بد دهان و ایجاد لکه‌های دائمی بر روی دندان‌ها  و عوارض ارتودنسی خواهد شد.

چه عواملی طول مدت درمان را افزایش می‌دهد؟


درجه شدت، که به آن مال‌اکلوژن (اختلالات فکی و دندانی) هم گفته می‌شود، یکی از عوامل تعیین کننده طول مدت درمان ارتودنسی دندان کودکان است. در مواردی که دندان‌ها شلوغ هستند یا بیرون زده‌اند و بدون کمک لب‌ها در دهان جا نمی‌گیرند، مدت زمان درمان ارتودنسی افزایش می‌یابد. همچنین، زمانی که فک‌های بالا و پایین با تأخیر رشد کنند یا به صورت هماهنگ رشد نکرده باشند نیز مرتب کردن دندان‌ها بیشتر طول می‌کشد. برای همین، همه بیماران از لحاظ الگوهای اسکلتی و دندانی ارزیابی می‌شوند تا درجه شدت مال‌اکلوژن آن‌ها مشخص شود.‌ سن یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر زمان ارتودنسی دندان است. معمولاً، نوجوانان در حال رشد نسبت به بزرگسالانی که رشدشان متوقف شده و مدتی طولانی به مشکلاتی مانند شلوغی دندان‌ها دچار بوده‌اند، سریع‌تر به درمان پاسخ می‌دهند. بهداشت هم مسئله بسیاری مهمی برای بزرگسالان است زیر آن‌ها بیشتر در خطر ابتلا به امراض لثه و بافت‌هاى محافظ اطراف دندان قرار دارند.

تغذیه در طول درمان چگونه باید باشد؟


در واقع تغذیه در ارتودنسی از موارد بسیار مهم و قابل توجه است. غذاهای مفید در ارتودنسی شامل مواد غذایی سخت، چسبنده، ترد و زبر است. علاوه بر این با بیمار درباره نیاز به تغییر عادت های غذایی صحبت می شود، زیرا براکت ها برای دندان‌ها نمی‌تواند در برابر فشار ناشی از جویدن غذاهای نا مناسب مقاومت نمایند.

عوارض


ortooden208

وسایل مورد استفاده در ارتودنسی دندان به خودی خود نمی‌توانند باعث ایجاد آسیب و عوارض ارتودنسی شوند، اما تمیز کردن ضعیف آن‌ها و استفاده زیاد از مواد غذایی شیرین و نوشیدنی‌ها می‌تواند آسیب جدی به دندان‌ها وارد کند. به همین خاطر لازم است دندان‌ها و لوازم ارتودنسی به کار رفته در دهان با دقت زیاد و بطور منظم تمیز شوند، تا عوارض ارتودنسی ثابت برای دندان‌ها به وجود نیاید. ارتودنسی برای درمان نامنظمی دندان‌ها و رفع مشکلات دهان و دندان به کار می‌رود و با انجام این درمان از بروز بسیاری از مشکلات دهان و دندان در آینده جلوگیری می‌شود در صورتی که این درمان تحت نظر متخصص مجرب ارتودنسی انجام نشود و بیمار همکاری لازم و درست را در طول درمان انجام ندهد ممکن است این درمان با عوارض ارتودنسی دندان همراه باشد. با اینکه انواع ارتودنسی متحرک دقت براکت ها را ندارند، می‌توانند برای حرکت دادن و ارتودنسی یک دندان و یا گروهی از دندان‌ها مورد استفاده قرار گیرند. عوارض سیم کشی دندان ناچیز بوده و این وسایل توسط دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی کار گذاشته می‌شوند. می‌توان با تقبل هزینه ارتودنسی ، از ابزارهای ارتودنسی متحرک قبل از آماده شدن براکت ها و یا به همراه براکت ها استفاده کرد. این وسایل به ‌تنهایی نیز برای رفع برخی از مشکلات کاربرد دارند.

ونیرها جایگرینی برای درمان ارتودنسی


Dental Veneers: Porcelain Veneer installation Procedure. 3d illustration

ونيرها روکش‌هاي بسيار نازکي از جنس سراميک (پورسلاين) يا يک کامپوزيت رزيني هستند که بر روي سطح جلويي دندان‌ها چسبانده مي‌شود تا لکه‌هاي رنگي روي دندان را بپوشاند، درخشندگي دندان‌ها را بيشتر و لبخند شما را زيباترکند. ونیر دندان باعث مي‌شوند که حالت ظاهري دندان‌ها طبيعي و سالم به نظر برسد. از آنجا که لمینیت ونيرها بسيار نازک هستند و به وسيله يک چسب مخصوص و بسيار قوي در جاي خود محکم مي‌شوند، بنابراين عمليات آماده‌سازي دندان براي نصب آنها خيلي ساده و سريع انجام مي‌شود. حتي بعضي از انواع ونيرها اصلاً هيچ نيازي به آماده‌سازي قبلي دندان ندارند. لومینیرز دندان آخرین نوع و محبوب‌ترین نوع روکش ونیر است که قرار دادن آن روی دندان بسیار آسان است و نیازی به تراش دادن بافت سالم دندان و طی مراحل ارتودنسی ندارد و به همین خاطر، هم برای دندانپزشک و هم بیمار روش مطلوبی به‌حساب می‌آید.

مسواک زدن حین ارتودنسی


ortooden210

بیمار باید دندان‌ها را پس از صرف هر وعده غذایی و قبل از خوابیدن با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزند. متخصص ارتودنسی گاهی اوقات دهانشویه فلوراید نیز تجویز می‌کند. شیوه صحیح مسواک زدن دندان‌ها در طول ارتودنسی به شرح زیر است:

 •  ابتدا سطح خارجی تمام دندان‌ها را حداقل ده بار مسواک بزنید.
 •  سپس محل تلاقی لثه‌ها و دندان‌ها را به صورت دورانی مسواک بزنید.
 •  سطح داخلی هر دندان را نیز حداقل 10 بار مسواک بزنید.
 •  در پایان نیز سطوح جویدن دندان‌ها را مسواک بزنید.

شیوه صحیح نخ کشیدن دندان‌ها حین ارتودنسی


ortooden211 از آنجایی که مسواک بین دندان‌ها را تمیز نمی‌کند، باید حتماً هر روز بین دندان‌ها را نخ کشید. در طول ارتودنسی باید از فلاس تریدر برای نخ کشیدن دندان‌های سیم‌کشی شده استفاده کرد. شیوه صحیح نخ کشیدن دندان‌ها در طول درمان ارتودنسی به شرح زیر است:

 •  نخ را از فلاس تریدر رد کنید و زیر سیم بریس بیاندازید.
 •  نخ را بین دو دندان و زیر لثه‌ها بکشید.
 •  دهان را با آب شستشو دهید.

هزینه و قیمت


هزینه ارتودنسی بستگی به میزان مشکل و نوع ارتودنسی دندان دارد. در صورتیکه درمان‌های مرحله اول با پلاک‌ متحرک ارتودنسی انجام شود هزینه ارتودنسی ثابت  نسبت به هزینه ارتودنسی متحرک کمتر خواهد بود، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک‌های مورد استفاده هزینه ارتودنسی دندان متفاوت خواهد بود. در مطب يك متخصص ارتودنسي، هزینه ارتودنسی به صورت پيش پرداخت -حدود يك چهارم مبلغ كلي- دريافت مي شود. سپس درمان ارتودنسي ثابت يا متحرك كه حدود ١٨ تا ٢٤ ماه طول مي كشد آغاز مي شود و بقيه ي هزينه به صورت اقساط ماهيانه دريافت مي گردد.

در بیمارانی که نیاز به درمان ارتودنسی دندان همراه با جراحی فک دارند، هزینه ارتودنسی دندان چون در دو مرحله قبل و بعد از درمان انجام می‌شود بیشتر خواهد بود و قیمت ارتودنسی که ممکن است توسط جراح فک و صورت انجام می‌شود، جدا از هزینه‌ ارتودنسی دندان خواهد بود.

یکی دیگر از انواع ارتودنسی دندان، ارتودنسی لینگوال است . این نوع ارتودنسی کاملاً مخفی است و در نتیجه می‌توانید دندان‌ها را بدون نگرانی از ظاهر خود ردیف کنید. قیمت ارتودنسی لینگوال به دلیل اینکه باید به طور سفارشی ساخته شود، کمی بیشتر خواهد بود. 

قیمت ارتودنسی دندان و هزینه سیم کشی دندان کودکان پس از معاینه اولیه در کلینیک ما به اطلاع شما خواهد رسید.

ارتودنسی دندان یک روش درمانی موثر می باشد، که امروزه به مدد پیشرفت های ایجاد شده، بیماران اجباری به تحمل ظاهر ناخوشایند آن نخواهند داشت. مدت زمانی که فرد باید از درمان های ارتودنسی استفاده کند بستگی به شدت مشکل وی دارد. بنابراین هزینه سیم کشی دندان با مدت زمان درمان رابطه مستقیم دارد. ارتودنسی در کودکان نیز به منظور پیشگیری از استفاده طولانی مدت از آن در آینده انجام می شود. در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان این روش درمانی عوارضی برای دندان ها نخواهد داشت.

آیا ارتودنسی در دوران بارداری خطرناک است؟


ارتودنسی دندان‌ها در دوران بارداری هیچ خطری ندارد. در واقع چون مرتب شدن دندان‌ها 24 ـ 12 ماه طول می‌کشد، بسیاری از بانوان ترجیح می‌دهند که بخشی از درمان ارتودنسی را حین حاملگی انجام دهند. البته در این خصوص باید به چند نکته توجه کرد. قبل از قرار دادن بریس در دهان یا شروع درمان ارتودنسی نامرئی، رادیوگرافی انجام می‌شود تا درمان بر مبنای تشخیص صحیحی پایه‌ریزی شود. هرچند رادیوگرافی برای بیمار خطری ندارد، اما ممکن است تشتشع اندک اشعه‌ ایکس به جنین آسیب بزند. اگرچه در پژوهش‌های انجام شده مشخص شده است که رادیوگرافی تنها زمانی برای جنین خطر دارد که اشعه به رحم تابانده شود، بااین حال برخی بانوان ترجیح می‌دهند که به استقبال خطر نروند. بنابراین اگر قصد باردار شدن دارید، و در عین حال می‌خواهید درمان ارتودنسی را در آینده نزدیک شروع کنید، بهترین کار این است که رادیوگرافی را قبل از حاملگی انجام دهید تا دیگر هیچ مشکلی وجود نداشته باشد.

ارتودنسی در سفر


ortooden212

اگر می‌خواهید به یک شهر دوردست پرواز کنید یا قصد دارید در خارج شهر اردو بزنید، باید کیت مخصوص سفر ارتودنسی را همراه ببرید تا برای تمیز و سالم نگه داشتن دهان و دندان‌ها و راحت بودن در طول سفر مشکلی نداشته باشید. ملزوماتی که باید در سفر همراه داشته باشید، عبارت است از:

 •  پلاک‌های ارتودنسی نامرئی، اگر باید درطول سفر پلاک عوض کنید.
 •  جعبه پلاک ارتودنسی، مسلماً نمی‌خواهید پلاک‌تان را گم کنید.
 •  مسواک
 •  خمیردندان
 •  دهانشویه
 •  نخ دندان و اگر دندان‌هایتان سیم‌کشی است، فلاس تریدر و نخ دندان مخصوص ارتودنسی
 •  وکس ارتودنسی
 •  اگر سیم ارتودنسی را قبل از سفر تنظیم کرده‌اید یا به تازگی پلاک عوض کرده‌اید، مسکن غیرتجویزی را فراموش نکنید.
 •  آیینه کوچک
 •  اگر خارج از شهر اردو می‌زنید و به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارید، آب معدنی برای شستن دهان و مسواک زدن همراه ببرید.

سوالات متداول


آیا سن من برای ارتودنسی زیاد است؟

امروزه حدود 25 % از بیماران ارتودنسی بزرگسال‌اند. بسیاری از بزرگسالان درصدد اصلاح مشکلاتی برمی‌آیند که در گذشته و در دوران کودکی امکان درمان آنها وجود نداشت. خوشبختانه امروزه بزرگسالان نیز می‌توانند به لبخند رویایی خود دست یابند.

اگر دندان‌هایم روکش شده باشد یا چند دندان غائب داشته باشم، باز هم می‌توانم ارتودنسی انجام دهم؟

بله. دندان روکش شده نیز دقیقاً مانند یک دندان پر شده حرکت می‌کند. اگر چند دندان از دست داده باشید، درمان ارتودنسی با هدف مرتب کردن بقیه دندان‌ها انجام می‌شود.

آیا پس از قرار دادن بریس در دهان می‌توانم بلافاصله به مدرسه بروم؟

بله. هیچ دلیلی برای غیبت از مدرسه وجود ندارد.

آیا پس از سیم‌کشی دندان‌ها می‌توانم باز هم ورزش کنم؟

بله. البته توصیه می‌شود که هنگام ورزش کردن برای محافظت از دندان‌ها از گارد یا محافظ دهانی استفاده کنید. گارد دهان ارزان و راحت است و در رنگ‌های مختلف به فروش می‌رسد.

آیا سیم‌کشی دندان‌ها مانع از نواختن ساز می‌شود؟

خیر. البته مدتی طول می‌کشد تا به بریس عادت کنید. به علاوه برای جلوگیری از ناراحتی می‌توانید از روکش‌های مخصوص بریس استفاده کنید.

آیا در طول ارتودنسی باید به دندانپزشک معالج خود نیز مراجعه کنم؟

حتماً! چک‌آپ‌های دوره‌ای دندانپزشکی در دوران ارتودنسی بسیار مهم است. دندانپزشک جرم‌گیری دندان‌ها را در زمان مناسب انجام می‌دهد.

وسیع کننده سریع کام چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

وسیع کننده یا اکسپندر سریع کام (RME) با پهن کردن کام یا سقف دهان، فک بالا را به مرور زمان وسیع می‌کند. والدین بیمار یا خود وی باید اکسپندر را هر روز تنظیم کنند. پس از آن که کام به اندازه کافی پهن شد، وسیع کننده حدوداً 4 ماه، بدون نیاز به تنظیم در دهان باقی می‌ماند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی: بهترین راه برای اصلاح نامرتبی دندان ها
4.5 از 4 رای